Váleční letci jen plnili rozkazy, psal pirát Pikal. Teď lituje a posílá 50 tisíc Paměti národa

Jan Wirnitzer Jan Wirnitzer
28. 5. 2018 14:17
Sbírka pečuje o odkaz českých veteránů a pamětníků. Sdružení Post Bellum, které ji spravuje, podle vyjádření ředitele peníze rádo přijme.
Vojtěch Pikal.
Vojtěch Pikal. | Foto: ČTK

Praha - Místopředseda sněmovny za Pirátskou stranu Vojtěch Pikal uznal chybu, když se v rámci diskuse na Facebooku vyjádřil o válečných letcích jako o lidech, kteří "v zásadě jen plnili rozkazy". Oznámil, že poslal 50 tisíc korun projektu Paměť národa, který o udržení odkazu veteránů pečuje.

Databázi spravuje sdružení Post Bellum ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů.

Piráti se nejprve stali terčem kritiky kvůli tomu, že hlasovali pro udělení Medaile za zásluhy komunistickému básníkovi Karlu Sýsovi. Pikal v rámci facebookové diskuze přiznal, že se na jeho profil nestihl podívat.

"Kontroloval jsem osobnosti, které připravovaly násilný puč, válečné letce co v zásadě jen plnili rozkazy, údajné rasisty, gestapácké donašeče, dětský básničkář mě nenapadl," napsal poté. Často vulgárně se vyjadřující Sýs by prošel bez ohledu na pirátské hlasy, od pirátů se ale podpora nečekala.

Pikal se pak stal terčem další kritiky, kdy mu lidé vyčítali slova o válečných letcích a argumentovali, že jejich hrdinství spočívalo v ochotě opustit okupovanou vlast a pod hrozbou trestu smrti po zajetí se účastnili bojů, v nichž šlo o život.

Místopředseda sněmovny nyní přiznává, že svých slov lituje. Označil je nikoliv za vlastní postoje, ale za souhrn výtek, které se mu k jednotlivým navrženým sešly na stole. To ale z původního vyjádření nebylo příliš patrné. Za nevhodné ho pro Seznam Zprávy označil také další pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík.

"Ve věci státních vyznamenání jsem dal na sociální sítě neobratné vyjádření, které je možno interpretovat i jako neúctu k roli československých letců ve službách RAF. Lidé, kteří byli nuceni uniknout z okupované vlasti, aby nejen za ni, ale i za celý svobodný svět bojovali proti nacismu, jsou hrdinové. V žádném případě by mě nikdy nenapadlo jejich zásluhy jakkoli zpochybnit," uvedl nyní Vojtěch Pikal pod odkazem z elektronického bankovnictví se záznamem převodu padesátitisícové částky pro Paměť národa.

Ředitel a zakladatel Post Bellum Mikuláš Kroupa redakci Aktuálně.cz řekl, že peníze od Pikala sdružení rádo přijme. "Zdá se, že je mu to asi opravdu líto," uvedl Kroupa.

Zároveň vyjádřil ochotu se na podkladech příště podílet. "Rádi mu příště pomůžeme a k navrženým mu připravíme příběhy, aby se nechytil opět do pasti komunistů, SPD a ANO. Na celé věci je znepokojující, že hlasování pro soudruha Sýse překvapilo už jen u pirátů, ale že pro něj hlasovali poslanci ANO - dříve se deklarující jako středopravá strana - to už nikoho nepřekvapuje," dodal Kroupa.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 6 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy