ANO si podmanilo Prahu a v noci už jednalo o koalici s ČSSD

Živě
Celé sobotní a nedělní časné ranní sčítání hlasů v komunálních a senátních volbách jsme pro vás sledovali online.
Andrej Babiš i kandidátka na primátorku Adriana Krnáčová.
Andrej Babiš i kandidátka na primátorku Adriana Krnáčová. | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Komunální a senátní volby rozhodly o výrazném posílení hnutí ANO na české politické scéně. Kandidáti Babišova hnutí výrazně uspěli především ve velkých městech.

Zvítězili v polovině ze šestadvaceti statutárních měst, zejména na úkor ČSSD. V Praze pak ANO porazilo TOP 09 vedenou dosluhujícím primátorem Tomášem Hudečkem o jeden mandát.

Sociální demokraté zvítězili jen ve třech statutárních městech, zatímco před čtyřmi lety vyhráli ve čtrnácti. Dvě města ztratila ODS, zvítězila ve třech.

Celkově zvítězilo po sečtení všech okrsků v komunálních volbách ANO s 14,6 procenty, na druhém místě s rozdílem téměř dvou procent skončila ČSSD. Třetí místo pak obsadili nezávislí kandidáti.

Výrazně ve srovnání s komunálními volbami neuspěla ODS a TOP 09, disponovat budou zhruba jen třetinou zastupitelů.

V prvním kole senátních voleb uspěla nejvíc ČSSD - do finále posílá 19 kandidátů. Hnutí ANO skončilo druhé s devíti kandidáty a lidovci jsou třetí s osmi.

Svůj hlas v komunálních volbách odevzdalo kolem 43 procent voličů. V senátních volbách byla účast necelých 39 procent.

Kompletní výsledky komunálních voleb si můžete podrobně prostudovat zde a výsledky senátních voleb zde.

Živě
Aktualizovat reportáž
6:32

A je sečteno, volební komise dopočítala i poslední okrsek! Vážení čtenáři, tím končíme tento online přenos. Pokračovat budeme během neděle, kdy se dají očekávat první výsledky nočních vyjednávání o budoucích koalicích na jednotlivých magistrátech a radnicích. Děkujeme za pozornost.

6:27

Ve volbách do zastupitelstva v Praze vyhrál nováček - hnutí ANO. V Praze získalo 22,08 procenta hlasů, v 65členném zastupitelstvu tak bude mít 17 křesel. Dosud vládnoucí TOP 09 skončila se ziskem 16 mandátů (20,07 %) na druhém místě. Zastupitelské posty bude mít i Trojkoalice tvořená Stranou zelených, KDU-ČSL a STAN, obsadí osm křesel (11,22 %). Po osmi zastupitelích bude mít i ODS (10,97 %) a ČSSD (10,43 %). KSČM (5,91 %) a Česká pirátská strana (5,31 %) obsadí každá po čtyřech křeslech.

6:01

K úplné definitivě schází ještě dopočítat výsledky z několika málo okrsků, zejména v Praze. Na konečném výsledku to ale už nic nezmění. V Praze vyhraje ANO před TOP 09 a Trojkoalicí. Vítězové už o půlnoci jednali o možném paktu s ČSSD a další jednání absolvovali během noci. Závěry rozhovorů však zatím nejsou známy.

Foto: Vojtěch Marek
5:49

Přestože hlasy letošních komunálních voleb ještě nejsou definitivně sečteny, je jisté, že faktickým vítězem se stalo vládní hnutí ANO, které dokázalo vyhrát v polovině z 26 statutárních měst, zejména na úkor ČSSD. V Praze porazilo TOP 09. Sociální demokraté zvítězili jen ve třech statutárních městech, zatímco před čtyřmi lety vyhrála ve čtrnácti. Dvě města ztratila ODS, zvítězila ve třech.

4:28

Nejstarším obecním zastupitelem v letošních komunálních volbách se stal 85letý důchodce Karel Polenda z Lesné na Třebíčsku. Kandidoval jako nezávislý. Nejmladším zvoleným zastupitelům je 18 let a zvoleno jich bylo hned deset. Většinu z nich tvoří studenti. Výjimkou mezi nejmladšími zastupiteli, pokud jde o povolání, je strojní zámečník Lukáš Fol z Kropáčovy Vrutice na Mladoboleslavsku. Druhou je Martin Kochaníček z Honětic na Kroměřížsku, který o sobě pouze uvádí, že je zaměstnanec.

3:11

Stranám vládní koalice se patrně podaří za týden ve finále senátních voleb získat potřebnou většinu v horní komoře Parlamentu. Kandidáti ČSSD, ANO a KDU-ČSL by měli vyhrát minimálně v 15 z 27 obvodů, kde se bude znovu hlasovat. K zachování většiny jim stačí zvítězit ve 14 obvodech.

Foto: Ludvík Hradilek
2:49

Volby v Ostravě, tradiční baště ČSSD, vyhrálo Babišovo hnutí ANO. Získalo 21,34 procenta hlasů. V pětapadesátičlenném zastupitelstvu bude mít 15 mandátů. Druhá skončila se ziskem 16,22 procenta hlasů a 12 zastupiteli ČSSD, která ale oproti minulým volbám zaznamenala zhruba padesátiprocentní propad a ztratila devět mandátů. Do zastupitelstva se dostaly další čtyři politická uskupení. K volbám přišlo 29,57 procenta voličů, což je méně než při minulých volbách, kdy hlasovalo 35,39 procenta voličů.

2:32

Výsledky v Praze stále ještě nejsou kompletní. Schází ještě dopočítat více než jedno procento hlasů. Vítěz je sice jasný - hnutí ANO - ovšem stále se ještě hraje o počet křesel v zastupitelstvu. Důležitá je každá desetina procenta.

2:08

Nejvíce hlasů v letošním prvním kole senátních voleb získal senátor Miroslav Antl (za ČSSD). Volilo ho 16 799 lidí, tedy 41,12 procenta voličů na Rychnovsku. Zároveň tak dosáhl největšího náskoku na svého nejbližšího oponenta, starostu Luboše Řeháka (za KDU-ČSL), kterého předstihl o 10 295 hlasů. Pomohla tomu vysoká volební účast. Nejvyšší byla ale na Žďársku, kde dosáhla 47,26 procenta.  Nejmenší účast byla naopak na Karvinsku. K urnám přišlo jen 26,94 procenta oprávněných voličů. I díky tomu stačilo lékaři Martinu Gebauerovi pro postup do finále se senátorem a lékařem Radkem Sušilem (ČSSD) pouze 5 129 hlasů. Procentuálně nejméně hlasů potřeboval k postupu ale Pavel Botek (KDU-ČSL) na Uherskohradišťsku. Získal 13,29 procenta voličů. Kompletní výsledky senátních voleb si můžete projít ZDE.

Foto: Ludvík Hradilek
1:28

Dosluhující pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) se s blížící se volební porážkou snaží vyjednávat s jinými stranami a uskupeními kromě vítězného hnutí ANO. Jak informuje server Lidovky.cz, Hudeček poslal SMS s žádostí o schůzku Pirátům. Ti textovou zprávu zveřejnili.

Foto: Ludvík Hradilek
1:21

Z šestadvacítky statutárních měst zvítězí ČSSD patrně jen ve třech z nich, před čtyřmi lety vyhrála ve čtrnácti. Výrazný úspěch zaznamená hlavně na úkor sociálních demokratů hnutí ANO. Výhru získá pravděpodobně ve 13 městech včetně Prahy, v níž poráží minulého vítěze TOP 09. Dvě města ztratila ODS, zvítězila ve třech. Hnutí Starostové a nezávislí zvítězilo ve Zlíně, v němž v roce 2010 uspělo společně s TOP 09. V šesti statutárních městech vyhrála nebo patrně vyhrají lokální seskupení.

1:08

Vyjednavači pražské ANO, která v metropoli vyhraje volby, se kolem sobotní půlnoci sešli s představiteli ČSSD. Na dotaz ČTK to řekl Petr Dolínek z vedení pražské ČSSD. Podle něj šlo o nezávaznou schůzku. Vyjednavači prý zatím nic konkrétního nedohodli. Ještě před sečtením výsledků se v Praze začalo spekulovat o možné koalici. Nejčastěji zmiňovaná je spolupráce, která nyní funguje na vládní úrovni. V Praze by to znamenalo spojení ANO, ČSSD a Trojkoalice (Strany zelených, KDU-ČSL a STAN). Lidé z vedení stran vládní koalice se už pro tuto variantu vyslovili.

Foto: Vojtěch Marek
0:59

Volby v Děčíně vyhrálo ANO, jehož členové obsadí sedm křesel. Po šesti mandátech má dosud vládnoucí ČSSD a Volba pro město. K urnám přišlo ve městě na Labi 30,26 procenta voličů, což je o téměř šest procent méně než před čtyřmi lety. Sociální demokraté, v jejichž čele stál na Děčínsku František Pelant, přišli o dva mandáty. ANO 2011 dostalo 23,06 procenta hlasů. V sedmadvacetičlenném zastupitelstvu obsadí čtyři křesla Koalice ODS a PRO sport a zdraví, tři mandáty obhájila KSČM a jeden zůstal TOP 09.

0:51

Volby v Brně vyhrálo hnutí ANO. Získalo 13 mandátů v pětapadesátičlenném zastupitelstvu. Druhá byla ČSSD, která před čtyřmi lety volby vyhrála. Oproti minulým 19 mandátům letos získala pouhých 11. Třetí skončil překvapivě nováček na politické scéně, hnutí Žít Brno. Jeho kandidáti obsadí sedm křesel v zastupitelstvu stejně jako čtvrtí lidovci. Do zastupitelstva se ještě dostala Strana zelených, ODS, KSČM a TOP 09. Volební účast byla 38,69 procenta.

0:45

Volby v Kladně vyhrála Volba pro Kladno bývalého primátora Milana Volfa. Obsadí deset z 33 zastupitelských křesel. Vítěz minulých voleb ODS skončil druhý se sedmi mandáty. Stejný počet zastupitelů bude mít i třetí ČSSD. Do zastupitelstva se ještě dostalo ANO s pěti mandáty a KSČM, které náleží čtyři křesla. TOP 09 se do zastupitelstva neprobojovala.

0:31

Volby v Pardubicích vyhrálo hnutí ANO, za 21,44 procenta hlasů získá 11 mandátů z 39. Druhá ČSSD bude mít šest zastupitelů, Sdružení pro Pardubice (SPP) čtyři. KSČM získala čtyři zastupitele stejně jako ODS, po třech získali Pardubáci a TOP 09, po dvou sdružení Patrioti Pardubic a Koalice pro Pardubice. Volební účast dosáhla 35,20 procenta.

00:20

Výsledky v Praze ještě nejsou zcela sečteny a podle zjištění deníku Aktuálně.cz už začala Adriana Krnáčová a její tým hnutí ANO s jednáními o možné budoucí koalici. Nejprve se mají v noci na neděli setkat se zástupci Trojkoalice, posléze se sociálními demokraty v čele  s jedničkou kandidátky Miloslavem Ludvíkem.

Foto: Vojtěch Marek
23:31

Volby v Plzni vyhrála ANO s 17,9 procenta hlasů těsně následovaná ODS s 17,55 pct hlasů. Třetí skončila ČSSD, které dalo hlas 16,45 procenta voličů. Strany získaly v sedmačtyřicetičlenném zastupitelstvu shodně po deseti mandátech.

23:29

Ministr zemědělství a první místopředeseda KDU-ČSL ve volbách uspěl a získal mandát zastupitele v Rokytnici u Přerova, postu se ale vzdá. "Protože jsem kandidoval na posledním místě kandidátky, kdy jsem tímto jasně vyjadřoval svoji podporu kandidátům přede mnou, tak se svého mandátu vzdám," píše na Facebooku.

Marian Jurečka
Marian Jurečka | Foto: DVTV
23:18

Komunální volby ve Zlíně vyhráli Starostové a nezávislí (STAN). Získali 31,60 procenta hlasů a v jednačtyřicetičlenném zastupitelstvu 18 mandátů. Obhájili tak vítězství z minulých voleb v roce 2010, tehdy však kandidovali společně s TOP 09, nyní šly subjekty do voleb samostatně. TOP 09 se však do zastupitelstva nedostala. Druhé skončilo hnutí ANO 2011, dostalo 14,62 procenta hlasů a osm mandátů

23:17

Senátní volby v okresu Uherské Hradiště s velkým odstupem vyhrál podnikatel Ivo Valenta. V druhém kole se utká s lidovcem Pavlem Botkem. Pokud by byl moravský podnikatel do Senátu nakonec zvolen, může čelit podezření ze střetu zájmu. Přečtě si exkluzivní rozhovor hned po sečtení výsledků - ZDE.

Foto: ČTK
22:54

Referenda, v nichž voliči v řadě českých měst společně s komunálními volbami rozhodovali o zákazu hazardu, jsou neplatná. Aktivistům se totiž nepodařilo k volbám nalákat dostatečný počet lidí. O referendech si můžete přečíst ZDE.

Foto: Reuters
22:43

"Jsem přesvědčen, že lidé tady na Vsetíně si asi pamatují dobře, jakým způsobem jsem starostoval, jak jsem práci dělal a jak jsem ji bral. To se jim asi zamlouvalo víc než práce jiných," řekl ke svému vítězství ve Vsetíně Jiří Čunek (KDU-ČSL), který byl starostou v minulosti téměř deset let.

12. ledna 2009: Jiří Čunek vystupuje z auta před Úřadem vlády. Dnes dopoledne oznámil, že odejde z vlády.
12. ledna 2009: Jiří Čunek vystupuje z auta před Úřadem vlády. Dnes dopoledne oznámil, že odejde z vlády. | Foto: Ondřej Besperát
22:42

Ze sobotního sčítání nemůže mít radost někdejší příbramský starosta Josef Řihák (ČSSD). Poté, co ho v létě spolustraníci vyšachovali z z postu středočeského hejtmana, neobhájil ani senátorské křeslo. Navrch přišla porážka i v příbramských komunálních volbách - ČSSD drtivě prohrála s ANO a Řihák se coby zastupitel zřejmě přesune do opozice. Bez šance cokoliv ovlivňovat, jak býval zvyklý.

Foto: ČTK
22:35

Volební úspěch zažívá skupina Romů, která kandidovala v severočeských Trmicích. Hnutí Společně pro Trmice (Nezávislá volba) s lídrem Martinem Bajgerem skončilo se ziskem 19,22 procent hlasů druhé a v třináctičlenném trmickém zastupitelstvu bude mít 3 křesla. Novými zastupiteli se stali Martin Bajger a Martina Šimková. Pozici v zastupitelstvu obhájil Marcel Cichý, který byl v roce 2010 úspěšný na kandidátce ODS.

22:31

Komunální volby v Ústí nad Labem vyhrálo ANO s 26 procenty, v sedmatřicetičlenném zastupitelstvu bude mít 12 křesel. Druhé hnutí PRO! Ústí získalo 17 procent a osm mandátů. Třetí ČSSD získala 12 procenta a bude mít pět zastupitelů, stejně jako čtvrtí komunisté. Dosud vládnoucí sociální demokraté ztratili šest zastupitelů, o stejný počet mandátů přišla i ODS.

22:26

Jednička pražské kandidátky ČSSD Miloslav Ludvík čekal volební výsledek jeho strany v Praze lepší. „Spokojen bych byl s počtem deseti mandátů. Těch současných osm je tedy spodní hranice,“ řekl. Přesto se nevzdává naděje, spolupodílet se na vládě hlavního města. „Zatím jsme s nikým ještě nejednali. Chtěl bych pogratulovat paní Krnáčové a poděkovat ji za férovou kampaň,“ dodal Ludvík. První krok v jednání musí udělat vítěz voleb a to je podle průběžných výsledků ANO „Hnutí ANO je nyní na řadě ve vyjednávání,“ vyzval jedničku Babišova hnutí.

Miloslav Ludvík.
Miloslav Ludvík. | Foto: ČTK
22:18

"Jsem rád, že lidé zhodnotili naši práci. Máme 44 procent hlasů a nadpoloviční většinu zastupitelů. Je to pocit zadostiučinění," řekl nejmladší starosta v republice, sedmadvacetiletý Petr Ducháček (TOP 09) z Drnovic na Blanensku. V čele obecního zastupitelstva letos stane už podruhé. "Když jsem se stal starostou před čtyřmi lety, bylo mi 23 let a lidé se na mě dívali nedůvěřivě. Podařila se nám ale spousta práce - postavili jsme novou školku, opravili jsme školu a zvelebili centrum obce. Díky dotacím se nám povedlo zvětšit obecní rozpočet na trojnásobek," dodal.

22:00

"S TOP 09 jednat nebudeme," řekl na tiskové konferenci Andrej Babiš. ANO zatím vede asi o 3 procenta, TOP 09 je druhá. Mateřská strana současného primátora Tomáše Hudečka zastávala již před volbami stejné stanovisko. "Po posledních výrocích TOP 09 s panem předsedou souhlasím," dodala Babišova kandidátka na primátorku Adriana Krnáčová.

Foto: Vojtěch Marek
21:48

Blansko strhne zchátralý Hotel Dukla v centru města. Rozhodli o tom jeho občané v referendu spojeném s komunálními volbami. Hlasování se zúčastnilo 42 procent voličů a je platné. Celkem 75 procent z nich dalo radnici souhlas k tomu, aby zajistila demolici objektu. Demolice, o které se hovoří už léta, přijde na zhruba 15 milionů korun.

Blanenský hotel Dukla - kdysi luxus, nyní ostuda města
Blanenský hotel Dukla - kdysi luxus, nyní ostuda města | Foto: Město Blansko
21:44

ANO vítězí i v Přerově, v Litoměřicích nebo ve Frýdku-Místku. ČSSD boduje v Havířově.

21:41 ikona ODS online

"Potvrdili jsme tradici nejsilnější pravicové strany a můžu vás ujistit, že půjdeme ještě dál a budeme ještě silnější," řekl na tiskové konferenci  šéf ODS Petr Fiala. V Praze si podle svých slov strana dala za cíl dosáhnou dvouciferného výsledků, a to se mu jí podle dostupných informací podařilo.

Petr Fiala
Petr Fiala | Foto: Sandra Štefaniková
21:36

Výsledky senátních voleb už jsou známy v 19 obvodech. Do druhého finálového kola nyní, po sečtení více než šestadevadesáti procent okrsků napříč celou zemí, postupuje zatím devatenáct kandidátů ČSSD (mezi nimi i ministři Marcel Chládek a Jiří Dienstbier), devět z hnutí ANO (včetně ministra dopravy Antonína Prachaře) a osm lidovců. Podrobné výsledky si můžete přečíst ZDE.

21:27 ikona ODS online

ODS v čele s primátorem Jaroslavem Kuberou obhájila svou pozici v Teplicích. Hlasovalo pro ni 26,74 procenta voličů a v sedmadvacetičlenném zastupitelstvu bude mít osm křesel. Druhá Volba pro Teplice dostala 20,4 procenta a získá šest zastupitelů. Třetí ANO 2011 bude mít za 15,63 procenta hlasů čtyři křesla. "Myslím si, že za situace, ve které se ODS v současné době nachází, jde o obrovský úspěch," řekl ČTK Kubera.

Foto: Ludvík Hradilek
21:24

Komunální volby ve Znojmě vyhrála stejně jako před čtyřmi lety ČSSD. S velkou převahou získala 11 mandátů v jednatřicetičlenném zastupitelstvu. Druhá skončila KSČM, jež má čtyři mandáty stejně jako třetí hnutí ANO.

21:13 ikona ODS online

Komunální volby v Mladé Boleslavi vyhrála opět ODS, které odevzdalo hlas 27,62 procenta voličů. Na druhém místě skončila společná kandidátka hnutí ANO a Volby pro Mladou Boleslav se ziskem 20,58 procenta. ODS v třiatřicetičlenném zastupitelstvu obsadí 12 křesel, proti minulým volbám si tak o tři mandáty pohorší. ANO s Volbou pro Mladou Boleslav mají nárok na osm zastupitelů a ČSSD na sedm. TOP 09 a KSČM získají v novém zastupitelstvu po třech křeslech.

Předseda ODS Petr Fiala a místopředsedové Kupka a Vystrčil sledují na počítači výsledky voleb v jednotlivých obvodech
Předseda ODS Petr Fiala a místopředsedové Kupka a Vystrčil sledují na počítači výsledky voleb v jednotlivých obvodech | Foto: Marek Pokorný
21:05

ANO a ČSSD se v jednotlivých krajích stále předhánějí. Babišovo hnutí vítězí například v Jihlavě, v Českých Budějovicích nebo v Kroměříži, ČSSD naopak boduje ve Vyškově. Shodný počet mandátů získaly obě strany v Jeseníku.

21:02

V Praze je po sečtení poloviny okrsků na prvním místě v klání o magistrát stále hnutí ANO s 22,62 procenta. Na druhém místě je dosud vládnoucí TOP 09 s 19,30 procenta.

20:53

Suverénní výsledek se daří v Praze 7 hnutí Sedmička sobě, které má po třetině spočítaných hlasů takřka 42 procent. Lídrem kandidátky je tamní aktivista Jan Čižinský, který loni v lednu i přes odpor vedení tamní městské části v čele s ODS a ČSSD prosadil referendum za nepředraženou radnici. Téměř jistě tak usedne do křesla starosty s podporou Koalice pro 7, která je na druhém místě s 11,3 procenta hlasů. Místní aktivisté bodují i na Praze 10, s jednobodovou ztrátou na hnutí Ano s 19 procenty je druhá koalice Vlasta.

20:50

K průběžným i konečným výsledkům voleb se vyjádřil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. "Sociální demokracie uspěla v prvním kole senátních voleb, ale nic ještě není hotovo, rozhoduje se až v druhém kole," řekl s tím, že ČSSD má stále šancí mít ve druhém kole senátních voleb až 18 kandidátů.

Sobotka okomentoval také stav průběžných výsledků v komunálních volbách, kde je již nyní jasné, že ČSSD oproti roku 2010 ztratila. "Jsem rád, že uspěly vládní strany. Bylo zvykem, že komunální volby byly referendem o vládních stranách, to se tentokrát nestalo. Je to důkaz, že vládní koalice dělá svoji práci dobře," shrnul výsledky Sobotka.

Foto: Ludvík Hradilek
20:48

"Faktickým vítězem je hnutí ANO Andreje Babiše, které vyhrálo ve většině velkých měst a míří k prvenství i v Praze, navzdory tomu, že v masivní kampani představilo jen zběžně nahozený koncept řízení města, o nějaké vizi nemluvě. Příslovce 'prostě' a všudypřítomný Andrej Babiš slavily úspěch i v metropoli, která byla dosud doménou pravice," píše v komentáři Jan Lipold. Názorová rubrika Aktuálně.cz komentuje sčítání výsledků i dění ve volebních štábech v online přenosu. Přečíst si ji můžete zde.

Foto: Aktuálně.cz
20:41

Komunální volby ve Vsetíně jasně vyhrála KDU-ČSL s lídrem Jiřím Čunkem. Získala 29,36 procenta hlasů a v jednadvacetičlenném zastupitelstvu má šest mandátů. Druhá skončila ziskem 14,27 procenta hlasů a tří zastupitelů ČSSD.

Jiří Čunek rozhovor
Jiří Čunek rozhovor | Foto: DVTV
20:39

Loterijní magnát Ivo Valenta, majitel holdingu Synot, se raduje z postupu do druhého kola senátních voleb na Uherskohradišťsku. Suverénně vyhrál první kolo. "Velký náskok v prvním kole senátních voleb byl pro mne velkým překvapením, které mne utvrdilo v tom, že mé rozhodnutí kandidovat bylo správné. Proto děkuji všem lidem, kteří mi dali mi svůj hlas. Každého z těchto hlasů si velmi vážím, je pro mne projevem důvěry a současně závazkem. Uvědomuji si však, že jsme teprve v poločase, kterým volby nekončí. Proto budu velice rád, když lidé, kterým záleží na budoucnosti Slovácka, přijdou k volebním urnám také o nadcházejícím víkendu," řekl Valenta.

Foto: ČTK
20:34

Místopředseda pražské KDU-ČSL Jan Wolf zmínil, že se hnutí založená na finančním kapitálu na magistrát v Praze nedostala. "Marketingové projekty, které si dělaly naděje na úspěch, neuspěly." SMS s žádostí o schůzku ještě Wolfovi nepřišla. KDU v Praze sama jednání navrhovat nebude. "Volby jsou o programech a uvidíme, co nám předloží partneři. Předpokládám, že jednání začnou po sečtení více než 80% hlasů," dodal Wolf.

20:32

Už je jisté, že více než padesát procent hlasů a tedy přímý postup z prvního kola senátních voleb nikdo nezíská. Druhé kolo tak nabídne celkem sedmadvacet duelů. Známých je zatím dvanáct dvojic. Tady čtěte jejich přehled.

20:25

Původně recesistické hnutí Žít Brno vyhrává volby v městské části Brno-střed. Po sečtení 90 procent hlasů má 18 procent hlasů, o 1,2 procenta víc než druhé ANO. Ve volbách do magistrátu jsou pak na průběžném třetím místě.

Foto: archiv Matěje Hollana
20:22

"Určitě nejde o prohru, jde o reálný stav současného rozložení politických sil v zemi," uvedl k výsledkům šéf komunistů Vojtěch Filip. "Já jsem přesvědčen, že přestože jsme dali méně kandidátů než před čtyřmi lety, jsme schopni udržet počet mandátů v obcích a zejména vyjednat obsazení radnic tam, kde jsme měli starosty, místostarosty," řekl České televizi. Neobhájené senátorské křeslo ho prý mrzí.

Vojtěch Filip (KSČM).
Vojtěch Filip (KSČM). | Foto: Vojtěch Marek
20:20

V Karviné zemřela členka komise. Záchranáři dorazili do základní školy v Orlové po půl třetí odpoledne. Sedmasedmdesátileté ženě se nejdřív snažili pomoci ostatní členové komise, zasahující lékařka pak v záchraně pokračovala. Přes veškerou snahu i podané léky se záchranářům ani po tři čtvrtě hodině nepodařilo obnovit činnost pacientčina srdce,“ dodává mluvčí záchranářů. Více ZDE.

20:15

Suverénním vítězem voleb v městské části Brno-Lískovec s deseti tisíci obyvateli se stalo v konkurenci sedmi stran sdružení Tři Oříšky pro Lískovec v čele s dosavadní starostkou a místopředsedkyní Zelených Janou Drápalovou. Její kandidátka získala 52 procent hlasů a 11 z 19 křesel v zastupitelstvu.

20:14

Komunální volby v Karviné vyhrála ČSSD, získala 33,81 procenta hlasu a 18 mandátů v jednačtyřicetičlenném zastupitelstvu. Druhé skončilo hnutí ANO se ziskem 23,85 procenta hlasů a 13 mandáty. K volbám přišlo 27,55 procenta voličů, což je méně než při minulých volbách, kdy hlasovalo 32,51 procenta.

20:11

"Myslím, že se podařilo postavit dobré senátní kandidáty," řekl předseda Starostů a nezávislých (STAN) a liberecký hejtman Martin Půta. Za dobré označil rozhodnutí STAN kandidovat v Praze v koalici se zelenými a lidovci. Ocenil také úspěch senátorských kandidátů na Děčínsku a v České Lípě, kde zřejmě kandidáti starostů postoupí do druhého kola z prvního místa.

Foto: Jan Langer
20:00

Zajímavý volební výsledek se zrodil v třináctitisícových Mariánských Lázních. Suverénně tu vyhráli Piráti se ziskem 21% hlasů. Před čtyřmi lety se přitom do zastupitelstva vůbec nedostali. Druhé ANO zaostalo o 10 %, třetí skončila Změna pro Mariánské Lázně. ODS, vítěz minulých voleb, skončila fiaskem - sotva překročila pětiprocentní hranici...

Foto: Aktuálně.cz
19:56

Komunální volby v Karlových Varech vyhrála Karlovarská občanská alternativa (KOA). Získala 21,31 procenta hlasů a v 35členném zastupitelstvu bude mít devět mandátů. Druhá byla ANO 2011 s 15,39 procenty hlasů a šesti získanými mandáty. Karlovaráci získali pět mandátů a 11,87 procenta hlasů, ČSSD pak 11,51 procenta hlasů a také pět mandátů. K volbám přišlo 33,2 procenta voličů, před čtyřmi roky to bylo 40,84 procenta.

19:54

Komunální volby v Pelhřimově vyhrála ČSSD. V jednadvacetičlenném zastupitelstvu má se ziskem 20,19 procenta hlasů čtyři mandáty, stejně jako druhá ODS, pro kterou hlasovalo 17,27 procenta voličů. Po třech křeslech získalo uskupení Změna pro Pelhřimov (15,91 procenta), KDU-ČSL (13,47 procenta) a hnutí ANO (12,49 procenta)

19:44

V devíti ze 13 krajských měst podle propočtů ČTK zvítězí hnutí ANO 2011. Těsný souboj vede v Brně s ČSSD, v Praze za ním TOP 09 ztrácí. V Hradci Králové, Karlových Varech, Liberci a Zlíně vítězí místní koalice, ANO tam bude na druhém místě.

19:35

Velkou šanci na postup do druhého kola senátních voleb v Praze 5 má advokát a bývalý policejní vyšetřovatel Václav Láska, který například dělal audit smluv pražského dopravního podniku, po němž policie začala stíhat jeho bývalého ředitele Martina Dvořáka či kmotra Ivo Rittiga. Po sečtení třetiny hlasů má Láska, kandidující za zelené s podporou lidovců a Pirátů, 27,5 procent hlasů, jeho nejbližší konkurent, bývalý šéf Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček za ODS má 17,2 procenta. Šanci na druhé kolo zde ale mají ještě lékařka Věra Adámková za ANO s 15,4 procenty a advokát Vladimír Balaš za TOP 09 s 14,5 procenty.

Advokát Václav Láska 17. července 2012 na tiskové konferenci po jednání rady hlavního města Prahy.
Advokát Václav Láska 17. července 2012 na tiskové konferenci po jednání rady hlavního města Prahy. | Foto: ČTK
19:32

Komunální volby v Jičíně vyhrálo hnutí ANO 2011, které získalo přes 14 procent hlasů a tři mandáty v jednadvacetičlenném zastupitelstvu. Po třech mandátech při zisku mezi 11 až 12 procenty hlasů ještě získaly další tři subjekty, a to Patrioti pro Jičín, Sdružení pro Jičín a Jičínský demokratický klub. Do zastupitelstva sedmnáctitisícového města se dostalo celkem devět z deseti kandidujících stran.

19:30

"Chci poděkovat našim voličům, že potvrdili, že se naše hnutí stalo stabilní součástí politické scény. Jsem rád, že naše hnutí motivovalo vznik dalších desítek politických hnutí, které se chtějí angažovat," napsal si na Facebook Andrej Babiš.

Foto: Vojtěch Marek
19:29 ikona ODS online

S dosavadními výsledky je spokojen předseda ODS Petr Fiala. "Již teď je jisté, že nadále zůstaneme na komunální úrovni vlivnou politickou silou a jedinou pravicovou stranou. Máme řadu zastupitelů i postupujících do druhého kola Senátu,“ uvedl Fiala.

19:27

„Jsem přesvědčen, že jsme i přes nižší počet kandidátů schopni udržet počet křesel v obcích, který jsme získali v předešlých volbách,“ odhaduje šance své strany předseda KSČM Vojtěch Filip.

Foto: Reuters
19:25

Do štábu TOP 09 dorazil Martin Bursík. "Na nic se mě neptejte, ještě je moc brzy. Já ze zásady nesázím, protože jsem měl ve škole matematiku a pravděpodobnosti, takže nechci ani odhadovat výsledek, ani komentovat průběh," řekl kandidát TOP 09 do Senátu na Praze 1.

Foto: Ludvík Hradilek
19:21

V komunálních volbách je sečteno 80 procent okrsků. Sdružení nezávislých kandidátů má zatím jednoznačně největší počet zvolených zastupitelů – 30 271. Nezávislí kandidáti jsou na druhém místě s 6333. Třetí je koaliční KDU-ČSL s 3124 zastupiteli. ČSSD má jistých 2538 a KSČM 1713. ANO již obsadilo 626 křesel.

19:20

Šéfka pražského hnutí ANO Radmila Kleslová je s průběžnými výsledky velice spokojená. "Mám velkou radost, jak vypadá velká Praha, tam docela jasně vedeme, a mám radost, že vedeme i na Praze 10," řekla deníku Aktuálně.cz.
Stejně jako většina jejích spolustraníků ani Kleslová však nechce být konkrétní, pokud přijde na to, s kým by mohlo hnutí ANO po volbách vytvořit koalici. "Je tolik nových hnutí, která kandidují, takže si vůbec netroufáme říct, jak bude vypadat výsledek. Proto je všechno předčasné, takže jsme se ani nedomlouvali, ani nemáme nikoho, s kým bychom vůbec nešli," řekla s tím, že jednání hnutí povede primárně s partajemi, které jsou programově blízko.

19:18

Teprve po pěti hodinách od začátku sčítání hlasů předstoupil před novináře premiér Bohuslav Sobotka. Odpověděl ovšem jen na několik otázek a hned zase zmizel v útrobách Lidového domu. Strana si přitom nevede špatně - v senátních volbách bude mít zřejmě největší počet postupujících a i komunální volby se vyvíjejí dobře. "Ve volbách vítězí strany vládní koalice, kdežto výsledky opozice jsou rozpačité," uvedl Sobotka s tím, že to dokazuje spokojenost lidí s prací jeho kabinetu.

Foto: Ludvík Hradilek
19:16

Na Zlínsku pak za postupem směřuje místopředsedkyně Senátu i ČSSD Alena Gajdůšková, která vede o necelá tři procenta před strůjcem "slušovického zázraku" - podnikatelem Františkem Čubou ze Strany práv občanů (dříve Zemanovci). Jejich finálový duel bude za týden hodně dramatický.

Foto: Ludvík Hradilek
19:12

Po sečtení 16 procent okrsků v Praze zatím proti předpokladům propadá hnutí Pro Prahu, které rozjelo jednu z nejnákladnějších kampaní v metropoli a jehož logem bylo tříbarevné srdce a slogan Milujeme Prahu. Má zatím jen 2,68 procenta hlasů a před nimi jsou třeba Svobodní i Piráti. "Může za to zmatení voličů, kdy kandiduje v Praze 31 stran, to je hodně," soudí lídr Zbyněk Passer. "My neměli zatím zkušenost s kampaní tohoto typu. My jako starostové městských částí jsme kampaně dělat nemuseli, tam záleželo na výsledcích naší práce," dodal.

19:08

Napínavý souboj nabízí příbramský a zlínský obvod. V Příbrami bojuje o setrvání v křesle senátora bývalý příbramský starosta a letos v létě sesazený středočeský hejtman Josef Řihák (ČSSD). Aktuálně však ztrácí - je na nepostupové třetí příčce za vedoucím duem ze Sedlčan: chirurgem Vladimírem Dandou (ANO) a starostou Jiřím Burianem (ODS).

Foto: ČTK
18:50

Boj o sedmadvacet senátorských křesel zatím jednoznačně ovládají strany vládní trojkoalice. Do druhého finálového kola by nyní, po sečtení zhruba tří čtvrtin okrsků napříč celou zemí, postoupilo osmnáct kandidátů ČSSD, deset z hnutí ANO ministra financí Andreje Babiše a osm lidovců. Více čtěte ZDE.

18:44

Účast ve volebním štábu ČSSD je poněkud slabší, mimo jiné proto, že část pražských sociálních demokratů včetně lídra Ludvíka nebo vlivného straníka Petra Hulinského se přesunula do restaurace Kotleta nedaleko nového sídla ODS. Údajně pouze zašli pozdravit Daniela Hodka, který vede kandidátku na Praze 1. "Tamní organizace tam má vlastní volební štáb," uvedl zdroj z pražské ČSSD.

Foto: twitter ČSSD
18:38

První hlavní zpráva z voleb: Babišovo ANO zaznamenalo průlom také do komunální politiky. V největších městech podle průběžných výsledků většinou uspělo, má šanci na vítězství i v Brně, Olomouci, a dokonce v tradičně sociálnědemokratické Ostravě. Za prvenstvím míří v Ústí nad Labem, Českých Budějovicích a Jihlavě. Bez ohledu na výsledek z Prahy (v tuto chvíli jsou sečteny teprve první okrsky) volby znamenají posílení ANO na politické scéně. Názorová rubrika Aktuálně.cz komentuje sčítání výsledků i dění ve volebních štábech v online přenosu. Přečíst si ji můžete zde.

Foto: Aktuálně.cz
18:33

K rekordnímu zisku napříč celou zemí míří ve třicetitisícovém Kolíně nezávislé sdružení Změna pro Kolín se současným starostou Vítem Rakušanem. Po sečtení více než 80 % volebních lístků získalo jeho hnutí 64 % hlasů. S takovým volebním úspěchem by mohl obsadit celou radu města a de facto prohlasovat, co se mu zlíbí. Podobně to v Kolíně dopadlo v roce 2006, kdy vyhrála ODS. Jednobarevná vláda bez koaličních partnerů ale dopadla neslavně: bývalý místostarosta Roman Pekárek si odpykává pětiletý trest za korupci - podle soudu si řekl brněnskému podnikateli o milionový úplatek za to, že v městské radě hladce projde snížení ceny městských pozemků, o které měl podnikatel zájem.

18:31

Po sečtení čtvrtiny hlasů vede v komunálních volbách v Brně těsně hnutí ANO. Zatím ho volilo 19,62 procenta lidí. V závěsu je ČSSD s 19,22 procenta hlasů. Třetí místo si drží hnutí Žít Brno, kterému zatím dalo hlas 11,83 voličů. Těsně za Žít Brno je KDU-ČSL s 11,37 procenta hlasů. Přes sedm procent mají po sečtení čtvrtiny hlasů také komunisté, ODS a Strana zelených. Necelých šest procent má TOP 09. Další strany a seskupení mají pod pět procent, jejichž překonání je potřeba pro zisk mandátu v zastupitelstvu města.

Foto: facebook CHCU Žít Brno
18:29

Ve volebním štábu Pro Prahu panuje neveselá nálada, průběžných 3,5 procenta jim nezaručuje křesla v zastupitelstvu. Příznivcům strany to alespoň vynahrazuje bohatý raut s řadou teplých i studených jídel – výběr je několikanásobně větší než v nedalekém štábu ODS v Truhlářské ulici.

18:26

Štáb hnutí ANO už se postupně zaplňuje. Kromě Adriany Krnáčové a Andreje Babiše dorazilo několik poslanců, Eliška Kaplicky, která je v Praze na šestém místě kandidátky, nebo ministr obrany Martin Stropnický s manželkou Veronikou Žilkovou.

Foto: Vojtěch Marek
18:23

"Myslím, že Martin Bursík podcenil, že Praha 1 je velice konzervativní a že je třeba tam mít voličskou základnu," zhodnotil průběžné výsledky voleb do Senátu v centrálním pražském obvodě šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg. Po sečtení asi deseti procent hlasů vede v tomto obvodu prozatím Václav Hampl s náskokem zhruba sedmi procent před druhým obhajujícím senátorem Zdeňkem Schwarzem. Schwarzenberg také okomentoval skutečnost, že do volebního štábu nedorazili všichni pozvaní hosté. "Když se člověku daří, má kolem sebe spoustu přátel. Jakmile ale přijdou chudší časy, zůstane sám." Stejný osud podle něj časem čeká i lídra ANO 2011 Andreje Babiše.

Foto: Ludvík Hradilek
18:19 ikona ODS online

Právě přišel do štábu ODS její předseda Petr Fiala a přivítal se s kolegy. I s místopředsedou Martinem Kupkou, který před chvílí obhájil post starosty v Líbeznici u Prahy - ODS tam získala 10 z 15 křesel v zastupitelstvu.

18:15

Ani třetí letošní referendum v Praze 10 není platné, hlasovat přišlo jen 15,5 procenta lidí. ČTK to zjistila z úřední desky městské části. Voliči odpovídali na pět otázek o privatizaci bytů, budování kamerového systému, opravě silnic a stavbě dvou parkovacích domů. Vyšší účasti nepomohl ani termín shodný s komunálními volbami, který požadoval přípravný výbor referenda. Ten ale chtěl jiné otázky, měly se týkat stavby radnice. Městská část ale místo toho vypsala v září a říjnu referenda tři, s velkým množstvím otázek včetně těch o radnici.

18:08

Andrej Babiš (ANO) se ohradil proti výrokům předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga ohledně financování kampaně. "Neustále opakuje, že jsme do toho dali velké peníze, a to je velká lež. Do voleb jsme dali asi 22 milionů korun. Naše hnutí je financované transparentně, pravicovými podnikateli. Která strana to může říct? Žádná. Vzpomeňme si na různé kadeřnice a podobné bílé koně," zareagoval na výpady šéfa TOP 09.

Foto: Vojtěch Marek
18:01

V senátních volbách po sečtení hlasů v polovině okrsků kandidáti ČSSD postupovali do finálového duelu v 17 obvodech, ANO ve 13, KDU-ČSL i se Stranou zelených v deseti a TOP 09 a ODS shodně ve čtyřech obvodech. Ve dvou obvodech měli velkou naději na postup kandidáti STAN, ve čtyřech pak adepti KSČM, Strany práv občanů a Starostů pro Liberecký kraj. V Praze 5 se kandidáti ANO a STAN dělili o druhé postupové místo.

17:52

Ze sněmovních stran kandidujících samostatně byla po sečtení poloviny okrsků v nynějších komunálních volbách nejúspěšnější KDU-ČSL. Za ní následovaly ČSSD a KSČM. Lidé ale jako obyčejně odevzdávali nejvíce hlasů nejrůznějším místním sdružením nezávislých kandidátů. Zatím bylo zvoleno 33 380 zastupitelů. Volební účast činila na 48,62 procenta. Do výsledků se teprve začínaly promítat údaje z velkých měst.

17:49 ikona ODS online

Průběžných 9,94 procenta hlasů (po sečtení čtvrtiny volebních okrsků) považuje pražský lídr ODS a bývalý primátor Bohuslav Svoboda za úspěch, byť jsou v průběžném pořadí v Praze, tedy ve své bývalé baště, až na pátém místě. "Mám pochopitelně radost z toho, že i přes celý ten masmediální tlak, jak se všechny ty strany pokoušely ODSku zadupat do země, tak zůstalo dost voličů, co si té ODS váží a chápou, že to je nová strana,“ uvedl. A výsledek kvituje i přesto, že hnutí ANO Andreje Babiše získalo zatím takřka trojnásobné množství hlasů. "Hlasy ANO jsou hlasy finančního oligarchy, to nemá nic společného s volebním programem a s tím, co chce udělat,“ dodal.

17:44

Do volebního štábu už dorazil i předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Novináře trochu překvapil, protože si řídil sám. "Kolegové mají volno, nemusím mít někoho pořád v patách," komentoval to. Na sledování sčítání výsledků dorazil v dobré náladě. "Nemám se čeho bát, myslím, že to vypadá celkem slibně," prohlásil s tím, že průběžné výsledky přes den skoro nesledoval. V senátních i komunálních volbách podle něj půjde opět o střet jeho hnutí s tradičními politickými stranami. "Senát zatím nevypadá špatně, postavili jsme jen 26 kandidátů, a pokud by jich postoupilo 13, tak je to velmi dobré," zhodnotil průběžné výsledky voleb do horní komory, podle kterých lidé nejčastěji volili právě hnutí ANO a sociální demokraty.

Foto: Vojtěch Marek
17:41

Do štábu sociální demokracie dorazil pražský lídr Miloslav Ludvík. S dosavadním výsledkem je prý "mírně nespokojen". (Po sečtení pouhého 1 % hlasů je ČSSD až na čtvrtém místě s necelými 12 %.) Kromě opatrného hodnocení voleb novinářům také sdělil, že se stane dědečkem.

17:32

"Mám přece jenom jednu dobrou zprávu, k volbám přišlo víc voličů než minule. Když přišlo k volbám do Evropského parlamentu 18 procent lidí, vyděsilo mě to. Chtěl bych všem voličům poděkovat," řekl na tiskové konferenci v pět odpoledne předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Foto: Ludvík Hradilek
17:14

Mezi novináře přišli ve štábu KDU-ČSL kandidát do Senátu Václav Hampl a Zuzana Roithová. Hampl, který podle průběžných výsledků v Praze 1 postupuje do druhého kola voleb, poděkoval svému týmu a přijal gratulaci od místopředsedy Bartoška.

17:09

"Tak bych to nepopsal," odpověděl předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák na otázku, zda dole ve volebním štábu vládne radost. Předsednictvo strany prý vývoj sleduje s napětím, i když výsledky zatím vypadají dobře.

Foto: twitter ČSSD
17:05

Velká část kandidátů TOP 09 dorazí do hlavního volebního štábu strany v hotelu Dorint Don Giovanni až po šesté večer, do té doby na volby čekají v menších "konkurenčních" štábech jednotlivých pražských částí. "Třeba na Praze 6 jsme uspořádali setkání pro kandidáty a podporovatele strany v Restauraci na Urale," říká "devítka" na kandidátce TOP 09 Tomáš Jílek. Důvody, proč se část lidí uchýlila mimo hlavní štáb, jsou dva: do hotelu Dorint Don Giovanni se všichni příznivci nevejdou. Ve straně současně stále přetrvává nesoulad mezi podporovateli Tomáše Hudečka a jeho náměstka Jiřího Vávry, který se na pražskou kandidátku nakonec nedostal.

Foto: Ludvík Hradilek
17:01

V senátních volbách po sečtení hlasů ve čtvrtině okrsků vedli zástupci ČSSD už jen v osmi obvodech a kandidáti ANO ve čtyřech. Z větších stran kandidujících samostatně získala zatím nejvíce zastupitelů KDU-ČSL (899), za ní byla ČSSD (613). S odstupem následovaly KSČM (345) a STAN (335). Z průběžných výsledků vyplývá, že ODS měla 178 zastupitelských křesel, hnutí ANO 56, TOP 09 44 a hnutí Úsvit 15. Jako obvykle si v obecních volbách nejlépe vedou různá místní sdružení nezávislých kandidátů. Celkem bylo zvoleno zatím přes 23 600 zastupitelů.

16:55

Štáb Jana Kasla a jeho "65 demokratů" sedí v Národní kavárně na Národní třídě absolutně bez zájmu médií. Ani předvolební průzkumy Kaslovo hnutí nefavorizovaly. Jeho kandidátka "65 demokratů Jana Kasla" se pohybovala vždy pod hranicí tří procent. Jediné průzkumy, které ho stavěly vysoko, byla známost lídrů stran. "Těch pět procent dáme," je přesvědčen bývalý primátor krátce před 17. hodinou, kdy jsou v metropoli sečteny pouhé čtyři okrsky, v nichž získal 1,42 procenta hlasů. A doufá, že lidi oslovila nejenom jeho tvář kdysi nejoblíbenějšího pražského primátora, ale i program strany.

Volební štáb strany 65 Demokratů Jana Kasla v Národní kavárně
Volební štáb strany 65 Demokratů Jana Kasla v Národní kavárně | Foto: Marek Pokorný
16:47 ikona ODS online

Fenomén Jaroslav Kubera (ODS) může v Teplicích po 20 letech skončit. ODS tu po sečtení zhruba 40 procent hlasů sice vede, druhá Volba Pro! Teplice a hnutí ANO má ale malou ztrátu a mohlo by v případě vytvoření koalice letitého primátora ze hry vyšachovat.

16:43

Mandát senátora obhajuje na Pelhřimovsku šéf Senátu Milan Štěch. Ten tu vyhrál už třikrát a teď znovu jednoznačně vede. Naposledy na Pelhřimovsku Štěch před šesti lety porazil majitele humpoleckého pivovaru Stanislava Bernarda, který hájil barvy ODS, a teď má nakročeno ke čtvrtému triumfu. Nevypadá to sice na přímý postup z prvního kola, ale náskok před druhým kandidátem TOP 09, zpívajícím právníkem Ivem Jahelkou, je impozantní – Štěch má dvojnásobek hlasů. Pokud mu to i letos vyjde, stráví Štěch v Senátu neuvěřitelných čtyřiadvacet let.

Šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD) novinářům potvrzuje, že horní komora schválila podání žaloby na prezidenta pro velezradu. Snímek ze 4. března 2013.
Šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD) novinářům potvrzuje, že horní komora schválila podání žaloby na prezidenta pro velezradu. Snímek ze 4. března 2013. | Foto: Reuters
16:40

Kvůli rozlepeným hlasovacím lístkům, které dostali někteří voliči na Praze 10 a 11, podle Adriany Krnáčové ministerstvo vnitra vyvodí sankce. Minimálně půjde o pokutu, podle Krnáčové se však nejspíš změní i dodavatel. "Ministerstvo vnitra má vlastní tiskárny, takže nevidím důvod, proč by si lístky nemohlo tisknout samo," řekla deníku Aktuálně.cz. Zopakovala však, že se nebojí, že by rozlepené lístky mohly být něco více než jen bouře ve sklenici vody. A to i v případě, že by někdo lístek vyplnil a vložil do obálky pouze část lístku v domnění, že je to tak správně. "To je sice legitimní obava, ale metodický pokyn byl zpracován velmi důkladně, takže věřím, že statistický úřad myslel i na toto," odpověděla Krnáčová na dotaz, zda se nebojí, že by toto mohlo být důvodem pro neplatnost voleb. Sama si sice metodiku nepamatovala, připustila ale, že se okrskové komise musely dotazovat každého voliče zvlášť.

16:37

Rychlá zpráva ze senátního obvodu Louny: Sociálnědemokratický ministr školství Marcel Chládek zatím po téměř 40 procentech sečtených hlasů prohrává se starostkou Žatce Zdeňkou Hamousovou, která kandiduje jako nestraník v barvách vládního hnutí ANO. Vedoucí duo si to však podle všeho rozdá příští týden v napínavém finále. Ohrožuje jej zatím jen lékařka Eva Kašová z KSČM. Úvod sčítání je zatím propadákem pro aktivistu a bojovníka proti korupci Leo Steinera (lidovci a zelení), který pomohl odhalit pletichy s evropskými penězi v dotačním úřadu v Ústí nad Labem a prakticky sám rozmetal mafii složenou z členů ODS a ČSSD.

