Trosky skladu Poličských strojíren už jsou pryč, policie hledá příčinu výbuchu

ČTK ČTK
11. 9. 2015 10:49
Hasiči už dokončili odklízení hlavní části trosek haly Poličských strojíren, ve které ve středu vybuchl střelný prach, dva lidé se zranili. Hasiči v pátek zbourali střechu, která hrozila zřícením, a odklidili další ruiny. Policisté začali s ohledáním místa činu ve čtvrtek a budou pokračovat i v pátek. Jak dlouho celé vyšetřování v areálu firmy bude trvat, není jasné. Podle ředitele podniku se nejspíš nešťastnou náhodou porušil obal. Poličské strojírny budou sanovat místo nehody až poté, co všechny týmy ukončí vyšetřování.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Polička (Svitavsko) - V Poličských strojírnách hasiči dokončili hlavní část odklízení trosek skladu výbušnin.

Ve středu jej zdemolovala exploze střelného prachu, dva zaměstnanci se lehce popálili. Policisté pokračují ve vyšetřování nehody.

Těžká hasičská technika pomáhala odstranit trosky od čtvrtečního rána. Hasiči použili pásové rypadlo a hydraulickou ruku o délce 42 metrů. Mimo jiné zbourali střechu, která hrozila zřícením, a odklidili další ruiny.

Demoliční četa dál pracuje

"Dokončili jsme odklízení materiálu po výbuchu, aby se týmy vyšetřovatelů a pyrotechnického zásahu dostaly na místo a mohly bezpečně pracovat," řekl mluvčí záchranného útvaru z Hlučína Lukáš Kmec.

Policisté začali s ohledáním místa činu ve čtvrtek a budou pokračovat i v pátek. Jak dlouho celé vyšetřování v areálu firmy bude trvat, není jasné. Dál na místě pracuje demoliční četa, řekla policejní mluvčí Hana Kaizarová.

Poličské strojírny budou sanovat místo nehody až poté, co všechny týmy ukončí vyšetřování. Sklad o rozměrech 100 x 50 metrů měla firma v nájmu, část z 320 tun bezdýmého prachu patřilo externím firmám. Škoda podle prvotních odhadů činí 25 milionů korun.

Ředitel: porušil se obal

"My musíme odstranit dílčí zbytky střeleného prachu a začneme likvidovat budovu. Nehoda významně neovlivní hospodaření firmy," řekl generální ředitel firmy Jaroslav Trávníček.

Bezdýmý prach explodoval ve středu ráno. Podle ředitele podniku se nejspíš nešťastnou náhodou porušil obal.

Bezdýmý prach způsobuje výbušné hoření, nikoliv detonaci, uvedl tento týden mluvčí Českého báňského úřadu Bohuslav Machek.

Úřad případ vyšetřuje také. Nehoda se nestala v podniku poprvé. V roce 2007 vybuchl v Poličských strojírnách granát, zranil tři lidi.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy