Přehled: Pět největších sponzorů Miloše Zemana

Jiří Pšenička
15. 1. 2018 19:35
Podívejte se, kdo poslal Miloši Zemanovi na kampaň v prezidentských volbách nejvíce peněz.
Foto: Ludvík Hradilek

DAKO-CZ 2 miliony korun

Výrobce brzdových systémů pro kolejová vozidla se sídlem v Třemošnici. Firma je součástí strojírenské a zbrojařské skupiny Czechoslovak Group Jaroslava Strnada. Spolumajitelem podniku je ale i slovenský podnikatel Alexej Beljajev (muž, který před revolucí pracoval v podniku zahraničního obchodu Petrimex, stejně jako nynější český premiér Andrej Babiš). DAKO-CZ byla i největším sponzorem prozemanovské Strany práv občanů.

V letech 2013 a 2014 ji věnovala celkem 3,5 milionu korun. Zeman má se Strnadem nadstandardní vztahy. Sám sebe prezident například označil za "neplaceného agenta" Strnadem vlastněné automobilky Tatra.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Saúdská Arábie povolí účast na pouti do Mekky jen 60 000 místních obyvatel

Saúdská Arábie letos povolí účast na tradiční velké náboženské pouti do Mekky jen 60 000 místních obyvatel očkovaným proti covidu-19. Země to oznámila prostřednictvím státní tiskové agentury SPA. Tradiční muslimský rituál nazývaný arabsky hadždž začne v polovině července.

"Těm, kteří budou chtít vykonat hadždž, musí být 18 až 65 let, nesmí trpět chronickou nemocí a musí být očkovaní," upřesnilo ministerstvo, které má v Saúdské Arábii organizaci náboženské pouti na starosti.

Už loňské pouti hadždž, jež je jedním z pěti pilířů islámu a má ji vykonat aspoň jednou za život každý věřící, jemuž to zdraví dovolí, se kvůli koronaviru mohlo zúčastnit jen 10 000 lidí, kteří v zemi žijí. Dvě třetiny tvořili místní usedlíci z řad 160 různých národností, zbytek byli zaměstnanci bezpečnostních složek a lékařský personál. Ještě v roce 2019 se na pouť vydalo 2,5 milionu věřících.

Zdroj: ČTK
Další zprávy