Lidé v karanténě budou volit 30. září a 1. října, oznámil Zeman

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 8. 2020 12:12
Prezident Miloš Zeman v úterý vyhlásil termíny podzimních senátních a krajských voleb pro lidi v karanténě. Na takzvaných volebních stanovištích budou volit ve středu 30. září, v druhém kole senátních voleb o týden později. V tzv. pobytovém zařízení se volby budou konat ve čtvrtek 1. října, druhé kolo senátních voleb pak 8. října, sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Rozhodnutí podléhá kontrasignaci předsedou vlády. Zeman podle Ovčáčka o termínu voleb rozhodl již v úterý. Od úterního večera je prezident v nemocnici se zlomenou rukou, podrobil se operaci.

Lidé, kteří budou počátkem října v povinné karanténě kvůli koronaviru, budou moci za vymezených podmínek hlasovat v krajských a senátních volbách díky speciálnímu zákonu, který byl nedávno přijat. Na jeho základě Zeman termíny vyhlásil.

Zákon umožní lidem v nařízené karanténě hlasovat z auta na vyčleněných místech, tedy na drive-in volebních stanovištích. Případně si budou moct vyžádat příjezd speciální volební komise s přenosnou volební schránkou.

Řádný termín voleb pro ostatní voliče je stanoven na 2. a 3. října.

 

Právě se děje

Další zprávy