Poslali miliony na Zemanovu volební kampaň. Že peníze skončí v Klokáncích, sponzorům nevadí

Jiří Pšenička
15. 1. 2018 19:35
Největším sponzorům Miloše Zemana nevadí, že jejich peníze nebudou použity na prezidentskou volební kampaň, nýbrž na podporu dětských Klokánků. Ponechávají prý plně na vůli prezidenta, jak s miliony shromážděnými na transparentním volebním účtu naloží.
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: Reuters

PrahaMiloš Zeman na TV Barrandov uvedl, že částku přesahující čtyři miliony korun, která je nyní na jeho volebním účtu, pošle Klokánkům, zařízením pro opuštěné a týrané děti. "Přesně v souladu se zákonem, podle kterého se kandidát sám může rozhodnout, kam tyto peníze vloží, za předpokladu, že to bude charitativní účel," uvedl prezident.

Ze zjištění Aktuálně.cz vyplývá, že jeho hlavním sponzorům tento postup nevadí. "Náš dar nemá žádné účelové určení, způsob jeho využití závisí na panu prezidentovi," reagoval Andrej Čírtek, mluvčí skupiny Czechoslovak Group, která patří podnikateli Jaroslavu Strnadovi.

Firma Dako CZ, jež je součástí Strnadova uskupení, poslala těsně před vánočními svátky na Zemanův volební účet rovné dva miliony korun. Pro současnou hlavu státu je teď největším přispěvatelem, když několik měsíců bankovní konto každodenně zaplavovaly vesměs jen haléřové položky doplněné kritikou od Zemanových odpůrců. Vazby na Strnada, nyní klíčového dodavatele české armády, mají i další dva z trojice největších přispěvatelů - firma Composite Components a advokát Jan Nekola.

Největším sponzorem prezidenta byla dlouhou dobu Bohuslava Šenkýřová, která na začátku září poslala na účet 50 tisíc korun. Podle zjištění Aktuálně.cz jde o rektorku pražské Vysoké školy finanční a správní. Ona sama se k daru hlásí a nepovažuje za problém, že peníze nakonec budou využity jinak než na volby. "Absolutně to není žádný problém. Vždyť to, že pan prezident nepotřebuje peníze z účtu na volební kampaň a že podporuje Klokánky, to se ví dávno. Sama jsem Klokánky v minulosti podpořila," řekla rektorka.

A podobně to vnímá již zmíněný pražský advokát Nekola, syn zakladatele Žofínského fóra, který Zemanovi 27. prosince poslal 900 tisíc korun. "Vidím to velmi pozitivně. Podpořil jsem v každém případě dobrou věc," souhlasí s prezidentovým rozhodnutím.

Kampaň bez peněz

Miloš Zeman už loni v březnu prohlásil, že žádnou kampaň nepovede, přitom se k dnešnímu dnu na jeho volebním účtu sešlo zhruba 4,5 milionu korun.

Zeman však také nemá téměř žádné výdaje, oficiálně skutečně žádnou kampaň nevede a vyhýbá se i debatám s kandidáty. Republiku sice zaplavily billboardy s jeho portrétem, ty však jsou dílem jeho sympatizantů a z volebního účtu placeny nejsou. Jako zadavatel je uveden spolek Přátelé Miloše Zemana, jehož předsedou je hradní kancléř Vratislav Mynář.

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček už dříve uvedl, že billboardová kampaň přátel je vedena s vědomím hlavy státu. "Pan prezident vyslovil souhlas s touto aktivitou. Veškeré náklady, které souvisejí s touto záležitostí, budou zaneseny do účetnictví volební kampaně," uvedl Ovčáček v prosinci pro iDnes.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Někdo začal střílet na permské univerzitě v Rusku, na místě jsou zřejmě mrtví

Neznámý člověk začal střílet v jedné z budov Permské státní univerzitě. Informují o tom ruské tiskové agentury. Podle předběžných zpráv jsou na místě mrtví, oznámila agentura TASS s odvoláním na zdroj z bezpečnostních složek. Někteří studenti se před útočníkem zavřeli v posluchárnách univerzity, další vyskočili z okna, popsal agentuře zdroj.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

před 1 hodinou

V zatopeném lomu na Bruntálsku v neděli zemřel jednašedesátiletý potápěč

V zatopeném lomu ve Svobodných Heřmanicích na Bruntálsku v neděli odpoledne zemřel jednašedesátiletý potápěč. Jeho kolegové ho našli ve vodě bez známek života a záchranáři se ho marně pokoušeli oživit. Sdělil to mluvčí moravskoslezské záchranné služby Lukáš Humpl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy