Volby v Praze platí, malé strany u soudu neuspěly

Domácí Domácí
29. 3. 2011 15:31
V online reportáži jsme sledovali jednání Ústavního soudu
Foto: Jan Langer

Praha/Brno - Komunální volby se v Praze opakovat nebudou. Ústavní soud (ÚS) v úterý odmítl stížnost tří menších stran a osmi Pražanů kvůli rozdělení hlavního města do sedmi volebních obvodů.

Dokud Ústavní soud o stížnosti nerozhodl, panovala na pražském magistrátu, který disponuje rozpočtem v řádu desítek miliard korun, nejistota. Malé strany tvrdí, že rozdělení města na obvody porušilo jejich práva a znemožnilo jim získat mandáty, na které měly nárok.

Magistrát přišel s novým důkazem

Právní zástupce pražského magistrátu Roman Felix přímo během jednání předložil nový důkaz.

Jde o dokument, která zpochybňuje analýzu politologa Tomáše Lebedy, jehož posudek si Ústavní soud vyžádal. Lebeda podle magistrátní expertízy špatně spočítal, kolik by jednotlivé politické strany získaly mandátů, kdyby hlavní město nebylo rozděleno na sedm obvodů.

Podle právního zástupce malých stran Pavla Uhla však analýza magistrátu vychází ze stejných čísel jako ta politologa Lebedy, jenom je jinak interpretuje.

Soud nezajímaly výsledky, ale rozdělení na obvody

Předmětem jednání soudu nebyl výsledek voleb ani samotné opatření, jímž byla Praha rozdělena. ÚS přezkoumával jen verdikt, jímž Městský soud v Praze loni zamítl volební žalobu Strany zelených, SNK ED a Věcí veřejných.

Jestliže by soud dal zapravdu stížnosti malých stran, tak by zřejmě zrušil verdikt městského soudu a nařídil mu nové projednání volební žaloby.

O rozdělení Prahy do sedmi obvodů rozhodlo pražské zastupitelstvo v červnu 2010. Říjnové volby vyhrála v Praze TOP 09, koalici ale vytvořili občanští a sociální demokraté. Žádný mandát po volbách nemá Strana zelených, SNK ED ani Věci veřejné, jimž k zisku zastupitelských křesel nestačilo překonání pětiprocentní klauzule.

Takto odpůrci koalice ODS a ČSSD na pražské radnici protestovali při ustavujícím zastupitelstvu:

Veřejné jednání Ústavního soudu jsme sledovali v online reportáži. Aktuálně.cz mělo na místě reportéra Tomáše Fránka.

15:30 - Online zpravodajství z Ústavního soudu končí, děkujeme za pozornost.

15:25 - "Od samého začátku jsem byl přesvědčen o tom, že pražské volby proběhly v souladu se zákonem a že pražští zastupitelé, kteří rozhodovali o rozdělení Prahy do více volebních obvodů, tak učinili v dobré víře a podle platných právních předpisů," uvedl šéf pražské ODS Boris Šťastný.

"Jsem rád, že už máme za sebou velmi těžké období zpochybňování pražských voleb a budeme se moci věnovat práci, protože skutečnost napadení těch voleb u Ústavního soudu byla argumentem pro řadu politických subjektů, které tuto věc využívaly pro svůj politický boj. A to bylo rozhodně velmi špatné pro práci zastupitelstva," dodal.

15:20 - Podle předsedy pražské ČSSD Petra Hulinského je dobře, že končí nejistota. "Dosavadní stav byl určitým provizoriem. Přesto jsme v této atmosféře dokázali udělat mnoho pozitivního pro občany Prahy. Například děti do 15ti let a senioři nad 65 let mají zdarma MHD, schválili jsme prodloužení trasy metra A do Motola, začali jsme jasně vytyčovat budován trasy metra D. Určitě budu do budoucna budu dělat vše pro to, aby Praha byla jeden volební obvod, jak jsem se to pokoušel prosadit ve sněmovně, ale sněmovna to nepřijala. Opětovně to zkusím, byl bych rád, kdyby byl v Praze jeden volební obvod," říká.

15:13 - Strana zelených podle svého tiskového prohlášení plně respektuje nález Ústavního soudu. "Ačkoli naše stížnost nebyla úspěšná, jsem přesvědčen, že měla zásadní význam a hluboký smysl. Již teď je zřejmé, že se našimi argumenty podařilo výrazně posunout společenský diskurz o systému voleb do obecních zastupitelstev. To samo o sobě považuji za velmi důležité," řekl předseda Strany zelených Ondřej Liška.

15:10 - Šéf zastupitelského klubu TOP 09 Tomáš Hudeček: "Nejvyšší autorita rozhodla, tedy volby proběhly v pořádku. Verdikt respektuji."

15:04 - Volby v Praze platí, malé strany u soudu neuspěly. Ústavní soud jejich stížnost odmítl.

13:03 - Závěrečné řeči skončily. Následuje přestávka až do 15:00. Výsledek je stále nejistý, soudci mají dvě možnosti - buď vyhlásí verdikt, nebo jednání odročí na později.

12:59 - "Strany, které sedí na druhé straně síně (stěžovatelé), nedokázaly přesvědčit voliče. Výsledky voleb neodpovídají tomu, čeho se zde (u Ústavního soudu) strany domáhají. Neúspěšný politik se musí domáhat změny u voličů, ne u soudu," uvedl Felix. Ten vyzval soudce, aby se oprostili od antipatií k vládě na magistrátu. Felix označil protesty proti vládě ODS a ČSSD za mediální kampaň.

12:55 - "Ani já jsem nevolil žádnou ze dvou stran, která vládne na magistrátu. Tato koalice ale vznikla legálním způsobem," uvedl právní zástupce magistrátu Felix.

12:42 - Celé jednání už trvá i s přestávkou dvě a půl hodiny, stále není jasné, zda soud dnes vynese svůj verdikt. Soudci totiž ještě o rozhodnutí nehlasovali, pro vyhovění stížnosti se musí vyslovit osm soudců.

12:34 - Právní zástupce magistrátu Roman Felix ve své závěrečné řeči tvrdí, že je vše v pořádku. Argumentuje i zkušenostmi z okolních zemí, kde je možný podobný postup, jaký zvolil magistrát.

12:25 - Politik Jiří Witzany (SNK-ED) popsal ústavním soudcům to, jak se změna volebních obvodů dotkla jeho kandidatury do zastupitelstva. "Bylo porušeno moje pasivní volební právo. Mou dlouhodobou zkušeností je nesystémovost a nerovnost postavení politické opozice na pražském magistrátě. Kandiduji v Praze už řadu let, a pokaždé jsem musel kandidovat v jiném obvodě," poznamenal.

12:24 - Místopředsedkyně Věcí veřejných Karolína Peake tvrdila, že nepřehledný systém navíc mátl voliče. "Systém je podle mého názoru nepřehledný a občanům nejasný. Zásadně nesouhlasím s tvrzením, že rozdělení Prahy volby zjednodušilo," řekla Peake.

12:17 - Šéf Strany zelených Ondřej Liška přednáší svoje stanovisko. Jeho projev je ale spíše politický, ústavní soudce vyzval k zásahu. Připoměl, že Zelení byli poškozeni. "Ztráta mandátů není jediným důvodem pro stížnost. Jsme přesvědčeni, že politická soutěž musí být férová," uvedl Liška.

12:13 - "Praha není státem ve státě a neměla by podléhat vlastním pravidlům," zdůraznil Uhl.

12:06 - Právní zástupce stěžovatelů Pavel Uhl uvedl, že je nutné vypsat nové volby, počet mandátů nejde v současné době upravit. Z dokazování podle Uhla jasně plyne, co bylo cílem rozdělení. "Šlo o vyloučení menších subjektů," uvedl Uhl.

11:56 - Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský zkritizoval zástupce magistrátu za to, že svůj návrh předložili na poslední chvíli. Podle právního zástupce malých stran Pavla Uhla analýza magistrátu vychází ze stejných čísel jako analýza politologa Lebedy, jenom je jinak interpretuje.

11:50 - Jednání Ústavního soudu po přestávce pokračuje.

11:44 - Přestávka se hodila studentům sledujícím jednání, většina už zamířila zpět do školy. Sál se pořádně vylidnil.

11:36 - Právní zástupci stěžovatelů se v přestávce horečně radí, posuzují nový dokument magistrátu zpochybňující výpočet politologa Lebedy.

11:08 - Jednání je přerušeno na půl hodiny, aby se soud a stěžovatelé seznámili s písemným podáním magistrátu. V něm je zpochybňována zpráva politologa Tomáše Lebedy pro Ústavní soud.

11:06 - Na řadě jsou soudci. Jako první se ptá soudce Miloslav Výborný, který chce vědět, zda mohou stěžovatelé reagovat na nový podnět magistrátu zpochybňující posudek politologa Lebedy. Soudce Vojen Güttler se ptá na analýzu pro ODS, která uváděla způsob, jak vyřadit ze hry malé strany. "Ani jeden z členů ODS z pražského magistrátu nic o analýze neví," uvedl právní zástupce magistrátu. "Je to dokument neznámý," dodal.

11:00 - Nyní nastává rozhodující chvíle pro to, zda v úterý padne verdikt. Stěžovatelé i zástupci magistrátu totiž mohli navrhnout nové důkazy, to ale neudělali. Zástupce magistrátu ale chce předložit další podání a námitky k posudkům.

10:51 - Soudce nyní čte expertní posudky, které si ústavní soudci vyžádali. Experti měli odpovědět na pět otázek. Z posouzení vyplývá, že systém rozdělení obvodů malé strany skutečně poškodil. Magistrát ale zároveň jeden z posudků od Tomáše Lebedy zpochybnil, podle něj je politolog zaujatý.

10:42 - Postup magistrátu potvrdilo ministerstvo vnitra, nijak jsme nepochybili, uvedli zástupci pražského magistrátu. "Nebyla narušena rovnost volebního práva," přečetl Nykodým.

10:35 - Soudce Nykodým začal číst argumenty magistrátu. Přednes stížnosti menších politických stran trval skoro půl hodiny, Nykodým upozornil, že i stanovisko magistrátu je velmi obsáhlé.

10:32 - "Rozhodnutí zastupitelstva o rozdělení Prahy na sedm volebních obvodů bylo účelové, byť to nejde dokázat," přečetl Nykodým ze stížnosti.

10:25 - Soudce Nykodým opakuje argumenty pro zrušení voleb - nebyl dodržen princip rovnosti hlasů, stěžovatelům nevadí rozdělení magistrátu na volební obvody, ale délka lhůty, kdy se tomu tak stala. Podle nich byla pravidla politické soutěže změněna těsně před volbami.

10:20 - Současně s jednáním Ústavního soudu úřadují pražští radní na svém pravidelném zasedání. Přenos nesledují online, ale jak potvrdili Aktuálně.cz přímo radní v sms zprávách, zajímají se o dosavadní průběh.

10:05 - Soudce zpravodaj Jiří Nykodým čte návrh na zrušení voleb.

10:03 - Soud prověřuje totožnost politiků, kteří navrhují zrušit volby v Praze.

10:01 - Veřejné jednání právě začíná.

10:00 - Tak zaplněný sál na Ústavním soudu dlouho nebyl. Podobné to bylo, když se projednávalo rušení zdravotnických poplatků a vyslýchal tehdejší premiér Mirek Topolánek a exministr Tomáš Julínek. V sále těsně před jednáním zůstalo jenom málo volných míst.

09:55 - V sále už je většina z politiků, kteří chtějí volby zrušit v čele s Karolinou Peake a Ondřejem Liškou. Ochranka musela u některých lidí z doprovodu politiků řešit problém, v taškách totiž měli zapomenuté nože. Ty zůstaly na vrátnici u ochranky

09:48 - O jednání je neobvyklý zájem. Způsobili to středoškoláci ze školy z právním zaměřením, kteří mají účast na jednání místo vyučování. U vchodu na Ústavní soud se tak tvořila fronta a to je málo vídané.

 

Právě se děje

Další zprávy