Zmizí z Česka skřivan, sýček či rosnička? Poslanecký přílepek pro ně může být smrtící

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
2. 3. 2021 14:23
Poslanci v zemědělském výboru sněmovny schválili přílepek k zákonu o ochraně přírody a krajiny. Údajně proto, aby se dalo lépe bojovat s hraboši či kůrovcem, zemědělci prostřednictvím poslance Josefa Kotta (ANO) zrušili v tomto zákoně více než třicet let zakotvenou ochranu silně ohrožených druhů. Zemědělci tvrdí, že nechtějí ohrozit chráněné druhy, podle odborníků by ale přesně k tomu návrh vedl.

Zásah proti silně ohroženým živočichům by nešlo zakázat

Čáp černý
Čáp černý | Foto: Václav Sojka / Správa NP České Švýcarsko

Jak vysvětluje místopředseda Českého svazu ochránců přírody Karel Kříž, dnes je běžné hospodaření v krajině možné pouze u chráněných druhů živočichů v nejnižší kategorii ohrožení, u silně a kriticky ohrožených živočichů pak jen v případě, že se prokáže veřejný zájem.

Kdyby návrh poslance Kotta schválila sněmovna, u desítek silně ohrožených druhů živočichů by veřejný zájem už nebylo třeba prokazovat. K zásahu do jejich populace by stačila i kalamitní situace, ohrožení majetku nebo hygienické důvody. Orgán ochrany přírody by nemohl zásah zakázat, pouze upravit jeho podmínky.

"Znamenalo by to, že zemědělci, lesníci a vodohospodáři by nadále nemuseli brát ohledy na druhy, jako jsou například čáp černý, sýček, ledňáček, křepelka, skřivan lesní, rosnička zelená a mnoho dalších. A to ani při jejich hnízdění či vyvádění mláďat," upozorňuje Jiří Beneš z Hnutí Duha.

Na snímku čáp černý, živ se hlavně drobnými živočichy u mělkých vod, ale při přemnožení hrabošů se čápi rádi snesou i na pole a pochutnají si na nich.  Podle České společnosti ornitologické "Pták roku 2014", v Česku silně ohrožený.

 

Právě se děje

Další zprávy