"Za všechny, kteří to nevzdali." Běžci podpoří sbírání vzpomínek pamětníků, kteří se nebáli totalit

Martina Heroldová Martina Heroldová
5. 6. 2018 21:49
Běh pro Paměť národa se letos uskuteční 9. června v pěti českých městech.
Spot k Běhu pro Paměť národa 2018. | Video: Paměť národa

Praha - "Za všechny, kteří to nevzdali," zní motto již třetího ročníku charitativního Běhu pro Paměť národa. Ten se tentokrát uskuteční 9. června v pěti českých městech, přidat se ale mohou lidé kdekoli. Podpoří tak projekt, který už patnáct let zaznamenává osudy pamětníků, již se postavili za demokratické principy.

Akci podpořila i řada známých osobností, například olympionici Vavřinec Hradilek a Eva Samková nebo herečky Lenka Krobotová, sestry Geislerovy či dokumentaristka Petra Nesvačilová.

"Ukažte, že vám minulost ani současnost nejsou lhostejné, a poběžte s námi pro Paměť národa," vyzývá Hradilek ve spotu k akci.

K Praze, kde se běh uskuteční už potřetí v oboře Hvězda, se letos přidaly také Plzeň, Hradec Králové, Olomouc a Třebíč. Účastníci si mohou vybrat z několika tras a běžet deset, pět nebo pouze jeden kilometr. Připraveny jsou také speciální dětské tratě i bohatý doprovodný program pro neběžce nebo doprovod závodníků.

Běžet ale mohou zájemci kdekoli, stačí se zaregistrovat a zaplatit startovné, čímž i přispějí na další dokumentaristickou práci - nahrávání vzpomínek pro portál Paměť národa, který je on-line přístupný komukoli. Výši příspěvku si lze vybrat v rozmezí od 400 do 1200 korun.

"Mohou se k nám připojit i fanoušci, kteří žijí v cizině, nebo ti, co to mají do zapojených měst moc daleko. Asi je to dobrá možnost i pro běžce samotáře, kteří nevyhledávají větší akce. Mohou se normálně přes web zaregistrovat, dostanou od nás e-mailem startovní číslo a vyběhnout mohou ve stejný čas jako my opravdu odkudkoli," říká Jakub Pánek, produkční společnosti Post Bellum.

"V roce 2017 jsme zdokumentovali přes 700 výpovědí, natočili více než 4 tisíce hodin záznamů, zdigitalizovali přes 10 tisíc fotografií," říká Jana Holcová z organizace Post Bellum. Natočení videa s pamětníkem, jeho editace a přepis textu ale stojí tým asi 1200 korun za hodinu. Organizace navíc natáčí i rozhlasové a televizní dokumenty, vydává knihy a zaučuje studenty, aby mohli sami zpovídat pamětníky ve svém okolí a zaznamenávat jejich příběhy.

"Je dobré si připomenout, že mezi námi žili a pořád žijí lidé, kteří se chovali statečně a nedemokratickým režimům vzdorovali. Že za svobodu a demokracii někteří položili životy. Jejich odkazu si vážíme," říká zakladatel a ředitel Post Bellum Mikuláš Kroupa.

Loni pro Paměť národa běželo 1160 účastníků, díky nimž se podařilo vybrat 364 600 korun.

Paměť národa zaznamenala například vzpomínky vězně holokaustu Petra Erbena:

Paměť národa: Vzpomínky vezně holocaustu Petra Erbena | Video: Post Bellum
 

Právě se děje

Další zprávy