Záchranka je jako hasiči a policie, má být státní, navrhují lékaři. Poslanci souhlasí

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
1. 12. 2015 5:30
Česká lékařská komora prosazuje, aby Česko mělo jednu státní záchranku. Doteď spravují záchranku jednotlivé kraje, leteckou pak dokonce soukromníci. To se lékařům z komory i některým poslancům zdá nešťastné. Podle příznivců tohoto návrhu by centrální státní záchranka pomohla třeba při teroristickém útoku, kdy by se usnadnila komunikace mezi regiony.
Foto: Jakub Plíhal

Praha - Česko by mělo mít jednu státní záchranku, shodla se Česká lékařská komora. Systém, ve kterém spravují pozemní záchranku jednotlivé kraje, a část letecké spadá dokonce pod soukromé firmy, se zdá komoře nešťastný. Zvlášť v době, kdy nad Českem visí hrozba teroristických útoků.

Návrh komory už zaujal také poslance ze zdravotního výboru Sněmovny. Už sepisují novelu.

"Navrhujeme zřízení jednotné státem řízené zdravotnické záchranné služby. Měla by fungovat ve stejném režimu jako policie nebo hasiči. Jde tady o bezpečnost státu, není možné to nadále nechat v působení komerčních vlivů," řekl šéf České lékařské komory Milan Kubek.

Zatímco dnes je pozemní záchranka rozdrobená do jednotlivých krajů, a část letecké záchranky spravují dokonce soukromé firmy, do budoucna by měla mít jednoho zřizovatele a jednu centrálu. "Nevím, proč tomu tak dnes není. Je to, jako kdybychom si řekli, že policii nahradí bezpečnostní agentury a armádu ochranky. To také nejde," doplnil Kubek.

V okamžiku, kdy se Česko stane terčem teroristického útoku, může podle něj nastat problém, a to hlavně v komunikaci mezi jednotlivými regiony.

Poslanci už sepisují novelu

Komora už svým návrhem zaujala část zdravotního výboru Sněmovny. "Je to dobrý nápad, který rozhodně podpořím. Z hlediska bezpečnosti asi není moc výhodné mít ve státě čtrnáct samostatných záchranek, které spravují kraje. Do toho se sem míchají i soukromé firmy," řekl například předseda sněmovního zdravotního výboru Rostislav Vyzula z ANO. Jednotná státní záchranka by podle něj také lépe hospodařila.

Jeho stranický kolega a současně záchranář Milan Brázdil už dokonce sepisuje novelu zákona, která by zdravotnickou záchrannou službu sjednotila. "Obešel jsem několik kolegů poslanců, kteří mají - stejně jako já - něco společného se záchrannou službou, a všichni s tím nápadem souhlasili,“ vysvětluje olomoucký záchranář a současně poslanec za ANO, proč se do změny zákona pustil. Sněmovně chce prý novelu zákona předložit, jen co na to bude prostor.

Podle Jiřího Skalického z TOP 09 se mezitím bude o návrhu ještě podrobně diskutovat. "Jeden systém a jedno řízení má svou logiku, rozhodně jsem pro jasnou a řízenou spolupráci," uvedl. Některé části návrhu jsou ale podle něj ještě "na debatu" - například budoucí fungování letecké záchranky.

Ředitel: Vývoj jde opačným směrem

Společnost urgentní medicíny a medicíny katastrof, která záchranáře sdružuje, prozatím jasné stanovisko k návrhu nevydala. Podle člena výboru odborné společnosti Ondřeje Fraňka se o něm totiž bude teprve jednat.

Naopak někteří ředitelé záchranek se domnívají, že by sjednocení znamenalo krok zpět. "Pro faktické zestátnění záchranné služby už není dle mého názoru v České republice po více než dvanácti letech jakýkoliv prostor, neboť vývoj se v tomto období ubíral zcela opačným směrem," vyjádřil se například ředitel Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje Roman Gřegoř.

Záchranka je podle něj v rukou krajů na vysoké úrovni, a to personálně i technicky. "Současná legislativa navíc dává více než dostatečný rámec pro její fungování," dodává Gřegoř. Podobně je navíc podle něj organizovaná i záchranka v okolních zemích. Stát by podle Gřegoře měl spíš přispět k lepšímu financování záchranky.

Podobně se vyjádřil také ředitel Asociace zdravotnických záchranných služeb Marek Slabý. "Jsem si jist, že stávající stav plně odpovídá evropskému standardu a dokonce jej v celé řadě aspektů převyšuje a není nutno jej měnit," uvedl Slabý.

Ministerstvo zdravotnictví prozatím přechází návrh mlčením. Stanovisko vedení resortu prozatím nezná ani lékařská komora, ani poslanci. Ministerstvo neodpovědělo ani na otázky, které mu zaslala redakce Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy