Automobilky vrací do výroby ikony. Zbrusu nové veterány jsou určeny pro milionáře

Jan Matoušek Jan Matoušek
21. 11. 2018 13:40
Koupit si i v 21. století auto, které vzniklo ve 20. století nebo alespoň výrazně připomíná některý legendární stroj z této doby, je sen nejednoho nadšence či sběratele aut. A některé automobilky v poslední době začaly zájemcům koupi takového vozu umožňovat. V galerii tak najdete nejzajímavější moderní veterány, které si za odpovídající sumu peněz můžete klidně odvézt do své garáže.
Foto: Aston Martin

Aston Martin DB4 GT

Prostřednictvím divize Aston Martin Works se britský výrobce rozhodl "vzkřísit" model DB4 GT. Ten nebyl vybrán náhodou. Původně se vůz představil v roce 1959 a šlo tehdy o nejrychlejší britský sportovní vůz, který byl navíc mimořádně úspěšný i na závodních tratích. Celkem vzniklo 75 kusů, z nichž osm je v odlehčené variantě. Cena jednoho lehčího originálu dnes přesahuje tři miliony liber.

Oproti tomu je kus z obnovené série, která bude vycházet z oné osmičky odlehčených DB4 GT, vlastně zadarmo. Před zdaněním za něj zájemce zaplatil zhruba 1,5 milionu liber, tedy asi 44 milionů korun. Britové celkem vyrobí 25 kusů "moderního" DB4 GT, všechny již mají svého majitele. Aby se Aston Martin co nejvíce přiblížil originálu, budou VIN kódy navazovat na původní sérii. Vedle toho bude původnímu modelu odpovídat i konstrukce hliníkové karoserie na trubkovém rámu, respektive provedení šestiválcového motoru se dvěma svíčkami na válec. Čtyřstupňová manuální převodovka se samosvorným diferenciálem přenáší sílu na zadní kola.

Nutno podotknout, že žádný z 25 majitelů nového vozu si jej na silnici neužije. Obnovená DB4 GT jsou určená jen na okruhy, Aston Martin však nabídne majitelům dvouletý řidičský program, který se bude konat na nejrůznějších světových okruzích.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy