Praha - Výbuch v muničním skladu Vrbětice, zahoření 320 tun střelného prachu v Poličských strojírnách a nyní výbuch v objektu výrobce střeliva Sellier & Bellot ve Vlašimi.
"Až příliš podobných nehod krátce za sebou," přiznávají experti na výbušniny, které Aktuálně.cz oslovilo.
Jak ale připomíná prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek (Sellier & Bellot je jejím členem), tyto tragédie mají nejspíš různé příčiny.
Ve Vrběticích se podle všeho jednalo o neodbornou manipulaci se střelivem, v Poličce se vznítil střelný prach, zatímco ve Vlašimi explodovala (alespoň podle báňského úřadu a oslovených expertů) zvláště citlivá třaskavina (používá se k výrobě zápalek v nábojích) při přenosu z výroby do meziskladu.
Spolehlivé konstrukce
"Důležité ale je, že ani v jednom případě nebyl ohrožen nikdo mimo skladů či zbrojovek," míní Jiří Hynek.
Všechny české zbrojovky či muniční sklady jsou podle Hynka spolehlivě konstruovány právě tak, aby i na případná velká neštěstí nedoplatila veřejnost.
"Prokázalo se to i ve Vrběticích. Vysoké ochranné valy a zalesněný sklad zafungovaly jako prvotřídní ochrana. V Česku proto nemusí mít nikdo z veřejnosti ze zbrojovek strach," dodává Hynek.
Prezident obranného průmyslu připomíná loňské neštěstí v Belgii, kde bylo při výbuchu smeteno 117 budov jen proto, že jejich ochrana nesplňovala požadovaná bezpečnostní kritéria.
Chyba i ve "špičkové muničce"
Firmu Sellier & Bellot Hynek navštívil před nedávnem, a jak říká, "jedná se o špičkového výrobce munice s velmi vysokými bezpečnostními standardy" (patří do konsorcia Companhia Brasileira de Cartuchos - CBC).
"I ve špičkové 'muničce' se nicméně může, nehledě na nejpřísnější bezpečnostní opatření, stát něco podobného. Zkrátka proto, že se v nich manipuluje s výbušninami."
Vedení Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu zatím ani po pondělním neštěstí ve Vlašimi neuvažuje o mimořádných opatřeních.
Do hodiny pod kontrolou
Po výbuchu ve Vrbětickém muničním skladu se však v Poslanecké sněmovně sešli šéfové a legislativci tuzemských zbrojovek, aby odstranili rozpory ve skladování výbušnin a manipulaci s nimi.
"Alfou a omegou je konstrukce objektů, v nichž se manipuluje s výbušninami, a havarijní plány, podle kterých pak pyrotechnici a záchranáři jednají. Prokázalo se to i při zahoření střelného prachu v Poličce, kdy hasiči tu situaci dostali do hodiny pod kontrolu, stejně jako nyní ve Vlašimi... nehledě na oběti výbuchu," uzavírá Hynek.