Připomeňte si auta, která psala historii Československa. Nejsou to jen Škody a Tatry

Škoda Popular Sport Monte Carlo vznikla ve druhé polovině 30. let. Její ikonický design inspiruje dodnes.
Jeden ze zakladatelů Československa a až do své abdikace jeho prezident Tomáš Garrigue Masaryk používal mimo jiné i automobil Škoda Hispano Suiza 25/100 HP.
Naopak Praga Piccolo byla autem pro širokou veřejnost. V několika sériích i karosářských variantách vznikala od poloviny dvacátých let až do začátku let čtyřicátých.
Dalším z řady lidových automobilů byla Tatra 57 s přezdívkou Hadimrška. Její výroba začala v roce 1931 a pokračovala až do roku 1948. Tento původní design se následně výrazně zakulatil a přizpůsobil tehdejšímu vkusu. Vznikla řada karosářských variant, nechyběla ani vojenská verze.
Foto: Aktuálně.cz
Jan Matoušek Jan Matoušek
22. 10. 2018 6:04
Československo si za pár dnů připomene sto let od svého založení. Prakticky od začátku patřila republika k nejvýznamnějším producentům automobilů v Evropě. Paleta značek sice postupem času výrazně prořídla, historie je ale stále plná zajímavých automobilů. Některé z nich jsme se pokusili vybrat do této galerie, v níž si spolu s nám významné kulaté výročí připomeňte také.

Porovnání jednoho z nejpopulárnějších českých aut současnosti, Škody Octavia Combi, s konkurencí najdete zde.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Živnostníci budou moci využít dobrovolně paušální daň, novelu podepsal prezident

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou paušální daň. Zahrne odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Využít ji budou moci podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Počítá s tím novela o daních z příjmů, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

Pro příští rok by měla podle dosavadních informací činit paušální daň 5469 korun za měsíc. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí také odpadne důvod k většině kontrol.

Paušální daň bude složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun. Nejvýhodnější bude paušální daň podle odborníků pro živnostníky s výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy