Znovu utajíme platy a odměny úředníků, plánuje vláda

Jan Němec (redaktor) Sabina Slonková, Jan Němec (redaktor)
8. 8. 2011 14:55
Umožnila by to změna zákona o svobodném přístupu k informacím, kterou už posuzuje sněmovna
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Kabinet Petra Nečase hledá cestu, jak znovu umožnit ministerstvům i dalším státním institucím tajit výše platů a odměn svých elitních úředníků. Do sněmovny poslal zákon, který by to dovolil. 

Na problém upozornila Strana zelených.

Příslušná úprava zákona o svobodném přístupu k informacím je součástí balíku změn souvisejících se zákonem o zdravotních službách, který připravilo ministerstvo zdravotnictví.

V současné době platí, že státní instituce musejí na požádání zveřejnit plat a odměnu svých zaměstnanců. I tak je v mnoha případech problematické tyto informace získat, jak se Aktuálně.cz přesvědčilo v seriálu o výši odměn ministerských náměstků.

Tuto změnu do balíku novel prosadilo ministerstvo vnitra, a to už pod vedením Jana Kubiceho.

"Byla to zásadní připomínka resortu vnitra," potvrzuje mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. "My jsme zákon o svobodném přístupu k informacím otevírali jen kvůli tomu, že neznal pojem `zdravotní služby´, což bylo třeba změnit."

Přitom právě resort vnitra na otázku platů a odměn na dotaz Aktuálně.cz odpověděl.

"Z naší strany se jednalo pouze o technickou záležitost - zpřesnění zákona," hájí resort vnitra jeho mluvčí  Pavel Novák. 

"V současné době se připravuje společné jednání zástupců resortů vnitra a spravedlnosti, Úřadu na ochranu osobních údajů a kanceláře Veřejného ochránce práv s cílem vypracovat společné jednotné metodické stanovisko k problematice (ne)zveřejňování platů a odměn zaměstnanců státního sektoru," dodává mluvčí.

Česká pobočka Transparency International ale rovnou vyzvala poslance, aby tuto změnu zákona rezolutně odmítli.

"Projednávaná změna zákona je krokem absolutně nesystémovým, a to legislativně i věcně. Tímto důrazně apelujeme na poslance, aby tento konkrétní přílepek zastavili," píše se v prohlášení TI.

"Jde o protiústavní přílepek," přidává se Oldřich Kužílek, který se o zákon o svobodném přístupu k informacím před lety sám zasadil. 

"Takto navržený úplný zákaz zveřejnit jakoukoliv informaci i o vysoce postavených úřednících a manažerech veřejné správy, placených z veřejných prostředků, nemůže věcně obstát. Přinejmenším od určité úrovně pozice ve veřejné správě musejí být tyto informace veřejnosti dostupné," stojí si Kužílek za svým zákonem v současné podobě.

Návrh už prošel prvním čtením

Zatím platí, že se tato povinnost nevztahuje jen na "poskytování veřejných prostředků podle zákonů v oblasti sociální, poskytování zdravotní péče, hmotného zabezpečení v nezaměstnanosti, státní podpory stavebního spoření a státní pomoci při obnově území".

V návrhu, který ve sněmovně už prošel prvním čtením, ale návrh ministerstva zdravotnictví a poté vlády výslovně říká, že se tato povinnost nevztahuje i na poskytování "platů, odměn a dalších obdobných plnění poskytovaných z veřejných rozpočtů", tedy veškerých platů, odměn a dalších požitků státních úředníků.

Zákon už prošel ve sněmovně prvním čtením a koncem srpna ho posoudí její zdravotní výbor. Pozměňovací návrhy budou poslanci probírat na podzim.

"Tento skandální pokus o přílepek ukazuje, jakým způsobem si současná vládní garnitura zvykla jednat s občany," komentuje návrh předseda Strany zelených Ondřej Liška. "Tajně a ve skrytu se snaží znemožnit kontrolu toho, jak nakládá s veřejnými prostředky, ač po občanech vyžaduje další a další utahování opasků," dodává.

Úřady: Platy? Nezveřejníme!

Online deník Aktuálně.cz před časem žádal zveřejnění všech odměn a dalších částí celkového platu elitních zaměstnanců padesátky úřadů státní správy.
 
Drtivá většina však příjmy úředníků hrazených z veřejných rozpočtů zveřejnit odmítla. Redakce proto najala renomovanou právní kancelář Tomáše Sokola, která začala kvůli tajení těchto údajů chystat hromadné žaloby na stát.
 
Z údajů, které zaslalo ministerstvo vnitra, lze ale například vyčíst, že právě složka odměn a dalších příplatků byla i násobně vyšší než základní tarifní plat.

 

Nynější znění zákona:

§ 8b

Příjemci veřejných prostředků


(1) Povinný subjekt poskytne základní osobní údaje 4b) o osobě, které poskytl veřejné prostředky.

(2) Ustanovení odstavce 1 se nevztahuje na poskytování veřejných prostředků podle zákonů v oblasti sociální, poskytování zdravotní péče, hmotného zabezpečení v nezaměstnanosti, státní podpory stavebního spoření a státní pomoci při obnově území.


Navrhovaná změna:
(2) Ustanovení odstavce 1 se nevztahuje na poskytování veřejných prostředků podle zákonů v oblasti sociální, poskytování zdravotních služeb, hmotného zabezpečení v nezaměstnanosti, platů, odměn a dalších obdobných plnění poskytovaných z veřejných rozpočtů, státní podpory stavebního spoření a státní pomoci při obnově území.

 

 

Právě se děje

Další zprávy