Zeman přirovnal Nory k nacistům. Kvůli převýchově dětí

Petr Jemelka Petr Jemelka
8. 2. 2015 13:00
Podle českého prezidenta mají být děti u norských pěstounů odnárodňovány. Prohlásil to v nedělním rozhovoru ze zámku v Lánech pro deník Blesk.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Norské úřady s bratry Michálkovými zacházejí jako nacistický úřad Lebensborn, který měl za druhé světové války za úkol vychovávat rasově čisté árijské děti. V rozhovoru ze zámku v Lánech pro deník Blesk to prohlásil český prezident Miloš Zeman.

"Každý rozhovor se mnou musí vyvolat skandál a proto vám řeknu něco, co jsem norské velvyslankyni neřekl. Víte co to byl Lebensborn? Nevíte, tak já vám to řeknu. Bylo to nacistické zařízení, kdy byly děti odnároďnovány. A to se děje právě děje s těmi bratry," prohlásil prezident s tím, že záměrně přehání.

"Kluci jsou v pěstounském zařízení, které se podobá Lebensbornu. Jejich matka se s nimi vidí dvakrát ročně 15 minut, nesmí na ně mluvit česky. Děti jsou jiným slovem odnárodňovány," uvedl Zeman. Podle něj norský systém vychovává "mladé Nory".

Lebensborn byl program Třetí říše, z něhož měli vzejít árijci. Děti, které se narodily ve speciálních domovech, měly dostat německé rodiny k adopci. Rasově čistí lidé pak měli podle plánů zalidnit zabraná území, z nichž nacisté odsunuli původní obyvatele. Prezident uvedl, že norský postup má "jisté společné rysy" s programem.

Zeman se do kauzy rodiny Michalákových vložil ve čtvrtek, kdy si pozval na Hrad norskou velvyslankyni Siri Ellen Sletnerovou. "Prezident republiky vyjádřil nesouhlas s postupem norských úřadů, které utajují dokumenty rozhodující pro posouzení celé záležitosti, a požádal velvyslankyni Norského království, aby ho průběžně informovala o postupu celého případu," tlumočil Zemanova slova mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Norské úřady odebraly českému páru syny v květnu 2011 po udání z mateřské školy o pohlavním zneužívání. Policie vyšetřovala otce chlapců a později i matku, vyšetřování ale zastavila a obvinění nepadlo. V únoru 2012 úřady rodiče zbavily práva na péči. Děti se dostaly ke stálým pěstounům, každé teď žije v jiné rodině. Matka chce syny vídat a dostat do péče.

Matka i synové Michalákovi mají české občanství. Vzhledem k tomu, že Česká republika není účastníkem řízení, dostávají tuzemské úřady informace pouze zprostředkovaně.

Zeman: Islamisté budou zesilovat agresivitu

Zeman dále v neděli oznámil, že při své nadcházející návštěvě Jordánska příští týden předá tamnímu králi Abdalláhovi II. Řád bílého lva. Chce mu tím vyjádřit svou podporu v boji s terorismem a vyzve k široké podpoře arabských zemí.

Když přišla řeč na jeho nedávnou výzvu k válečnému tažení proti Islámskému státu, vysvětlil prezident, že neměl namysli obsazení území, ale cílenou likvidaci výcvikových táborů teroristů.

Argument, že by si arabské země s islámskými radikály měly poradit samy, je podle Zemana stejný, "jako kdyby, jste svého času řekl, že si mají Němci sami poradit s Hitlerem".

"Slabá slova a pasivita, zvyšují riziko, že agresivita bude zesilovat," míní prezident.

Zemanovy kauzy: Dohledává Peroutku, cituje Haška

Na dotaz, zda už Zemanova kancelář našla zpochybňované Peroutkovo označení Hitlera za gentlemana, hlava státu opáčila, že hradní kancelář po onom článku pátrá a najde ho. Zeman si tím je podle svých slov jist, protože článek četl.

Kritizovanou náklonnost k Rusku prezident odmítl s tím, že s šéfem Kremlu Putinem - krom podání ruky v Soči a Normandii - naposledy pracovně hovořil před 15 lety. Jediné, o co podle svých slov usiluje, je prý udržení normálních obchodní vztahů, tak aby se po zrušení sankcí - k čemuž podle něj dojde nejpozději do roka - mohly české firmy na ruský trh opět vyvážet.

Ani zatím poslední vystoupení českého prezidenta v médiích se neobešlo bez vulgárního slova. Zeman ho pronesl prostřednictvím citátu Jaroslava Haška. "Vulgaritu je třeba použít tak, aby sedla jako prdel na hrnec," řekl s úsměvem.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Při útoku ozbrojenců na motel v mexickém státě Guanajuato zemřelo nejméně devět lidí

Skupině těžce ozbrojených mužů se podařilo uprchnout. Útočníci se vloupali do hotelu a restaurace u silnice, kde zahájili palbu. V zařízení zemřelo šest lidí, mezi nimi také dvě zaměstnankyně motelu, kuchařka a servírka.

Stát Guanajuato ve středním Mexiku je důležitým průmyslovým centrem. Zločinné gangy jsou zde velmi aktivní, a to zejména při krádeži paliva. a Není výjimkou, že útočí právě na místa, kde často zastavují řidiči kamionů, píše agentura AFP. 

Zdroj: ČTK
před 4 minutami

Koronaviru podlehlo již 54 lidí, podezření na infekci hlásí Vídeň

Novému koronaviru v Číně podlehlo již 54 lidí, země v neděli ohlásila 323 nových případů. S odvoláním na úřady provincie Chu-pej, odkud se infekce začala šířit, o tom dnes informovaly zahraniční tiskové agentury. První nemocnou s podezřením na koronavirus - čínskou letušku - oznámilo Rakousko, první potvrzený případ rovněž ohlásila Kanada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy