Vily, auta, obrazy i hotel. Primátoři odhalili svůj majetek

Radek Nohl Radek Nohl
8. 12. 2014 5:30
Deník Aktuálně.cz sestavil unikátní přehled jmění šéfů dvaceti největších měst.
Primátor Ostravy Tomáš Macura je akcionářem obchodní společnosti Melsanthy Kany Beach, která provozuje na Srí Lance vlastní hotel.
Primátor Ostravy Tomáš Macura je akcionářem obchodní společnosti Melsanthy Kany Beach, která provozuje na Srí Lance vlastní hotel. | Foto: galavillaspa.com

Praha - Běžný český primátor má hrubý plat okolo 60 tisíc korun, vlastní rodinný dům a minimálně jeden automobil. Někteří kromě toho ještě investovali do cenných obrazů a starožitného nábytku za milion korun nebo do chaty.

Deník Aktuálně.cz to zjistil, když začal mapovat majetky politiků, kteří se v posledních týdnech po říjnových komunálních volbách ujímají vlády na radnicích dvaceti největších tuzemských měst.

Redakce se k tématu majetku městských politiků vrací v krátké době podruhé. Také před komunálními volbami jsme se zajímali o jejich jmění a ptali jsme se i náměstků.

Z unikátního přehledu tak nyní lze například vyčíst, jak politici platili nákupy nemovitostí či svých aut. Údaje jsou cenné tím, že v budoucnu je bude možné dál srovnávat a snáze třeba zjistit, zda si ve veřejné funkci někdo podezřele nepolepšil a zda si na to skutečně mohl vydělat.

Krnáčová si prověří radní

O to se koneckonců snaží podle svých slov i nová pražská primátorka Adriana Krnáčová. Po všech radních bude žádat, aby výčet aktuálního majetku zveřejnili stejně jako ona.

"Chci mít přehled o tom, jaký měli majetek při příchodu na magistrát a jak se to průběžně mění," vysvětlila Krnáčová. Zatím prý neví o nikom, kdo z nových členů pražské rady by její žádost odmítl.

Krnáčová do dotazníku Aktuálně.cz uvedla, že vlastní automobil Volkswagen Passat, byt 3+1 a splácí dvoumilionovou hypotéku. Současně také vlastní 57 akcií zdravotnického gigantu Johnson & Johnson, kde v letech 2007 až 2009 řídila komunikaci a také seděla v nejužším vedení české pobočky.

Naopak ve firmě BlueOceanSolutions, která se zabývá PR a lobbingem a kvůli níž se mohla dostat do střetu zájmů (Aktuálně.cz informovalo v září), již Krnáčová není ani jednatelkou a od října ani společníkem.

Nejbohatší primátoři

Zajímavé informace vyplývají i z dalších dotazníků. Třeba že nejbohatším primátorem - tedy měřeno všemi odevzdanými přiznáními pro náš deník - je nový lídr Brna Petr Vokřál (ANO). Ten uvedl, že v majetku rodiny jsou dvě auta za 3,5 milionu, dům a dva byty v hodnotě zhruba 16 milionů a finanční aktiva za 19 milionů korun.

Na paty šlape Vokřálovi někdejší generální ředitel farmaceutické firmy a nyní primátor Ostravy Tomáš Macura, který vyhrál rovněž v barvách vládního hnutí ANO. V dotazníku přiznal, že kromě čtyř aut vlastní jeho rodina také byt, dům, rekreační chalupu či horskou chalupu využívanou k podnikání. Navíc je zhruba třetinovým vlastníkem firmy, která na Srí Lance provozuje hotel.

"Oblast turistického ruchu mě vždy zajímala a po ukončení mé manažerské kariéry jsem získal možnost se jí intenzivněji zabývat. Srí Lanka je mým oblíbeným 'koutem světa' a stavbu a provozování hotelu na Srí Lance jsem tak pojal jako příležitost spojit oba dva tyto své 'koníčky'," uvedl Macura.

Drahý nábytek i byt v paneláku

Mezi zámožnější primátory patří i Zdeněk Fink z Hradeckého demokratického klubu. Fink v Hradci Králové post po čtyřletém působení obhájil a nyní deníku Aktuálně.cz odepsal, že vlastní automobil v hodnotě zhruba 600 tisíc korun, jednopokojový byt či podíl ve fondech v hodnotě 2,3 milionu korun.

Fink přiznal i starožitné obrazy a nábytek za zhruba jeden milion korun. A také to, že s manželkou dokončuje koupi chaty. "V současné době jsme před zápisem do listu vlastnictví rekreační nemovitosti za 1 600 000 korun," podotkl Fink. Zároveň upřesnil, že se jedná o venkovskou chalupu s pozemkem o rozloze zhruba dvou tisíc metrů čtverečních.

Větší počet nemovitostí v dotazníku přiznali ještě primátoři ANO - ústecký Josef Zikmund a českobudějovický Jiří Svoboda. Oba mají byt, chalupu a k tomu i pozemek. Zikmund však dodal, že na hektarové louce rostou jen náletové dřeviny.

Naopak nový primátor Olomouce Antonín Staněk (ČSSD) žije podle svých odpovědí mnohem skromněji. Bydlí v panelovém domě v bytě 3+1 i s manželkou a dospělým synem.

Primátorka dostane dvojnásobek

Primátoři si podle velikosti měst přijdou měsíčně na plat od 60 do 100 tisíc korun hrubého. Až na pár výjimek ale pro ně nebude takový příjem nic nového, ačkoliv na magistrát přicházejí poprvé. Do politiky jdou ze slušně placených manažerských pozic, a většina z nich proto uvedla, že jejich současný plat bude srovnatelný jako v soukromém sektoru.

Ovšem například primátor Liberce Tibor Batthyány (ANO) si pohorší. Pracoval jako projektový manažer a asistent poslance ANO Martina Komárka a dosud podle svých slov pobíral každý měsíc zhruba 80 tisíc hrubého. Nyní bude brát zhruba o 15 tisíc měsíčně méně.

"Výše platu primátora nebyla pro mne v době, kdy jsem byl zvolen jako lídr našeho hnutí do voleb, a tedy kandidát ANO na primátora, rozhodující. A abych pravdu řekl, ani jsem se předem nezajímal o to, jakou bere primátor Liberce mzdu. Kvůli penězům jsem do voleb nešel. Že si nyní pohorším, beru jako daný fakt," řekl Batthyány.

Naopak lépe na tom budou jeho kolegyně za hnutí ANO. První žena na pražském magistrátu Adriana Krnáčová, která byla náměstkyní ministra vnitra, si platově polepší zhruba o 14 tisíc korun.

A děčínská primátorka Maria Blažková bude mít nyní dokonce dvojnásobný plat. Doposud jako ředitelka Úřadu práce v Děčíně pobírala podle tabulek 27 220 korun.

Deník Aktuálně.cz přinese k tématu majetku primátorů dvaceti největších měst ještě přehlednou grafiku.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy