Omezená politická reakce na další krizi může být fatální
Politolog z Akademie věd Ondřej Císař upozorňuje, že exploze epidemie koronaviru v loňském roce představovala šok. Následná reakce na něj podle Císaře obnažila omezenou odolnost globalizované společnosti a jejích politických elit.
"Politická reprezentace nebyla schopna přijmout koherentní politiku, ale potácela se v reakcích na pandemii mezi extrémy, což jen podtrhovala její opakovaně demonstrovaná neschopnost své kroky srozumitelně vysvětlovat," míní.
Nezvládnutá krizová komunikace z pohledu Císaře vyústila v to, že lidé si neosvojili protikoronavirová opatření, špatně se v nich orientují a ve finále kvůli tomu čelí nejistotě.
"Současná krize tak jasně ukazuje, že definice politických problémů i jejich řešení se tvoří ve veřejné diskusi, která rozhoduje o tom, jaké kroky budou ve společnosti brány vážně, a jaké ne. Na zvoleném způsobu komunikace závisí veřejná podpora navrhovaných řešení."
Nepředvídatelnost politických rozhodnutí
Nepředvídatelnost kroků politických elit podle Císaře může vést k jedinému: lidé nebudou mít vůli se na opatřeních podílet. Právě tento motiv vidí pro rok 2021 jako klíčový.
"Pokud se před nás v budoucnu postaví nějaká ještě větší výzva, například v podobě dopadů klimatických změn, současná omezená schopnost politické reakce se může ukázat jako fatální ještě pro více lidí než dnes, kdy je podle některých ukazatelů naše země onou nechvalně proslulou premiantkou v covidu, 'best in covid'," varuje Císař.