Po razii chce Bradáčová vazbu pro detektiva protikorupčního a expolicistu, celník už je na svobodě

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 13. 5. 2016 13:20
Vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová chce poslat dva obviněné, které policie stíhá za vynášení informací z policejních spisů, do vazby. Důvodem je fakt, že by mohli ovlivnit svědky, kteří ještě nebyli vyslechnuti, a také v trestné činnosti pokračovat. O tom, zda skončí ve vazbě, bude rozhodovat soud. Třetí muž, kterého policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu obvinili, byl propuštěn na svobodu.
Lenka Bradáčová.
Lenka Bradáčová. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Dva obviněné, které detektivové z Útvaru pro odhalovaní organizovaného zločinu (ÚOOZ) stíhají kvůli vynášení informací z policejních spisů, chce vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová poslat do vazby. Důvodem je fakt, že by mohli v trestné činnosti pokračovat a také ovlivnit zatím nevyslechnuté svědky. O tom, zda skončí ve vazbě, bude rozhodovat soud

Třetí obviněný, kterým je středočeský celník Pavel Šíma, byl propuštěn na svobodu. Detektiv protikorupční policie Radek Holub a bývalý policista Igor Gáborík tak nyní čekají na to, jak rozhodne soud.

"V případě ponechání obviněných na svobodě hrozí, že budou mařit trestní stíhání působením na dosud nevyslechnuté svědky a budou opakovat trestnou činnost, pro kterou jsou stíháni," uvedla Bradáčová v tiskové zprávě.

Policie obvinila tři lidi po tříletém vyšetřování. Podle usnesení o zahájení trestního stíhání je ÚOOZ viní ze čtyř trestných činů. Za přijetí úplatku hrozí obviněným tři až deset let vězení, za podplácení jeden rok až šest let odnětí svobody.

Kauza se dotkla i žalobkyně

Vyšetřování se dotklo i státní zástupkyně Dagmar Máchové. Detektivové prohledali její kancelář. Před dvěma roky se přitom již objevily informace, že Máchovou odposlouchává ÚOOZ. Nainstalovaný odposlech byl tehdy v set-top boxu v bytě jejího přítele na pražském Žižkově.

Jméno žalobkyně Máchové se objevuje i v kauze bývalého soudce Ondřeje Havlína, který již za korupci sedí ve vězení. Detektivové z ÚOOZ na konci roku 2012 monitorovali společné schůzky mezi Havlínem a Máchovou. Setkali se v pizzerii poblíž Obvodního soudu pro Prahu 2 a řešili spolu, co by se dalo udělat s jedním případem zpronevěry.

Ministr vnitra Milan Chovanec řekl, že ÚOOZ a státní zastupitelství budou muset vysvětlit, proč případ nevyšetřovala Generální inspekce bezpečnostních sborů. Připomněl, že spolu s olomouckou korupční kauzou jde už o druhý případ kriminality v řadách policie, který neřešila inspekce.

"Pokud by to mělo pokračovat, tak se pojďme bavit o tom, jestli ta Generální inspekce bezpečnostních sborů v této podobě vůbec má smysl," uvedl ministr. Bradáčová ve čtvrteční tiskové zprávě uvedla, že případ začala ÚOOZ šetřit až po roce vyšetřování kvůli ekonomice a proto, o jakou trestnou činnost šlo.

V souvislosti s kauzou Davida Ratha se také vrchní státní zástupkyně v Praze domnívá, že maximální doba pro skončení případu je dva roky. Což podle ní za současných pravidel není možné. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy