Zeman předá jordánskému králi Abdalláhovi Řád bílého lva

ČTK ČTK
8. 2. 2015 12:15
Prezident Miloš Zeman v neděli znovu odmítl, že by si arabské země měly s terorismem poradit samy.
Jordánský král Abdalláh II.
Jordánský král Abdalláh II. | Foto: Reuters

Praha - Prezident Miloš Zeman předá při své nadcházející návštěvě Jordánska tamnímu králi Abdalláhovi II. Řád bílého lva.

Chce mu tak vyjádřit svou podporu v boji s terorismem a zároveň vyzvat k široké podpoře arabských zemí.

Hlava státu to oznámila v nedělním živě vysílaném rozhovoru ze zámku v Lánech pro deník Blesk.

Odmítl také názor, že by si arabské země měly s terorismem poradit samy. Opět ho přirovnal k tomu, jako kdyby někdo Němcům radil, že si mají sami poradit s Adolfem Hitlerem.

Zeman také řekl, že je proti zavedení hraničních kontrol uvnitř schengenského prostoru, protože by to znamenalo jeho zrušení a také omezení svobody volného cestování. Jak řekl, myslí si, že proti islámským teroristům se nemá bojovat hraničními kontrolami. Zopakoval, že za efektivní operaci pokládá likvidaci vojenských a výcvikových základen terorismu na celém světě.

Zeman na oficiální návštěvu odlétá v pondělí a navštíví kromě Jordánska také Spojené arabské emiráty. Prezidenta jako obvykle během cesty doprovodí podnikatelská delegace. Zeman bude podle oficiálních informací řešit s představiteli Jordánska a SAE bezpečnostní otázky, které se týkají Islámského státu. Ten český prezident dlouhodobě kritizuje a označuje za hlavní světové nebezpečí.

Jordánsko i SAE se zapojily do spojenecké operace proti radikálům. Zeman chce podle svého mluvčího Jiřího Ovčáčka mluvit i o mírovém řešení v regionu v souvislosti se syrskou krizí nebo o výsledcích takzvaného arabského jara.

 

 

Právě se děje

Další zprávy