Podle předsedkyně komise Marie Pěnčíkové (KSČM) poslanci zprávu uvolní v pondělí po korekturách. Závěry nechce prezentovat předtím, než dokument dostanou plénum Poslanecké sněmovny. Mimořádná schůze by se podle členů komise měla sejít do konce září. Pěnčíková ve čtvrtek uvedla, že žádost o svolání zasedání dolní komory má podporu napříč politickým spektrem. Zřejmě by mohlo jít o poslední jednání Sněmovny před jejím rozpuštěním vzhledem k termínu voleb 8. a 9. října.
Pěnčíková uvedla, že dokument bude publikován celý, aby veřejnost dostala úplné informace. Ve čtvrtek komise jednala o tom, že část věnovaná policejnímu vyšetřování by mohla být neveřejná, protože jde o živou kauzu. Zpráva má zhruba 30 stran. Zveřejněna bude na den přesně rok po havárii, která podle rybářů způsobila otravu řeky na 40 kilometrech toku. "Dáme tak Bečvě k ročnímu výročí dárek," konstatoval zpravodaj dokumentu Petr Gazdík (STAN). Materiál podle něj zahrnuje všechna pochybení, kterých se vyšetřovací orgány dopustily, a další zjištění na základě konkrétních výpovědí a také návrhy opatření, aby se podobná katastrofa nemohla opakovat.
V komisi, ustavené v dubnu, zasedlo devět poslanců, pro závěrečnou zprávu nehlasoval dnes jeden, uvedli Pěnčíková spolu s Gazdíkem. Opozice kritizuje postup vyšetřování otravy řeky, které není uzavřeno ani rok po havárii.
Babiš: Parlamentní komise nemůže nahradit policii
Sněmovní komise se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) ale snaží o viníkovi ekologické havárie rozhodovat místo policie a státního zastupitelství. "Už dopředu vědí, kdo za to může," kritizoval v pátek komisi Babiš v Rapotíně na Šumpersku na setkání s občany.
Mezi podezřelými z úniku nebezpečných látek do řeky Bečvy se loni po havárii přitom ocitla i chemička Deza ze svěřenského fondu založeného premiérem. Firma bezprostředně poté uvedla, že zcela jistě není původcem úhynu ryb, a možnost, že by kyanidy pocházely od ní, odmítá dodnes. Policie pak letos v létě obvinila z otravy řeky Bečvy společnost Energoaqua. "Policie sdělila obvinění té firmě, státní zástupce rozhodl. A oni udělali komisi vyšetřovací, to znamená, že říkají: My jsme více než policie a státní zastupitelství. No co vám to připomíná? To je tribunál, lid," uvedl Babiš, podle kterého komise dopředu ví, kdo za havárii může. "A (předsedkyně TOP 09 Markéta) Pekarová se fotí před mojí bývalou firmou. Tak co to je?" uvedl Babiš.
Opozice podle Babiše otravu Bečvy loni zneužila v předvolebním boji a situace se opakuje. "Pokud tady chce někdo v parlamentu rozhodovat místo policie a státního zastupitelství, tak to prostě připomíná dávné doby," podotkl premiér. Vznik komise podpořili letos v dubnu poslanci napříč stranami s výjimkou poslanců ANO, kteří se převážně zdrželi. Komise dostala za úkol hlavně shromáždit veškeré podklady k havárii z 20. září i následným haváriím v uplynulém roce a prověřit správnost postupu orgánů státu a jiných osob, jejich případná procesní pochybení či liknavost. Délka vyšetřování v minulosti vyvolávala kritiku politiků i veřejnosti.
Rozhodnutí policie a státního zástupce koalici SPOLU nezajímá. To bylo řečí o právním státu.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) September 17, 2021
Vyšetřování kauzy Bečva nabere zpoždění, spis míří na přezkum
Server iROZHLAS.cz v pátek uvedl, že vyšetřování ekologické havárie přezkoumá Krajské státní zastupitelství v Ostravě. Podnět na přezkum podala obhajoba, a to poté, co vsetínský státní zástupce Petr Bareš zamítl stížnosti obviněných proti usnesení o zahájení trestního stíhání jako nedůvodné. Žalobci tak nyní prověří především okolnosti, za kterých byla z vypouštění nebezpečných látek obviněna firma Energoaqua a její šéf Oldřich Havelka. Práce kriminalistů tak může podle serveru nabrat až dvouměsíční zpoždění. Podle Bareše se tak po dobu dohledové prověrky práce vyšetřovatelů na případu částečně zastaví. Původně chtěl případ uzavřít do konce roku.
Policie obvinila firmu a Havelku v červnu z poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Kyanid poškodil na zhruba 40 kilometrech řeky celý vodní biotop. Rybáři odvezli do kafilerie přes 40 tun ryb. Pátrání soudního znalce Jiřího Klicpery po viníkovi úniku trvalo téměř osm měsíců a podle něj kyanidy vytekly do řeky z kanálu z areálu bývalé Tesly Rožnov. Posudek ukázal na firmu Energoaqua, spravující areál. Havelka obvinění, že společnost otravu Bečvy způsobila, odmítl. Už dříve avizoval, že se bude dále bránit, což nyní serveru zopakoval.