Premiér Sobotka po schůzce s ministrem vnitra Chovancem opět kritizoval svého koaličního partnera ANO, které proti změně policejní struktury ostře vystoupilo. "Hysterie, která kolem toho byla v uplynulých hodinách vyvolána, se podle mého názoru zcela míjí s realitou těchto organizačních změn. Útoky ANO na nezávislost policie pokládám za neadekvátní a zcela účelové, působí to na mne jako součást předem připravené volební kampaně ANO," napsal v SMS zprávě. Tyto politické aktivity koaličního partnera podle něj poškozují nejen policii, ale i fungovaní vládní koalice.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) svolá na úterý kvůli reorganizaci policie Bezpečnostní radu státu. Policejní prezident a ministr vnitra na její schůzi seznámí členy rady s chystanými změnami ve struktuře policie. Sobotka to dnes sdělil ČTK po večerním jednání s ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD). Předseda koaličního hnutí ANO Andrej Babiš už dříve uvedl, že se schůze bezpečnostní rady její členové z hnutí nezúčastní.
Podřízení i mafiáni měli ve Šlachtovi těžkého soupeře. Workoholik bez dětí a rodiny žil jenom prací, z níž si pouze občas odskočil vyspat se na policejní ubytovnu. Zrekapitulujte si 25 let ve službě u policie Roberta Šlachty.
"Ten projekt, tak jak je postavený, je pro mě tak nesmyslný, že se na jeho přípravách podílet nechci," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz o chystané reorganizaci policie šéf ÚOOZ.
"Je to úplně stejná kauza jako jako když pan Langer zrušil finanční policii, která dělala dobře svou práci," řekl v České televizi vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš. Jeho slova se neobešly bez odezvy jeho bývalého náměstka Lukáše Wagenknechta.
Tak teď jsem se pobavil, Babiš se ohání rozprášením finanční policie Íčkem, se kterým před tím chodil na kafe. Tak trochu chucpe ne?
— Lukáš Wagenknecht (@WagenknechtLuk) June 10, 2016
Jindřich Šídlo z Hospodářských novin tweetuje
Co ma spolecnyho prezident s policii? https://t.co/5xuecPPa9K
— Jindrich Sidlo (@jindrichsidlo) June 10, 2016
Bezpečnostní rada státu k chystaným změnám v policii by se mohla sejít bez zástupců ANO. Jasně, ať to proberou, ale bez nás, napsal na Twitteru předseda hnutí Andrej Babiš. Jako vhodnější řešení než koaliční dohodovací řízení navrhovali setkání bezpečnostní rady i čelní představitelé vládních lidovců.
BRS jsme měli ke korupci ČSSD na poště, teď ji máme mít k likvidaci Šlachty. Jasně, ať to proberou. Ale bez nás.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) June 10, 2016
Šéf protikorupční policie Jaroslav Vild se dozvěděl o plánované reorganizaci od nadřízených před několika týdny. Jde o záměr vedení policie, který respektuje. Reforma nebude jednoduchá, uvedl Vild v prohlášení. Odmítl také kritiku svého útvaru, který by se měl sloučit s Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu a fungovat pod jednotným velením v Národní centrále proti organizovanému zločinu. Protikorupční policie čelí kritice zejména z řad žalobců, kterým se nelíbí ani plány na policejní reformu. "Jsme svědky situace, kdy je náš útvar označován za špatný, nevýkonný a z kterého unikají informace. Neobjektivní hodnocení útvaru a následné srovnávání s jinými útvary je možná mediálně zajímavé, ale účelové a nepravdivé," uvedl Vild. Podle něj to zbytečně vyvolává emoce a vytváří příkopy mezi policisty.
V Chomutově odpoledne Andrej Babiš řekl, že reforma policie má za cíl zlikvidovat poslední policejní složku, kterou pravděpodobně ministr vnitra Milan Chovanec neřídí. "To byl ten útvar pana (Roberta) Šlachty (Útvar pro odhalování organizovaného zločinu), který byl známý tím, že se nebojí politiků, že zasahoval na úřadu vlády a že je nezávislý. To vícero tradičním politikům vadí a vadí to ČSSD," uvedl Babiš.
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán tweetuje.
Vcera durazne odmitali politizaci, dneska kriminalizaci, co budou odmitat zitra? Nemohli by uz radsi priznat, ze to proste zpackali?
— Robert Pelikán (@RPelik) June 10, 2016
Reforma policie je nutná, řekl Sobotka na dotaz, zda připouští odvolání reformy, bude-li fungování vlády ohroženo. "Je to transformace, která potrvá několik let. Potřebujeme, aby policie byla efektivnější, aby účinněji bojovala proti organizovanému zločinu, proti korupci," uvedl dále. Sobotka obvinil hnutí ANO z vyvolávání hysterie. "Útoky na policii by měly přestat, situace by se měla zklidnit. Stav, který se v minulosti (v policii) vytvořil, ale není možné prodlužovat," konstatoval.
Koaliční vláda nemůže fungovat na základě ultimát, premiér Bohuslav Sobotka nechce takovou praxi do fungování koalice zavádět. Prohlásil to v Kišiněvě v reakci na dopis, v němž ho vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš vyzývá ke zrušení policejní reformy. ČSSD podle Sobotky koaličním partnerům žádná ultimáta nedávala, pro fungování koalice taková praxe podle něj není dobrá. "Jednotliví ministři by si neměli zasahovat do kompetencí, ministr financí by neměl takovými výroky zasahovat do kompetencí policejního prezidenta," zdůraznil Sobotka.
„Je to sled velmi rychlých kroků, který by znamenal, že nad ÚOKFK a ÚOOZ bude dozor, který do nich bude vidět, to doteď mohli jen žalobci,“ řekl DVTV poslanec Ivan Gabal. Podle něj šlo o výstřel od boku. Pusťte si celý rozhovor.
Andrej Babiš i přes současné problémy v koalici doufá, že pád vlády nenastane. "Myslím, že by to byla škoda. Vláda odvádí slušnou práci," řekl. Reforma navržená vedením policie je podle Babiše "v chvatu tajně rozhodnutým kaskadérským kouskem, o jehož pravých důvodech lze jen spekulovat".
Tisková konference policejního prezidenta Tomáše Tuhého trvala jen pár minut. Tuhý předstoupil před novináře zpocený a během celého projevu se mu silně třásly ruce. "Důrazně se ohrazujeme proti kriminalizaci restrukturalizace policie. Ohrazujeme se i proti tomu, že bychom byli vyšetřováni. Vylučujeme, že by cílem reorganizace bylo odstranit někoho z funkce. Všichni manažeři byli informováni, že mají své místo jisté," pronesl s tím, že chce, aby reorganizaci projednala bezpečnostní rada státu. Vše uzavřel s konstatováním, že vedení policie si za kroky stojí. Poté opustil tiskovou místnost, aniž by novináři mohli položit doplňující otázky. Přesto při odchodu na jednu letmo odpověděl, když se jej redaktor ptal, jestli zvažuje svoji rezignaci. "V žádném případě," zněla reakce Tuhého.
Proti postupu prezidia při reorganizaci se ohradil i bývalý policejní prezident a současný kandidát ODS v krajských volbách Martin Červíček. „Jakékoliv rozhodnutí, které padne v souvislosti s reorganizací, má být po předchozí odborné diskusi. Má se hledat vzájemná shoda napříč politickým spektrem. Musíte přesvědčit policisty o smyslu a důvěryhodnosti jakýchkoliv změn,“ řekl. Současné vedení policie tuto část podle něj podcenilo. „Nemůžete přijít na vedení policie a říct, že za měsíc uděláte takovou změnu. Já bych předpokládal, že bude probíhat odborná diskuse, že možná naváže na debaty a analýzy z minulosti,“ dodal s tím, že by to posílilo důvěryhodnost vedení policie.
Žalobci vrchního státního zastupitelství v Olomouci vedení tuzemské policie nevěří. Důvodem jsou informace, které získali žalobci během vyšetřování dvou případů. Nyní je prověří, aby zjistili, zda se naplnil plán na odstranění ředitele ÚOOZ Roberta Šlachty. Žalobci se rozhodli, že dva spisy nechají převézt do Olomouce. Chtějí také policisty zavázat, aby komunikovali pouze se státními zástupci a informace nesdělovali svým nadřízeným. "Za této situace nám nezbývá než k tomu takto přistupovat," říká v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz náměstek olomouckého vrchního žalobce Pavel Komár.
Někteří poslanci bezpečnostního výboru soudí, že policejní prezident Tomáš Tuhý by měl kvůli navrhované reorganizaci policie odstoupit. Mluví o jeho pochybení, když návrh předem dostatečně neprojednal. Naopak jiní se Tuhého důrazně zastávají a ohrazují se proti politizaci zejména ze strany hnutí ANO i proti kritice části státních zástupců.
Ivo Ištvan komentuje v rozhovoru pro DVTV současné dění v policii.
Robert Šlachta řekl, že by mohl vzít svou výpověď zpět, pokud bude zastaveno slučování útvarů. „Myslím, že by se o reorganizaci měla vést věcná debata – a aby vedení policie své záměry vysvětlilo lidem, kteří u dotčených útvarů slouží," uvedl v rozhovoru pro server Lidovky.cz Šlachta.
V lidovém domě PR tým vymýšlí krizovou komunikaci, ale situaci komplikuje, že premiér Sobotka i ministr Chovanec jsou v zahraničí. Padají návrhy, zda vyzvat žalobce Komára k rezignaci kvůli tomu, že se plete do personálních věcí policie. Nikdo z politiků to však zatím nechce udělat.
Současné rozložení moci na české politické scéně očima novináře Jaroslava Kmenty.
ROZLOŽENÍ SIL
— Jaroslav Kmenta (@JaroslavKmenta) June 10, 2016
ANO:
Mafra
Bezp. divize Agf
Protikorupční fond
ÚOOZ
VSZ
FAÚ
Celníci
Vojenské tajné služby
ČSSD:
BIS
Vnitro
Rozvědka
Jakou hraje ministr vnitra hru? Počítal, že se Babiš postaví za Šlachtu? A všichni pak proti Babišovi? Chce informace? Nebo sejmout Sobotku? komentář Martina Fendrycha.
Babiš se zároveň ohradil proti Chovancovým slovům o tom, že ANO chce kauzu politizovat. "Zmiňovaná 'reorganizace' není v kompetenci policejního prezidenta, ale ministra vnitra. Jde tedy o rozhodnutí a odpovědnost ministra této vlády, tedy o rozhodnutí, jež podléhá politické odpovědnosti stran a hnutí, které tuto vládu sestavily a tvoří. Tuto politickou odpovědnost odmítáme nést," píše šéf ANO. Tvrdí, že Sobotka byl stejně jako další politici obelhán ujišťováním, že je reforma připravená a že neohrozí vyšetřování. "Žádáme vás, abyste neprodleně ujistil veřejnost, že zmiňovaná 'reorganizace' k 1. červenci neproběhne vůbec," uzavírá Babiš.
Kvůli situaci kolem ÚOOZ napsal ministr financí Andrej Babiš dopis předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi. Žádá ho, aby "zastavil probíhající devastaci elitních policejních útvarů a tím i schopnosti odhalovat, vyšetřovat a stíhat nejzávažnější případy korupce a hospodářské kriminality." Podle Babiše se ukazuje, že "reorganizace" policie není řádně připravenou reformou, ale "v chvatu tajně rozhodnutým kaskadérským kouskem, o jehož pravých důvodech lze jen spekulovat". Důsledky jsou podle Babiše jasné – odchod špičkových a nenahraditelných policistů, destabilizace vyšetřovacích týmů a ohrožení, či dokonce nedokončení běžících trestních řízení.
Komentátor Alexandr Mitrofanov se obává, jestli není na obzoru další sarajevský atentát.
Shodou okolností je @SlavekSobotka v dalších dnech v Praze jen na skok mezi návštěvami Moldávie a Číny. Snad nepojede taky do Sarajeva.
— Alexandr Mitrofanov (@AlexandrMitrofa) June 10, 2016
"Já si policejní reorganizaci nevysvětluju, protože já o ní vím jen to, co je v médiích," říká Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v rozhovoru s týdeníkem Respekt.
VIDEO: Nejvyšší státní zástupce Zeman: Mám obavu o živé případy https://t.co/qO2y6egF2D pic.twitter.com/SNWnHTJrH6
— Týdeník Respekt (@RESPEKT_CZ) June 10, 2016
Kauza Šlachta je PR katastrofa pro ČSSD, komentář Petra Honzejka.
O kauze Šlachta se dá s jistotou říci jen jedno: Je to PR katastrofa ČSSD. https://t.co/g106TZpQfp
— Petr Honzejk (@PetrHonzejk) June 10, 2016
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a ministr spravedlnosti Robert Pelikán udělali z reorganizace policie politický problém. "Ze strany obhajoby vnímáme oznámené změny za ryze organizační, plně v kompetenci policejního prezidenta a ministra vnitra, kdy uvedení jsou k provedení změn plně oprávněni a nesou také za tyto plnou odpovědnost," píše Unie obhájců ČR premiérovi Bohuslavovi Sobotkovi. Spolek advokátů má 102 členů, v jeho čele stojí známí tuzemští advokáti, kteří pravidelně u soudních procesů zastupují klienty v nejvýznamnějších kauzách.
Prezident Miloš Zeman se v souvislosti s chystanou reorganizací policejních útvarů nechce vměšovat do hádek mezi premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a vicepremiérem Andrejem Babišem (ANO). Nemyslí si, že by sněmovní volby byly tak vzdálené, že by byly nutné předčasné volby, které by mohly nastat odchodem některé strany z koalice. "Každý má právo rezignovat, ale je otázka znát příčiny této rezignace," řekl Zeman o hádkách v koalici.
Podle olomouckého vrchního žalobce Ivo Ištvana jsou Chovancovy "obavy a spekulace zcela liché." "S oběma pány (Tuhým a Laubem) byl telefonicky dohodnut termín a čas podání vysvětlení, neboť jde o pracovně vytížené osoby a takové procesní úkony je třeba vždy dopředu naplánovat," napsal Aktuálně.cz v SMS Ištvan. Tvrdí, že v případě Tuhého státní zástupci stejně postupovali v minulosti a že si na to nikdy nijak nestěžoval. "Nestěžoval si ani jeho náměstek, naopak vyjádřil připravenost potřebné vysvětlení poskytnout," dodal vrchní žalobce.
Policejní prezidium svolalo na 14:30 tiskovou konferenci, na které se vyjádří k aktuální situaci v policii.
Milan Chovanec se zatím podrobně neseznámil s analýzou chystané policejní reorganizace. Schůzku k tématu má naplánovanou až na dnešní večer. Ministr také řekl, že o odchodu ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachty ví jen z médií. "Nepokládal za nutné mne informovat o tom, že bude končit. Je to v pravomoci policejního prezidenta," poznamenal Chovanec. Se Šlachtou si prý psali textové zprávy, osobně o věci nehovořili.
Vyhrocená situace kvůli reorganizaci policie je ze strany hnutí ANO zřejmě i záminka ke zdůvodnění případného odchodu z koalice, myslí si vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Osobně chce vyzvat Šlachtu, aby zvážil stažení rezignace na místo šéfa ÚOOZ. Situaci je podle něj potřeba řešit racionálně, nepodléhat hysterii a emocím.
Ministr vnitra Milan Chovanec tvrdí, že o plánu olomouckých žalobců začít prověřovat reorganizaci policie věděl od šéfa policie Tomáše Tuhého a jeho náměstka Zdeňka Laubeho, kteří mu předali služební záznamy o telefonátech žalobců. "Obsahují obavu, že šlo o nátlak s cílem změnit rozhodování obou generálů (Tuhého a Laubeho, pozn. red.) ve věci připravované reorganizace. O těchto záznamech jsem včera informoval nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Pokud by mělo jít o účelové chování státního zastupitelství s cílem ovlivnit nezávislé rozhodování jiné instituce, pak jde o naprosto skandální záležitost," reagoval Chovanec.
Předseda kontrolního výboru Roman Váňa se vyjádřil ve sporu k otázce, jestli šéfa ÚOOZ o chystané reformě elitních útvarů policie předem informovala. "Je tam rozpor v tvrzeních, ale já už v tomto směru nic dalšího zjišťovat nebudu. Nemám totiž důvod nevěřit policejnímu prezidentovi," řekl poslanec za ČSSD. Uvedl také, že výbor do dalšího vývoje reformy policie zasahovat nebude. "My nic neschvalujeme, je sice slušností nás informovat, ale právo zasahovat do dění nemáme."
Ke sporu se vyjádřil i premiér Bohuslav Sobotka, který je právě na návštěvě Moldavska. „Policii má řídit policejní prezident, státní zastupitelství nejvyšší státní zástupce. Obě tyto složky výkonné moci musí spolupracovat v zájmu boje proti kriminalitě, v zájmu dobrého fungování státu,“ uvedl. Reorganizaci policie považuje za odbornou záležitost, která je v kompetenci policejního prezidenta a ministra vnitra. „Odmítám snahy ANO politizovat a destabilizovat práci policie a zcela nepřijatelně zasahovat politicky do jejich vnitřních záležitostí. Chování ANO je v rozporu s respektováním principu nezávislosti policie, zákonnosti a demokratické dělby moci,“ dodal Sobotka na závěr prohlášení.
Vládní krize už pronikla i na Twitter, kde se pošťuchují Andrej Babiš a Milan Chovanec.
Žalobci z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci začali prověřovat, zda za reorganizací policie není tři roky starý plán na odstranění ředitele ÚOOZ Roberta Šlachty. Tyto informace získali vyšetřovatelé ve dvou případech, kterými se zabývají. Již na příští týden si proto zvou k výslechu i lidi z policejního prezídia.
Prezident Miloš Zeman se k sporu v policii vyjádří během odpoledne.
Pan prezident bude hovořit s aktéry sporu o policii a poté vyjádří své stanovisko.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) June 10, 2016
Ve funkci Šlachta skončí k 30. červnu, o den později by měly být spuštěny změny uvnitř policie. "Reorganizace je důvod mého odchodu. Nemínil jsem odejít od policie," uvedl. Změny ve struktuře elitních útvarů jsou podle něj neodvratné, protože policejní prezident Tomáš Tuhý už mu sdělil, že jiná možnost není. Šlachta také podle České televize řekl, že nyní jako řadový občan nemá důvěru ve vedení policie.
Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta rezignoval ráno na svou funkci. Oznámil to po schůzce na policejním prezidiu. Šlachta podal žádost o uvolnění ze služebního poměru, kterou policejní prezident přijal. Do civilu odchází po 25 letech.
Dobrý den, vítáme vás u dnešního online přenosu, ve kterém budeme sledovat mimořádnou situaci kolem Roberta Šlachty a jeho rezignaci na funkci ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.