Zachrání vám život i plechy na autě. Devět jízdních asistentů, které stojí za to

Martin Přibyl Martin Přibyl
11. 1. 2019 6:02
Automobilové asistenční systémy si určitě najdou své odpůrce, ne všechny jsou ale k ničemu a v dnešním hustém provozu rozhodně svoje místo mají. Vybrali jsme devět pomocníků, které sami považujeme za nejužitečnější: od povinného ESP až po drahé, ale úžasně vyspělé aktivní světlomety.

Abychom nezapomněli: na žádný z uvedených asistenčních systémů se nedá absolutně spolehnout. Vlastní řízení auta je vždy na člověku, pomocníci mu ale umí jízdu usnadnit, zpříjemnit a v řadě případů mu doslova dokážou "zachránit zadek".

Foto: BMW

5. Kamerový systém se sokolím pohledem

Čím je auto větší, tím hůř se s ním parkuje. Zákazníci ale od nových generací vozů požadují většinou větší vnitřní prostor a vyšší bezpečnost, proto auta stále, až na výjimky, rostou. Automobilky kvůli tomu přišly se systémy samočinného parkování, které dnes již od řidiče nevyžadují v řadě případů ovládání volantu, brzdy, plynu nebo voliče automatické převodovky.

Ještě lepší je ale panoramatické zobrazení okolí vozu (sokolí pohled), které auta zvládnou vytvořit ze čtveřice kamer (v přídi, na zádi a většinou ve vnějších zrcátkách). To se hodí nejen při parkování, ale při pohybu v různých stísněných prostorech (např. u vjezdu do podzemních garáží). Vysoký výpočetní výkon palubních systémů navíc dnes umožňuje další kouzla: na displeji tak můžete pohyb auta sledovat z pohledu třetí osoby zvenku a zkontrolovat, jestli jste tím krásným 20" diskem nezavadili o obrubník.

Za panoramatický kamerový systém zaplatíte třeba u takového VW Tiguan v rámci balíčku Parkování II 25 900 Kč.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy