Zranili sami sebe a platili. Teď jim stát peníze vrátí

Tomáš Fránek
7. 2. 2008 10:06
Naději na odpuštění vysokých pokut mají stovky lidí
Podle ombudsmana Otakara Motejla státní úřady chybně vykládaly zákon
Podle ombudsmana Otakara Motejla státní úřady chybně vykládaly zákon | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Více než osm set lidí, kteří v minulosti kvůli nepřesné formulaci v silničním zákoně dostali desetitisícové pokuty za to, že při nehodách zranili pouze sami sebe, má novou naději, že pokuty nakonec platné nebudou.

Právě tito lidé byli podle veřejného ochránce práv Otakara Motejla v období od 1. 7. 2006 do 22. 8. 2007 chybně pokutováni za způsobené dopravní nehody, při nichž jedinými zraněnými byli oni sami.

Ministr vyhověl

Výše pokut uložených z tohoto důvodu se pohybovala mezi 25 až 50 tisíci korun. Bez ohledu na to, jestli šlo o motoristu, cyklistu nebo chodce.

Motejl proto požádal ministra dopravy, aby byly tyto případy znovu přezkoumány. Ministr mu vyhověl. 

Čtěte více
Motejl: Pokuta 25 tisíc korun pro cyklistu? Nezákonné

"Řidiči, kterým byla v období od 1. 7. 2006 do 22. 8. 2007 udělena vysoká pokuta za dopravní přestupek, při němž zranili pouze sami sebe, mají možnost obrátit se na Ministerstvo dopravy s novou žádostí o přezkoumání původního rozhodnutí," uvedl Motejl.

Podle mluvčího ministerstva dopravy Karla Hanzelky nebude nárok na vrácení peněz automatický. Zákon, ač byl špatný, v té době podle ministertsva platil.

Napřed obec, pak ministerstvo

Nespokojení lidé se mají se žádostí o přezkum obracet nejdříve na obce, případně krajské úřady, které jim pokuty udělily. "Může nastat situace, že bychom ty pokuty vraceli, ale lidé musejí jít odspodu," řekl Hanzelka.

Ombudsman řešil případ muže, jenž na kole narazil do vozidla, které před ním zabrzdilo. Škoda na vozidle byla zanedbatelná a jediným zraněným byl samotný cyklista, dostal ale pokutu 25 tisíc korun.

Podle Motejla je taková pokuta nezákonná.

"Výklad, který správní orgány použily v případě zmíněného cyklisty, by znamenal, že by musely trestat i mrtvého, pokud by viník při nehodě sám zahynul," uvedla mluvčí kanceláře veřejného ochránce práv Iva Hrazdílková.

Pokuty i pro mrtvé

Zákon se už změnil, na staré případy vyřešené do srpna loňského roku se ale nevztahuje. Nyní lidé mohou dostat pokutu od 1500 do 2000 korun.

Lidí, kteří dostali nesmyslně vysoké pokuty, se zastal i Nejvyšší správní soud.

Ten v případě cyklisty Tomáše Petrů ze Zlína, který dostal pokutu ve výši 25 tisíc za to, že nezvládl zatáčku a narazil do stromu, uvedl, že paragraf silničního zákona poslanci špatně formulovali.

Soud ale také rozhodl, že úředníci měli chybu v zákoně odhalit hned. "Sankce za nedbalostní sebepoškození zdraví by nebyla účinná, účelná a  neměla by smysl," uvedl senát vedený předsedkyní Ludmilou Valentovou.

 

Právě se děje

Další zprávy