Poslali miliony na Zemanovu volební kampaň. Že peníze skončí v Klokáncích, sponzorům nevadí

Jiří Pšenička
15. 1. 2018 19:35
Největším sponzorům Miloše Zemana nevadí, že jejich peníze nebudou použity na prezidentskou volební kampaň, nýbrž na podporu dětských Klokánků. Ponechávají prý plně na vůli prezidenta, jak s miliony shromážděnými na transparentním volebním účtu naloží.
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: Reuters

PrahaMiloš Zeman na TV Barrandov uvedl, že částku přesahující čtyři miliony korun, která je nyní na jeho volebním účtu, pošle Klokánkům, zařízením pro opuštěné a týrané děti. "Přesně v souladu se zákonem, podle kterého se kandidát sám může rozhodnout, kam tyto peníze vloží, za předpokladu, že to bude charitativní účel," uvedl prezident.

Ze zjištění Aktuálně.cz vyplývá, že jeho hlavním sponzorům tento postup nevadí. "Náš dar nemá žádné účelové určení, způsob jeho využití závisí na panu prezidentovi," reagoval Andrej Čírtek, mluvčí skupiny Czechoslovak Group, která patří podnikateli Jaroslavu Strnadovi.

Firma Dako CZ, jež je součástí Strnadova uskupení, poslala těsně před vánočními svátky na Zemanův volební účet rovné dva miliony korun. Pro současnou hlavu státu je teď největším přispěvatelem, když několik měsíců bankovní konto každodenně zaplavovaly vesměs jen haléřové položky doplněné kritikou od Zemanových odpůrců. Vazby na Strnada, nyní klíčového dodavatele české armády, mají i další dva z trojice největších přispěvatelů - firma Composite Components a advokát Jan Nekola.

Největším sponzorem prezidenta byla dlouhou dobu Bohuslava Šenkýřová, která na začátku září poslala na účet 50 tisíc korun. Podle zjištění Aktuálně.cz jde o rektorku pražské Vysoké školy finanční a správní. Ona sama se k daru hlásí a nepovažuje za problém, že peníze nakonec budou využity jinak než na volby. "Absolutně to není žádný problém. Vždyť to, že pan prezident nepotřebuje peníze z účtu na volební kampaň a že podporuje Klokánky, to se ví dávno. Sama jsem Klokánky v minulosti podpořila," řekla rektorka.

A podobně to vnímá již zmíněný pražský advokát Nekola, syn zakladatele Žofínského fóra, který Zemanovi 27. prosince poslal 900 tisíc korun. "Vidím to velmi pozitivně. Podpořil jsem v každém případě dobrou věc," souhlasí s prezidentovým rozhodnutím.

Kampaň bez peněz

Miloš Zeman už loni v březnu prohlásil, že žádnou kampaň nepovede, přitom se k dnešnímu dnu na jeho volebním účtu sešlo zhruba 4,5 milionu korun.

Zeman však také nemá téměř žádné výdaje, oficiálně skutečně žádnou kampaň nevede a vyhýbá se i debatám s kandidáty. Republiku sice zaplavily billboardy s jeho portrétem, ty však jsou dílem jeho sympatizantů a z volebního účtu placeny nejsou. Jako zadavatel je uveden spolek Přátelé Miloše Zemana, jehož předsedou je hradní kancléř Vratislav Mynář.

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček už dříve uvedl, že billboardová kampaň přátel je vedena s vědomím hlavy státu. "Pan prezident vyslovil souhlas s touto aktivitou. Veškeré náklady, které souvisejí s touto záležitostí, budou zaneseny do účetnictví volební kampaně," uvedl Ovčáček v prosinci pro iDnes.cz.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Pančochová do finále U-rampy v Copper Mountain neprošla

Snowboardistka Šárka Pančochová skončila šestnáctá na Světovém poháru v U-rampě v Copper Mountain. Po menším zranění z listopadového závodu v Modeně, kde po těžkém pádu v tréninku nenastoupila do finále Big Airu, měla v Coloradu k postupu do finále daleko.

Devětadvacetiletá freestylistka právě v Copper Mountain před šesti lety vyhrála pohárový závod ve slopestylu, ale U-rampa je její nejslabší disciplínou. Do finále se probojovala dvakrát a v lednu 2010, tehdy coby devatenáctiletá, vybojovala zlato na SP v Kreischbergu. Díky tomu se tehdy kvalifikovala na olympiádu ve Vancouveru.

V dnešní kvalifikaci pro sobotní závod v Copper Mountain obsadila 16. místo se známkou 44,50 bodu, finálová osmička měla nejméně o 24 bodů více. Z prvního místa postoupila domácí Američanka Maddie Mastrová, bronzová medailistka z letošního mistrovství světa.

před 40 minutami

Ministři obrany ČR a USA stvrdili podpisem nákup vrtulníků

Ministři obrany ČR Lubomír Metnar a USA Mark Esper dnes ve Washingtonu stvrdili podpisem nákup vojenských vrtulníků pro českou armádu. Česká republika formou mezivládní dohody pořídí 12 vrtulníků firmy Bell za 14,6 miliardy korun. Ve výzbroji české armády nahradí ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35.

Vrtulníkové letectvo získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Stroje by fyzicky armáda měla dostat v roce 2023. Součástí dohody je i výcvik pilotů a personálu, údržba, vybavení zbraňovými systémy či munice.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Bloomberg: USA a Čína se dohodly na podmínkách obchodní smlouvy

Spojené státy a Čína se dohodly na podmínkách první fáze dlouho očekávané obchodní smlouvy. Text nyní čeká na podpis amerického prezidenta Donalda Trumpa. S odkazem na zdroje obeznámené se situací o tom dnes informovala agentura Bloomberg a vzápětí i další média.

Poradci pro obchodní záležitosti teď mají v plánu schůzku s prezidentem, na které s ním chtějí podmínky dohody probrat. Oficiální oznámení by podle zdrojů Bloombergu mohlo přijít v následujících hodinách.

Spojené státy a Čína spolu od loňského roku vedou obchodní válku, ve které na sebe vzájemně uvalují cla. Zároveň se snaží dosáhnout dohody, která by jejich obchodní spory vyřešila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy