Zdravotnictví se rozpadá, tvrdí komora. Nemocnice jsou závislé na cizincích, chybí 800 doktorů

Markéta Šrajbrová ČTK Markéta Šrajbrová, ČTK
Aktualizováno 7. 3. 2016 15:49
Česká lékařská komora zkritizovala vládu Bohuslava Sobotky za to, že v první polovině funkčního období podle ní nesplnila hlavní úkoly vyplývající pro zdravotnictví z programového prohlášení. Vládu vyzvala, aby připravila plán na záchranu českého zdravotnictví. Komora upozornila na anketu, podle níž pětina lékařů po absolvování vysoké školy odchází do zahraničí. Vysoká kvalita péče a vysoká efektivita českého zdravotnictví je podle předsedy komory Milana Kubka dosahována na úkor spravedlivého odměňování zdravotníků.
Předseda České lékařské komory Milan Kubek.
Předseda České lékařské komory Milan Kubek. | Foto: Jan Langer

Praha - V českých nemocnicích chybí přes 800 lékařů. Nejkritičtější je situace na severní Moravě a ve středních Čechách. Vyplývá to z průzkumu České lékařské komory (ČLK) mezi nemocnicemi vyjma těch pražských. Číslo tak může být ještě vyšší.

Podle zástupců lékařské organizace se české zdravotnictví rozpadá a ČLK už nemůže garantovat kvalitní dostupnou péči. V otevřeném dopise premiérovi Bohuslavu Sobotkovi to napsal prezident ČLK Milan Kubek. Zároveň uvedl, že komora je nespokojená s prací Sobotkova kabinetu a především ministerstva zdravotnictví.

„V první polovině funkčního období vaší vlády hlavní úkoly vyplývající z jejího programového prohlášení splněny nebyly,“ napsal Kubek s tím, že problémem je hlavně pomalá tvorba nových zákonů.

Němeček na odpoledním briefingu ocenil ČLK, že na hrozbu zhoršení úrovně zdravotního systému upozornila. Pokud se něco zásadně nezmění, situace udržitelná nebude, připustil. Dnes je zdravotnictví podle něj velmi efektivní.

Pětina absolventů odchází do zahraničí

Za původ krize Kubek označil „katastrofální“ podfinancování českého zdravotnictví a odchody lékařů do zahraničí. „Na lékařských fakultách sice v oboru všeobecné lékařství promuje každoročně asi 1000 lékařů, ale 200 z nich odchází do zahraničí, aniž by vůbec začalo v Česku pracovat. Dalších 200, kteří již praxi mají, je každý rok následuje,“ uvedl Kubek s tím, že skoro čtvrtina českých lékařů už oslavila šedesátiny. „Je otázka, jak dlouho tito kolegové ještě vydrží pracovat,“ podotkl prezident komory.

Nemocnice ohrožuje také akutní nedostatek sester, ty často odcházejí nejen do zahraničí, ale i úplně mimo obor. Chybějící personál pak podle Kubka vede k tomu, že lékaři a sestry, kteří v nemocnicích zůstali, jsou přetěžováni a pracují přesčas v takové míře, že je porušován zákoník práce. „Přepracovaní lékaři a sestry jsou zdrojem chyb a nejsou dostatečně vlídní na pacienty, protože už prostě nemůžou,“ dodal Kubek.

Personální devastace

Kubek upozornil, že nemocnice by se neobešly bez zaměstnanců ze zahraničí. "Řada regionálních nemocnic je personálně zdevastovaná a zcela závislá na nejisté práci cizinců. Zavírají se klíčová oddělení, například okresní interny a pediatrie. V mnoha městech a obcích občané marně shánějí lékaře," upozornila komora premiéra.

Z analýzy inzerátů poptávajících lékaře vyplývá, že například v Libereckém kraji chybí nejméně 48 lékařů. Podle vedoucí lékařky neonatologického oddělení jablonecké nemocnice Ivany Vrané se v kraji už od roku 2010 zavírají další a další oddělení. První byla pracoviště v Turnově a Tanvaldu.

„Do krize se dostávají další nemocnice, a to v Semilech a ve Frýdlantu. V Semilech od 1. ledna skončilo interní oddělení, je tam jenom ambulance. Ve Frýdlantu skončilo celé interní oddělení loni v září, byla tam provozována interní ambulance, ale ta k poslednímu březnu končí také,“ popsala lékařka.

Pět návrhů na záchranu

Lékařská komora po vládě požaduje vypracování krizového plánu a Sobotkovi poslala pět návrhů, které by podle ní českému zdravotnictví pomohly. Peníze by měla zajistit pravidelná valorizace platby za státní pojištěnce a také „zdravotní daň“ na tabák a alkohol. „Ať na zdravotnictví více přispívají ti, kdo si své zdraví dobrovolně ničí,“ žádá Kubek.

Dále komora požaduje, aby každé zařízení dostalo od pojišťoven za stejný zákrok stejně zaplaceno a aby se platy zdravotníků zvedaly každý rok minimálně o 10 procent. Pomohlo by prý také zjednodušení vzdělávání lékařů, které už schválila vláda. Komora také chce mít ze zákona právo kontrolovat personální zajištění zdravotních služeb.

Ministr Němeček řekl, že ministerstvo zdravotnictví připravuje novelu, která by pravidelně valorizovala příspěvky za státní pojištěnce. Změna by přinesla přibližně tři miliardy ročně, zástupci ministerstva financí ale proti návrhu mají výhrady.

Index kvality zdravotní péče v evropských zemích za rok 2015 vyzdvihuje Českou republiku spolu s Estonskem jako země, které při nízkých celkových výdajích na zdravotnictví nabízejí dobrou péči. Podle Kubka ale je kvalita péče a vysoká efektivita českého zdravotnictví dosahována na úkor spravedlivého odměňování zdravotníků.

Současný systém vzdělávání je pro lékaře nepřátelský, je to po penězích druhý důvod, proč odcházejí do zahraničí, říká Milan Kubek. Nový zákon neřeší podstatu, lékařům chybí praxe, míní Jiří Šedo. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 7 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 7 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 8 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy