Jak mám volit třináctku? Muž dal hlasy a hned chtěl úplatek

Radek Nohl Radek Nohl
11. 10. 2014 7:00
Deník Aktuálně.cz se vydal na sever Čech, aby spolu s protikorupčními aktivisty sledoval údajné kupčení s hlasy. Policie už několik případů uplácení vyšetřuje.
Dění na chomutovském sídlišti Písečná pečlivě monitorovalo hnutí Nechceme žít v Palermu.
Dění na chomutovském sídlišti Písečná pečlivě monitorovalo hnutí Nechceme žít v Palermu. | Foto: Facebook - Nechceme žít v Palermu, koláž Aktuálně.cz

Ústecký kraj - Nedaleko mateřské školy v Bílině na Teplicku, kde zrovna probíhají komunální volby, postává asi padesát místních Romů.

Pokřikují a děti kolem nich běhají. "Říkali mi, že je vyplácejí v jednom vchodě. Prý pět set korun za hlas," telefonuje jeden z bílinských Romů Michalu Vodovi, analytikovi nevládní protikorupční organizace Naši politici.

Když se ale do lokality za chvíli vydá reportér Aktuálně.cz, skupinky místních lidí v horečnatých debatách utichají. Někteří rovnou odcházejí pryč. S novináři odmítají komunikovat. Bojí se, že by "cosi" mohlo prasknout?

Romové před místností v Bílině.
Romové před místností v Bílině. | Foto: Vojtěch Marek

Na milost berou jen předem domluvené a známé tváře: zástupce čtyř nevládních organizací - Naši politici, Oživení, Transparency International a Nadačního fondu proti korupci.

I tato sdružení se rozhodla během prvního dne voleb vyrazit do terénu a problémové lokality zmonitorovat. Jejich lidé se ale ohlásili dopředu a vytipovali si v místních komunitách jakési styčné důstojníky. Cestu tak mají částečně otevřenou.

Dvě stě korun za hlas

Redakce Aktuálně.cz se vypravila se zástupcem jednoho ze sdružení právě do Bíliny a později i na další severočeská problémová místa. Podezření, že se budou snažit zejména místní Romy uplatit za hlas pro konkrétní stranu, sílí již před začátkem voleb.

Během prvních hodin se až na pár svědeckých výpovědí nedaří uplácení zadokumentovat. Také v ústecké čtvrti Mojžíř mluví svědci o tom, že Romové dostávají peníze za to, že přijdou volit a do obálky vloží požadovanou stranu nebo hnutí.

Starostka této části Ústí nad Labem Miloslava Válková později popisuje historku, která ukazuje na možné podvody s hlasováním. Jeden z Romů měl přijít do volební místnosti a položit klíčový dotaz: "Jak mám volit třináctku?" Na vysvětlenou: číslo 13 si pro volby do vedení ústeckého magistrátu vylosovala ODS.

"Máme natočeno, jak nám říkají, že jim dali dvě stě korun, když budou volit třináctku," potvrzuje reportérovi Aktuálně.cz zástupkyně další nevládní organizace, která se podílí na monitoringu severočeských voleb. "Jeden muž se této částky dožadoval přímo ve volební místnosti," prohlásil pro ČTK zapisovatel volební komise Michal Vrbíček.

Ani tady však zástupci protikorupčních uskupení neviděli to nejdůležitější: přímé předávání peněz.

Předseda ústecké ODS Radim Holeček však jakékoliv cílené podvody pro svou stranu odmítá. "Pokud by se případně prokázalo, že byl kdokoli z ODS účasten kupčení s hlasy, pak pro něj v ODS není místo. Od takového jednání se důrazně distancuji," řekl Holeček pro ČTK.

Problémové lokality

Severní Čechy jsou uplácením voličů známé dlouhodobě. Podobně jako severní Morava. Oba regiony trápí vysoká nezaměstnanost a žije tady vysoký počet sociálně slabších lidí.

A tak nebylo ani překvapením, že se informace o kupčení hlasů šířily již v pátek napříč celým Ústeckým krajem, ale i na Ostravsku. 

Třeba v Krupce na Teplicku, kde se při posledních komunálních volbách podle soudu kupovaly hlasy voličů opakovaně, se sice během pátku nedělo nic dramatického, zato v Chomutově padala trestní oznámení.

Na zábavě dostávali voliči i občerstvení

Iniciativa Nechceme žít v Palermu se obrátila na policii kvůli páteční romské zábavě na sídlišti Písečná.

Podle aktivistů tam desítky lidí napřed dostávaly občerstvení, pak předvyplněný hlasovací lístek a nakonec je místní ochranka odvážela auty. Cena za hlas se různila: dvě anebo čtyři stovky. Dopředu vyplněný lístek ovšem nikdo z aktivistů neviděl.

Původně se hovořilo o tom, že akci pořádají místní komunisté, předseda Jaroslav Komínek to ale vyvrátil. Žádnou akci pro Romy prý nepořádali ani se na ní nepodíleli.

Policisté pak během pátku prověřovali také uplácení v dalších lokalitách Ústeckého kraje - v litvínovské čtvrti Janov, Lovosicích nebo teplické části Prosetice.

Kupčení pak podle protikorupčních iniciativ probíhalo i na Ostravsku. "Máme jednoznačné poznatky jak v Českém Těšíně, tak v Ostravě. Já jsem konkrétně v Českém Těšíně, mám informace, že se platí pět set korun za jeden hlas. Máme konkrétní svědectví i důkazy," řekl Janusz Konieczny z Nadačního fondu proti korupci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Dívkám v britském klubu někdo píchl do nohy injekci s narkotiky, policie zadržela dva mladíky

Britská policie zadržela dva muže ve věku 18 a 19 let v souvislosti s vyšetřováním případů žen, které oznámily, že jim v nočním klubu někdo bodnul do nohy injekci s narkotiky, informoval list The Times.

Podle policie v hrabství Nottinghamshire jsou oba muži podezřelí, že ženám podali preparát s cílem "zranit je, obtěžovat nebo jim ublížit". Policisté neuvedli, jakou látku muži údajně ke zdrogování žen použili.

Bezpečnostní síly momentálně vyšetřují 15 případů, ve kterých mladé ženy a muži uvedli, že jim někdo v klubu píchnul do nohy injekci, a nejméně 140 oznámení o drogách v pití. Britská ministryně vnitra Priti Patelová ve středu požádala policii, aby jí urychleně podala informace k těmto případům. Na sociálních sítích se totiž začala množit svědectví žen, kterým se údajně něco podobného stalo, a vznikla kampaň, která vyzývá, aby lidé jeden den v týdnu bojkotovali noční kluby.

"Tato dvě zadržení přicházejí po mé prosbě a po výzvě, aby se lidé přihlásili a nahlásili nám jakékoli incidenty," uvedla šéfka policie v Notthighamshire Kathryn Cranerová. "Pokračujeme v důkladném prošetřování všech oznámení, která nám byla předložena, a tato dvě zadržení ukazují, že pracujeme extrémně tvrdě a spolupracujeme s licencovanými podniky," dodala.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Nejvyšší soud USA texaský protipotratový zákon nezablokoval

Americký nejvyšší soud se bude 1. listopadu zabývat snahou vlády amerického prezidenta Joea Bidena a poskytovatelů potratů zrušit přísný texaský zákon, který zakazuje skoro všechna umělá ukončení těhotenství. Texaský protipotratový zákon nicméně zatím zůstane v platnosti, jelikož soudci odložili rozhodnutí o tom, zda jej na žádost vlády zablokovat. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Soudci nejvyššího soudu uvedli, že budou rozhodovat o tom, zda je federální vláda oprávněná kvůli texaskému zákonu podat žalobu. Odpověď na tuto otázku pomůže při rozhodování, zda by zákon měl být zablokován, zatímco spor pokračuje. Prozatím však zákon zůstává v platnosti. Ústní jednání je plánováno na 1. listopadu. Podle agentury AP soud v kauze jedná neobvykle rychle.

V druhém nejlidnatějším státě USA protipotratový zákon platí od začátku září a je označován za nejpřísnější platné opatření proti interrupcím v zemi. Zakazuje provádět potraty od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství, kdy mnoho žen ještě ani netuší, že jsou těhotné. Potrat v Texasu nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Výjimka existuje pouze pro případy krizové zdravotní situace. Texaský zákon je přitom jedním z řady podobných republikány podporovaných omezení potratů, která byla v posledních letech schválena na úrovni států USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy