Sklady v Květné stále plní munice z Vrbětic, návoz bude pokračovat dva týdny

ČTK ČTK
21. 9. 2015 15:25
Vojenský materiál z areálu u Vrbětic na Zlínsku zaplnil už osm z 20 objektů vojenského muničního skladu v Květné na Svitavsku. Materiál patří ostravské společnosti Imex Group, která byla nucena munici odstěhovat kvůli loňským výbuchům ve vrbětickém areálu, kde zahynuli dva zaměstnanci firmy. Policie exploze vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení. Návoz munice bude pokračovat ještě 14 dní.
Květná, ilustrační foto
Květná, ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Květná - Do armádního muničního skladu v Květné na Svitavsku se převáží další vojenský materiál z areálu u Vrbětic na Zlínsku. Zaplněno je už osm ze 20 objektů, řekl vedoucí areálu v Květné Vojtěch Pražan.

Ve Vrběticích vybuchly loni dva sklady s vojenským materiálem včetně munice, objekty si pronajímala ostravská firma Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci. Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení.

"Nyní probíhá návoz z Vrbětic od firmy Imex a bude pokračovat ještě asi 14 dnů," uvedl Pražan. Zatím bylo v těchto transportech převezeno asi 250 tun dělostřelecké munice.

Převoz zbrojního materiálu z Vrbětic začal 7. března. Do Květné přepravilo pět konvojů nákladních aut 180 tun raketového paliva bohumínské společnosti Bochemia. V březnu a dubnu tam byl převezen obsah jednoho skladu ve Vrběticích, kde měla uloženou dělostřeleckou munici firma Imex Group, celkem 390 tun.

Před časem si také nechal v Květné uskladnit kolem 120 tun různých druhů munice Vojenský technický ústav výzbroje a munice Slavičín. Žádný z vlastníků si vojenský materiál zatím neodvezl.

K dispozici je dalších 12 skladů

V případě potřeby je možné zprovoznit dalších 12 skladů. Čtyři z nich zřejmě využije společnost Imex.

Podle Pražana má firma zájem část svého zboží z Květné převézt jinam. Vyskladňování by mohlo začít v polovině října, nic však zatím není definitivně rozhodnuto.

Muniční areál v Květné ke konci roku 2013 vojáci opustili a ministerstvo obrany se jej pokoušelo prodat. Letos v lednu byly některé sklady znovu zprovozněny, aby v nich mohla být dočasně uložena část munice z Vrbětic. Podle dřívějších představ měl být k těmto účelům areál využíván jen do konce letošního roku.

Ministerstvo obrany zvažovalo, že by jej v budoucnu přenechalo ministerstvu vnitra pro jeho potřeby, to ale o něj neprojevilo zájem. Armáda se proto nakonec rozhodla, že si muniční sklady ponechá a bude je využívat trvale.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy