Zdroj z Ústavního soudu: Pro nové volby 8 z 15 soudců

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
1. 3. 2011 8:18
Poměr arbitrů, kteří budou rozhodovat o volbách v metropoli, je nyní 8 ku 7
Jasno koncem března?
Jasno koncem března? | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Osud voleb do zastupitelstva v hlavním městě se zhruba měsíc před rozhodnutím velmi dramatizuje.

Podle důvěryhodného zdroje Aktuálně.cz je patnáct soudců pléna Ústavního soudu, kteří budou koncem března o nejsledovanějších komunálních volbách loňského podzimu rozhodovat, v otázce zrušení či nezrušení voleb rozděleno. Osmi je bližší volby odmítnout jako nezákonné, sedm je pro zachování výsledků z loňska.

Zmíněný zdroj, který je dobře obeznámen se situací mezi soudci, avšak nemůže být v této souvislosti jmenován kvůli možnému střetu zájmů, přitom upozorňuje: Poměr hlasů se může vyvinout, nyní vyplývá jen z výroků, když soudci začali o případu diskutovat.

Žádné orientační hlasování v plénu se podle informací Aktuálně.cz prozatím nekonalo.

"K hlasování ´na ostro´ dosud nedošlo," reagoval stručně na přímou otázku redakce předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský: "Úvahy o rozložení hlasů v plénu jsou zatím jen na úrovni spekulace."

Síla osmi soudců

Na komunální volby v Praze podaly k soudu stížnost Strana zelených, Věci veřejné a SNK ED, kterým uškodil způsob, jakým bylo hlavní město pro volby rozděleno.

Stížnost už sice zamítl Městský soud v Praze, ale stěžovatelé postoupili svoji věc nejvyyší soudní instanci. Ve hře je více možností, jak se k problému může Ústavní soud postavit.

1) Ústavní soudci mohou dospět k závěru, že volby v Praze porušily princip rovnosti hlasů a že by se měly opakovat. V tom případě zruší verdikt městského soudu a případ mu vrátí, aby revidoval své původní rozhodnutí. Z patnácti soudců ÚS k tomu postačí hlasy osmi.

2) Ústavní soud se shodne, že se volby opakovat nebudou a zruší - pro budoucno - jen část zákona. Buď toho o hlavním městě Praze, podle kterého zastupitelstvo Prahy určuje počet členů nového zastupitelstva, nebo o volbách do obecních zastupitelstev, podle kterého může město parcelovat své území na více volebních obvodů. K tomuto verdiktu by už bylo nutných devět hlasů.

Jeden hlas, různá váha

"Rozpolcení" Ústavního soudu v otázce pražských voleb potvrzují rovněž interní zprávy, které mají sami stěžovatelé.

"Mám podobné informace," řekl předseda Strany zelených Ondřej Liška Aktuálně.cz: "Spíš ve smyslu, že je to padesát na padesát, že se volby zruší."

O podobném rozložení sil uvnitř Ústavního soudu mluví rovněž politici - v Praze taktéž neúspěšných - Věcí veřejných.

Tím, že pražské zastupitelstvo s většinou poslanců z ODS rozdělilo v mezích zákona Prahu na sedm volebních obvodů o nestejném počtu voličů, bylo nutné získat v různých obvodech rozdílný počet hlasů, aby kandidát dosáhl na mandát v zastupitelstvu. Jinými slovy: voličský hlas měl v různých obvodech rozdílnou váhu.

Jak vypočítal politolog Tomáš Lebeda, u kterého si Ústavní soud vyžádal posudek, pro získání křesla v zastupitelstvu stačilo v 6. pražském volebním obvodu jen 50 605 hlasů, zatímco v obvodu číslo 3 bylo nutných přes 59 tisíc hlasů.

Na klíčovou otázku Ústavního soudu, zda rozparcelování Prahy "významně" ovlivnilo výsledky voleb, Lebedův posudek odpovídá: Nynější koalice ODS-ČSSD by na pražské radnici neměla většinu a malé strany - tedy zelení a koalice Věcí veřejných s SNK ED - by získaly shodně po 4 zastupitelích.

K podobným závěrům dospěl i politolog Jan Outlý z královéhradecké univerzity, kterého soud rovněž požádal o expertizu.

Rychetský: Posudky politologů jsou klíčové

"Ty posudky jsou jedním z nejvýznamnějších podkladů, abychom věc mohli meritorně posoudit a rozhodnout," prohlásil předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský s tím, že ostatní důkazy, jako například usnesení zastupitelstva o rozdělení Prahy na 7 obvodů, takovou váhu nemá.

"Nepochybně rozhodující pro Ústavní soud v takovéto věci je posouzení, zda došlo, nebo nedošlo k porušení buďto ústavního pořádku, nebo - jako v tomto případě - i volebního zákona způsobem, který by výrazně vybočil a představoval exces," dodal Rychetský.

On sám odmítl v rozhovoru pro Aktuálně.cz říct, zda pro něj samotného byla nerovnost voličských hlasů v Praze natolik významná, aby hlasoval pro zrušení voleb. "To vyjadřuji v rozpravách na plénu a vyjádřím to při hlasování," uvedl.

Ústavní soud se kvůli pražským volbám sejde v plném složení 29. března. Jeho předseda Pavel Rychetský má za to, že by mohl zároveň i rozhodnout: "Máme tedy prostor čtyř týdnů všechno podrobně prodiskutovat."

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy