Brno - Nejvyšší soud (NS) definitivně potvrdil Borisi Ingrovi patnáctiletý trest vězení za vraždu brněnské spisovatelky Simony Monyové.
Ingr své manželce při hádce zasadil šest ran nožem. Autorka románů pro ženy na místě zemřela.
Ingrovo dovolání Nejvyšší soud odmítl. Justice čin správně posoudila jako vraždu, stojí v usnesení.
Ingr v dovolání kritizoval zejména hodnocení důkazů. Krajský soud v Brně i Vrchní soud v Olomouci prý ke kauze přistoupily jednostranně, neprovedly důkazy, které Ingr navrhoval, a účelově hodnotily svědecké výpovědi.
K vraždě se Ingr nikdy nepřiznal. Prý si na osudný den vůbec nevzpomíná. Naznačoval ale to, že možná sám čelil napadení. Soudy však dospěly k závěru, že na manželku zaútočil on. Motivem byly dlouhotrvající konflikty a vztahové problémy.
Čin se stal předloni v srpnu. Do domu Monyové v Brně-Obřanech přišel Ingr večer s lahví vína a bonboniérou. Řekl, že jde uspat jejich sedmiletého syna. Monyová seděla na zahradě se dvěma kamarádkami a souhlasila.
Ingr prý před dítětem otevřel okno a skočil z něj. Z malé výšky dopadl na auto před domem, vážně se nezranil. Pak se manželé pohádali, při hádce Ingr ženu napadl nožem. K tomu, že ji pobodal, se poté přiznal záchranářům.
Síly měl dost
Dovolání například naznačovalo, že už po prvním skoku z okna Ingr utrpěl taková zranění, která mu bránila v pohybu. Podle NS však důkazy vypovídají o tom, že Ingr měl síly dost.
"O jeho mobilitě i během fyzického konfliktu s poškozenou svědčí i celkový počet hlubokých bodných a řezných závažných poranění zjištěných na poškozené, která jí způsobil v horní části těla - tedy nepochybně vestoje - razantně vedenými útoky za pomoci nože," stojí v usnesení.
Monyová napsala 25 knih. Tématem a inspirací většiny z nich jsou vztahy mezi muži a ženami. Po její smrti zájem o romány stoupl až čtyřnásobně.