Nemocnice chtějí dovážet zdravotní sestry z Ukrajiny. Jiná možnost není, shodují se

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
23. 2. 2016 21:10
České nemocnice bojují se stále větším nedostatkem sester. Plánované zkrácení zdravotnického vzdělávání, jež by pustilo sestry rychleji do praxe, přinese efekt až za několik let. Do té doby by mohlo být řešením získání zdravotních sester z jiných zemí jako Ukrajina, Slovensko nebo Polsko. Ministerstvo už schválilo vstřícnější přístup pro 500 vysoce kvalifikovaných Ukrajinců, teď uvažuje o tom, že projekt rozšíří i na pozice s nižší kvalifikací.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Nemocnicím v Česku v současnosti chybí tolik sester, že musí omezovat počty lůžek. Začněme vozit sestry ze zahraničí - navrhují okamžité řešení šéfové nemocnic a profesní organizace.

Český zdravotní personál v posledních letech odchází například do Rakouska a Německa nebo úplně mimo obor, kde za méně náročnou práci dostane lépe zaplaceno.

V Česku se o zvýšení platů, které by nalákalo nové sestry, zatím jenom mluví. A plánované zkrácení zdravotnického vzdělávání, jež by pustilo sestry rychleji do praxe, přinese efekt až za několik let.

Ministerstvo zdravotnictví už požádalo úřad ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) o pomoc s vytipováním lokalit, které by mohly do Česka potřebný personál poslat.

"Je to samozřejmě nejrychlejší a nejefektivnější pomoc. Mluvili jsme o tom, že máme velkou a dobrou zkušenost s Ukrajinou," nastínila možný směr náměstkyně ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka Lenka Teska Arnoštová (oba ČSSD) s tím, že se nabízí oslovit i Slovensko a Polsko.

"Dovoz" sester z těchto dvou zemí by mohl jít poměrně rychle – Polkám stačí jazyková zkouška, Slovenky nemusí skládat ani tu, navíc už často v českých nemocnicích pracují. Otázkou je ale ochota. Tu vidí ředitel pražského Motola Miloslav Ludvík právě na Ukrajině. "V tuto chvíli je to asi jediný možný krok, jediné možné místo, kam se dá sáhnout," říká s tím, že Ukrajinky ale budou muset složit odbornou zkoušku v češtině.

"Pravděpodobně je nebudeme moci nasadit hned jako sestry, nejprve budou vykonávat pomocné práce a přitom se budou moci vzdělávat v jazyce," odhaduje Ludvík.

Uvítal by, kdyby ministerstvo zahraničí zařadilo ukrajinské sestry na seznam zaměstnanců přijímaných v mírnějším režimu. Ministerstvo už schválilo vstřícnější přístup pro 500 vysoce kvalifikovaných Ukrajinců, teď uvažuje o tom, že projekt rozšíří i na pozice s nižší kvalifikací. "O problému zdravotních sester víme a nevylučujeme, že do projektu budou zařazeny později," uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Jiné řešení než dovoz personálu nevidí ani prezidentka České asociace sester Martina Šochmanová. "Bohužel je to cesta, kterou se teď asi musíme dát," poukazuje na to, že z vlastních zdrojů Česko příliš čerpat nemůže, protože včas nezareagovalo na to, že ze zdravotnických škol vychází rok od roku méně absolventek. Za posledních 30 let klesly jejich počty o 36 procent.

V Motole chybí podle Ludvíka asi 60 sester. Ředitel se například snaží přemlouvat zaměstnankyně s malými dětmi, aby se vrátily dřív z rodičovské dovolené. Stejný problém řeší nejen další velké nemocnice, ale často i ty menší.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Pekhartův gól rozhodl o výhře fotbalistů Legie v Poznani

Český útočník Tomáš Pekhart skóroval v prvním kole polské ligy po koronavirové pauze a zařídil fotbalistům Legie Varšava výhru 1:0 v Poznani. Vedoucí celek tabulky díky jeho gólu ze 17. minuty udržel osmibodový náskok před gliwickými obhájci titulu.

Bývalý reprezentant Pekhart se v Ekstraklase trefil po únorovém přestupu z Las Palmas podruhé. Čtyři dny po 31. narozeninách snadno doklepl do opuštěné branky míč, který se k němu snesl po nedorozumění domácího gólmana se spoluhráči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy