Občanku, roušku a potvrzení hygieny s sebou. Češi mohou i v druhém kole volit z auta

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
Aktualizováno 7. 10. 2020 9:11
Lidé, kteří jsou v nařízené karanténě kvůli koronaviru, mohou ve středu opět rozhodnout o budoucích senátorech přímo z auta. Ve finále letošních senátních voleb mají možnost hlasovat jako první. Kdy a kde je možné odvolit v drive-in volební místnosti a co všechno je třeba mít s sebou? To si přečtěte v přehledu Aktuálně.cz.

Jak volba z auta proběhne?

Dopravní policista voliče-řidiče navede k vjezdu do areálu drive-in volebního stanoviště, které bude označené speciálními cedulemi včetně provozní doby a s pokyny pro řidiče. Při prvním zastavení se volič přihlásí u volební komise složené z vojáků a zapisovatele, kterým předloží občanský průkaz a na vyžádání také potvrzení o karanténě. Pro ověření totožnosti si bude muset řidič v autě před komisí na okamžik sundat roušku.

Pracovníci si poté poznačí, že řidič odvolil, a vydají mu obálku a hlasovací lístky. Volič si poté popojede na osamocené místo a vloží lístek do obálky, kterou pak při posledním zastavení vhodí do urny.

Po celou dobu volič nevystupuje z auta, s komisí komunikuje pouze skrz otevřené okénko a s výjimkou chvíle pro potvrzení totožnosti má nasazenou roušku.

Pokud je v domácnosti lidí s nařízenou karanténou či izolací více, mohou přijet jedním autem a odvolit společně.

 

Právě se děje

Další zprávy