Vše důležité o koronaviru: Co dělat, když máte příznaky a kam rozhodně necestovat

Jakub Heller Jakub Heller
Aktualizováno 1. 3. 2020 20:08
Mám zrušit cestu do Itálie nebo Thajska? Jak předejít nákaze? A jakou mám šanci přežít, když už se nakazím? Server Aktuálně.cz se pokusil na tyto a další otázky odpovědět a na jednom místě shrnout všechny podstatné informace o novém druhu koronaviru, který se rozšířil po celém světě.

Mytí rukou funguje, ale má cenu utrácet za roušku?

Většina lékařů ochranné schopnosti roušek spíše rozporuje. Například proto, že masky, které jsou k dostání ve většině lékáren, podle nich dostatečně nepřiléhají k obličeji, a člověk tak stejně dýchá okolní vzduch. Právě takové roušky jsou přitom nejčastěji k vidění na fotografiích z Číny. Dokonce ani v případě, že tyto masky přiléhají, není vůbec jisté, že nějak před nakažením pomáhají, a neexistuje studie, která by něco takového potvrzovala.

Existují ale i kvalitnější masky a respirátory. Drtivá většina takových pomůcek je vyráběna s cílem odfiltrovat z ovzduší znečištění a kouř. Díky tomu dokážou zastavit i některé další částice, které by mohly vir přenášet, ale nejsou bohužel všemocné. Většina masek zadrží částice maximálně o průměru 0,3 mikrometru. Jenže koronavirus má průměr 0,12 mikrometru a například sezonní chřipka 0,1 mikrometru (mikrometr je tisíckrát menší než milimetr, pozn. red.). Jsou tedy příliš malé, aby je většina masek bezpečně zachytila.

Místo masek proto lékaři a zdravotníci raději doporučují velmi přísnou hygienu. Zejména důkladné mytí rukou, které by mělo trvat minimálně 20 sekund, a to včetně zadní strany dlaní, tkání mezi prsty a prostoru pod nehty. Lidé by se navíc raději vůbec neměli dotýkat svého obličeje a měli by se vyhýbat kontaktu s nemocnými lidmi.

 

Právě se děje

Další zprávy