Sklady v Květné stále plní munice z Vrbětic, návoz bude pokračovat dva týdny

ČTK ČTK
21. 9. 2015 15:25
Vojenský materiál z areálu u Vrbětic na Zlínsku zaplnil už osm z 20 objektů vojenského muničního skladu v Květné na Svitavsku. Materiál patří ostravské společnosti Imex Group, která byla nucena munici odstěhovat kvůli loňským výbuchům ve vrbětickém areálu, kde zahynuli dva zaměstnanci firmy. Policie exploze vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení. Návoz munice bude pokračovat ještě 14 dní.
Květná, ilustrační foto
Květná, ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Květná - Do armádního muničního skladu v Květné na Svitavsku se převáží další vojenský materiál z areálu u Vrbětic na Zlínsku. Zaplněno je už osm ze 20 objektů, řekl vedoucí areálu v Květné Vojtěch Pražan.

Ve Vrběticích vybuchly loni dva sklady s vojenským materiálem včetně munice, objekty si pronajímala ostravská firma Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci. Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení.

"Nyní probíhá návoz z Vrbětic od firmy Imex a bude pokračovat ještě asi 14 dnů," uvedl Pražan. Zatím bylo v těchto transportech převezeno asi 250 tun dělostřelecké munice.

Převoz zbrojního materiálu z Vrbětic začal 7. března. Do Květné přepravilo pět konvojů nákladních aut 180 tun raketového paliva bohumínské společnosti Bochemia. V březnu a dubnu tam byl převezen obsah jednoho skladu ve Vrběticích, kde měla uloženou dělostřeleckou munici firma Imex Group, celkem 390 tun.

Před časem si také nechal v Květné uskladnit kolem 120 tun různých druhů munice Vojenský technický ústav výzbroje a munice Slavičín. Žádný z vlastníků si vojenský materiál zatím neodvezl.

K dispozici je dalších 12 skladů

V případě potřeby je možné zprovoznit dalších 12 skladů. Čtyři z nich zřejmě využije společnost Imex.

Podle Pražana má firma zájem část svého zboží z Květné převézt jinam. Vyskladňování by mohlo začít v polovině října, nic však zatím není definitivně rozhodnuto.

Muniční areál v Květné ke konci roku 2013 vojáci opustili a ministerstvo obrany se jej pokoušelo prodat. Letos v lednu byly některé sklady znovu zprovozněny, aby v nich mohla být dočasně uložena část munice z Vrbětic. Podle dřívějších představ měl být k těmto účelům areál využíván jen do konce letošního roku.

Ministerstvo obrany zvažovalo, že by jej v budoucnu přenechalo ministerstvu vnitra pro jeho potřeby, to ale o něj neprojevilo zájem. Armáda se proto nakonec rozhodla, že si muniční sklady ponechá a bude je využívat trvale.

 

Právě se děje

před 29 minutami

V Rusku by mělo vzniknout podnikatelské centrum k podpoře českých firem

V Rusku by mělo vzniknout podnikatelské centrum jako pilotní projekt záměru dlouhodobého posílení kapacity podpory pro české firmy. Pracovat by měl v úzké spolupráci se zastupitelským úřadem. Uvedla to mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová, dříve o možném vzniku centra informoval server iHNED.cz. Ministerstvo by podle webu mělo zřízení centra podpořit, provozovaly by jej ale samy podnikatelské svazy. Podle úřadu je hlavní výhodou kromě odstupu od politické roviny také znalost místního podnikatelského prostředí a sdílení kontaktů.

Vztahy s Ruskem ochladly po diplomatické roztržce, kterou vyvolalo zjištění českých vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb.

Podle iHNED.cz chce úřad už v červnu vypsat dotaci 200 000 eur (přes pět milionů korun). Centrum by mohlo začít fungovat na podzim.

Zdroj: ČTK
Další zprávy