Zdravotnictví se rozpadá, tvrdí komora. Nemocnice jsou závislé na cizincích, chybí 800 doktorů

Markéta Šrajbrová ČTK Markéta Šrajbrová, ČTK
Aktualizováno 7. 3. 2016 15:49
Česká lékařská komora zkritizovala vládu Bohuslava Sobotky za to, že v první polovině funkčního období podle ní nesplnila hlavní úkoly vyplývající pro zdravotnictví z programového prohlášení. Vládu vyzvala, aby připravila plán na záchranu českého zdravotnictví. Komora upozornila na anketu, podle níž pětina lékařů po absolvování vysoké školy odchází do zahraničí. Vysoká kvalita péče a vysoká efektivita českého zdravotnictví je podle předsedy komory Milana Kubka dosahována na úkor spravedlivého odměňování zdravotníků.
Předseda České lékařské komory Milan Kubek.
Předseda České lékařské komory Milan Kubek. | Foto: Jan Langer

Praha - V českých nemocnicích chybí přes 800 lékařů. Nejkritičtější je situace na severní Moravě a ve středních Čechách. Vyplývá to z průzkumu České lékařské komory (ČLK) mezi nemocnicemi vyjma těch pražských. Číslo tak může být ještě vyšší.

Podle zástupců lékařské organizace se české zdravotnictví rozpadá a ČLK už nemůže garantovat kvalitní dostupnou péči. V otevřeném dopise premiérovi Bohuslavu Sobotkovi to napsal prezident ČLK Milan Kubek. Zároveň uvedl, že komora je nespokojená s prací Sobotkova kabinetu a především ministerstva zdravotnictví.

„V první polovině funkčního období vaší vlády hlavní úkoly vyplývající z jejího programového prohlášení splněny nebyly,“ napsal Kubek s tím, že problémem je hlavně pomalá tvorba nových zákonů.

Němeček na odpoledním briefingu ocenil ČLK, že na hrozbu zhoršení úrovně zdravotního systému upozornila. Pokud se něco zásadně nezmění, situace udržitelná nebude, připustil. Dnes je zdravotnictví podle něj velmi efektivní.

Pětina absolventů odchází do zahraničí

Za původ krize Kubek označil „katastrofální“ podfinancování českého zdravotnictví a odchody lékařů do zahraničí. „Na lékařských fakultách sice v oboru všeobecné lékařství promuje každoročně asi 1000 lékařů, ale 200 z nich odchází do zahraničí, aniž by vůbec začalo v Česku pracovat. Dalších 200, kteří již praxi mají, je každý rok následuje,“ uvedl Kubek s tím, že skoro čtvrtina českých lékařů už oslavila šedesátiny. „Je otázka, jak dlouho tito kolegové ještě vydrží pracovat,“ podotkl prezident komory.

Nemocnice ohrožuje také akutní nedostatek sester, ty často odcházejí nejen do zahraničí, ale i úplně mimo obor. Chybějící personál pak podle Kubka vede k tomu, že lékaři a sestry, kteří v nemocnicích zůstali, jsou přetěžováni a pracují přesčas v takové míře, že je porušován zákoník práce. „Přepracovaní lékaři a sestry jsou zdrojem chyb a nejsou dostatečně vlídní na pacienty, protože už prostě nemůžou,“ dodal Kubek.

Personální devastace

Kubek upozornil, že nemocnice by se neobešly bez zaměstnanců ze zahraničí. "Řada regionálních nemocnic je personálně zdevastovaná a zcela závislá na nejisté práci cizinců. Zavírají se klíčová oddělení, například okresní interny a pediatrie. V mnoha městech a obcích občané marně shánějí lékaře," upozornila komora premiéra.

Z analýzy inzerátů poptávajících lékaře vyplývá, že například v Libereckém kraji chybí nejméně 48 lékařů. Podle vedoucí lékařky neonatologického oddělení jablonecké nemocnice Ivany Vrané se v kraji už od roku 2010 zavírají další a další oddělení. První byla pracoviště v Turnově a Tanvaldu.

„Do krize se dostávají další nemocnice, a to v Semilech a ve Frýdlantu. V Semilech od 1. ledna skončilo interní oddělení, je tam jenom ambulance. Ve Frýdlantu skončilo celé interní oddělení loni v září, byla tam provozována interní ambulance, ale ta k poslednímu březnu končí také,“ popsala lékařka.

Pět návrhů na záchranu

Lékařská komora po vládě požaduje vypracování krizového plánu a Sobotkovi poslala pět návrhů, které by podle ní českému zdravotnictví pomohly. Peníze by měla zajistit pravidelná valorizace platby za státní pojištěnce a také „zdravotní daň“ na tabák a alkohol. „Ať na zdravotnictví více přispívají ti, kdo si své zdraví dobrovolně ničí,“ žádá Kubek.

Dále komora požaduje, aby každé zařízení dostalo od pojišťoven za stejný zákrok stejně zaplaceno a aby se platy zdravotníků zvedaly každý rok minimálně o 10 procent. Pomohlo by prý také zjednodušení vzdělávání lékařů, které už schválila vláda. Komora také chce mít ze zákona právo kontrolovat personální zajištění zdravotních služeb.

Ministr Němeček řekl, že ministerstvo zdravotnictví připravuje novelu, která by pravidelně valorizovala příspěvky za státní pojištěnce. Změna by přinesla přibližně tři miliardy ročně, zástupci ministerstva financí ale proti návrhu mají výhrady.

Index kvality zdravotní péče v evropských zemích za rok 2015 vyzdvihuje Českou republiku spolu s Estonskem jako země, které při nízkých celkových výdajích na zdravotnictví nabízejí dobrou péči. Podle Kubka ale je kvalita péče a vysoká efektivita českého zdravotnictví dosahována na úkor spravedlivého odměňování zdravotníků.

Současný systém vzdělávání je pro lékaře nepřátelský, je to po penězích druhý důvod, proč odcházejí do zahraničí, říká Milan Kubek. Nový zákon neřeší podstatu, lékařům chybí praxe, míní Jiří Šedo. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Mönchengladbach podlehl Schalke a může přijít o druhé místo

Na úvod jarní části německé fotbalové ligy zvítězilo Schalke 04 nad Mönchengladbachem 2:0. Poražená Borussia promarnila šanci na posun do čela tabulky a může přijít o druhé místo, pokud Bayern Mnichov porazí v neděli v Berlíně Herthu.

Schalke vyhrálo díky brankám z úvodu druhého poločasu. V 48. minutě se posedmé v sezoně trefil německý reprezentant Suat Serdar, který je nejlepším střelcem týmu. O deset minut později zvýšil Michael Gregoritsch, který přišel v zimě na hostování z Augsburgu. Svěřenci trenéra Davida Wagnera se dostali na čtvrté místo před rivaly z Dortmundu.

Německá fotbalová liga - 18. kolo:

Schalke - Mönchengladbach 2:0 (48. Serdar, 58. Gregoritsch).

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Leganés - Getafe 0:3 (12. Cabrera, 21. Nyom, 33. Mata).

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu dolarů muži, jemuž po léku vyrostla prsa

Muži, který tvrdí, že nebyl varován, že používání antipsychotického léku Risperdal může způsobit růst prsou, zaplatí americká farmaceutická a kosmetická společnost Johnson & Johnson (J&J) 6,8 milionu dolarů (přes 154 milionů Kč), a ne osm miliard dolarů. O dnešním rozhodnutí odvolacího soudu ve Filadelfii informovala agentura Reuters. Důvod snížení náhrady škody soud ve zveřejněných dokumentech neuvádí.

O odškodnění ve výši osm miliard dolarů soud rozhodl loni 8. října. Agentura Reuters tehdy napsala, že výsledná suma bude po odvolání výrazně nižší a první soudní rozhodnutí je varovným signálem pro firmu.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Slovinští házenkáři na ME porazili i Island a mají čtvrtou výhru

Překvapivě úspěšné tažení slovinských házenkářů evropským šampionátem nepřerušil ani Island, který jim na úvod druhé čtvrtfinálové skupiny podlehl 27:30. Osmý tým předloňského mistrovství Evropy vyhrál i čtvrtý zápas na turnaji a míří za postupem do semifinále. V něm byli Slovinci na Euru zatím jen jednou, když v roce 2004 na domácí půdě vybojovali stříbrné medaile.

Stoprocentní bilanci si drží také jeden z favoritů Norsko. Vicemistři světa porazili Maďarsko 36:29 a vedou tabulky před Slovinskem. Norové vedli po 18 minutách už 15:5. Sedmi góly se podílela na jasné výhře jejich hvězda Sander Sagosen.

Kromě Slovinců překvapují dál také portugalští házenkáři, kteří hrají na mistrovství Evropy po 14 letech. Spolupořadatele turnaje Švédy deklasovali 35:25 a obhájci stříbrných medailí jsou na pokraji vyřazení. Portugalci jsou v tabulce třetí.

Slovinské reprezentanty vede od úspěchu k úspěchu švédský trenér Ljubomir Vranjes, který mužstvo převzal teprve před měsícem. Šestačtyřicetiletý rodák z Göteborgu jako hráč získal tři evropské tituly a jedno světové zlato. V minulosti už trénoval srbskou a maďarskou reprezentaci. Nyní vede souběžně se slovinským výběrem švédský IFK Kristianstad. V základní skupině se svými svěřenci vyzrál i na národní tým své rodné země.

Mistrovství Evropy házenkářů:

Čtvrtfinálová skupina II (Malmö):

Slovinsko - Island 30:27 (15:14), Norsko - Maďarsko 36:29 (20:12), Portugalsko - Švédsko 35:25 (15:12).

Tabulka:

1. Norsko 2 2 0 0 70:57 4
2. Slovinsko 2 2 0 0 51:46 4
3. Portugalsko 2 1 0 1 63:59 2
4. Maďarsko 2 1 0 1 53:54 2
5. Island 2 0 0 2 45:54 0
6. Švédsko 2 0 0 2 44:56 0
Zdroj: ČTK
Další zprávy