náměstek

Změní se vymezení náměstků na ministerstvech, sněmovna přehlasovala veto

Funkce odborných náměstků na ministerstvech od ledna zaniknou a zruší se také omezení v počtu náměstků členů vlády. Koaliční novelu služebního zákona v úterý stvrdila sněmovna, když vládní většinou přehlasovala veto prezidenta Miloše Zemana. Opoziční poslanci opět mluvili v souvislosti s předlohou o vzniku "trafik" pro zástupce stran koalice. Obdobný argument vznesl také Zeman. Předseda klubu ODS Marek Benda za předkladatele ale řekl, že se po lednu nakonec ukáže, že počet náměstků bude nižší než za předchozích vlád.

Předloha předpokládá také další změny ve státní službě. Týkají se například zavedení funkčního období pro vedoucí úředníky a zrychlení výběrových řízení na obsazení míst ve státní správě.

Zeman vyjádřil ve zdůvodnění veta také pochyby o tom, nakolik je novela v souladu s požadavkem depolitizace a profesionalizace státní správy. Prezidentovo stanovisko dolní komora přehlasovala hlasy všech 103 přítomných poslanců vládního tábora, potřeba bylo nejméně 101 poslaneckých hlasů.

Zdroj: ČTK

Zeman vetoval novelu, která mění funkci politických náměstků. Jde o trafiku, tvrdí

Prezident Miloš Zeman v pátek vetoval koaliční novelu, podle níž mají od ledna zaniknout na ministerstvech funkce odborných náměstků a která také ruší omezení v počtu náměstků členů vlády. Zeman vyjádřil podle zdůvodnění, které poskytl Hrad, pochyby o tom, nakolik je předloha v souladu s požadavkem depolitizace a profesionalizace státní správy. Opět také kritizuje úpravu politických náměstků. Podle prezidenta nepatří do zákona o státní službě, když "v konečném důsledku jde o dobře placenou trafiku".

O novele služebního zákona, jak ji navrhli předsedové pětice koaličních stran, bude znovu hlasovat sněmovna. Služební zákon je podle premiéra Petra Fialy (ODS) důležitý krok k lepšímu fungování státní správy. Veto prezidenta jsme připraveni přehlasovat, sdělil premiér v reakci na rozhodnutí hlavy státu koaliční novelu vetovat. Prezidentův postoj s ohledem na pohodlnou vládní většinu s největší pravděpodobností přehlasuje.

Předloha předpokládá také další změny ve státní službě. Týkají se například zavedení funkčního období pro vedoucí úředníky a zrychlení výběrových řízení na obsazení míst ve státní správě.

Zdroj: ČTK

Funkce odborných náměstků zřejmě zaniknou, počet politických nebude omezen

Funkce odborných náměstků na ministerstvech pravděpodobně zaniknou a zruší se také omezení v počtu náměstků členů vlády. Předpokládá to koaliční novela služebního zákona, kterou ve středu schválil Senát navzdory tomu, že výbory žádaly její úpravy. Předloha předpokládá také další změny ve státní službě. Týkají se například zavedení funkčního období pro vedoucí úředníky a zrychlení výběrových řízení na obsazení míst ve státní správě.

Novelu nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Senátní výbory chtěly doplnit chybějící provázanost s dalšími zákony.

Změny služebního zákona mají podle předkladatelů prohloubit odpolitizování státní služby tím, že stanoví jasnou hranici mezi politickým vedením ministerstev a jejich úřednickým aparátem. Někteří koaliční senátoři naopak mluvili o politizaci.

Zdroj: ČTK

Novým superúředníkem jmenovala vláda státního tajemníka ministerstva školství Fryče

Novým náměstkem ministra vnitra pro státní službu jmenovala ve čtvrtek vláda Jindřicha Fryče, vyplývá z výsledků zasedání vlády. Do funkce nastoupí 1. listopadu a stane se nástupcem Petra Hůrky, který po rezignaci místo opustil na konci září. Fryč dosud pracoval jako státní tajemník na ministerstvu školství, kabinet ve středu schválil také vyhlášení výběrového řízení na tuto pozici.

Fryč s ministerstvem školství spojil celou svou dosavadní profesní kariéru, před nástupem na místo státního tajemníka tam působil 21 let. Funkci státního tajemníka obsadil v roce 2015, předloni v květnu ho vláda potvrdila i pro druhé pětileté období.

Zdroj: ČTK

Náměstkyní ministra školství se stala Běťáková, ve funkci vystřídá Plagu

Novou náměstkyní ministra školství Vladimíra Balaše (STAN) se stala Martina Běťáková, která na ministerstvu dosud vedla oddělení podpory škol. Na pozici politického náměstka vystřídala exministra školství za ANO Roberta Plagu, který přešel v září do vedení Národního akreditačního úřadu. Ministerstvo o tom v úterý informovalo na svém webu. Podle Balaše by se Běťáková měla v nové funkci věnovat regionálnímu školství, záležitostem týkajícím se zákona o pedagogických pracovnících a strategickému a koncepčnímu rozvoji vzdělávací soustavy.

Běťáková pracuje na ministerstvu školství od roku 2019 a podílela se mimo jiné na tvorbě Strategie vzdělávací politiky do roku 2030+. "Jsem rád, že právě Martina Běťáková bude mou náměstkyní. Má nejen dlouholeté zkušenosti s prací ministerstva školství, ale stále působí jako pedagožka a přesně zná problémy, se kterými se školy nejvíce potýkají," konstatoval ministr.

Nová náměstkyně podle úřadu mimo jiné vede Rodinné centrum Dolní Jirčany, kde provozuje dětskou skupinu a mikrojesle. Od roku 2014 je i neuvolněnou místostarostkou Psár, kde má na starost školství a neformální vzdělávání.

Zdroj: ČTK

Koalice chce zrušit odborné náměstky na ministerstvech, byli by jen političtí

Koalice chce zrušit odborné náměstky na ministerstvech, náměstci by byli výhradně političtí. Ministr by jich mohl mít víc než dva, jako je tomu ze zákona nyní. Vyplývá to z návrhu novely služebního zákona, který předložili předsedové pětice vládních poslaneckých klubů. Předloha předpokládá také další změny ve státní službě. Týkají se například zavedení funkčního období pro vedoucí úředníky a zrychlení výběrových řízení na obsazení míst ve státní správě.

Z odborných náměstků, tedy náměstků pro řízení sekcí, by se stali od ledna podle novely vrchní ředitelé sekcí. Koalice chce zároveň zrušit omezení, podle kterého člen vlády může mít nejvýše dva politické náměstky. Předkladatelé poukazují na to, že náměstek člena vlády nyní nemá významné pravomoci. V navrhovaném pojetí by představoval "přemostění mezi politickou částí moci výkonné a mezi úřednickým a zásadně apolitickým aparátem", stojí v důvodové zprávě.

Zdroj: ČTK

Dvě náměstkyně ministra průmyslu odcházejí, v resortu panuje nedůvěra

Z ministerstva průmyslu a obchodu odcházejí ke konci dubna náměstkyně Martina Tauberová a Silvana Jirotková. Obě jmenoval do funkce ještě ministr Karel Havlíček (ANO), předchůdce současného šéfa úřadu Jozefa Síkely (za STAN). O změně ve vedení ministerstva dnes informoval server Deník N. Již dříve svůj odchod ke konci dubna oznámil ředitel agentury CzechInvest Patrik Reichl. Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest je příspěvkovou organizací ministerstva průmyslu a obchodu.

Náměstkyně Tauberová vede od listopadu 2019 sekci Evropské unie a zahraničního obchodu. Před příchodem na ministerstvo pracovala v diplomacii. Jirotková je v čele sekce hospodářské politiky a podnikání od června 2019. Předtím řídila agenturu CzechInvest. V posledních měsících měla Jirotková na starosti například koordinaci Národního plánu obnovy a vedla pracovní skupinu, která řešila dopad války na Ukrajině na český průmysl.

Podle Jirotkové v resortu pod vedením ministra Síkely (za STAN) panuje nedůvěra. "Promítá se to nejen ve vztahu mezi panem ministrem a jednotlivými náměstky, kteří tam zůstali od předchozího vedení. Ale i mezi náměstky navzájem," řekla Deníku N. Náměstkyně Tauberová nechtěla důvody svého odchodu blíže komentovat. Podle tří zdrojů Deníku N z úřadu svým podřízeným odchod vysvětlovala minimální komunikací ze strany Síkely.

Zdroj: ČTK

Blažek jmenoval druhým politickým náměstkem spravedlnosti Dvořáka (STAN)

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) v úterý jmenoval politickým náměstkem advokáta Karla Dvořáka z hnutí STAN. Funkci politického náměstka začal v úřadu již dříve zastávat také Antonín Stanislav z ODS.

Pětatřicetiletý Dvořák vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. V minulosti pracoval v Justiční akademii, jako advokátní koncipient či jako legislativně-právní analytik ve Sdružení místních samospráv. Členem STAN je od roku 2020, od stejného roku předsedá oblastní organizaci hnutí v Praze 4.

Druhý z politických náměstků ministerstva, šestatřicetiletý Stanislav, je rovněž advokátem a také místopředsedou regionálního sdružení ODS v Královéhradeckém kraji. Na ministerstvu už dříve působil, a to v letech 2010 až 2017. Byl i šéfem investičního odboru.

Z úřadu odešel po neshodách s exministrem Robertem Pelikánem (ANO), který na něj u České advokátní komory neúspěšně podal kárnou žalobu mimo jiné na to, že si Stanislav podle něj účtoval za sepsání návrhu na oddlužení dvakrát více, než povoluje zákon.

Zdroj: ČTK

Ministr dopravy Kupka rezignoval na funkci náměstka hejtmanky i krajského zastupitele

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) rezignoval na funkci statutárního náměstka středočeské hejtmanky, odchází i z krajského zastupitelstva. Nového radního pro silniční dopravu budou krajští zastupitelé volit příští týden v pondělí, řekl mluvčí hejtmanství David Šíma. Kupku by měl podle dřívějších informací ve funkci vystřídat starosta Benátek nad Jizerou na Mladoboleslavsku Karel Bendl (ODS).

Kupka na pozici náměstka rezignoval k úterku, tento krok dopředu oznámil. "Vedení ministerstva, jak již jsem v minulosti avizoval, nelze s dalšími funkcemi bohužel skloubit. Jsem však velice rád, že se podařilo za dobu ve funkci zefektivnit činnost krajské správy a údržby silnic, nastavit pravidla zimní údržby či zahájit realizaci portálu silniční mapy Středočeského kraje," uvedl. Dodal, že se svým nástupcem bude z pozice ministra dopravy jistě v úzkém kontaktu a věří, že úspěšně naváže na rozběhnuté projekty.

Kupka v prosinci rezignoval na funkci starosty Líbeznic u Prahy, nahradil ho dosavadní místostarosta Jan Havlíček (za ODS). Zůstal však členem obecní rady. Z krajského zastupitelstva Kupka naopak odchází. Nahradit by ho měl starosta Čelákovic Josef Pátek (ODS), tedy dosud první náhradník na kandidátce. Starosta Benátek nad Jizerou Bendl se má stát řadovým radním pro silniční infrastrukturu a hejtmančiným statutárním náměstkem místo Kupky by měl být dosavadní radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS).

Bendl již dříve řekl, že je kvůli novému angažmá připraven opustit post předsedy krajského výboru pro životní prostředí a zemědělství. Starostou Benátek zůstane, ale v neuvolněné pozici. Jeho cílem je navázat na Kupkovu práci a přinést i pohled z životního prostředí. Oblast, v níž je odborníkem, se podle něj s dopravou často překrývá. Poukázal na to, že krajský výbor pro životní prostředí dává stanoviska k dopravním stavbám, například obchvatům měst. S dopravou má navíc Bendl zkušenosti také jako starosta.

Zdroj: ČTK

Novým náměstkem ministerstva zdravotnictví je Milan Blaha, od začátku epidemie už jedenáctým

Novým náměstkem ministra zdravotnictví se stal Milan Blaha, dříve náměstek ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Zaměří se na informační technologie a elektronizaci zdravotnictví, informovalo dnes ministerstvo v tiskové zprávě.

Podle schématu vedení ministerstva ze začátku srpna má ministr Adam Vojtěch (za ANO) pět odborných náměstků, dvě místa takzvaných politických náměstků byla po střídání ministrů neobsazená. Od začátku epidemie covidu-19 loni v březnu se na místech náměstků ministra zdravotnictví vystřídalo 11 lidí, ministr se měnil pětkrát.

"Oblasti elektronizace a rozvoje informačních technologií se ve zdravotnictví stávají stále důležitější. Jmenoval jsem proto náměstkem ministra zdravotnictví Milana Blahu, který má jak adekvátní vzdělaní, tak vhodnou praxi pro to, aby nástroje IT do zdravotnictví implementoval a podílel se na stále větší elektronizaci," uvedl k tomu v tiskové zprávě Vojtěch.

Blaha se podílel na přípravě zákona o elektronizaci zdravotnictví, který v srpnu schválila Sněmovna a podepsal prezident. Norma, která byla jednou z Vojtěchových priorit, má umožnit bezpečné sdílení dat mezi zdravotnickými pracovišti. V posledních letech pracoval na rozvoji systémů souvisejících s epidemií covidu-19. 

Zdroj: ČTK

Náměstek ministra zdravotnictví Vajdák na vlastní žádost končí

Politický náměstek ministra zdravotnictví Vlastimil Vajdák na vlastní žádost končí ke konci červnu ve funkci, vrátí se na post ředitele Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, uvedl ve čtvrtek Deník N. S ministerstvem bude dál spolupracovat na projektu Českého onkologického institutu, který prosazuje premiér Andrej Babiš (ANO).

Zdroj: ČTK
Pokračovat