Ovčáček odmítá odpovídat na dotazy novinářů Aktuálně.cz a HN. Omezuje svobodu, ohradil se syndikát

Domácí Domácí
9. 1. 2018 18:42
Redaktor Aktuálně.cz se snažil získat informace ohledně financování prezidentské kampaně. Mluvčí Hradu odmítl odpovědět s tím, že Aktuálně.cz a HN jsou "volební věstník Jiřího Drahoše".
Miloš Zeman a Jiří Ovčáček.
Miloš Zeman a Jiří Ovčáček. | Foto: ČTK

Praha - Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček prohlásil, že odmítá komunikovat a poskytovat informace novinářům a redaktorům vydavatelství Economia, pod které spadá deník Aktuálně.cz, Hospodářské noviny nebo týdeník Respekt.

Podle Ovčáčka je důvodem, že vydavatelství údajně oficiálně podpořilo Zemanova soupeře v boji o Hrad Jiřího Drahoše.

To však není pravda. Týdeník Respekt v komentáři pouze uvedl, že Drahoš je vhodným adeptem na prezidentský post.

Redaktor Aktuálně.cz Jakub Zelenka se v úterý dopoledne snažil získat informace ohledně financování prezidentské kampaně. Prezidentův mluvčí se však odpovědi vyhnul, což zdůvodnil tím, že Zelenka píše pro vydavatelství Economia.

"Ptáte se mě jako Bakalův (Zdeněk Bakala, vlastník vydavatelství Economia, pozn. red.) novinář, jehož vydavatelství podpořilo oficiálně Jiřího Drahoše. Fakt nebudu odpovídat volebnímu věstníku prezidentského kandidáta," napsal Ovčáček.

Redaktor se ani po opakovaném dotazu na financování Zemanovy předvolební kampaně nedočkal odpovědi. Po výměně několika textových zpráv Ovčáček redaktora odkázal na zákon č. 106/1999 o svobodném přístupu k informacím.

"Jako pracovník volebního věstníku Jiřího Drahoše máte plné právo využít zákona č. 106. Médiím budu samozřejmě nadále odpovídat na otázky, to je má povinnost," napsal mluvčí Hradu.

Vydavatelství Economia se proti jednání prezidentova mluvčího důrazně ohradilo. "Jedná se o bezprecedentní postup, který nemá v české demokratické společnosti obdoby. Hrad oznámil, že bude blokovat naše média poté, co jsme mu položili otázky týkající se financování kampaně prezidenta Miloše Zemana," sdělil ředitel redakcí vydavatelství Vladimír Piskáček.

"Naši novináři samozřejmě budou dál důsledně sledovat a popisovat veškeré aspekty politického i ekonomického dění v české společnosti, a to i ty, které se týkají Miloše Zemana a Hradu. Prohlášení prezidentova mluvčího nás rozhodně nemůže zastrašit ani zastavit. Naopak, podobně naivní a nesmyslné kroky ze strany kanceláře nejvyššího ústavního činitele nás motivují k další práci. A tu, mohu-li soudit podle reakcí i zájmu o naše zpravodajství, naši čtenáři oceňují," dodal ředitel redakcí.

Postup prezidentova mluvčího ostře odsoudil i Syndikát novinářů ČR. "Považujeme to za jasné omezení svobody získávat a šířit informace," uvedl na Twitteru.

Miloš Zeman se cítí prezidentem všech, i svých protivníků. Nikdo není neomylný, pan prezident se může mýlit, říká jeho mluvčí Jiří Ovčáček. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vítězem festivalu Írán:ci se stal snímek Róná, Azímova matka

Vítězným snímkem festivalu Írán:ci se stal celovečerní film Róná, Azímova matka afghánského režiséra Džamšída Mahmúdího působícího v Íránu. Cenu diváků získal Zámek snů, jehož režisérem je Rezá Mirkarimi, jedna z nejuznávanějších postav soudobé íránské kinematografie. Výsledky pořadatelé oznámili v pražském kině Světozor. Festival představující íránskou celovečerní, dokumentární i krátkou tvorbu se v úterý a ve středu přesouvá do Brna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy