Zraněn při teambuildingu? Pracovní úraz, řekl soud

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
8. 7. 2009 7:00
Nejvyšší soud rozhodl, že úrazy při firemních akcích mají platit zaměstnavatelé.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Firmy, které organizují pro své zaměstnance takzvané teambuildingové akce, kde se má stmelit kolektiv a zlepšit komunikace, by měly zbystřit.

Pokud si zaměstnanec na takové akci třeba na horách zlomí nohu při lyžování, je to pracovní úraz. Za ten firma zodpovídá a musí platit. Vyplývá to z únorového rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Soud se zabýval případem právníka z tom managementu pražské firmy, který si právě při lyžování v rámci teambuildingového výjezdu na ledovec v Rakousku vážně zlomil zápěstí a byl měsíc v pracovní neschopnosti.

Paradoxně to, že jde o pracovní úraz, tvrdila sama firma, kde právník pracuje. Má totiž pro takové případy pojistku a chtěla po pojišťovně vyplatit sedmdesát tisíc na bolestném, ušlém zisku a dalších položkách, které zaměstnanci vyplatila.

U soudu prvního stupně měla úspěch. Pražský městský soud ale nárok zamítl s tím, že lyžování nemá s prací firemního právníka nic společného a o pracovní úraz proto nejde.

I lyžování může "prohloubit kvalifikaci"

Nejvyšší soud má na věc ale jiný názor.

Podle senátu vedeném Zdeňkem Novotným se na lyžování v rámci takové akce nedá pohlížet jako na soukromou zábavu. Účast na horském výjezdu managementu firmy byla povinná a lyžování bylo vedle "objevitelského posezení u rakouských kulinářských specialit" a dalších aktivit součástí společného programu, který účastníci předem dostali.

"...za situace, kdyby bylo prokázáno, že smyslem a účelem plánovaných aktivit v projednávaném případě bylo prohloubení vzájemných interpersonálních vazeb zaměstnanců, jejich schopnosti vzájemné kooperace a schopnosti spolupráce s ostatními zaměstnanci, mohlo by se jednat - nazíráno jak z hlediska pořádajícího zaměstnavatele, tak z hlediska věcného (vnitřního účelového) jednotlivého zaměstnance - o "účast na školení k prohloubení kvalifikace"," stojí v rozhodnutí Nejvyššího soudu

Podle něj musí obecné soudy v podobných případech zkoumat, jestli akce měla skutečně charakter teambuldingu, nebo jestli zaměstnavatel spíš zaplatil svým lidem dovolenou.

Společnosti v posledních letech teambuildingových akcí hojně využívají. Populární jsou právě výjezdy na hory. Některé akce mohou být docela nebezpečné.

"Náš poslední teambuilding se podobal táborové hře. Museli jsme třeba přebrodit řeku nebo překonat provazovou cestu, která byly několik metrů nad zemí. Měli jsme se naučit fungovat ve skupině, komunikovat," popisuje zkušenosti lékař Milan ze soukromé pražské kliniky.

 

Právě se děje

Další zprávy