Zachrání vám život i plechy na autě. Devět jízdních asistentů, které stojí za to

Martin Přibyl Martin Přibyl
11. 1. 2019 6:02
Automobilové asistenční systémy si určitě najdou své odpůrce, ne všechny jsou ale k ničemu a v dnešním hustém provozu rozhodně svoje místo mají. Vybrali jsme devět pomocníků, které sami považujeme za nejužitečnější: od povinného ESP až po drahé, ale úžasně vyspělé aktivní světlomety.

Abychom nezapomněli: na žádný z uvedených asistenčních systémů se nedá absolutně spolehnout. Vlastní řízení auta je vždy na člověku, pomocníci mu ale umí jízdu usnadnit, zpříjemnit a v řadě případů mu doslova dokážou "zachránit zadek".

Řidič bude mít ve vozech vybavených head-up displejem stále na očích, zda na plyn nešlape příliš usilovně.
Řidič bude mít ve vozech vybavených head-up displejem stále na očích, zda na plyn nešlape příliš usilovně. | Foto: Toyota

7. Head-up displej

Displej promítající svůj obraz na čelní sklo nebo na speciální průhlednou destičku, která se vyklápí z palubní desky, je ve své podstatě velice užitečným pomocníkem, jenž vás zvládne uchránit od pokut za porušení rychlosti z nepozornosti. Navíc u takového Fordu Focus stojí přijatelných 11 000 Kč.

Přímo do zorného pole se s ním řidiči promítají informace o rychlosti, pokyny z navigace nebo třeba nastavení tempomatu. Za volantem proto není nutné odhlížet směrem dolů na přístrojový štít a třeba ve městě si neustále kontrolovat rychlost, abyste věděli, jestli u školy neporušujete třicetikilometrové omezení. 

Řada automobilek (včetně domácí Škody) bohužel průhledový displej zatím nenabízí.

 

Právě se děje

Další zprávy