Petr Čech vstupuje do cyklistiky
Petr Čech vstupuje do cyklistiky | Foto: CPA Eduard Erben
16:33

Výsledky referenda o hazardu na Praze 8 jsou již známy. 94,66 procenta lidí hlasovalo pro zákaz heren a kasin na Praze 8. Referendum je však pro politiky nezávazné, protože se ho zúčastnilo jen 22,86 procenta lidí a hranice pro závaznost referenda je stanovena na 35 procent.

16:30

"Kdybychom získali stejný počet procent jako minule, byl by to zázrak," hodnotí Karel Schwarzenberg. Vinu za to ale nikomu nedává. "Situace se změnila. Bojovat proti velkým penězům je těžké," naráží na největšího soka Andreje Babiše a jeho ANO.

Foto: Ludvík Hradilek
16:24 ikona ODS online

ODS má zastupitele v Dolních Zálezech na Ústecku. Stal se jím Zdeněk Pejša. Podnikatel, co se seděl ve firmách Patrika Oulického.

16:14

Do volebního štábu TOP 09 dorazil současný primátor Prahy Tomáš Hudeček. "Máme za sebou extrémně vyhrocenou a možná nejradikálnější předvolební kampaň, jaká tady v Praze kdy byla," zhodnotil. Voličům proto podle něj patří velký dík, že vůbec k volbám přišli a nenechali se nevkusnou antikampaní odradit. Hudeček současně vyjádřil přání získat v Praze tolik procent hlasů, aby mohla topka vyjednávat o koalici. Vyloučil, že by se strana pokusila sestavit koalici s ANO Andreje Babiše. "Je velmi nepravděpodobné, že bychom šli do koalice s ANO," uzavřel.

Foto: Ludvík Hradilek
16:06

Po sečtení desetiny hlasů v okrscích vedli v senátních volbách zástupci ČSSD dál v 11 obvodech, kandidáti ANO ale už v sedmi. Výsledky chyběly ze tří obvodů, účast zatím dosahovala 41 procent. Ze senátních kandidátů ČSSD si nejlépe vedl Miroslav Nenutil na Chebsku, pro něhož hlasovalo zhruba 47 procent voličů. Na Zlínsku místopředsedkyně Senátu a ČSSD Alena Gajdůšková předstihla bývalého šéfa slušovického družstva Františka Čubu (SPO).

16:04

V Dobrovízi u Prahy, kde se obec dohodla s Amazonem na stavbě obřího velkoskladu, byla vysoká volební účast 65 procent. Voliči vybírali z jediné kandidátní listiny, zvolen byl i dosavadní starosta Martin Šafr.

16:02

Podle Lubomíra Zaorálka je na hodnocení ještě brzy, přesto je však při odhadování výsledků opatrně optimistický. "Výsledek v malých obcích vypadá poměrně dobře. V Senátu máme ambici získat zhruba třetinu - tedy 8 až 9 senátorů. Na to bychom potřebovali zhruba dvojnásobek postupujících, což zatím vypadá, že by mohlo vyjít. Ale jsem opatrný," dodal ministr zahraničí.

Foto: CPA Eduard Erben
15:58 ikona ODS online

V sídle pražské ODS v Truhlářské ulici se již objevují první známé tváře. Její lídr Bohuslav Svoboda sice přijde až kolem 17. hodiny a předseda strany Petr Fiala prý ještě později, průběžnému oznamování výsledků přihlížejí místopředsedové Martin Kupka s Milošem Vystrčilem, spolu s nimi i europoslanec Jan Zahradil

15:50

Adriana Krnáčová odmítla výrok Miroslava Kalouska, že by rozlepené volební lístky, které někteří Pražané dostali, byly ukázkou "bezprecedentní neschopnosti". "Byli jsme informováni, statistický úřad vydal speciální metodiku pro magistrát, aby tyto volební lístky akceptovali. Stala se chyba v tiskárně," řekla Krnáčová z pozice náměstkyně ministra vnitra.

Foto: Vojtěch Marek
15:45

Štáb hnutí Pro Prahu, který sedí v hotelu Atlantic v ulici Na Poříčí, zatím ale zeje prázdnotou. Na místě je zhruba desítka členů hnutí, jen dva sledují průběžné sčítání na ČT. Příchod předsedkyně Petry Venturové a lídra do zastupitelstva Zbyňka Passera očekávají po 17. hodině.

15:38

Pavel Bělobrádek přišel mezi novináře v nedobré náladě. Prý za to mohou zástupci médií, kteří ho nenechali po příjezdu odběhnout na toaletu. Bělobrádek zatím nechce výsledky voleb komentovat. "Hodnotit nelze nic, sečteno je pouze zlomek hlasů. Klíčová je Praha a zároveň krajská města, kde jsme v minulosti příliš neuspěli, jako například České Budějovice," uvedl předseda KDU-ČSL.

Pavel Bělobrádek ve štábu KDU-ČSL
Pavel Bělobrádek ve štábu KDU-ČSL | Foto: Karel Hrubeš
15:32

Pět minut před půl čtvrtou dorazila do štábu Adriana Krnáčová. Je přesvědčená o tom, že se nakonec stane primátorkou. "Doufám, že se budeme moci podílet na očistě magistrátu," řekla nynější náměstkyně ministra vnitra novinářům před budovou Centra pohybové medicíny, kde hnutí ANO čeká na volební výsledky. S kým by si dokázala představit koalici, však říct nechtěla. "Uvidíme, budeme překvapeni, společně se na to budeme dívat," prohlásila.

Foto: Vojtěch Marek
15:23

V Lidovém domě vsadili na jistotu. Politici ČSSD čekají na výsledky voleb v uzavřeném salonku, kam nemají novináři přístup. Zatím však dorazily jen špičky strany - premiér Bohuslav Sobotka, ministři Lubomír Zaorálek a Michaela Marksová Tominová, předseda Sněmovny Jan Hamáček a předseda Senátu Milan Štěch, který letos obhajuje mandát.

Foto: facebook ČSSD
15:17

V Březině na Vyškovsku nepřišel k volbám ani jeden ze dvou tamních registrovaných voličů. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad. Jde o největší volební okrsek v Česku a současně o vojenský újezd s rozlohou 16 000 hektarů. Podle počtu voličů je ale nejmenším volebním okrskem.

15:10

V Královéhradeckém kraji se podařilo nejrychleji sečíst výsledky obecních voleb členům okrskové volební komise v Libchyni na Náchodsku. Voleb se v obci s 62 voliči zúčastnilo 53,23 procenta z nich. Z šesti samostatně kandidujících nezávislých kandidátů zvolili pětičlenné zastupitelstvo.

15:07

Policie prošetřuje v Nejdku na Karlovarsku trestní oznámení na maření přípravy a průběhu voleb. Podle informací ČTK jde o údajné kupčení s voličskými hlasy. "Přijali jsme trestní oznámení a celou záležitost nyní intenzivně prošetřujeme. Probíhají výslechy svědků," řekla krajská policejní mluvčí Kateřina Krejčí.

14:58

Ve štábu ANO jsou zatím ve výrazné převaze novináři. Po třetí hodině by měla do Centra pohybové medicíny na Chodově dorazit kandidátka na primátora Adriana Krnáčová, lídr hnutí Andrej Babiš přijede okolo páté hodiny odpoledne.

14:48

Lužice na Prachaticku je první obcí, kde je znám vítěz voleb. Všech pět zastupitelů zde získala KDU-ČSL. K urnám dorazilo necelých 43 procent voličů.

 

14:45

V Praze svůj hlas odevzdalo zhruba třicet procent voličů, třeba v Praze 1, 6 a v části Prahy 8 vzdálenější od řeky se účast dostala ke 40 procentům. O referenda v městských částech je zatím zájem lidí menší než o komunální volby. Třeba v Klánovicích ale účast v referendu o napojení místních ulic na Horní Počernice zřejmě bude stačit k tomu, aby byl jeho výsledek platný. Na údajné překážky v přístupu k referendu o hazardu upozornili jeho organizátoři v Praze 8, radnice kritiku odmítla.

14:43

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg ve štábu své strany popsal volební očekávání. "Nečekám nic, na scéně je příliš mnoho nových malých seskupení. Je otázkou, jak dopadnou velké peníze pana Babiše, uvidíme, jakou roli sehrají malé strany. Výsledek si netroufnu odhadnout," shrnul.

Foto: Ludvík Hradilek
14:39

Ve štábu KDU-ČSL je již také ministr kultury Daniel Herman. Novinářům řekl, že věří, že do druhého kola senátních voleb postoupí více než jeden kandidát KDU-ČSL. “Máme našlápnuto dobře, doufejme, že to tak bude,” dodal ministr.

14:33

Do hotelu Dorint Don Giovanni v Praze 3, kde sídlí volební štáb TOP 09, dorazil prozatím jenom Miroslav Kalousek. Už ale stihl pronést ostré prohlášení na adresu lídryně ANO 2011 Adriany Krnáčové. Za to, že část voličů v Praze dostala volební lístek rozdělený na dvě části, může podle něj právě ona. „Je to bezprecedentní neschopnost, za kterou nese plnou odpovědnost ministerstvo vnitra. Volební agendu tam má v kompetenci Adriana Krnáčová. Prostě na to nedohlédla,” řekl.

Foto: Ludvík Hradilek
14:31

Stádo divokých prasat omezilo dnes ráno vstup do volební místnosti v 1. základní škole nedaleko nemocnice v Mostě. Myslivci jedno zvíře postřelili, ostatní pak utekla, řekla mluvčí mostecké městské policie Ilona Kozlová. Stádo včetně bachyně se selaty se do areálu školy dostalo v noci. Zvířata volně pobíhala po parku i kolem jednoho ze vstupů do školy. "Zvířata byla agresivní, bachyně na jednoho z kolegů vyběhla a vrčela na něj," uvedla mluvčí. Samotné volby zásah nenarušil. "Společně s policisty jsme lidi, kteří šli k volbám, naváděli na opačnou stranu. Místo boční bránou museli jít vzdálenějším hlavním vchodem. Některým se to nelíbilo, ale pochopili to," doplnila Kozlová.

14:25

Do paláce Charitas - sídla KDU-ČSL - už dorazil předseda Pavel Bělobrádek.

14:14

Letošní volební účast v komunálních volbách byla podle prvních informací nižší než před čtyřmi lety. Letos k urnám přišlo podle prvních odhadů kolem 40 procent voličů. V roce 2010 přitom volilo do zastupitelstev městských částí a obvodů 41,2 procent a do zastupitelstev obcí, městysů a měst 48,5 procent voličů. Voleb do Senátu se zúčastnilo ještě méně lidí.

14:00

Je dovoleno. Ve 14:00 se uzavřely všechny volební místnosti a nyní začne sčítání hlasů.

13:50

Města, obce a městské části nejsou příliš nakloněny místním referendům. Mnohdy jim totiž jejich tématika „nehraje do karet“. Snaží se proto plebiscity co nejvíc zneviditelnit. Zvláště úzkosltiví jsou pak v případě, když se hlasuje o zákazu hazardu.

Více čtěte zde

Foto: Ludvík Hradilek
13:45

Ve středních Čechách se průměrná volební účast pohybovala kolem 30 procent. Například v Mělníku a Kutné Hoře zaznamenali shodně 29 procent voličů, v Kolíně odevzdalo svůj hlas v komunálních volbách 30 procent a do Senátu volilo o dvě procenta lidé méně. V Berouně podle výsledků k 10:00 odvolilo jen 23 procent, ale v okolních obcích 41 procent voličů. "Při komunálních volbách je v okolních obcích vždy větší účast," řekl Kamil Choc z berounské radnice. Vyšší účast, 32 procent, je v Benešově a Nymburce, v Mladé Boleslavi přišlo volit 33 procent lidí. Naopak v největším středočeském městě Kladně zatím odvolila jen čtvrtina voličů.

13:44

Ve stotisícovém Hradci Králové se volební účast k 11:00 pohybovala od necelých 30 procent do 35 procent. "Nižší je účast v okrscích v centru města, vyšší na sídlišti Moravské Předměstí," uvedla mluvčí magistrátu Magdaléna Vlčková. V Pardubicích tři hodiny před koncem voleb odvolilo zhruba 30 procent voličů. "Celkovou účast předpokládáme kolem 45 procent," řekla ČTK Pavlína Stuchlíková z komise ve škole Bratranců Veverkových. Na Gymnáziu Mozartova vhodilo volební lístky do uren 33 procent voličů.

13:40

Originální vzkaz nechal Mikuláš Ferjenčík, člen Pirátů na Facebooku strany: "Pozor, důležitá zpráva! Právě jsem potkal v Žabce na Žižkově prodavače v Pirátském tričku, který by nás rád volil, ale směna mu končí až ve 14:00, kdy zavírají volební místnosti. Nestihne proto dostat na Prahu 7, kde má trvalé bydliště včas. Nemohl by někdo, kdo se nechystal jít volit vůbec odvolit za něj?"

Díky za pomoc

Mikuláš Ferjenčík

13:35

Nízkou účast mají dosud větší města Karlovarského kraje. V Karlových Varech přišlo volit někde 14 procent, ve velkých okrscích až 34 procent voličů. V průměru se tak účast zatím pohybuje kolem 23 procent. Nad 21procentní účastí byli i v Sokolově, okolo 20 procent udávají okrsky v Chebu. V malých obcích je účast většinou vyšší, někde už nadpoloviční. Například v Pomezí nad Ohří přišlo už 60 procent voličů.

13:30

V Plzeňském kraji se volební účast pohybuje mezi 50 a 60 procenty, větší je v menších obcích, řekl ČTK Jan Nový z krajského úřadu. Například ve Stříbře, kde lidé volí i senátora za Chebsko a část Tachovska, přišlo ve třetím okrsku k obecním volbám zatím 36 procent voličů, 32 procent hlasovalo v senátních volbách, řekl ČTK člen volební komise Miroslav Kukan. V Plzni je podle Romana Matouška z magistrátu průměrná účast zatím 27,5 procenta. Naopak sedmdesátiprocentní účast hlásí Horská Kvilda na Šumavě. "Ještě víme o dalších lidech, kteří chtějí přijít, celkovou účast odhadujeme na 78 procent," řekl člen komise Daniel Kaifer.

13:25

Volební účast v Jihočeském kraji se pohybuje v průměru mezi 30 až 40 procenty. V některých okrscích však přišla k urnám jen hrstka voličů. To platí například pro jeden z obvodů v Českých Budějovicích, kde svůj hlas zatím odevzdalo jen šest procent voličů.

13:20

Volební účast v Ústeckém kraji se výrazně liší podle lokalit. Například ve volební místnosti 1005, která patří pod centrální obvod Ústí nad Labem, odevzdala svůj hlas asi třetina voličů. "Lidé chodí podobně jako včera. Ze zkušeností z minulých let víme, že jich spousta ještě dorazí po obědě na poslední chvíli," řekla ČTK jedna z členek komise. Naproti tomu v Krásném Březně nebo Neštěmicích je na některých místech účast sotva poloviční. Volby v kraji poznamenaly údajné pokusy o kupčení s hlasy. Policie prověřuje informace o nakupování hlasů v Lovosicích, Litvínově, Bílině a v Chomutově. Od jedné z volebních místností v Krupce na Teplicku někdo ukradl státní vlajku, uvedla policejní mluvčí Alena Bartošová.

Foto: Vojtěch Marek
13:15

Na Vysočině se zatím výrazně liší zájem voličů ve větších městech a v malých obcích. Například v Jihlavě nebo v Havlíčkově Brodě udávají volební komisaři k 10:00 účast mezi 25 až 35 procenty, na vesnicích je zájem podstatně větší. V Nové Bukové na Pelhřimovsku hlasovalo zatím v obecních volbách téměř 80 procent voličů. V místní části Bystřice nad Pernštejnem v Karasíně, kde lidé volí do obecního zastupitelstva, do Senátu a zároveň hlasují v referendu o možné výstavbě závodu na výrobu jaderného paliva, je účast kolem 70 procent. "Stejný zájem je i o referendum, do Senátu hlasuje lidí o něco méně," řekla ČTK zapisovatelka komise Leona Fousková.

13:10

V Praze po polovině druhého volebního dne svůj hlas odevzdala zhruba čtvrtina voličů. Třeba v Praze 1, 6 a 7 byla účast ke 30 procentům. V Klánovicích se dokonce přiblížila polovině, výsledek referenda o napojení místních ulic na Horní Počernice tak zřejmě bude platný. V dalších referendech v městských částech je zatím účast nižší než v komunálních volbách.

13:05

V Olomouckém kraji se volební účast v jednotlivých městech a obcích výrazně liší. Mezi obce s nejvyšší účastí zatím patří Bělkovice-Lašťany, kde přišlo odevzdat svůj hlas zhruba 40 procent voličů, řekla dnes ČTK Marie Mazánková z olomouckého krajského úřadu. V olomouckém volebním okrsku č.41 dnes do 10:00 odevzdala svůj hlas pětina voličů, řekl ČTK předseda volební komise Zdeněk Machalíček.

13:00

Volí se i v unimobuňkách s přistavenou "toitoikou", jak dokazuje foto uživatele Romcule na Instagramu. "Přijďte volit, jsme tu," vzkazuje.

Komunální volby 2014. Volí se i v buňce s přistavenou "toitoikou".
Komunální volby 2014. Volí se i v buňce s přistavenou "toitoikou". | Foto: Romcule, Instagram
12:45

Komunálních voleb na jižní Moravě se k dnešním 10:00 zúčastnilo 41,7 procenta ze zhruba 970 000 voličů. Ve srovnání s minulými komunálními volbami je účast o něco menší, řekla ČTK Eva Sychrová z krajského úřadu. Minulých komunálních voleb v Jihomoravském kraji se účastnila asi polovina voličů. Sychrová nepředpokládá, že by toto číslo bylo překonáno. V regionu lidé vybírají také nové senátory, a to v Brně, Znojmě a Vyškově. Účast v senátních volbách je zhruba o sedm procent nižší než v komunálních.

12:40

V Českém Těšíně a v Ostravě se podle Nadačního fondu proti korupci opět objevilo kupčení s volební hlasy. Voliči v Českém Těšíně údajně dostávají za hlas až 500 korun, hlasy se prý kupují zřejmě pro více stran, mimo jiné pro SOS pro Český Těšín. V Ostravě jsou podle zjištění ČTK pro kupčení s hlasy zneužíváni Romové. Případy se zabývá policie.

12:35

Volební účast v Ostravě se tři hodiny před uzavřením volebních místností pohybovala kolem 26 procent, řekl ČTK Radek Drong z magistrátu. Vyšší zájem o volby je například ve Frýdku-Místku, kde je podle mluvčí magistrátu Jany Matějíkové účast odhadována na 33 procent. Málo voličů naopak chodí v Karviné, kde se účast pohybuje podle mluvčí magistrátu Šárky Swiderové mírně nad 20 procenty. V Opavě je účast okolo 25 procent, řekla ČTK mluvčí magistrátu Lada Dobrovolná.

12:30

Víc než třetina voličů odevzdala po zhruba polovině druhého volebního dne hlasy v komunálních volbách v Česku, v senátních je účast nižší. Vyplývá to z vyjádření volebních komisařů a mluvčích radnic oslovených ČTK. Účast je tak zatím slabší než při posledních komunálních volbách. Víc lidí přichází volit v menších obcích než ve městech, kde se voleb účastní často méně než třetina voličů.  

11:56

A ještě jedna zajímavost z Prahy 6.  "Máme tu zapsanou 102 letou voličku, která nepožádala o přenosnou volební schránku a je možné, že v průběhu dneška osobně odvolí," říká mluvčí.

11:50

Volební účast v Praze 6 je k sobotní 10. hodině 31 %. "To je v porovnání s komunálními volbami v roce 2010, kdy v tuto dobu byla účast 36 %, o pět  procent méně," hlásí tiskový mluvčí šestého pražského obvodu.

Foto: Vojtěch Marek
11:40

"To je furt volte, volby, volte ty a nevolte ony; ale jak volit z devíti nezávislých do sedmičlenného zastupitelstva malé obce, to nikdo ani netweetne," postěžoval si na Twitteru Michal Kocer.

11:18

Podle výsledků okresních měst se zdá, že by volební účast ve Zlínském kraji nemusela dosáhnout 52 procent z komunálních voleb v roce 2010. "Někteří lidé v komisích říkají, že očekávali účast vyšší. Je to ale těžce subjektivní," řekla ČTK Radka Štalmachová z krajského úřadu.

10:58

Glosa Jana Sedláčka na Twitteru: "Paradoxem je, že na kandidátce KSČM je víc podnikatelů než u ODS a TOP09 dohromady.

10:55

Se zajímavým postřehem ke kupčení s hlasy přišel čtenář Aktuálně.cz Tomáš Roll. Domnívá se, že v tom případě v podstatě každý, kdo vezme od představitele hnutí ANO koblihu, "dopouští se trestného činu korupce a maření voleb".

Babiš a Telička rozdávají koblihy
Babiš a Telička rozdávají koblihy | Foto: ANO
10:40

V komunálních volbách v Kroměříži, ve Vsetíně a Zlíně, kde lidé vybírají i senátora, k dnešním 10:30 hlasovalo mírně přes 30 procent voličů. Podle Tomáše Langa z magistrátu jich při komunálních volbách v roce 2010 v tuto dobu přišlo asi o pět procent více. Senátora volí i v Uherském Hradišti. Podle mluvčího radnice Jana Pášmy je účast asi 34 procent.

10:38

"Pane Babiši, vše nejlepší ke svátku, ale Prahu raději nechte Pražanům. Děkuji, Bohuslav Svoboda," napsal na Twitteru pražský exprimátor, jenž se pokouší o comeback.

"@AndrejBabis , vše nejlepší k svátku, ale Prahu raději nechte Pražanům. Díky."
"@AndrejBabis , vše nejlepší k svátku, ale Prahu raději nechte Pražanům. Díky." | Foto: Bohuslav Svoboda, Twitter
10:30

Stran a uskupení, které v letošních komunálních volbách kandidují, je opravdu hodně. Navíc se zdá, že příliš nemají co nabídnout. Svědčí o tom i naše galerie volebního bizáru. Podívejte se.

10:15

V Libereckém kraji měla dnes dvě hodiny po otevření volebních místností odvoleno třetina voličů. "Volby zatím probíhají v klidu, žádné problémy hlášeny nemáme," řekl ČTK Zdeněk Valášek z krajského úřadu. Jsou ale i okrsky, kde je zatím účast poloviční. Třeba v Dubici v České Lípě volilo zatím v komunálních volbách jen něco přes 15 procent voličů, do Senátu jen 12 procent, řekla ČTK zapisovatelka Kristýna Brožová. Účast je zatím nižší než před čtyřmi lety, kdy přišlo k urnám v kraji 47 procent voličů.

10:15

Jak novinářům sdělil Václav Klaus, bylo pro něj letos těžké si mezi kandidujícími stranami vybrat. Poprvé prý použil metodu křížkování, kdy mohl vybírat kandidáty na více kandidátních listinách. "Takhle politika neměla skončit a neměli jsme poztrácet dobře jasně definované politické strany, které za sebou něco nesou, které mají nějakou minulost, které nějaký ideový názor mají," dodal.

Václav Klaus u komunálních voleb 2014 v pražských Kobylisích.
Václav Klaus u komunálních voleb 2014 v pražských Kobylisích. | Foto: ČTK
10:10

Bývalý prezident Václav Klaus odevzdal svůj hlas v komunálních volbách v pražských Kobylisích. Klaus se nebude divit tomu, pokud účast v nynějších volbách bude nižší než před čtyřmi lety. "Já jsem smutný z naší politiky, z rozkladu našeho politického systému, z poztrácení se politických stran. Volič, aby si v Praze vybral mezi více než 30 podivně nazvaným seskupeními, já nevěřím, že to vůbec může být schopen udělat. Takže mám spíše smutek, že jsme politiku poztráceli, a myslím, že to musí mít dopad i na účast," řekl novinářům.

9:20

"V Ústí nad Labem se pěkně vypořádali s referendem o hazardu. Třeba v jedné škole je v úplně jiném patře a nikdo tam za půl hodiny nešel," popisuje redaktor Aktuálně.cz Radek Nohl.

Radek Nohl
Radek Nohl | Foto: Aktuálně.cz
9:00

Někteří pražští voliči dostali vadné hlasovací lístky pro volby do magistrátu. Jak informoval deník Právo, lístky jsou složené ze dvou samostatných listů, které jsou do sebe vložené. A to přesto, že hlasovací lístek pro komunální volby má být jen jeden. Problém se týká hlavně občanů Jižního města. Ve volebních místnostech by komise měla mít správné lístky na výměnu.

Foto: Vojtěch Marek
8:22

TOP 09 a STAN by rády udržely přinejmenším primátorská křesla v Praze a ve Zlíně. Výsledky voleb také prozradí, nakolik se povedlo udržet či získat zastupitelská křesla lidovcům a komunistům, kteří pokud jde o obecní mandáty pravidelně obsazovali místa za občanskými a sociálními demokraty.

Foto: Jiří Koťátko/Economia
8:20

Nejvýhodnější výchozí pozici má naopak vládní hnutí ANO, které může v obou volbách jen získat, neboť zatím nemá zastoupení v horní komoře ani ve vedení radnic velkých měst.

8:16

V senátních volbách může nejvíce ztratit ČSSD, která obhajuje vítězství ve 23 z 27 obvodů, kde se nyní volí, a také křesla 12 z 26 primátorů.

Foto: ČTK
8:10 ikona ODS online

Nejvíce mandátů v nynějších obecních volbách obhajuje ODS, jejíž voličská podpora ale podle výsledků v posledních sněmovních či evropských volbách zdaleka není tak vysoká jako v předchozích letech.

Foto: Bohuslav Svoboda
8:00

Po noční přestávce se v Česku znovu otevřely volební místnosti. Lidé mají ještě šest hodin na to, aby si vybrali své místní zastupitele, pokud tak již neučinili v pátek. Na třetině území republiky mohou zároveň ovlivnit volbu 27 senátorů, a tím i rozložení sil v horní komoře.

Foto: Vojtěch Marek
7:43

Zatím poslední informace o nákupu hlasů za několik set korun se objevily navečer v Bílině na Teplicku. Policie zde prověřuje hned dvě trestní oznámení. Také v Chomutově padlo trestní oznámení na neznámého pachatele. Podala ho zdejší iniciativa Nechceme žít v Palermu. Ta popsala a zdokumentovala, jak probíhá nahlášená romská zábava u diskotéky Roxy na chomutovském sídlišti Písečná. Romové tu dostanou občerstvení a předvyplněné lístky, poté je naloží do auta a odvezou k volbám.

Podivné dění na chomutovském sídlišti Písečná před diskotékou Roxy.
Podivné dění na chomutovském sídlišti Písečná před diskotékou Roxy. | Foto: Facebook - Nechceme žít v Palermu, koláž Aktuálně.cz
7:32

Kupování hlasů v části Slezské Ostravy potvrdili ČTK někteří místní Romové. "Znám dost lidí odsud, kteří dostali 200 korun. Za peníze dneska půjde každý," uvedla jedna z žen, která tvrdí, že podle jejích známých se v centrálním obvodu za hlasování platilo dokonce 500 korun. Několik Romů se přímo členů některých ostravských komisí  ptalo, kde dostanou vyplacené peníze. Komisi také bylo podezřelé, že hlasování se domáhali bezdomovci či slovenští Romové, kteří neměli právo volit.

07:25

Další zprávy o kupčení s hlasy pocházejí z Chomutova, Litvínova, Lovosic, Českého Těšína či Ostravy. "Máme jednoznačné poznatky jak v Českém Těšíně, tak v Ostravě. Já jsem konkrétně v Českém Těšíně, mám informace, že se platí 500 korun za jeden hlas. Máme konkrétní svědectví i důkazy," řekl Janusz Konieczny z Nadačního fondu proti korupci.

O kupčení s hlasy v Lovosicích čtěte více zde

O událostech v Litvínově čtěte více zde

7:20

Starostka této části Ústí nad Labem Miloslava Válková později popisuje historku, která ukazuje na možné podvody s hlasováním. Jeden z Romů měl přijít do volební místnosti a položit klíčový dotaz: "Jak mám volit třináctku?" Na vysvětlenou: číslo 13 si pro volby do vedení ústeckého magistrátu vylosovala ODS. "Máme natočeno, jak nám říkají, že jim dali dvě stě korun, když budou volit třináctku," potvrzuje reportérovi Aktuálně.cz zástupkyně další nevládní organizace, která se podílí na monitoringu severočeských voleb. "Jeden muž se této částky dožadoval přímo ve volební místnosti," prohlásil pro ČTK zapisovatel volební komise Michal Vrbíček.

Více čtěte zde

7:15

První den voleb poznamenala rozsáhlá podezření na kupčení s hlasy, která přicházela ze severu Čech a Moravy. Po zkušenostech se zdejšími volebními praktikami některých stran a kandidátů je na místě hned několik organizací a vše pečlivě monitoruje - Naši politici, Oživení, Transparency International či Nadační fond proti korupci.

Domácí Domácí
Aktualizováno 12. 10. 2014 6:04
 

Právě se děje

před 48 minutami

Korea a KLDR znovu obnovily přerušené "horké linky"

Soul a Pchjongjang obnovily "horké linky", přerušené před rokem. Oznámily to dnes tiskové agentury s odvoláním na komuniké z kanceláře jihokorejského prezidenta Mun Če-ina. Obnovení komunikačních kanálů od dnešního rána ohlásila také Severní Korea.

Severní Korea loni v červnu veškeré oficiální vojenské a politické komunikační kanály přerušila, což vysvětlila jako reakci na činnost jihokorejských aktivistů, kteří na sever posílali letáky kritizující severokorejského vůdce Kim Čong-una za porušování lidských práv a za jaderný zbrojní program.

Pchjongjang tehdy oznámil, že se svým jižním sousedem přeruší komunikační spojení, a následně zničil styčný úřad obou korejských států v pohraničním městě Kesong na území KLDR. Ten byl ustanoven před třemi lety a byl považován za první krok ke zřízení velvyslanectví a k těsnější spolupráci obou korejských států.

Zdroj: ČTK
Další zprávy