Praha - V českých nemocnicích chybí přes 800 lékařů. Nejkritičtější je situace na severní Moravě a ve středních Čechách. Vyplývá to z průzkumu České lékařské komory (ČLK) mezi nemocnicemi vyjma těch pražských. Číslo tak může být ještě vyšší.
Podle zástupců lékařské organizace se české zdravotnictví rozpadá a ČLK už nemůže garantovat kvalitní dostupnou péči. V otevřeném dopise premiérovi Bohuslavu Sobotkovi to napsal prezident ČLK Milan Kubek. Zároveň uvedl, že komora je nespokojená s prací Sobotkova kabinetu a především ministerstva zdravotnictví.
„V první polovině funkčního období vaší vlády hlavní úkoly vyplývající z jejího programového prohlášení splněny nebyly,“ napsal Kubek s tím, že problémem je hlavně pomalá tvorba nových zákonů.
Němeček na odpoledním briefingu ocenil ČLK, že na hrozbu zhoršení úrovně zdravotního systému upozornila. Pokud se něco zásadně nezmění, situace udržitelná nebude, připustil. Dnes je zdravotnictví podle něj velmi efektivní.
Pětina absolventů odchází do zahraničí
Za původ krize Kubek označil „katastrofální“ podfinancování českého zdravotnictví a odchody lékařů do zahraničí. „Na lékařských fakultách sice v oboru všeobecné lékařství promuje každoročně asi 1000 lékařů, ale 200 z nich odchází do zahraničí, aniž by vůbec začalo v Česku pracovat. Dalších 200, kteří již praxi mají, je každý rok následuje,“ uvedl Kubek s tím, že skoro čtvrtina českých lékařů už oslavila šedesátiny. „Je otázka, jak dlouho tito kolegové ještě vydrží pracovat,“ podotkl prezident komory.
Nemocnice ohrožuje také akutní nedostatek sester, ty často odcházejí nejen do zahraničí, ale i úplně mimo obor. Chybějící personál pak podle Kubka vede k tomu, že lékaři a sestry, kteří v nemocnicích zůstali, jsou přetěžováni a pracují přesčas v takové míře, že je porušován zákoník práce. „Přepracovaní lékaři a sestry jsou zdrojem chyb a nejsou dostatečně vlídní na pacienty, protože už prostě nemůžou,“ dodal Kubek.
Personální devastace
Kubek upozornil, že nemocnice by se neobešly bez zaměstnanců ze zahraničí. "Řada regionálních nemocnic je personálně zdevastovaná a zcela závislá na nejisté práci cizinců. Zavírají se klíčová oddělení, například okresní interny a pediatrie. V mnoha městech a obcích občané marně shánějí lékaře," upozornila komora premiéra.
Z analýzy inzerátů poptávajících lékaře vyplývá, že například v Libereckém kraji chybí nejméně 48 lékařů. Podle vedoucí lékařky neonatologického oddělení jablonecké nemocnice Ivany Vrané se v kraji už od roku 2010 zavírají další a další oddělení. První byla pracoviště v Turnově a Tanvaldu.
„Do krize se dostávají další nemocnice, a to v Semilech a ve Frýdlantu. V Semilech od 1. ledna skončilo interní oddělení, je tam jenom ambulance. Ve Frýdlantu skončilo celé interní oddělení loni v září, byla tam provozována interní ambulance, ale ta k poslednímu březnu končí také,“ popsala lékařka.
Pět návrhů na záchranu
Lékařská komora po vládě požaduje vypracování krizového plánu a Sobotkovi poslala pět návrhů, které by podle ní českému zdravotnictví pomohly. Peníze by měla zajistit pravidelná valorizace platby za státní pojištěnce a také „zdravotní daň“ na tabák a alkohol. „Ať na zdravotnictví více přispívají ti, kdo si své zdraví dobrovolně ničí,“ žádá Kubek.
Dále komora požaduje, aby každé zařízení dostalo od pojišťoven za stejný zákrok stejně zaplaceno a aby se platy zdravotníků zvedaly každý rok minimálně o 10 procent. Pomohlo by prý také zjednodušení vzdělávání lékařů, které už schválila vláda. Komora také chce mít ze zákona právo kontrolovat personální zajištění zdravotních služeb.
Ministr Němeček řekl, že ministerstvo zdravotnictví připravuje novelu, která by pravidelně valorizovala příspěvky za státní pojištěnce. Změna by přinesla přibližně tři miliardy ročně, zástupci ministerstva financí ale proti návrhu mají výhrady.
Index kvality zdravotní péče v evropských zemích za rok 2015 vyzdvihuje Českou republiku spolu s Estonskem jako země, které při nízkých celkových výdajích na zdravotnictví nabízejí dobrou péči. Podle Kubka ale je kvalita péče a vysoká efektivita českého zdravotnictví dosahována na úkor spravedlivého odměňování zdravotníků.