Praha - Co se dosud spíš jen tušilo, je nyní definitivně potvrzeno: hnutí ANO ministra financí Andreje Babiše poslalo na magistráty velkých tuzemských měst zámožné manažery, jejichž majetek vysoce převyšuje lídry z ostatních stran a hnutí.
Dokazují to vůbec první ucelená data, která nashromáždil deník Aktuálně.cz, když v minulých dnech mapoval jmění primátorů dvaceti největších českých a moravských měst.
Že má ANO zdaleka nejzámožnější primátory, přičítají jeho členové nebo sympatizanti taktice lídra hnutí Andreje Babiše. On šel jako miliardář do politiky a vyzval tak další úspěšné podnikatele a firemní šéfy.
"Zafungoval příklad pana Babiše. On způsobil, že o vstupu do politiky začali uvažovat i lidé, které by to jinak ani nenapadlo," řekl Aktuálně.cz primátor Ostravy Tomáš Macura (ANO), který ve třetím největším tuzemském městě s Babišovým hnutím volby suverénně vyhrál.
Právě někdejší topmanažer farmaceutické firmy je příkladem movitějšího politika s úspěšnou minulostí. Jeho rodina vlastní kromě čtyř aut rodinný dům či horskou chatu. Navíc je Macura také akcionářem ve firmě, která provozuje zahraniční hotel.
"Pan Babiš hledá schopné a úspěšné lidi. A ti zpravidla umí podnikat, nebo se nechat zaměstnat tak, že to výrazně - několikanásobně - převyšuje odměny za volené funkce," vysvětluje nový primátor Českých Budějovic Jiří Svoboda, proč se najednou do vedení velkých měst dostávají i vrcholní manažeři, a ne pouze kariérní politici, kteří si funkci trpělivě vyseděli na stranických schůzích.
Svoboda před vstupem do politiky pracoval jako náměstek generálního ředitele Českého rozhlasu a v minulosti byl i obchodním náměstkem ve stavební firmě OHL-ŽS Brno, která se nyní například podílí na opravách dálnice D1. Svůj bývalý plat Svoboda neprozradil, uvedl pouze, že byl "nadstandardní".
Nižší plat? Nevadí
Teď ale nejen on půjde s penězi dolů. Manažerům v nových rolích primátorů to prý ale nevadí. "Kvůli penězům jsem do voleb nešel. Že si nyní pohorším, beru jako daný fakt," prohlásil třeba Tibor Batthyány, nový primátor Liberce.
Jako projektový manažer a asistent poslance ANO a bývalého novináře Martina Komárka bral 80 tisíc měsíčně hrubého, teď má zhruba o 15 tisíc méně.
Finančně si pohorší i vůbec nejbohatší primátor - tedy alespoň podle odpovědí, které šéfové měst zaslali redakci Aktuálně.cz. Jde o brněnského Petra Vokřála, až do roku 2013 předsedu představenstva ve firmě .A.S.A., která se mimo jiné zaměřuje na nakládání s odpady. Společnost má obrat přes deset miliard a v osmi zemích střední a východní Evropy pro ni pracuje přes čtyři a půl tisíce zaměstnanců.
Vokřál Aktuálně.cz řekl, že jeho plat se v době, kdy firmu vedl, pohyboval v řádu milionů korun. "Asi pět až šest milionů korun čistého ročně," uvedl. Teď si výrazně pohorší: jako primátor Brna bude brát za rok zhruba 1,1 milionu.
Gazdík: Na majetku nezáleží
Bohatí primátoři za ANO naznačují, že právě jejich nemalé jmění může být jednou ze záruk poctivějšího hospodaření města a jeho lepšího rozvoje. Nebudou se prý potřebovat finančně zajistit a spoléhat na tradiční klientelistické vazby.
Podle místopředsedy Poslanecké sněmovny a bývalého letitého šéfa hnutí Starostové Petra Gazdíka však na majetku vůbec nezáleží. "Vždy je to o morálních vlastnostech konkrétního člověka a jeho plánech. S čím na magistrát šel, jestli má ideu posunout město dál, aby se lidem žilo šťastně a spokojeně," říká.
"Pokud tam jde jen za funkcí, je pravděpodobné, bez ohledu na velikost jeho majetku, že pro město neudělá vůbec nic nebo se uchýlí i ke korupci," dodává Gazdík.
Českobudějovický primátor Jiří Svoboda přesvědčuje, že noví vládci za ANO chtějí, stejně jako Babiš na národní úrovni, situaci ve velkých městech změnit. A podobně mluví i další jeho kolegové.
"Naše vize je jasná - stát a město mají řídit odborníci - manažeři," prohlásil primátor Pardubic z ANO Martin Charvát. Před příchodem na magistrát byl pověřen řízením Rozvojového fondu Pardubice, který se stará o rekonstrukci památek, vlastní hokejovou ČEZ Arenu či spravuje bytový fond města. Jako úředník pobíral 40 tisíc korun měsíčně čistého.
Opustili byznys
Někteří noví primátoři za ANO chtějí být tak transparentní, že se vzdali i byznysu.
Firmy opustila pražská primátorka a bývalá náměstkyně ministra vnitra Adriana Krnáčová. A třeba ostravský Tomáš Macura tvrdí, že podnikání svěřil manželce. "Pochopil jsem, že podnikání s politickou činností skloubit nepůjde, a to hlavně z časových důvodů. Neumím věci dělat jen napůl," uvedl Macura.
Ani převod majetku nebo firemních podílů na blízké příbuzné však nutně nemusí znamenat, že se politik vyváže z případného podezření ze střetu zájmů. Město rozdává mnoho veřejných zakázek a hrozí, že některou z nich získá právě společnost člena rodiny.
"Majetek může v některých případech být motivem, že člověk se už nepotřebuje zaopatřovat. Jeho ekonomické aktivity však mohou znamenat také střet zájmů ve chvíli, kdy to podnikání pokračuje nebo je převedeno na nejbližší příbuzné," říká Michal Voda, analytik neziskové protikorupční organizace Naši politici, která aktivity politiků podrobně sleduje.