Váleční letci jen plnili rozkazy, psal pirát Pikal. Teď lituje a posílá 50 tisíc Paměti národa

Jan Wirnitzer Jan Wirnitzer
28. 5. 2018 14:17
Sbírka pečuje o odkaz českých veteránů a pamětníků. Sdružení Post Bellum, které ji spravuje, podle vyjádření ředitele peníze rádo přijme.
Vojtěch Pikal.
Vojtěch Pikal. | Foto: ČTK

Praha - Místopředseda sněmovny za Pirátskou stranu Vojtěch Pikal uznal chybu, když se v rámci diskuse na Facebooku vyjádřil o válečných letcích jako o lidech, kteří "v zásadě jen plnili rozkazy". Oznámil, že poslal 50 tisíc korun projektu Paměť národa, který o udržení odkazu veteránů pečuje.

Databázi spravuje sdružení Post Bellum ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů.

Piráti se nejprve stali terčem kritiky kvůli tomu, že hlasovali pro udělení Medaile za zásluhy komunistickému básníkovi Karlu Sýsovi. Pikal v rámci facebookové diskuze přiznal, že se na jeho profil nestihl podívat.

"Kontroloval jsem osobnosti, které připravovaly násilný puč, válečné letce co v zásadě jen plnili rozkazy, údajné rasisty, gestapácké donašeče, dětský básničkář mě nenapadl," napsal poté. Často vulgárně se vyjadřující Sýs by prošel bez ohledu na pirátské hlasy, od pirátů se ale podpora nečekala.

Pikal se pak stal terčem další kritiky, kdy mu lidé vyčítali slova o válečných letcích a argumentovali, že jejich hrdinství spočívalo v ochotě opustit okupovanou vlast a pod hrozbou trestu smrti po zajetí se účastnili bojů, v nichž šlo o život.

Místopředseda sněmovny nyní přiznává, že svých slov lituje. Označil je nikoliv za vlastní postoje, ale za souhrn výtek, které se mu k jednotlivým navrženým sešly na stole. To ale z původního vyjádření nebylo příliš patrné. Za nevhodné ho pro Seznam Zprávy označil také další pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík.

"Ve věci státních vyznamenání jsem dal na sociální sítě neobratné vyjádření, které je možno interpretovat i jako neúctu k roli československých letců ve službách RAF. Lidé, kteří byli nuceni uniknout z okupované vlasti, aby nejen za ni, ale i za celý svobodný svět bojovali proti nacismu, jsou hrdinové. V žádném případě by mě nikdy nenapadlo jejich zásluhy jakkoli zpochybnit," uvedl nyní Vojtěch Pikal pod odkazem z elektronického bankovnictví se záznamem převodu padesátitisícové částky pro Paměť národa.

Ředitel a zakladatel Post Bellum Mikuláš Kroupa redakci Aktuálně.cz řekl, že peníze od Pikala sdružení rádo přijme. "Zdá se, že je mu to asi opravdu líto," uvedl Kroupa.

Zároveň vyjádřil ochotu se na podkladech příště podílet. "Rádi mu příště pomůžeme a k navrženým mu připravíme příběhy, aby se nechytil opět do pasti komunistů, SPD a ANO. Na celé věci je znepokojující, že hlasování pro soudruha Sýse překvapilo už jen u pirátů, ale že pro něj hlasovali poslanci ANO - dříve se deklarující jako středopravá strana - to už nikoho nepřekvapuje," dodal Kroupa.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy