Zeman o letácích věděl, ale kampaň nevede, tvrdí Hrad. Náklady musí započítat do limitu 40 milionů

Martin Biben Martin Biben
Aktualizováno 19. 10. 2017 17:14
Prezident Miloš Zeman už může jen stěží tvrdit, že nevede předvolební kampaň. Čtyřstránkové letáky podporující jeho opětovnou kandidaturu, které se ve čtvrtek objevily na mnoha místech země, zaplatil teplický podnikatel Jaroslav Třešňák s jeho souhlasem. Prezident tak náklady na jejich vytištění a roznášku musí odečíst ze čtyřicetimilionového limitu pro první kolo voleb, které se bude konat v lednu příštího roku. Zeman si navíc už v září u Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran zaregistroval účet volební kampaně a stránku s informacemi o jejím financování.
Miloš Zeman na návštěvě Plzeňského kraje.
Miloš Zeman na návštěvě Plzeňského kraje. | Foto: Björn Steinz

Praha - V Praze, na Vysočině i na mnoha dalších místech země ve čtvrtek dostali lidé do schránek čtyřstránkový materiál s fotkou prezidenta a nápisem Ještě jeden životní příběh Miloše Zemana. Do většiny dalších poštovních schránek v celé zemi by měl dorazit v pátek.

Prospekt, ve kterém si voliči mohou připomenout klíčové okamžiky politikova života, nechal vyrobit a rozeslat teplický podnikatel Jaroslav Třešňák se Zemanovým posvěcením.

"Pan prezident je samozřejmě o věci informován. Každý občan ČR má právo podpořit různými formami jakéhokoliv prezidentského kandidáta. Někdo posílá kandidátům statisíce korun, jiný vydá třeba informační materiál. Pan prezident kampaň nepovede, nebude ale občanům zakazovat vyslovovat aktivně podporu," uvedl tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Jenže podle člena vedení Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí Jana Outlého současná letáková kampaň definitivně potvrzuje to, o čem se hovoří již delší čas. Současný prezident i přes opakovaná ujištění o opaku vede regulérní kampaň za své zvolení, stejně jako řada dalších kandidátů.

"Samozřejmě že je to řádná volební kampaň. Prezident sice tvrdí, že nedělá propagaci, to ale my rozporujeme. Jsou tu ony návštěvy krajů, nyní navíc letáky, které už dostali do schránek i někteří lidé z našeho úřadu. Není tak o čem debatovat," řekl Outlý.

Prezident také podle Outlého v souladu se zákonem na začátku září registroval účet své volební kampaně i stránku s informacemi o jejím financování. "Lze tak říci, že vede kampaň i v právním slova smyslu," poznamenal Outlý. Ovčáček navíc na otázku, zda náklady na letákovou kampaň Zeman odečte od čtyřicetimilionového limitu pro první kolo, odpověděl jednoznačně. "Samozřejmě bude dodržen zákon," napsal mluvčí.

Foto: Aktuálně.cz

Bez odpovědi však nechal prezidentův mluvčí otázku, zda prezident přece jen nepřehodnotil své rozhodnutí nevést žádnou předvolební agitaci. Stejně opominul dotaz na počet letáků a související náklady. Podle dobře informovaného zdroje, který si nepřál být jmenován, přitom na Hradě kampaň chystali už vloni. Vznikaly například fotografie pro propagační materiály. "Kampaň se na Hradě připravovala už v roce 2016. Vozili odtud plná auta fotografií," řekl zdroj, jehož identitu redakce zná.

Na zaslané dotazy ohledně letáků nereagovala mluvčí sdružení Zeman znovu 2018 Barbora Filípková ani developer Třešňák, vlastník společnosti JTH Group. "Osobní aktivity nekomentujeme, pokud budete mít dotazy ohledně pracovních aktivit, rádi je zodpovíme," napsala pouze Helena Plešmídová Antálková z Třešňákovy JTH Group.

Podle dobře informovaného zdroje z blízkosti Hradu byl Třešňák jedním ze sponzorů prezidentových reprezentačních plesů a do Zemanovy blízkosti jej přivedl zájem o rozsáhlou investici na východě Ruska.

Letáky roznáší ve čtvrtek a pátek Česká pošta, rozsah zakázky však odmítá komentovat. Není však obtížné spočítat, že obeslání všech českých domácností znamená výrobu zhruba tří milionů letáků.

Cena vytištění se liší podle kvality použitého papíru, tedy mezi 15 a 25 haléři za kus, a pohybuje se kolem 600 tisíc. Na podobnou cenu by podle ceníku České pošty mohla přijít i donáška. Současný prezident tak z finančního limitu kampaně pro první kolo ukrojil zhruba první milion.

Politické letáky přitom mohou dostat i lidé, kteří mají na poštovní schránce samolepku, že si nepřejí vhazování reklamy. Zákaz se totiž podle zákona týká jen "podpory podnikatelské činnosti", na politické kampaně se tedy nevztahuje.

"Volební letáky nejsou z hlediska zákona reklamou, takže se na ně nevztahuje zákaz nevyžádané reklamy. Lze je tedy vhazovat do schránek i za situace, kdy adresáti odmítají reklamu a na schránce či jinak to uvádějí," potvrzuje advokát Filip Winter.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Ukrajinská tajná služba prověřuje obchod s českými houfnicemi

Agenti ukrajinské tajné služby SBU za podpory zásahové jednotky provedli ve čtvrtek domovní prohlídky v kancelářích státního zbrojařského koncernu Ukroboronprom a jeho obchodní společnosti Ukrspecexport. Razie souvisí s nákupem vyřazených houfnic Dana československé výroby od české firmy Excalibur Army, uvedla na svém webu televize 112 s odvoláním na opozičního poslance Oleksije Hončarenka. Právě Hončarenko na transakci upozornil generální prokuraturu. ČTK se snaží získat vyjádření české firmy.

"Poslanecké upozornění ohledně možného spáchání úmyslných skutků ke škodě obranyschopnosti Ukrajiny představiteli ministerstva obrany a státní společnosti Ukrspecexport, a sice konkrétně uzavření kontraktu s českou společností Excalibur Army na dodání vyřazených samohybných houfnic ráže 152 milimetrů Dana, bylo prozkoumáno. Oznamujeme, že skutečnosti uvedené ve vašem poslaneckém upozornění jsou předmětem vyšetřování, které SBU v rámci trestního stíhání zahájila 17. listopadu," sdělila poslanci prokuratura. V případu prý může jít o vlastizradu.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Uhelná komise chce ukončit využívání uhlí v roce 2038

Uhelná komise v pátek doporučila ukončit využívání uhlí v Česku v roce 2038. O věci bude finálně rozhodovat vláda. Informaci od několika zdrojů ČTK potvrdil Jiří Koželouh z Hnutí Duha, který je v komisi za asociaci ekologických organizací Zelený kruh. Komise pracovala se scénáři konce využívání uhlí v letech 2033, 2038 a 2043.

Podle zdrojů ČTK hlasovalo 15 členů komise pro rok 2038, dva byli proti a dva se zdrželi.

Celkem má komise 19 členů. Česká uhelná komise byla zřízena loni, je poradním orgánem vlády. Mezi členy jsou zástupci těžařů, akademici i ekologové. Mimo jiné mezi ně patří generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Rostislav Palička nebo vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský. Vedou ji ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy