Ovčáček odmítá odpovídat na dotazy novinářů Aktuálně.cz a HN. Omezuje svobodu, ohradil se syndikát

Domácí Domácí
9. 1. 2018 18:42
Redaktor Aktuálně.cz se snažil získat informace ohledně financování prezidentské kampaně. Mluvčí Hradu odmítl odpovědět s tím, že Aktuálně.cz a HN jsou "volební věstník Jiřího Drahoše".
Miloš Zeman a Jiří Ovčáček.
Miloš Zeman a Jiří Ovčáček. | Foto: ČTK

Praha - Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček prohlásil, že odmítá komunikovat a poskytovat informace novinářům a redaktorům vydavatelství Economia, pod které spadá deník Aktuálně.cz, Hospodářské noviny nebo týdeník Respekt.

Podle Ovčáčka je důvodem, že vydavatelství údajně oficiálně podpořilo Zemanova soupeře v boji o Hrad Jiřího Drahoše.

To však není pravda. Týdeník Respekt v komentáři pouze uvedl, že Drahoš je vhodným adeptem na prezidentský post.

Redaktor Aktuálně.cz Jakub Zelenka se v úterý dopoledne snažil získat informace ohledně financování prezidentské kampaně. Prezidentův mluvčí se však odpovědi vyhnul, což zdůvodnil tím, že Zelenka píše pro vydavatelství Economia.

"Ptáte se mě jako Bakalův (Zdeněk Bakala, vlastník vydavatelství Economia, pozn. red.) novinář, jehož vydavatelství podpořilo oficiálně Jiřího Drahoše. Fakt nebudu odpovídat volebnímu věstníku prezidentského kandidáta," napsal Ovčáček.

Redaktor se ani po opakovaném dotazu na financování Zemanovy předvolební kampaně nedočkal odpovědi. Po výměně několika textových zpráv Ovčáček redaktora odkázal na zákon č. 106/1999 o svobodném přístupu k informacím.

"Jako pracovník volebního věstníku Jiřího Drahoše máte plné právo využít zákona č. 106. Médiím budu samozřejmě nadále odpovídat na otázky, to je má povinnost," napsal mluvčí Hradu.

Vydavatelství Economia se proti jednání prezidentova mluvčího důrazně ohradilo. "Jedná se o bezprecedentní postup, který nemá v české demokratické společnosti obdoby. Hrad oznámil, že bude blokovat naše média poté, co jsme mu položili otázky týkající se financování kampaně prezidenta Miloše Zemana," sdělil ředitel redakcí vydavatelství Vladimír Piskáček.

"Naši novináři samozřejmě budou dál důsledně sledovat a popisovat veškeré aspekty politického i ekonomického dění v české společnosti, a to i ty, které se týkají Miloše Zemana a Hradu. Prohlášení prezidentova mluvčího nás rozhodně nemůže zastrašit ani zastavit. Naopak, podobně naivní a nesmyslné kroky ze strany kanceláře nejvyššího ústavního činitele nás motivují k další práci. A tu, mohu-li soudit podle reakcí i zájmu o naše zpravodajství, naši čtenáři oceňují," dodal ředitel redakcí.

Postup prezidentova mluvčího ostře odsoudil i Syndikát novinářů ČR. "Považujeme to za jasné omezení svobody získávat a šířit informace," uvedl na Twitteru.

Miloš Zeman se cítí prezidentem všech, i svých protivníků. Nikdo není neomylný, pan prezident se může mýlit, říká jeho mluvčí Jiří Ovčáček. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Britská libra po odkladu schválení brexitové dohody oslabuje

Britská libra oslabuje poté, co dolní komora britského parlamentu o víkendu odsunula schválení brexitové dohody, dokud její obsah nebude převeden do britského práva. Kolem 08:00 SELČ libra vůči dolaru ztrácela 0,6 procenta na 1,2905 USD. Minulý týden se přitom vyšplhala až na pětiměsíční maximum 1,2990 USD.

Podle analytiků nicméně víkendový vývoj snížil riziko brexitu bez dohody, což brání výraznějšímu propadu libry. Banka Goldman Sachs v nedělí snížila pravděpodobnost brexitu bez dohody na pět procent z dříve předpokládaných deseti procent, napsala agentura Reuters.

Euro si vůči libře připisuje zhruba 0,4 procenta na 0,8644 GBP. Vůči dolaru jednotná evropská měna ztrácí přibližně desetinu procenta na 1,1155 USD.

před 2 hodinami

V Katalánsku se během protestů zranilo skoro 600 lidí, čtyři přišli kvůli gumovým projektilům o oko

Protesty v Katalánsku, které vypukly minulé pondělí po vynesení verdiktu španělského nejvyššího soudu nad politiky tohoto regionu na severovýchodě Španělska, si za týden vyžádaly na 580 zraněných. Informovalo o tom v neděli večer katalánské ministerstvo zdravotnictví. Nejvyšší katalánský soud rovněž v neděli oznámil, že vůči 104 osobám bylo kvůli násilnostem při demonstracích zahájení vyšetřování, 28 z nich je ve vazbě.

Katalánská ministryně zdravotnictví Alba Vergesová v neděli uvedla, že do soboty záchranná služba v souvislosti s demonstracemi ošetřila 565 zraněných; dalších 14 osob bylo zraněno při potyčkách ze soboty na neděli. Třináct zraněných zůstává v nemocnicích. Stav jednoho policisty a jedné demonstrantky je velmi vážný a čtyři zranění přišli při střetech s policií o oko. Podle katalánských médii jim zranění oka způsobily gumové projektily.

Další zprávy