Motejl: Systém udělování víz Vietnamcům nahrává korupci

Tomáš Fránek
25. 1. 2008 19:30
Veřejný ochránce práv kritizuje postup české ambasády
Ombudsman Otakar Motejl
Ombudsman Otakar Motejl | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Veřejný ochránce práv Otakar Motejl kritizuje postup úřadů při posuzování žádostí lidí z Vietnamu o víza do Česka.

Systém, kterým pracuje česká ambasáda v Hanoji, podle něj vytváří prostor pro korupci.

Úředníci na ambasádě pořizují záznamy pohovorů s jednotlivými uchazeči. Také na jejich základě pak cizinecká policie rozhoduje o udělení nebo neudělení víz.

Žadatelé ale nemají možnost si tyto dokumenty přečíst a podepsat.

Česko, země zaslíbená

O víza do Česka je ve Vietnamu velký zájem, Česká republika je pro mnohé Vietnamce země zaslíbená. O pracovníky z této země stojí také tuzemské firmy a počet pracovníků z Vietnamu velmi rychle roste.

Zatímco na konci roku 2006 jich v Česku působilo ani ne 700, na konci loňska to už bylo 5500 lidí. V mnohých firmám Vietnamci nahrazují jiné zahraniční pracovníky.

Celkem v Česku žije a pracuje přes 40 tisíc Vietnamců.

Motejl prošetřoval práci zastupitelského úřadu v Hanoji a zjistil, že existuje systémová chyba, která otevírá prostor pro korupci. Neoficiální zprávy o úplatcích v souvislosti s vydáváním víz pro Vietnamce se přitom objevily už několikrát.

To, že se žadatelé o víza nemají možnost seznámit se s tím, co o nich pracovníci ambasády napsali cizinecké policii, není podle Motejla v pořádku.

"Podle názoru ochránce totiž neexistuje kontrolní mechanizmus, který by umožnil kontrolu objektivnosti záznamu ve vztahu ke skutečnému obsahu pohovoru. Neexistence takové kontroly se potom zásadně promítá do samotného udělení/neudělení víza cizineckou policií," uvedl Motejl ve své zprávě určené poslancům.

Ministerstvo: Musíme se chránit

Motejl chce, aby se praxe změnila. Žadatelé o vízum by měli mít možnost záznam podepsat a měli by stvrdit, že souhlasí s obsahem dokumentu.

Ministerstvo zahraničních věcí ale změnu neplánuje.

"Na vízum není právní nárok, a proto na něj nelze aplikovat správní řád. Vízová politika je nástroj státu, jak regulovat příliv cizinců do země, a vízum, a tím pádem i postupy s ním související, není a nemůže být občanem cizí země vymahatelné," uvedla pro deník Aktuálně.cz mluvčí resortu Zuzana Opletalová.

Podle ní by tím, že by platil správní řád a žadatelé o víza by měli možnost zjistit, co o nic v záznamech je, přišlo Česko o své možnosti uplatnit bezpečnostní a zahraničně-politické kritéria při udělování víz.

Změna systému by navíc podle ministerstva mohla v praxi jen velmi těžko fungovat. "Úředník dělá pohovor přes tlumočníka, zapíše si to ve své mateřské řeči, pak by zřejmě bylo potřeba udělat překlad zase zpět, aby si to mohl žadatel zkontrolovat," vysvětluje Opletalová.

Cena za vízum? Prý 1500 dolarů

Kvůli enormnímu zájmu o vstup do Česka musela tuzemská ambasáda loni v Hanoji čelit každodenní frontě žadatelů o víza.

Někteří žadatelé si stěžovali na nedůstojné podmínky a úplatkářství. A v médiích a v internetových diskusích se objevily údaje o částce 1500 dolarů, za kterou se vízum dá získat.

Ministerstvo zahraničních věcí po kontrole uvedlo, že údaje o korupci pokládá za nátlakovou kampaň, aby ambasáda ustoupila z platných úředních postupů.

 

Právě se děje

Další zprávy