Praha - Žalobkyně Dagmar Máchová, jejíž kancelář minulý týden prohledávali detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), přišla o všechny trestní případy. Vedení Městského státního zastupitelství v Praze se s ní v pondělí ráno dohodlo, že bude převedena na netrestní úsek.
Rozhodnutí podle mluvčí pražských žalobců Štěpánky Zenklové padlo na poradě s Máchovou poté, co se vrátila z dovolené. Žalobkyně nechtěla to, že již nebude trestné případy řešit, komentovat. "Obraťte se na tiskovou mluvčí. Ráda bych k tomu něco řekla, ale nemohu," reagovala pro Aktuálně.cz Máchová na rozhodnutí svých nadřízených.
Zenklová uvedla, že všechny případy, které dosud Máchová řešila, dostanou na starosti jiní státní zástupci. Půjde také o kauzu opencard, kterou městský soud již projednává a v níž jsou obžalováni bývalí primátoři Bohuslav Svoboda a Tomáš Hudeček.
Žalobkyně ani vedení státního zastupitelství nechtěly říct, zda byla Máchová kvůli zásahu ÚOOZ u výslechu. Informace, které vedení pražských žalobců dostalo od vyšetřovatelů, ale byly závažné. "Na základě nich bylo rozhodnuto, že paní doktorka bude převedena na netrestní úsek," uvedla Zenklová. Máchová nechtěla případ komentovat. "Nezlobte se, mám teď hodně práce," prohlásila.
V rámci tohoto případu byl zatím obviněn středočeský celník Pavel Šíma, detektiv protikorupční policie Radek Holub a bývalý policista Igor Gáborík. Holub a Gáborík skončili během víkendu ve vazbě.
Odposlechy u žalobkyně
Žalobkyni už od loňského dubna prověřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů kvůli kauze opencard. V roce 2012 ji navíc tehdejší šéf protikorupční policie Tomáš Martinec obvinil z toho, že zdržela vyšetřování a na magistrátu byly mezitím zničeny důležité dokumenty. Máchová dozorovala také případ Vladimíra Sitty, hlavního svědka proti Ivo Rittigovi. Sittu i jeho otce obžalovala Máchová za to, že údajně tunelovali papírny Neograph (nyní SPM - Security Paper Mill). Kauza ještě u soudu neskončila pravomocným rozsudkem.
Před dvěma roky se přitom již objevily informace, že Máchovou odposlouchává ÚOOZ. Nainstalovaný odposlech byl tehdy v set-top boxu v bytě jejího přítele na pražském Žižkově.
Jméno žalobkyně Máchové se objevuje i v kauze bývalého soudce Ondřeje Havlína, který již za korupci sedí ve vězení. Detektivové z ÚOOZ na konci roku 2012 monitorovali společné schůzky mezi Havlínem a Máchovou. Setkali se v pizzerii poblíž Obvodního soudu pro Prahu 2 a řešili spolu, co by se dalo udělat s jedním případem zpronevěry.
"Máchová byla Havlínovi nakloněna, zodpovídala jeho dotazy, scházela se s ním. Po jedné ze schůzek byla nervózní z toho, že byli pozorováni," píše se v rozsudku soudu. Podle tohoto verdiktu byl na ovlivnění případu připraven úplatek 200 tisíc korun. Máchová v této kauze ale byla pouze v pozici svědkyně.