Váleční letci jen plnili rozkazy, psal pirát Pikal. Teď lituje a posílá 50 tisíc Paměti národa

Jan Wirnitzer Jan Wirnitzer
28. 5. 2018 14:17
Sbírka pečuje o odkaz českých veteránů a pamětníků. Sdružení Post Bellum, které ji spravuje, podle vyjádření ředitele peníze rádo přijme.
Vojtěch Pikal.
Vojtěch Pikal. | Foto: ČTK

Praha - Místopředseda sněmovny za Pirátskou stranu Vojtěch Pikal uznal chybu, když se v rámci diskuse na Facebooku vyjádřil o válečných letcích jako o lidech, kteří "v zásadě jen plnili rozkazy". Oznámil, že poslal 50 tisíc korun projektu Paměť národa, který o udržení odkazu veteránů pečuje.

Databázi spravuje sdružení Post Bellum ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů.

Piráti se nejprve stali terčem kritiky kvůli tomu, že hlasovali pro udělení Medaile za zásluhy komunistickému básníkovi Karlu Sýsovi. Pikal v rámci facebookové diskuze přiznal, že se na jeho profil nestihl podívat.

"Kontroloval jsem osobnosti, které připravovaly násilný puč, válečné letce co v zásadě jen plnili rozkazy, údajné rasisty, gestapácké donašeče, dětský básničkář mě nenapadl," napsal poté. Často vulgárně se vyjadřující Sýs by prošel bez ohledu na pirátské hlasy, od pirátů se ale podpora nečekala.

Pikal se pak stal terčem další kritiky, kdy mu lidé vyčítali slova o válečných letcích a argumentovali, že jejich hrdinství spočívalo v ochotě opustit okupovanou vlast a pod hrozbou trestu smrti po zajetí se účastnili bojů, v nichž šlo o život.

Místopředseda sněmovny nyní přiznává, že svých slov lituje. Označil je nikoliv za vlastní postoje, ale za souhrn výtek, které se mu k jednotlivým navrženým sešly na stole. To ale z původního vyjádření nebylo příliš patrné. Za nevhodné ho pro Seznam Zprávy označil také další pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík.

"Ve věci státních vyznamenání jsem dal na sociální sítě neobratné vyjádření, které je možno interpretovat i jako neúctu k roli československých letců ve službách RAF. Lidé, kteří byli nuceni uniknout z okupované vlasti, aby nejen za ni, ale i za celý svobodný svět bojovali proti nacismu, jsou hrdinové. V žádném případě by mě nikdy nenapadlo jejich zásluhy jakkoli zpochybnit," uvedl nyní Vojtěch Pikal pod odkazem z elektronického bankovnictví se záznamem převodu padesátitisícové částky pro Paměť národa.

Ředitel a zakladatel Post Bellum Mikuláš Kroupa redakci Aktuálně.cz řekl, že peníze od Pikala sdružení rádo přijme. "Zdá se, že je mu to asi opravdu líto," uvedl Kroupa.

Zároveň vyjádřil ochotu se na podkladech příště podílet. "Rádi mu příště pomůžeme a k navrženým mu připravíme příběhy, aby se nechytil opět do pasti komunistů, SPD a ANO. Na celé věci je znepokojující, že hlasování pro soudruha Sýse překvapilo už jen u pirátů, ale že pro něj hlasovali poslanci ANO - dříve se deklarující jako středopravá strana - to už nikoho nepřekvapuje," dodal Kroupa.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Dlouhé Lhotě na Příbramsku hoří výrobní hala. Hasiči vyhlásili 3. stupeň poplachu, na místě je 17 jednotek. Požár je zatím bez zranění

Aktualizováno před 1 hodinou

Francouzský exprezident Sarkozy u soudu, podle prokuratury za neúspěšnou kampaň utratil příliš mnoho peněz

Před pařížským soudem po více než měsíci zazněly závěrečné řeči v procesu s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, který se týká financování jeho neúspěšné kampaně za znovuzvolení v roce 2012. Obhajoba požádala o zproštění obžaloby, napsal list L'Express. Prokuratura Sarkozymu navrhuje šestiměsíční vězení. Soud vynese verdikt 30. září.

"Nicolas Sarkozy se ničím neprovinil. Nepodepsal žádný rozpočet, nepodepsal žádnou fakturu, přijal všechna omezení, která se po něm žádala. Je na hony vzdálený hysterickému, nenasytnému kandidátovi. Respektuje hodnoty spravedlnosti," řekl soudu právní zástupce exprezidenta, který stál v čele Francie v letech 2007 až 2012.

Prokuratura naopak tvrdí, že Sarkozy je "jedinou osobou zodpovědnou za vlastní kampaň", píše L'Express.

Proces se Sarkozym, který se dnešního slyšení nezúčastnil, začal 20. května. Kromě Sarkozyho čelí obžalobě z falšování, podvodu nebo ilegálního financování kampaně dalších 12 lidí a společnost Bygmalion, která měla na starosti organizaci politických shromáždění. Právě podle jména této firmy je proces ve Francii označován jako kauza Bygmalion.

Prokurátoři tvrdí, že Sarkozyho strana v roce 2012 za velmi drahá volební shromáždění utratila téměř dvojnásobek maximální částky, kterou volební zákon stanoví ve výši 22,5 milionů eur (574,2 milionu korun). Následně podle žalobců najala spřátelenou agenturu pro styk s veřejností, aby skutečné náklady skryla. Prezidentské volby Sarkozy nakonec prohrál a jeho nástupcem v nejvyšší funkci se stal François Hollande.

Sarkozymu vedle půlročního trestu vězení hrozí pokuta 3750 eur (96.000 korun). Pro další obžalované prokuratura požaduje podmíněné tresty od 18 měsíců do čtyř let a pokuty až 150.000 eur (3,8 milionu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy