Porcování vlivných postů stojí, čeká se na Ústavní soud

Kateřina Eliášová
22. 3. 2011 13:15
Soud má rozhodovat 29. března, do té doby žádné změny v městských firmách nebudou
Foto: Jan Langer

Praha - Rozhodování Ústavního soudu o možném opakování komunálních voleb v hlavním městě brzdí plány pražských politiků.

Nejpozději do konce února chtěli mít jasno v tom, kteří politici nově zasednou v dozorčích radách společností, kde má město stoprocentní podíl. A změny v ostatních, poloměstských firmách měly následovat, včetně obměny představenstev.

Dosud v nich sedí lidé jako smíchovský exstarosta Milan Jančík (ODS) nebo odsouzený exradní Martin Lagmajer (ODS). Vlivná místa jim zajišťují příjem navíc, a to v řádech desítek tisíc až milionů korun ročně.

Malé strany si stěžují

Ústavní stížnost malých stran na rozparcelování Prahy na sedm volebních obvodů ale může vést k novým volbám a tedy i ke změnám ve vedení pražské radnice, které o vlivných postech rozhoduje. Verdikt by mohl padnout už 29. března.

"I proto jsou někteří současní zastupitelé, kteří na vlivné posty čekají, nervózní. Mnozí totiž nedostali placené funkce v radě či výborech zastupitelstva," řekl Aktuálně.cz pod podmínkou anonymity jeden ze zastupitelů ODS.

Navíc, pokud by do dozorčích rad ryze pražských firem byli jmenování současní zastupitelé, kterým by soud mohl svým výrokem zpochybnit mandát daný podzimními volbami, jejich veškerá budoucí rozhodnutí by mohla být rovněž zpochybněna.

Nečekáme, ale je to složité

Šéfové obou koaličních stran, Petr Hulinský z ČSSD a Boris Šťastný z ODS, ovšem popírají, že by čekali, až jak soud rozhodne. "Nesmysl," uvedli oba. Změny prý přijdou brzy.

"Přechod na německý model řízení firem není právě jednoduchý. Zatím máme hrubou kostru, která musí být projednána v orgánech koalice," tvrdí shodně s nimi 1. náměstek primátora Karel Březina (ČSSD).

Stejný politik však v lednu tvrdil, že do konce února bude jasno.

"Máme signály o tom, že vedení města vyčkává, až jak rozhodne soud. Můžeme usuzovat i z toho, že nám dosud nikdo nenabídl účast v dozorčích orgánech, s výjimkou Dopravního podniku," uvedl šéf zastupitelského klubu TOP 09 Tomáš Hudeček.

Koalice přitom slibovala, že při rozdělování postů bude myslet i na opozici.

"Už v úterý rozhodneme o přeobsazení v orgánech právě této společnosti, na nic nečekáme. Navíc jejich členům už vypršel mandát," slibuje Březina.

Pravidla se rýsují

Radní Březina zatím nechce prozradit, jaká pravidla se mu podařilo prosadit. Jisté je, že politici budou smět sedět ve více dozorčích radách. Naopak v představenstvech firem by měli skončit, nahradit je mají odborníci.

Kolik za členství budou brát, zatím neupřesnil. Tvrdí, že to bude rozhodně méně, než jak před volbami navrhovala dnes opoziční TOP 09.

Podle nich by měsíční odměna neměla přesáhnout u jednotlivce 30 tisíc korun. "Bude to hluboko pod touto hranicí," tvrdí Březina. "Pravdila odměňování ještě vytváříme," dodal.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie odložila kauzu známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Odložení případu ale ještě přezkoumá státní zastupitelství. Na webu to ve středu uvedla Česká televize na základě informací Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní oznámení podával premiér Andrej Babiš (ANO), který zakázku na známky označoval za předraženou.

"Věc byla policejním orgánem odložena," řekl nyní ČT státní zástupce Marek Bodlák. Pražské Vrchní státní zastupitelství však rozhodnutí policie ještě prověří. "Spisový materiál dosud nebyl kompletně přezkoumán," uvedl Bodlák.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) v lednu oznámil, že IT části systému elektronických dálničních známek, včetně e-shopu a mobilní aplikace, vytvoří firma Asseco Central Europe. Systém měla také firma následně čtyři roky provozovat a celkem měla od státu dostat 401 milionů korun. Zakázka byla vedena v utajovaném režimu a nebyla vyhlášena klasická veřejná soutěž. Kritizovali to opoziční poslanci, a poté i premiér uvedl, že je zakázka předražená a SFDI o ní vládu neinformoval. Zakázka byla zrušena, Babiš navrhl odvolání Kremlíka a kvůli tendru podal trestní oznámení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy