Po razii chce Bradáčová vazbu pro detektiva protikorupčního a expolicistu, celník už je na svobodě

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 13. 5. 2016 13:20
Vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová chce poslat dva obviněné, které policie stíhá za vynášení informací z policejních spisů, do vazby. Důvodem je fakt, že by mohli ovlivnit svědky, kteří ještě nebyli vyslechnuti, a také v trestné činnosti pokračovat. O tom, zda skončí ve vazbě, bude rozhodovat soud. Třetí muž, kterého policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu obvinili, byl propuštěn na svobodu.
Lenka Bradáčová.
Lenka Bradáčová. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Dva obviněné, které detektivové z Útvaru pro odhalovaní organizovaného zločinu (ÚOOZ) stíhají kvůli vynášení informací z policejních spisů, chce vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová poslat do vazby. Důvodem je fakt, že by mohli v trestné činnosti pokračovat a také ovlivnit zatím nevyslechnuté svědky. O tom, zda skončí ve vazbě, bude rozhodovat soud

Třetí obviněný, kterým je středočeský celník Pavel Šíma, byl propuštěn na svobodu. Detektiv protikorupční policie Radek Holub a bývalý policista Igor Gáborík tak nyní čekají na to, jak rozhodne soud.

"V případě ponechání obviněných na svobodě hrozí, že budou mařit trestní stíhání působením na dosud nevyslechnuté svědky a budou opakovat trestnou činnost, pro kterou jsou stíháni," uvedla Bradáčová v tiskové zprávě.

Policie obvinila tři lidi po tříletém vyšetřování. Podle usnesení o zahájení trestního stíhání je ÚOOZ viní ze čtyř trestných činů. Za přijetí úplatku hrozí obviněným tři až deset let vězení, za podplácení jeden rok až šest let odnětí svobody.

Kauza se dotkla i žalobkyně

Vyšetřování se dotklo i státní zástupkyně Dagmar Máchové. Detektivové prohledali její kancelář. Před dvěma roky se přitom již objevily informace, že Máchovou odposlouchává ÚOOZ. Nainstalovaný odposlech byl tehdy v set-top boxu v bytě jejího přítele na pražském Žižkově.

Jméno žalobkyně Máchové se objevuje i v kauze bývalého soudce Ondřeje Havlína, který již za korupci sedí ve vězení. Detektivové z ÚOOZ na konci roku 2012 monitorovali společné schůzky mezi Havlínem a Máchovou. Setkali se v pizzerii poblíž Obvodního soudu pro Prahu 2 a řešili spolu, co by se dalo udělat s jedním případem zpronevěry.

Ministr vnitra Milan Chovanec řekl, že ÚOOZ a státní zastupitelství budou muset vysvětlit, proč případ nevyšetřovala Generální inspekce bezpečnostních sborů. Připomněl, že spolu s olomouckou korupční kauzou jde už o druhý případ kriminality v řadách policie, který neřešila inspekce.

"Pokud by to mělo pokračovat, tak se pojďme bavit o tom, jestli ta Generální inspekce bezpečnostních sborů v této podobě vůbec má smysl," uvedl ministr. Bradáčová ve čtvrteční tiskové zprávě uvedla, že případ začala ÚOOZ šetřit až po roce vyšetřování kvůli ekonomice a proto, o jakou trestnou činnost šlo.

V souvislosti s kauzou Davida Ratha se také vrchní státní zástupkyně v Praze domnívá, že maximální doba pro skončení případu je dva roky. Což podle ní za současných pravidel není možné. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 6 minutami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 32 minutami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy