reklama
 
 

S volebními lístky dostali lidé i Zemanovu pozvánku na Hrad. Není to kampaň, říká Ovčáček

5. 1. 2018 16:18
Pozvánku k návštěvě Pražského hradu podepsanou prezidentem Milošem Zemanem dostali lidé do schránek ve stejný den jako hlasovací lístky pro volbu prezidenta.

Praha - Spolu s hlasovacími lístky pro první kolo volby prezidenta dostala řada lidí ve stejný den do schránky také leták zvoucí k návštěvě Pražského hradu. Osobně k němu vybízí stávající hlava státu.

"Vážení spoluobčané, dovolte mi, abych Vás co nejsrdečněji pozval k návštěvě Pražského hradu, který se v nadcházejícím roce 2018 stane jedním z center oslav 100 let naší republiky a 25. výročí vzniku samostatné České republiky," píše se na zadní straně v osobně laděné pozvánce. Na závěr letáku ve formě dopisu s prezidentskou standartou v záhlaví čtenářům Miloš Zeman přeje vše dobré a na letáku je vytištěný jeho podpis.

Část lidí proto leták pochopila jako součást Zemanovy předvolební kampaně. "Předvolební agitace, zacílená na nerozhodnuté voliče. Ukázka toho, jak lze využít nebo zneužít Pražský hrad a stoleté výročí založení ČR ve svůj prospěch. Privatizace Pražského hradu a stoleté státnosti. Privatizace historie," komentuje leták Libor Macalík, který jej spolu s hlasovacími lístky našel v poštovní schránce a obrátil se kvůli tomu na redakci Aktuálně.cz.

Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka ale o politickou kampaň nejde. "Letos si připomínáme 100 let republiky a 25. výročí vzniku ČR. Při té příležitosti se koná na Hradě celá řada zajímavých akcí. Je logické, že je o těchto aktivitách informována i široká veřejnost, kterou osobně zve prezident republiky," odpověděl mluvčí. Nešlo prý o iniciativu volebního týmu Miloše Zemana, ale propagační materiál Správy Pražského hradu. Její reakci redakce zjišťuje.

Podle člena Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran Jana Outlého jde spíše o etický problém než o porušení volebního zákona. "Dopis svojí formou a obsahem nenaplňuje znaky kampaně dle volebního zákona. Případně by mohl být předmětem debat o férovosti vedení kampaně, ale taková debata nepřísluší našemu úřadu," dodává Outlý.

autoři: Veronika Neprašová, Jan Wirnitzer | 5. 1. 2018 16:18

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama