Váleční letci jen plnili rozkazy, psal pirát Pikal. Teď lituje a posílá 50 tisíc Paměti národa

Jan Wirnitzer Jan Wirnitzer
28. 5. 2018 14:17
Sbírka pečuje o odkaz českých veteránů a pamětníků. Sdružení Post Bellum, které ji spravuje, podle vyjádření ředitele peníze rádo přijme.
Vojtěch Pikal.
Vojtěch Pikal. | Foto: ČTK

Praha - Místopředseda sněmovny za Pirátskou stranu Vojtěch Pikal uznal chybu, když se v rámci diskuse na Facebooku vyjádřil o válečných letcích jako o lidech, kteří "v zásadě jen plnili rozkazy". Oznámil, že poslal 50 tisíc korun projektu Paměť národa, který o udržení odkazu veteránů pečuje.

Databázi spravuje sdružení Post Bellum ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů.

Piráti se nejprve stali terčem kritiky kvůli tomu, že hlasovali pro udělení Medaile za zásluhy komunistickému básníkovi Karlu Sýsovi. Pikal v rámci facebookové diskuze přiznal, že se na jeho profil nestihl podívat.

"Kontroloval jsem osobnosti, které připravovaly násilný puč, válečné letce co v zásadě jen plnili rozkazy, údajné rasisty, gestapácké donašeče, dětský básničkář mě nenapadl," napsal poté. Často vulgárně se vyjadřující Sýs by prošel bez ohledu na pirátské hlasy, od pirátů se ale podpora nečekala.

Pikal se pak stal terčem další kritiky, kdy mu lidé vyčítali slova o válečných letcích a argumentovali, že jejich hrdinství spočívalo v ochotě opustit okupovanou vlast a pod hrozbou trestu smrti po zajetí se účastnili bojů, v nichž šlo o život.

Místopředseda sněmovny nyní přiznává, že svých slov lituje. Označil je nikoliv za vlastní postoje, ale za souhrn výtek, které se mu k jednotlivým navrženým sešly na stole. To ale z původního vyjádření nebylo příliš patrné. Za nevhodné ho pro Seznam Zprávy označil také další pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík.

"Ve věci státních vyznamenání jsem dal na sociální sítě neobratné vyjádření, které je možno interpretovat i jako neúctu k roli československých letců ve službách RAF. Lidé, kteří byli nuceni uniknout z okupované vlasti, aby nejen za ni, ale i za celý svobodný svět bojovali proti nacismu, jsou hrdinové. V žádném případě by mě nikdy nenapadlo jejich zásluhy jakkoli zpochybnit," uvedl nyní Vojtěch Pikal pod odkazem z elektronického bankovnictví se záznamem převodu padesátitisícové částky pro Paměť národa.

Ředitel a zakladatel Post Bellum Mikuláš Kroupa redakci Aktuálně.cz řekl, že peníze od Pikala sdružení rádo přijme. "Zdá se, že je mu to asi opravdu líto," uvedl Kroupa.

Zároveň vyjádřil ochotu se na podkladech příště podílet. "Rádi mu příště pomůžeme a k navrženým mu připravíme příběhy, aby se nechytil opět do pasti komunistů, SPD a ANO. Na celé věci je znepokojující, že hlasování pro soudruha Sýse překvapilo už jen u pirátů, ale že pro něj hlasovali poslanci ANO - dříve se deklarující jako středopravá strana - to už nikoho nepřekvapuje," dodal Kroupa.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy