Vážení čtenáři, pro dnešek se s Vámi loučíme. Děkujeme, že nás sledujete. Redakce Aktuálně.cz
Hejtman pardubického kraje a bývalý místopředseda ČSSD Martin Netolický chce založit nové regionální politické hnutí. Reaguje tak na neúspěchy sociální demokracie v posledních několika volbách. V Pardubickém kraji by chtěl pro regionální volby 2020 dát dohromady koaliční kandidátku složenou z regionálních osobností a členů ČSSD. "Nechci a nebudu čekat na další prohry," řekl Netolický Hospodářským novinám. Předseda sociálních demokratů Jan Hamáček si myslí, že může jít o cestu k úspěchu.
Španělští socialisté (PSOE) premiéra Pedra Sáncheze s přehledem vyhráli volby evropské, místní i regionální. Měli nejvíce hlasů v deseti z 12 regionů, kde se volilo. Nepodařilo se jim ale získat Madrid. Socialisté na konci minulého měsíce vyhráli parlamentní volby, ale nemají parlamentní většinu. V nedělních volbách se naopak nedařilo levicové formaci Unidas Podemos (UP), jejíž předseda Pablo Iglesias dosud Sanchéze tlačil do zformování vládní koalice. Nyní má šéf socialistů silnou pozici na vytvoření menšinové vlády, kterou si přeje, shrnuje dnes výsledky španělské "super neděle" server The Local.
Protiimigrační Liga vicepremiéra Mattea Salviniho sice evropské volby v Itálii drtivě vyhrála, ale z volebních dat vyplývá, že se opírá o relativně malá města a v žádném z velkých měst nevyhrála. Informovala o tom dnes agentura Reuters.
Liga v neděli získala 34,3 procenta hlasů, zatímco druhé, proevropské Demokratické straně (PD) hlas dalo 22,7 procenta voličů. PD však Ligu porazila ve velkých městech v její baště na severu, například v Miláně a Janově, a také v Římě v centrální části Itálie.
K eurovolbám přišla jen menší část voličů ANO a ČSSD ze sněmovních voleb, proto vládním stranám klesl zisk, uvedl Median na základě svého dotazování těsně před volbami a v průběhu voleb do Evropského parlamentu. Piráti nižší účast svých voličů ze sněmovních voleb dokázali nahradit oslovením voličů jiných stran. Předpokládaná účast lidí v eurovolbách podle průzkumu roste s věkem a dosaženým vzděláním.
Za velké zklamání označila volby do EP britská dosluhující premiérka Theresa Mayová. Její konzervativci v nich skončili až na pátém místě, což je pro stranu zdrcující porážka. Z vítězství se raduje Strana pro brexit Nigela Farage.
"Ukazuje to, jak důležité je dosáhnout brexitové dohody a já upřímně doufám, že tyto výsledky přimějí parlament, aby se soustředil," uvedla Mayová. Ta minulý týden oznámila, že k 7. červnu rezignuje na post premiérky. Důvodem je právě dohoda o odchodu Británie z EU, kterou se jí opakovaně nepodařilo prosadit.
A very disappointing night for @Conservatives. Some excellent MEPs have lost their seats, some excellent candidates missed out. But Labour have also suffered big losses. It shows the importance of finding a Brexit deal, and I sincerely hope these results focus minds in Parliament
— Theresa May (@theresa_may) May 27, 2019
S výsledkem ČSSD v eurovolbách není spokojen ani ministr zahraničí Tomáš Petříček. "Výsledek ČSSD je špatný, příčiny si musíme rychle a důkladně zanalyzovat. Je ale jasné, že na rozdíl od jiných stran jsme nedokázali dát dostatečný důvod jít k volbám ani celému našemu voličskému jádru," napsal s tím, že podle něj ČSSD nebyla dostatečně slyšet a obávala se radikálnějších kroků.
"Věřím ale, že poctivou prací dokážeme postupně vrátit sociální demokracii důvěru. Nemůžeme spoléhat na předvolební kampaň na poslední chvíli, naše příprava na krajské volby musí začít už teď. Jako strana bychom si měli vzít příklad z Nizozemi, Dánska a dalších zemí, kde sociální demokraté nadále bodují," dodal.
Připomeňte si v přehledném grafu, jaká byla volební účast v jednotlivých 28 členských státech EU. Nejvyšší účast zaznamenala Belgie, nejnižší (stejně jako v roce 2014) Slovensko. V Česku vhodilo svůj hlas do urny 28,72 procenta voličů, což zemi přisuzuje třetí místo od konce.
Here's a helpful graph on EU elections turnout by country from @politico pic.twitter.com/UtiyeKt7dm
— Alison Rourke (@AlisonRourke) May 27, 2019
Nejvíce kroužků ve volbách do Evropského parlamentu získal Luděk Niedermayer. Ve štábu TOP 09 ještě v neděli večer zaznívaly hlasy, že by bylo dobré, kdyby se ucházel o nějakou funkci ve vedení strany. Europoslanec to však odmítá, chce se naplno věnovat práci v Bruselu.
TOP 09 děkuje voličům za podporu.
Je to tak, máme tři europoslance!
— TOP 09 (@TOP09cz) May 27, 2019
Moc děkujeme všem za podporu. Ukázalo se, že spojení proevropských demokratických sil má smysl. pic.twitter.com/G4L9efVyoc
Volby do EP v Itálii drtivě vyhrál italský vicepremiér Matteo Salvini se stranou Liga severu, která razí přísnou protiimigrační rétoriku. Agentura AFP si povšimla, že si Liga připsala obzvláště vysoké zisky v regionech, které se potýkaly s problémy spojenými s velkým přílivem migrantů.
Například na ostrově Lampedusa Liga získala 46 procent hlasů, ve městě Ventimiglia u hranic s Francií si pak připsala 44 procent.
Oslabení dvou hlavních politických frakcí v Evropském parlamentu (EP) a vzestup ekologických a nacionalistických či populistických stran jsou hlavními trendy dnes končících evropských voleb. Podle odhadů zveřejněných EP ztratí mandáty Evropská lidová strana (EPP) i socialisté (S&D) a budou muset spoléhat na podporu dalších skupin, z nichž se třetí nejsilnější může stát liberální ALDE. Účast voličů byla podle odhadů nejvyšší za poslední dvě desetiletí. Neúspěchem vládních stran skončily volby v Německu, ve Francii porazila krajně pravicová strana Marine Le Penové koalici prezidenta Emmanuela Macrona.
EPP by měla místo dosavadních 221 křesel získat 177, zatímco S&D si ze 191 mandátů pohorší na 147. Obě si tedy zachovají postavení nejsilnějších skupin, v 751členném evropském sboru však již nebudou mít většinu. Třetí frakce v pořadí ALDE, s nímž by měla spolupracovat i Macronova koalice Obroda, by podle kombinace dosud zveřejněných odhadů a předvolebních průzkumů mohla dosáhnout 101 křesla, což je o 34 více než minule.
Oslabení EPP má jednu z příčin v německých volbách, kde sice zvítězila její nejsilnější součást CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové, avšak s historicky nejhorším ziskem 28,3 procent hlasů. Dokonce o odchodu šéfky Andreji Nahlesové se hovoří v koaliční SPD, která skončila až třetí s 15,6 procenta. Naopak důvod k oslavám mají Zelení, kteří druhým místem a ziskem 20,3 procenta výrazně překonali své dosavadní maximum.
První místopředseda sociálních demokratů Roman Onderka vidí za neúspěchem strany souhru několika okolností v čele s "predátorstvím" Babišova hnutí ANO. "On (bývalé voliče ČSSD) oslovuje tvrději, razantněji. Má na to lepší komunikační prostředky, finanční prostředky," řekl Onderka. Mimořádný sjezd by podle něj nic neřešil.
Výsledky českých voleb do Evropského parlamentu budou v souladu s plánem vyhlášeny ve Sbírce zákonů v úterý. Rozhodla o tom dnes Státní volební komise, která výsledky i průběh eurovoleb projednala. Den po vyhlášení volebních výsledků ve sbírce začne plynout zákonná desetidenní lhůta, v níž mohou lidé průběh hlasování napadnout u Nejvyššího správního soudu. Poslední možnost budou mít v pátek 7. června.
Evropské volby v Nizozemsku nečekaně vyhráli socialisté pod vedením místopředsedy Evropské komise Franse Timmermanse. Favorizovaní liberálové premiéra Marka Rutteho skončili až druzí.
Pro protiunijní Stranu pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse jsou výsledky vyloženě zklamáním. Partaj totiž získala jen 3,5 procenta hlasů a do europarlamentu se kvůli plánovanému přepočtení mandátů probojuje až ve chvíli, kdy Evropskou unii opustí Velká Británie.
Po jasném restartu ČSSD volá také ministryně práce Jana Maláčová. "Veškeré úsilí teď napřeme ke krajským volbám, čeká nás zásadní programová diskuse, do které zapojíme všechny členy ČSSD. Pokud má mít naše vládní angažmá nadále smysl, musíme dokázat, že nejsme hlasovacím strojem hnutí ANO, ale tím, kdo hájí ve vládě zájmy těch slabších a potřebných," napsala na Facebook.
Voliči nám vzkázali, že kosmetické změny na tváři sociální demokracie nestačí. Výsledek voleb říká, že je potřeba jasný restart ‼️ sociální demokracie. To je mimochodem i zadání, které dostalo nové vedení na sjezdu před 3️⃣ měsíci. Chyby nehledáme u voličů, ale u sebe. Chybělo nám odhodlání k radikálnějším krokům i touha vítězit. Veškeré úsilí teď napřeme ke krajským volbám, čeká nás zásadní programová diskuse do které zapojíme všechny členy ČSSD. Pokud má mít naše vládní angažmá nadále smysl, musíme dokázat, že nejsme hlasovacím strojem hnutí ANO, ale tím, kdo hájí ve vládě zájmy těch slabších a potřebných.🌹 Díky vám všem, kdo jste nás v pátek a v sobotu podpořili. Děkuji také všem členům a příznivcům. 👏♥️ A hlavně kandidátům - Pavel Poc, Olga Sehnalová, Radek Hlaváček, Zuzana Brzobohatá, Daniela Vašátková a všichni ostatní udělali obrovský kus práce. Nic nebylo zbytečné a čas to ukáže. Teď musíme všichni k veslům a ještě více zabrat! Jana Maláčová ČSSD Jan Hamáček Pavel Poc Zuzana Brzobohatá Olga Sehnalová Daniela Radek Hlaváček
Zveřejnil(a) Jana Maláčová dne 27. May 2019
Řadili se mezi nejvýraznější české tváře v Evropském parlamentu. Jaromíra Štětinu a Pavla Teličku spojovalo i to, že do volebního klání vstoupili pod novou značkou. Se zázemím zavedených stran a hnutí se před volbami rozloučili. Štětina ukončil spolupráci s TOP 09, Telička za sebou nechal hnutí ANO. Sázka na vlastní tvář ale ani jednomu nevyšla, éra obou mužů v Evropském parlamentu končí. Zatímco Štětina chce vedle péče o zahradu psát knihy, Telička politické ambice nevzdává.
Poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna ČTK řekl, že se ze sociální demokracie stala nezajímavá a nenáviděná strana, která se pohybuje se svým volebním výsledkem v evropských volbách na hranici klinické smrti. Volání po odchodu Hamáčka ale podle Foldyny není řešením, protože ČSSD nemá jiného lídra. "Problém Jana Hamáčka je v tom, že se stále dívá do zpětných zrcátek a má příliš svázané ruce," uvedl poslanec a bývalý místopředseda strany.
Jedním z témat, která budou v příštích letech rozdělovat evropské politiky, se může stát odlišný přístup k ekologickým tématům.
Tohle by mohlo být nové dělení Evropy - nové rozdělující téma typu "uprchlíci". Na západě tendence k udržitelnosti a zelené ekonomice, na východě uhlí a spalovací motory. https://t.co/SRuySsEROs
— Filip Černý (@Filip_Cerny) May 27, 2019
Příkladem "totálního selhání" sociální demokracie je podle krajského předsedy Petra Pavlíka také angažmá ministra Staňka na ministerstvu kultury a neschopnost jej rychle odvolat poté, co svůj resort destabilizoval. "Zkrátka, v každodenní politice zapomínáme, že tu nejsme od funkcí, ale pro lidi," řekl Aktuálně.cz. Doplnil, že v novou generaci politiků ČSSD kolem Tomáše Petříčka či Ireny Ropkové věří.
Podle krajského předsedy ČSSD v Praze Petra Pavlíka se musí strana od základu proměnit. "Voliči jasně řekli, že kosmetické změny na tváři sociální demokracie nestačí. Ujel nám vlak, který nedoženeme, pokud budeme dělat stále ty samé chyby," uvedl pro Aktuálně.cz.
Dodal, že ČSSD podle něj škodí nedostatek odhodlání k radikální politické akci, nečitelná a špatně prezentovaná politika, nedostatečná práce s členskou základnou, absence touhy vítězit i zcela zbytečné trafiky pro vysloužilé politiky.
Přečtěte si komentář Jana Lipolda k výsledkům voleb do Evropského parlamentu.
Na severu Evropy ve volbách pohořely protiimigrační strany. Dánská lidová strana, která v posledních eurovolbách zvítězila, byla tentokrát jen čtvrtá se ziskem 10,7 procenta hlasů. Očekávání nenaplnili ani nacionalisté ve Finsku a Švédsku. Průzkumy jim předpovídaly výraznější úspěch.
Jednou ze stran, které ve volbách do Evropského parlamentu mohly svým výsledkem leckoho překvapit, je i uskupení Ano, vytrollíme europarlament. Na první pohled recesistická volební bojůvka, kterou na kandidátce vedla coby jednička internetová hvězda líčení Sejroška, získala 1,56 procenta hlasů. To obnáší také příspěvek od státu přes 1,1 milionu korun na úhradu volebních nákladů.
Vítězem eurovoleb v Polsku je Jaroslaw Kaczyński, předseda vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), píše zpravodajský server Onet.pl. "Ještě nikdy v žádných volbách nedosáhl PiS tak skvělého výsledku," napsal.
V Polsku ještě nejsou sečteny všechny hlasy, předběžně lze ale vidět, že země je rozdělená - na západ, který volil spíše tzv. Evropskou koalici, a východ hlasující pro Kaczyńského. Podle některých hlasů to dokonce připomíná východní a západní Německo před pádem Berlínské zdi.
Electoral map of Poland like pre-89 Germany, with Warsaw in the role of West Berlin... pic.twitter.com/cIabOikpoT
— Anne Applebaum (@anneapplebaum) May 27, 2019
Ministryně sociálních věcí Jana Maláčová nechce malovat zeď narůžovo.
Volby do Evropského parlamentu nedopadly pro ČSSD dobře. Nebudu tady malovat zeď narůžovo, říkat, že chybělo málo, nebo že příště to dopadne lépe. Nemáme ani jednoho europoslance. A to mě moc mrzí.
— Jana Maláčová (@JMalacova) May 27, 2019
Řecké vládní levicové hnutí SYRIZA ve volbách jasně prohrálo s opoziční Novou demokracií. Po sečtení více než tří čtvrtin odevzdaných hlasů získalo 23,7 procenta, zatímco konzervativce volilo 33,2 procenta voličů.
Premiér Alexis Tsipras proto už oznámil, že příští týden požádá prezidenta o vypsání termínu předčasných parlamentních voleb, které by se mohly konat koncem června.
Markéta Gregorová (piráti) se vzdá mandátu zastupitelky Brna, protože ji voliči ve víkendových volbách zvolili do Evropského parlamentu. V Evropském parlamentu se chce zaměřit na lepší informovanost občanů a na otázku exportu zbraní do krizových oblastí, kde pak kvůli tomu umírají lidé. Gregorovou by v brněnském zastupitelstvu měla nahradit další náhradnice Monika Spilková. Gregorová se původně měla stát brněnskou radní pro kulturu, ale nakonec to odmítla a kandidovala v evropských volbách.
Protiimigrační Liga italského vicepremiéra Mattea Salviniho získala v eurovolbách 34,3 procenta hlasů. Zdvojnásobila tak zisk z loňských voleb do italského parlamentu. Na druhém místě skončila opoziční Demokratická strana s 22,7 procenta hlasů a až třetí vládní Hnutí pěti hvězd se 17 procenty.
"Dnes vzniká nová Evropa, zažijeme novou evropskou renesanci, která bude založená na práci, právech a bezpečnosti," řekl Salvini na noční tiskové konferenci v Miláně.
K výsledkům voleb se už vyjádřil i maďarský premiér Viktor Orbán. Jeho strana Fidesz jasně zvítězila a získala 13 z 21 maďarských křesel v Evropském parlamentu. "Ukázali jsme, že Maďarsko je silné, protože Maďaři jsou jednotní," řekl Orbán.
"Vítězství ve volbách znamená, že Maďaři nám svěřili úkol zastavit imigraci po celé Evropě," dodal. Fidesz podle něj chce "chránit křesťanskou kulturu" a "bude spolupracovat s kýmkoliv, kdo chce zastavit imigraci".
Na Slovensku zvítězila koalice proevropských neparlamentních stran Progresivní Slovensko (PS) a Spolu. Naopak tradičně silná vládní strana Směr-SD skončila až druhá. "Občané Slovenska velmi touží po změně a těch, co si pod ní nepředstavují návrat totality, je výrazně více," píše k tomu slovenský list Sme.
"Výsledky voleb do europarlamentu přepisují politickou mapu Slovenska. Vítězem je PS/Spolu, Směr na minimu!" hlásí pak nejčtenější slovenský list Nový čas.
Piratští europoslanci vyráží do Belgie na jednání frakce.
Budoucí pirátští europoslanci ještě brzo ráno odletěli do Belgie, kde je čekají jednání o frakcích. O všem budeme v budoucích dnech informovat. :) pic.twitter.com/Qu2AjozESE
— Piráti (@PiratskaStrana) May 27, 2019
Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka je výsledek eurovoleb "porážkou demonstrantů proti Babišovi".
Vítězství hnutí ANO, které získalo šest mandátů a o dva europoslance posílilo, označil prezidentův mluvčí za porážku demonstrantů proti Babišovi: https://t.co/xyl4YytrFT
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) May 27, 2019
Překvapení Luďka Niedermayera, který získal nejvíce preferenčních hlasů ze všech.
Díky moc!
— Luděk Niedermayer (@LudekNie) May 27, 2019
Jsem fakt překvapený. Hodně.
Důvěry si moc vážím...
"Výsledek je prostě tvrdá rána. Bolí nás to," řekl v výsledku předseda ČSSD Hamáček. Více se dočtete v našem článku.
Jan Zahradil (ODS) děkuje voličům.
Děkuji všem, co nezlomili nad @ODScz hůl a nafoukali naší lodi vítr do plachet. Pirátskou bárku jsme nechali za sebou. Pramici TOPSTAN nepomohla ani výměna kormidelníka na poslední chvíli. Babišův Titanic nám sice ještě ujel, ale až narazí do ledovce, předjedeme ho taky.😊
— Jan Zahradil (@ZahradilJan) May 27, 2019
Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského vyhrála nedělní volby do Evropského parlamentu. Podle výsledků, které ráno zveřejnila státní volební komise po sečtení téměř 96 procent hlasů, konzervativní a nacionalistická formace získala 46,01 procenta hlasů, zatímco opoziční Evropská koalice 37,9 procenta.
Výsledky podle televize TVN 24 ukázaly rozdělení země: západ hlasoval pro opozici, východ - s výjimkou Varšavy - ovládla vládní strana.
Třetí příčku obsadila nová liberální strana Wiosna (Jaro) Roberta Biedroně, prvního polského politika otevřeně se hlásícího k homosexuální orientaci, kterou podpořilo 6,02 procenta voličů. Ostatní uskupení podle těchto údajů skončila pod pětiprocentním volebním prahem.
K volbám přišlo rekordních 45,4 procent voličů. Až dosud se v každých volbách do EP pohybovala polská účast do 25 procent.
Podle šéfredaktora Respektu Erika Taberyho čeká ČSSD diskuze o změně lídra strany.
.@etabery: Jestli u TOP 09 možná proběhne debata o novém lídrovi, u ČSSD by se měla odehrát stoprocentně. Jan Hamáček je slušný politik, ale působí jako slušný bratr Andreje Babiše. Když šéf ANO udělá botu, šéf ČSSD to nějak vyžehlí https://t.co/qqEYvztsvw
— Michal Ischia (@ischiam) May 27, 2019
Koalice STAN s TOP 09 si nejlépe vedla v obci Dolní Studénky na Šumpersku (49,88 procenta), ve 290 obcích voliče neměla.
Baštou SPD byla Nová Ves na Sokolovsku (63,16 procenta), hlasy nedostala ve 272 obcích.
Lidovci si nejlépe vedli v Dobrohošti na Jindřichohradecku (78,57 procenta), v 756 obcích neoslovili ani jednoho voliče.
Komunisté nejlépe dopadli v Malíkově na Svitavsku, kde pro ně hlasovala přesně polovina voličů, v 311 obcích neobdrželi žádný hlas.
Sociálním demokratům k udržení v europarlamentu nepomohly ani hlasy 52,63 procenta voličů v obci Chobot na Strakonicku, v níž loni v lednu hlava státu posbírala procentuálně nejvíce hlasů v prvním volebním kole. V 673 obcích neobdržela ČSSD ani hlas.
Hnutí ANO v evropských volbách získalo procentuálně nejvíce hlasů ve Sloupně na Havlíčkobrodsku (73,33 procenta), ve 24 obcích naopak nezískalo ani jeden hlas.
ODS bodovala ve Staňkovicích na Litoměřicku (87,5 procenta), bez hlasu byla ve 168 obcích.
Piráti si nejlépe vedli v Bratronicích na Strakonicku (44,83 procenta), ve 115 obcích nepřesvědčili ani jednoho voliče.
Podle neúspěšného prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše není příliš důvodů k radosti.
Přestože k volbám do Evropského parlamentu přišlo nejvíce lidí v historii, účast ve výši 28 % není žádný důvod k jásání. O něco více mě těší, že strany, které nevnímají EU jako ztělesněné zlo nebo pouze jako stroj na dotace, získaly většinu...
— Jiří Drahoš (@jiridrahos1) May 27, 2019
ODS, Spojenci pro Evropu (STAN a TOP 09 a menší subjekty), lidovci, Hlas a další promeškali šanci ukázat národu, že Babiš na liberální demokraty nemá, píše komentátor Aktuálně.cz Martin Fendrych.
Evropané ve volbách do Evropského parlamentu potrestali tradiční strany. Vůbec poprvé v dějinách přišli o většinu evropští lidovci a socialisté. Největší část voličů od nich ale neodešla ke krajní pravici nebo k jiným tvrdým kritikům Evropské unie.
Někteří čeští politici krátce po zveřejnění výsledků voleb do europarlamentu nešetřili tvrdými slovy. Podívejte se na jejich reakce.
Vážení čtenáři, ohlasy a reakce na výsledky hlasování do Evropského parlamentu budeme i během pondělí sledovat online.
Vážení čtenáři, pro tuto chvíli se s vámi loučíme. V online reportáži budeme znovu pokračovat ráno. Redakce Aktuálně.cz
Podívejte se na přehled poslanců, kteří budou Česko v Bruselu zastupovat.
Miroslav Kalousek na Twitteru připomněl, že po evropských volbách v roce 2004 rezignoval tehdejší premiér Vladimír Špidla kvůli neúspěchu své ČSSD, která získala 14 procent hlasů. "Co dnes udělá předseda (ČSSD a vicepremiér) Jan Hamáček, když svoji stranu do EP nedostal vůbec?" napsal. V předchozím tweetu vyjádřil zklamání nad tím, že se ke společné kandidátce STAN a TOP 09 nepřipojili i končící europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina, který šel do voleb s vlastním hnutím Evropa společně, a hnutí Hlas končících europoslanců Pavla Teličky a Petra Ježka.
Jen vzpomínka pamětníka : Když v prvních eurovolbácn v r.2004 získala @CSSD “pouhých” 14%, její předseda rezignoval a protože to byl premiér, padla i vláda. Co dnes udělá předseda @jhamacek, když svoji stranu do EP nedostal vůbec?
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) May 26, 2019
Okamura uvedl, že by model současné EU chtěl zrušit. Volební účast by podle Okamury mohla být vyšší, pokud by se do systému Evropské unie zavedlo více prvků přímé demokracie. Voleno by podle něj mohlo být například vedení EU.
Podle předsedy hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury výsledkem přesně podle plánu, který si strana stanovila. Je vidět, že SPD a jeho program mají své pevné místo na české politické scéně, dodal. SPD se podle Okamury ihned zapojí do práce v Evropském parlamentu. Spolupráci s dalšími českými europoslanci Okamura v budoucnu nevylučuje. "Na prospěšných tématech pro českou republiku chceme spolupracovat se všemi českými europoslanci," řekl Okamura.
ANO vyhrálo ve všech krajích kromě Prahy, kde zvítězila koalice TOP 09 a STAN. Podle Dominika Feriho je to důkaz toho, že spojení bylo správné.
Předseda pirátů Ivan Bartoš poděkoval voličům a všem, kdo pracovali na kampani. Podle něj byla zábava program strany propagovat. "Pirátská strana se ziskem těchto tří mandátů dostala na další metu politiky. Náš cíl v kampani byl o trochu ambicioznější, hovořilo se o potenciálu pirátů dosáhnout dvaceti procent. Toho jsme nedosáhli. Ale výsledek je to stejně dobrý. Po volbách do poslanecké sněmovny se nám podařilo vyrůst," zhodnotil výsledek voleb. Nemyslí si, že by strana někde chybovala. Podle něj se jim však nepodařilo dostat k volbám právě voliče pirátů.
.@PiratskaStrana slaví. Nejprve objímání, pak roznášeli šampaňské.@Hospodarky @Aktualnecz pic.twitter.com/v6bzZBLCsK
— Kateřina Frouzová (@KaterinaFrouz) May 26, 2019
Předseda STAN Vít Rakušan považuje volební výsledek za úspěch. "Zaprvé, dvojciferný výsledek, byť nám předvolební průzkumy příliš šancí nedával, tak jsme se dostali nad 11 procent. Za druhé, máme tři mandáty, což je to, o čem jsme hovořili, že je hranice našeho úspěchu. Volby považujeme za velký úspěch," řekl Rakušan.
11,7 % ! :-) Děkujeme! A...nevěřme průzkumům. pic.twitter.com/88UnybWsrC
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) May 26, 2019
Ze sněmovních stran na letošních volbách do Evropského parlamentu vydělají patrně jen Piráti a mírně ODS. Vyplývá to z porovnání udávaných nákladů na kampaň a peněz, které dostanou úspěšné strany od státu za získané hlasy. Největší finanční ztrátu pak zřejmě utrpí vítězné hnutí ANO, mohla by činit kolem 20 milionů korun. Vládní ANO vynaložilo na kampaň podle dostupných informací až 35 milionů korun, od státu dostane za hlasy zhruba 15 milionů. Ztrátové budou volby také pro koaliční ČSSD, rozdíl mezi náklady na propagaci a státním příspěvkem by u ní měl činit asi minus osm milionů korun.
Sociální demokraté budou nyní volební výsledek analyzovat. Podle končícího europoslance Pavla Poce analýza ukáže, zda je za volebním neúspěchem výběr témat či účast ve vládě. "Každý má na tom výsledku nějaký podíl. Může být částí toho, že jsem osoba, která nebyla úplně známá," uvedl. Je přesvědčen o tom, že jeho strana využila v kampani všechny nástroje, které mohla. Připustil, že výsledky práce v Evropském parlamentu ale možná nedokázali sociální demokraté "prodat". Uvedl také, že česká společnost se podle něj bude muset vypořádat s "kultem Andreje Babiše".
Piráti chtěli z eurovoleb víc mandátů. Míříme do jedné z liberálních frakcí, vzkázali.
Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček označil historicky nejvyšší volební účast za skvělou zprávu. Výsledek voleb podle něj znamená porážku demonstrantů proti vládě premiéra Andreje Babiše.
Statistici měli data o hlasování v evropských volbách na serverech od sobotního večera. Byla zašifrovaná a šifrovací klíče byly rozděleny mezi několik lidí. Finální výpočet rozdělení mandátů provedli až v neděli večer, řekl novinářům předseda Českého statistického úřadu (ČSÚ) Marek Rojíček. "Průběh zpracování byl obdobný jako v jiných volbách. První okrsek přišel poměrně brzy po zavření volebních místností, poslední jsme zpracovávali zhruba ve 20:15," uvedl Rojíček.
Nejvíce preferenčních hlasů ze všech kandidátů získal ve volbách Luděk Niedermayer (TOP 09). Jeho jméno na kandidátce zakroužkovalo 67 430 voličů. Na Twitteru mu pogratuloval bývalý předseda strany Miroslav Kalousek.
Absolutním vítězem v počtu preferenčních hlasů se stal @LudekNie. Mám velkou radost z toho, že voliči (na rozdíl od stranických orgánů) dávají přednost odborné kompetenci a pracovitosti.
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) May 26, 2019
Mezi krajskými městy vedla ve volební účasti Praha. Na druhém místě se ocitl Hradec Králové, kde přišlo volit 36,08 procenta lidí. Na posledním místě v žebříčku krajských měst skončilo Ústí nad Labem s volební účastí 22,74 procenta.
Nejvyšší volební účast ve volbách do Evropského parlamentu zaznamenala obec Čilá na Rokycansku, kde přišlo k urnám 90 procent voličů. Naopak nejmenší volební účast byla ve Vřesové na Sokolovsku, kde jich přišlo necelých devět procent.
Výsledky voleb do Evropského parlamentu v Česku nejsou překvapivé, pro vládní ČSSD jsou ale debaklem, shodují se politologové. Hnutí ANO, které vyšlo z eurovoleb jako vítěz, podle nich nedokázalo zúročit svou masivní kampaň a zmobilizovat všechny své voliče. "Pro (předsedu ANO) Andreje Babiše bude výsledek zklamáním. Hnutí nedokázalo vzhledem k masivní kampani zmobilizovat své voliče," řekl politolog Daniel Kunštát z Vysoké školy Cevro Institut.
Bývalý předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek na Twitteru okomentoval výsledky voleb. Podle něj lidovci při takové volební účasti více mandátů získat nemohli.
V ČR nakonec dobré. Při takové účasti jsme na tři mandáty sáhnout nemohli. Překvapivě málo Piráti, koalice včetně Zelených na spodní hranici. Lži SPD se jí bohužel vyplatily.
— Pavel Bělobrádek (@PavelBelobradek) May 26, 2019
Babiš Česko neválcuje, 21 procent je neúspěch, píše v komentáři Martin Fendrych. Podle něj opoziční strany i menší uskupení jako Hlas a další promeškali šanci ukázat národu, že Babiš na liberální demokraty nemá.
Většina nacionalistických, krajně pravicových či protiimigrantských stran je nyní v Evropském parlamentu členem frakce Evropa národů a svobody (ENF). Ta má zatím 57 křesel.
Členy ENF jsou například italská Liga vicepremiéra a ministra vnitra Mattea Salviniho, rakouská Svobodná strana Rakouska (FPÖ) nebo francouzské Národní sdružení (RN). Do plánované nové frakce v EP se hlásí i řada obdobných stran z dalších zemí a podle průzkumů by popularita těchto stran mohla notně zamávat poměrem sil v EP.
Lídři TOP 09 by podle svých slov rádi viděli na pozici eurokomisařky nadále Věru Jourovou. "Za mě osobně si dovedu představit, že paní Jourová bude v komisi pokračovat. Byť jsem několikrát jasně řekl, že třeba v otázce boje proti dvojí kvalitě potravin se neshodneme. Já jsem byl mnohem razantnější. To je jedna věc, na které se neshodneme, ale jinak za mě funkci eurokomisařky zvládala," řekl Jiří Pospíšil.
"Já pokud jde o paní eurokomisařku Jourovou, tak musím ocenit spolupráci. Ona je z ANO asi to nejlepší, co by tam mohlo jít. Takže bych to přivítal. Na druhou stranu bude to rozhodování vlády. Pro nás je důležité, aby vláda vyslala někoho, kdo tento kredit neztratí. Chtěl bych v tomto paní eurokomisařku ocenit," dodal Stanislav Polčák.
Ve Velké Británii je spočítáno 6 ze 12 velkých obvodů. Radují se Strana pro brexit a prounijní Liberální demokraté. Z 35 již rozdělených europoslaneckých mandátů jich bere probrexitová strana europoslance Nigela Farage 15, Liberální demokraté sedm.
Končící europoslanec Pavel Telička ocenil, že jeho hnutí Hlas se ve volbách do Evropského parlamentu stalo nejúspěšnější mimoparlamentní stranou. Novinářům dnes řekl, že čekal víc než 2,38 procenta hlasů, výsledek je ale nutné přijmout i vzhledem k tomu, že hnutí vzniklo teprve před třemi měsíci. "Když se podívám na to, kolik procent má ANO, SPD nebo KSČM, tak musím říct, že se tím Česká republika zařadila do menšiny po boku takových zemí, jako je Itálie nebo Maďarsko. To mě mrzí," uvedl Telička.
Neúspěšný lídr kandidátky ČSSD Pavel Poc rozhodně nedoporučí vedení své strany, aby ve vládě podpořilo na post českého eurokomisaře znovu Věru Jourovou. Důvody neupřesnil, chce je sdělit nejdřív straníkům. "Nebudu to vedení sociální demokracie doporučovat v žádném případě," uvedl Poc.
Všichni proti nám jeli ostrou antikampaň, ale my jsme zvítězili, shrnul výsledky voleb Andrej Babiš.
Předseda KDU-ČSL Marek Výborný označil zisk dvou mandátů v europarlamentu za úspěch. "Ten výsledek, který činí 171 723 hlasů, je pro nás úspěchem, protože když porovnáme výsledek z voleb před pěti lety v roce 2014, (tehdy) jsme získali o 21 000 hlasů méně," řekl Výborný. Neúspěšný lídr kandidátky Pavel Svoboda podle Výborného zůstane nadále výraznou tváří lidovců.
Získali jsme o 21 tisíc hlasů víc než před 5 lety! Moc vám za každý hlas děkujeme! Nezklameme vás!
— KDU-ČSL (@kducsl) May 26, 2019
Gratulujeme @TomZdechovsky a @msojdrova k obhájení mandátu! 💛 pic.twitter.com/bjWCK9jIdn
Ve Španělsku je sečteno 98 procent hlasů a podle očekávání vyhráli vládní socialisté (PSOE) se ziskem téměř 33 procent odevzdaných hlasů a 20 europoslaneckých křesel.
Neúspěch koaliční ČSSD nebude mít podle Andreje Babiše vliv na vládu, nevidí žádnou souvislost mezi výsledky a koaliční spoluprací. S ČSSD hodlá Babiš také vyjednávat o nominaci českého zástupce v Evropské komisi, kandidátkou ANO je nynější eurokomisařka Věra Jourová. "Pokud bude mít ČSSD jiného kandidáta, budeme o tom vést debatu. Ale ještě to není na stole," řekl Babiš. Přál by si, aby Česko získalo v příští komisi silnější portfolio, než je nynější oblast spravedlnosti, ochrany spotřebitele a rovných příležitosti mužů a žen. "My bychom chtěli jiné portfolio, například vnitřní trh," řekl Babiš. Dodal, že tuto oblast považuje za nejdůležitější pro Česko.
KSČM provede analýzu voleb, hodnotit je bude poté v červnu. Po vyhlášení výsledků voleb do Evropského parlamentu řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. "Pro nás jsou výsledky výzvou, abychom nadále sjednocovali levicové síly v České republice," řekl předseda KSČM. Jediná europoslankyně za KSČM Kateřina Konečná prohlásila, že nepřestane bojovat za sociální témata. "Chci, aby je řešili lidé, kteří je řešit chtějí, ne ti, jejichž programem je rozbíjení něčeho," prohlásila. Dodala, že by ráda zůstala ve výboru pro životní prostředí a výboru pro vnitřní trh.
Skokan letošních voleb Alexandr Vondra po svém zvolení komentuje výsledky voleb v Maďarsku a Polsku.
Mezi hlavní události voleb určitě patří úspěch A. Vondry z ODS, který z 15. místa přeskočil na 2. místo. Za redakci @Aktualnecz jsem se ho zeptal, co říká na situaci v Polsku a Maďarsku , protože jeho přítel V. Havel by patrně z tamní situace radost neměl. Odpověď ve videu... pic.twitter.com/n6PwEAMwNx
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) May 26, 2019
Obě největší frakce v EP, lidovci i socialisté dopadli hůře než v posledních eurovolbách v roce 2014. Tehdy měla EPP 221 mandátů a socialisté 191. Nyní poprvé za desetiletí přišly o společnou nadpoloviční většinu a k prosazení své proevropské agendy budou potřebovat třetího partnera.
Nejpravděpodobněji půjde o liberální ALDE
Velkou radost měl z obhájení mandátu Jan Zahradil. ODS označil za nejsilnější opoziční stranu.
Lidovecký kandidát na předsedu Evropské komise Manfred Weber děkuje voličům. "Jsem rád, že CSU roste. Jsme bavorská evropská strana," napsal na twitteru.
Herzlichen Dank an die Bayern für diesen Vertrauensbeweis. Die CSU hat gemeinsam die Trendwende geschafft. Ich freue mich, dass die CSU zulegt. Wir sind die bayerische Europapartei. #DeinEuropa https://t.co/3eUih3T4gV
— Manfred Weber (@ManfredWeber) May 26, 2019
Do evropského parlamentu lidé za piráty zvolili i dvojku kandidátky Gregorovou a poslance Peksu. Oba slíbili, že složí všechny své politické funkce a budou se věnovat práci v EU. Piráti za několik hodin odlétají do Bruselu vyjednat o tom, do jaké frakce vstoupí. Řekl to lídr jejich kandidátky Marcel Kolaja. Například na pondělí má naplánovanou schůzku s evropskými zástupci zelených.
K vítězství hnutí ANO pogratuloval předseda ODS Petr Fiala. "Gratuluji i vítězi voleb, ale doufám, že to bylo naposledy," řekl Fiala a poděkoval voličům. Podle předsedy Petra Fialy dali voliči najevo nesouhlas s premiérem Andrejem Babišem (ANO). "Země má naději na změnu," uvedl při vyhlášení výsledků. ODS podle něj splnila svoje předsevzetí a dalším cílem je pro ni vítězství ve sněmovních volbách.
Antikampaň byla podle Babiše vylhaná a velice intenzivní. "Ale vyhráli jsme, je to skvělé, znovu všem děkuji. Já jsem to bral jako nějaký indikátor, jestli naše vláda funguje. A myslím, že vláda funguje skvěle, má výsledky, není důvod mít obavy o budoucnost naší země," konstatoval premiér.
Premiér Andrej Babiš označil na dnešní tiskové konferenci vítězství ANO ve volbách za skvělý výsledek. Proti hnutí byla podle jeho názoru v poslední době vedena intenzivní a sprostá antikampaň. "Těch mýtusů, co na nás bylo použito," kritizoval. Propadák koaliční ČSSD podle něj nebude mít vliv na vládu, nevidí žádnou souvislost mezi výsledky a koaliční spoluprácí.
Výsledek eurovoleb je pro ČSSD tvrdá rána. Nevím, co teď budu dělat, říká lídr kandidátky Poc.
Co se týče úspěšnosti jednotlivých stran, tak nejvíce křesel v EP obsadí německá CDU/CSU, pak němečtí zelení, následovaní Salviniho Ligou a Národním sdružením Marine Le Penové.
Con las proyecciones actuales, estos serán los partidos con más escaños en el nuevo Parlamento Europeo:
— Andrea Rizzi (@and_rizzi) May 26, 2019
-CDU/CSU (Alemania), 29
-Verdes (Alemania), 22
-Salvini, 22
-Le Pen, 22
-Macron, 21
-PSOE, 20
-PD Italia, 18https://t.co/BWMCYfJoVK
"ODS nakonec o půl procenta uspěla lépe a mají o mandát více. My ale do Evropského parlamentu vysíláme kvalitní tým s kvalitním programem. A věřím, že se nám podaří propojit evropskou politiku s politikou domácí," řekl o výsledcích předseda pirátů Ivan Bartoš.
V Německu eurovolby podle upřesněných odhadů veřejnoprávní televize ARD vyhrála výrazně oslabená konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové s 28,7 procenta hlasů. Druzí jsou Zelení s 20,7 procenta a třetí sociální demokracie (SPD) s 15,6 procenta.
Pro vládní strany CDU/CSU a SPD je to nejhorší výsledek v evropských volbách, pro Zelené naopak jasně nejlepší.
Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil oplýval ve volebním štábu nadšením. "Jako lídr říkám, že jsem spokojený. Přiznám se, že jsem měl dva cíle - mít dvouciferný výsledek a mít tři mandáty. Obojího jsme dosáhli. A když se podíváte na výsledky, tak máme stejné zastoupení jako favorizovaní piráti. Opět se potvrdilo, že když TOP 09 a STAN jdou dohromady, tak jsou relevantní politickou silou a mají podobnou sílu jako mají piráti nebo ODS. Potvrdilo se to na podzim v komunálních volbách v Praze, kde jsme stejně silní jako piráti a ODS. A potvrdilo se to i nyní. Já doufám, že to je velký příslib do budoucna. A je to velký závazek do budoucna, že se musíme pokusit dát naše spojení prohlubovat," řekl Pospíšil.
Vítězem letošních voleb do EP se podle předběžných výsledků stala Evropská lidová strana (EPP). Měla by získat 178 z celkem 751 křesel.
Druzí socialisté (S&D) by měli získat 152 mandátu a třetí, liberální frakce ALDE 108.
Takhle aktuálně vypadá rozložení sil v europarlamentu:
Latest provisional results of the 2019 European elections (for more information check https://t.co/cy2uaAq3bY): pic.twitter.com/4iwKOXeG7w
— European Parliament (@Europarl_EN) May 26, 2019
Podle neziskové organizace Fórum 50 % vzrostl v Evropském parlamentu počet žen, které budou reprezentovat ČR. Tu v ní bude nově zastupovat celkem sedm europoslankyň, oproti dosavadním pěti. V jednadvacetičlenné české delegaci tak činí podíl žen přesně jednu třetinu, uvádí analýza Fóra 50 %. Nejvíce europoslankyň bylo zvoleno za hnutí ANO (Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Radka Maxová), následují čtyři strany, které mají po jedné europoslankyni: ODS (Veronika Vrecionová), piráti (Markéta Gregorová), KDU-ČSL (Michaela Šojdrová) a KSČM (Kateřina Konečná).
Skokanem letošních voleb do Evropského parlamentu je vedle důstojníka v záloze Hynka Blaška z SPD (původně byl na 8. místě kandidátky SPD, nakonec mezi dvěma novými europoslanci této strany) taky bývalý ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), který se mezi finální čtyřku europoslanců za ODS vyhoupl dokonce až z 15. místa kandidátky.
Volební účast v celé EU překročila 50 procent.
Německá krajně pravicová AfD získala 11 mandátů a už vítá v EP Nigela Farage.
"Pokud Nigel Farage bude chtít vstoupit do parlamentní koalice, kterou právě vytváříme, samozřejmě ho necháme," nechal se slyšet europoslanec Jörg Meuthen.
Podle některých politologů můžou volby do EP naznačovat i jisté posuny na české politické scéně. Pokud by Češi volili stejně i do domácího parlamentu, mělo by ANO v přepočtu ve sněmovně 56 poslanců a většinu by nezískalo ani s pomocí KSČM a SPD. Dosavadní opozice (Piráti, ODS, STAN/TOP 09 a KDU-ČSL) by měla většinových 110 mandátů.
V Nizozemsku ztratila Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse. Obdržela pouhá čtyři procenta hlasů a dosavadní čtyři křesla z nizozemských 26 určitě neobhájí.
Radost Veroniky Vrecionové (ODS) ze zvolení europoslankyní bezprostředně po vyhlášení výsledků.
Mezi politiky ODS, kteří byli zvoleni do Evr. parlamentu, je i Veronika Vrecionová... @Aktualnecz tady zachytila její bezprostřední radost a první slova... pic.twitter.com/ePAT6P9ZJJ
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) May 26, 2019
Výsledek voleb v Praze:
Spojenci pro Evropu - 21 %
ODS - 19 %
Piráti - 19 %
ANO - 13 %
SPD - 6 %
Ačkoliv ANO vyhrálo eurovolby, voliče v Praze neoslovilo, píše komentátor Aktuálně.cz Jan Lipold.
Babišův problém Praha trvá: ANO 13 procent a daleko za TOP+STAN, piráty a ODS.
— Jan Lipold (@jan_lipold) May 26, 2019
Tady jsou noví čeští europoslanci:
Jména nových europoslanců přehledně. Kroužky poslaly vzhůru Sašu Vondru a dolu Pavla Svobodu. Luděk Niedermayer přeskákal mistra kroužků Pospíšila. pic.twitter.com/jAMbGaakxr
— Luboš Kreč (@LKrec) May 26, 2019
Reakce zástupců TOP 09 a STAN na zveřejnění výsledků eurovoleb.
Bezprostřední reakce na zveřejnění výsledků ve štábu TOP 09 a STAN. Předseda topky Jiří Pospíšil sledoval tiskovou konferenci statistického úřadu v ústraní. @Aktualnecz @Hospodarky pic.twitter.com/a1KCrzs3gV
— Radek Dragoun (@RadekDragoun) May 26, 2019
A tady jsou největší čeští rekordmani letošních voleb do EP - tedy europoslanci s největším počtem přednostních hlasů:
Luděk Niedermayer (TOP 09) 67 430
Dita Charanzová (ANO) 53 924
Jan Zahradil (ODS) 51 381
Hynek Blaško (SPD) 47 505
Lídr kandidátky KDU-ČSL Pavel Svoboda křeslo v europarlamentu nezískal. Na Twitteru poblahopřál kolegům, kteří jej přeskočili.
Děkuji všem voličům, kteří přijali občanskou odpovědnost za další vývoj naší vlasti. Ti zároveň rozhodli že KDU-ČSL bude mít nadále zastoupení v EP. Někteří mí kolegové ale dokázali oslovit voliče lépe než já. Ke zvolení jim blahopřeji. Bylo mi ctí být lídrem kandidátky KDU-ČSL.
— Pavel Svoboda (@1PavelSvoboda) May 26, 2019
Rekordní zisky po celé Evropské unii slaví enviromentální politické strany.
Environmentalist parties have seen record gains in the EU elections as the conservative EPP and centre left Social democrats seem likely to lose ground, setting the stage for the Greens to end up as kingmaker in the European Parliamenthttps://t.co/JsYDZACdgl pic.twitter.com/NB4NAQLCje
— AFP news agency (@AFP) May 26, 2019
Maďarský Fidesz polepší o jeden mandát a bude mu patřit 13 z 21 maďarských křesel. Otázkou je, zda bude Fidesz nadále náležet do řad evropských lidovců, jejichž frakce podle odhadů oslabí, či zda se přidá k jiné europarlamentní skupině.
O stavu současné ČSSD nejlépe svědčí, že zatímco v minulých eurovolbách důstojně soupeřila s ANO 2011, letos s bídou porazila formaci ANO, vytrollíme europarlament, píše na Twitteru komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk.
Předseda Pirátů Ivan Bartoš poděkoval na Twitteru voličům za podporu. "Získali jsme 3. místo a 13,95 % hlasů. Díky vám jsme uspěli více než ve volbách do Poslanecké sněmovny a potvrdili tak růst Pirátů, byť se nám nepodařilo dosáhnout odvážného cíle, který jsme si vytyčili. Ale plavba zdaleka nekončí," uvedl.
Slaví také SPD, která do EP vyšle dva zástupce. Překvapením je vykroužkování generálmajora v záloze Hynka Blaška z 8. místa kandidátky, který se tak dostal do Evropského parlamentu. V počtu hlasů přeskočil i lídra kandidátky Ivana Davida. Blaško často publikuje na Parlamentních listech a přebírá neověřené proruské konspirační články. Zpochybňuje v nich například sestřelení nizozemského letadla MH17 nad východní Ukrajinou v roce 2014 nebo otravu ruského exagenta Sergeje Skripala ve Velké Británii v roce 2018, za kterou podle Londýna i dalších západních zemí stojí Kreml.
Eurovolby v Británii by mohly být prvními zdejšími volbami na celostátní úrovni, v nichž obě hlavní britské politické strany skončí až za prvními dvěma příčkami. Stanice BBC po ohlášení výsledků z prvních obvodů předpovídá, že zvítězí Strana pro brexit europoslance Nigela Farage a že druzí budou prounijní Liberální demokraté. Až za nimi by skončila opoziční Labouristická strana a vládní konzervativci.
Volební účast byla vysoká, v Německu se oproti roku 2014 skočila ze 48 procent rovnou na 61.
Předseda ODS Petr Fiala se po vyhlášení výsledků voleb vítá se svými příznivci. Podívejte se na jeho první reakci.
Příchod předsedy ODS Petra Fialy mezi příznivce, jeho velká radost, a vůbec první reakce... pic.twitter.com/myGHLSqYUE
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) May 26, 2019
Satirické uskupení ANO, vytrollíme parlament, získalo 1,56 procenta hlasů, což při 30 korunách za hlas dělá státní příspěvek 1,111 milionu korun, uvedl komentátor Aktuálně.cz Jan Lipold.
Nacionalisté, se kterými budou tvořit koalici i dva poslanci za SPD, mají zatím v Evropském parlamentu 57 mandátů. V Itálii zvítězila Liga Mattea Salviniho a ve Francii Národní sdružení Marine Le Penové.
Do Evropského parlamentu nepronikl se svým novým politickým uskupením Hlas ani známý dosavadní europoslanec Pavel Telička, který v minulých volbách kandidoval za hnutí ANO. Jeho politický subjekt získal jen necelá tři procenta hlasů. Neuspěl ani europoslanec Jaromír Štětina, který byl před pěti lety na kandidátce TOP 09, ale nyní vytvořil nový subjekt - Evropa společně (ESO).
Naopak velké ztráty utrpěli komunisté. Namísto tří mandátů uhájili pouze jeden.
Kdo z českých politických subjektů tedy posílil? ANO to vytáhlo ze čtyř europoslanců na šest, ODS ze dvou na čtyři.
Mezi dvěma lidoveckými europoslanci, nově zvolenými do EP, chybí podle ČSÚ lídr kandidátky KDU-ČSL Pavel Svoboda. Přeskočili ho kolegové Michaela Šojdrová a Tomáš Zdechovský.
Volební účast v ČR byla 28,72 %. Jedná se o historicky nejvyšší účast v historii voleb do EP.
V Británii podle předběžných výsledků vede Strana pro brexit Nigela Farage.
Ve štábu ODS se slaví, lidé tleskají a ozývají se nadšené výkřiky. ODS bude mít čtyři europoslance, což je dvakrát víc než dosud.
Naprosto aktuálně vám @Aktualnecz přináší obrovskou radost ze štábu ODS pic.twitter.com/QraQo8dUpO
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) May 26, 2019
Ve Španělsku ještě nejsou spočítané všechny hlasy, ale podle mluvčí vlády zvítězili vládnoucí socialisté, kteří získají 20 mandátů.
Vládní ČSSD se do Evropského parlamentu nedostala, nezískala ani jeden mandát. Dosud přitom měla čtyři europoslance. Tentokrát však získala pouze 3,94 % hlasů a nepřekonala tak pětiprocentní hranici pro zisk jediného mandátu. Před pěti lety volilo do EP sociální demokraty 14,17 procenta voličů.
FIDESZ, maďarská vládní strana, získala 52 procent hlasů v Maďarsku a tím i 13 mandátů v Evropském parlamentu.
Italská Liga Mattea Salviniho v Itálii zvítězila nad Hnutím pěti hvězd.
Hranici pro vstup do EP překonalo 7 politických subjektů, stejně jako v roce 2014. Do Evropského parlamentu se dostaly tyto strany:
ANO - 21,2 % - 6 mandátů
ODS - 14,5 % - 4 mandáty
Piráti - 14 % - 3 mandáty
STAN a TOP 09 - 11,7 % - 3 mandáty
SPD - 9,1 % - 2 mandáty
KDU-ČSL - 7,2 % - 2 mandáty
KSČM - 6,9 % - 1 mandát
Začíná vyhlášení výsledků voleb do Evropského parlamentu. Sledovat živě vyhlášení můžete zde.
Oficiální výsledky eurovoleb na Slovensku: S 20,1 procenty Zvítězila koalice Progresivní Slovensko, s jehož podporou kandidovala nově zvolená prezidentka Zuzana Čaputová. Na druhém místě se umístil vládnoucí Směr (15,7 procenta), třetí je krajně pravicová strana Mariana Kotleby.
Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg (oba TOP 09) sledují výsledky eurovoleb.
S Karlem Schwarzenbergem čekáme v “kavárně Mlýnská” na volební výsledky. Hlavně ale přemýšlíme, jak budeme postupovat po volbách. pic.twitter.com/9LosM80yMO
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) May 26, 2019
Řecký premiér Alexis Tsipras v reakci na výsledky Evropských voleb a neúspěch jeho strany SYRIZA vyhlásil předčasné volby.
Premiér Andrej Babiš dorazil do volebního štábu ANO.
Andrej Babiš dorazil z Bratislavy do sídla ANO. Jako největší konkurenty svého hnutí v evropskych volbách označil piráty. Případný propad ČSSD podle něj nebude mít vliv na fungování vlády. pic.twitter.com/o6AEWevgfq
— Benedikt Lederer (@BenediktLederer) May 26, 2019
Zelená frakce v Evropském parlamentu sílí. Překvapivý úspěch zaznamenali zelení například v Portugalsku, kde s nimi předvolební průzkumy vůbec nepočítaly.
EU28: The Green wave is about to roll over Matteo Salvini's ENF/EAPN group in our projection. The difference between the two has shrunk to only five seats (from 22 seats when exit polls started coming in earlier today).
— Europe Elects (@EuropeElects) May 26, 2019
Follow live here: https://t.co/JaP0MTYOBR #EP2019 pic.twitter.com/IpMxV0ALjJ
Také členi ODS si krátili čekání sledováním hokeje.
Lídr ODS Jan Zahradil se ve šťábu ODS raduje! Z vítězství Finska nad Kanadou v hokeji :) To jeste není radost nad volebními výsledky, upozorňuje s úsměvem... Nálada je v sídle ODS výborná... Uvidíme za pár minut, jestli vydrží... pic.twitter.com/UNT66Av6Xu
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) May 26, 2019
Do volebního štábu ODS dorazil předseda Petr Fiala. O svých očekáváních ohledně výsledků voleb zatím s novináři nemluvil.
Do sídla ODS už přišel i předseda strany Petr Fiala - přišel, pozdravil a víc neřekl :) Mimochodem, strany se ujal před pěti lety, několik málo měsíců predtim, než strana získala jen 2 křesla v Evr. parlamentu - za pokles nemohl. Odpovědnost ponese až za dnešní výsledek
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) May 26, 2019
Ve dvojciferný volební výsledek věří přítomní ve štábu TOP 09 a Starostů a nezávislých (STAN), kde vládne optimistická nálada. Lídři doufají alespoň ve tři mandáty. "Nyní se ukáže, že má smysl, když se TOP 09, STAN a další politické subjekty spojují a vytvářejí jednu koalici," řekl novinářům Jiří Pospíšil.
Pokud by sociální demokraté v evropských volbách neuspěli a nezískali žádný mandát, na podobu vedení strany to nebude mít vliv. "Vedení strany bylo zvoleno relativně nedávno. Dostali jsme jasný mandát dovést sociální demokracii ke krajským volbám. Pokud chceme vyhodnocovat působení ve vládě nebo aktivitu vedení, první reálnou zkouškou budou krajské volby," uvedl předseda Jan Hamáček.
Hází ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) ručník do ringu? Důležitější než evropské podle ní budou výsledky krajských voleb.
Tak se zda, ze v centrale @CSSD se hazi rucnik do evropskeho ringu predem. Podle ministryne @JMalacova bude dulezitejsi vysledek krajskych voleb. Ty jsou za rok a pul. Zajimavy vzkaz. Tak snad u toho jeste pani ministryne bude. pic.twitter.com/rfL8GiqYoJ
— Jan Horák (@Ian_Horak) May 26, 2019
Sledovat volební výsledky dorazil do Velkopřevorského paláce už i předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.
Ve Velkopřevorském paláci je už i předseda @Pospisil_Jiri. I on za úspěch považuje deset a více procent. @Aktualnecz @Hospodarky pic.twitter.com/sKYmSVlsbI
— Radek Dragoun (@RadekDragoun) May 26, 2019
Eurovolební lídryně KSČM Kateřina Konečná by považovala za úspěch obhájení svého mandátu. Předseda KSČM Vojtěch Filip už v pátek uvedl, že by byl rád, kdyby strana získala dva nebo tři europoslance. V minulých volbách získali komunisté tři europoslance.
Lídr europarlamentní frakce ALDE Guy Verhofstadt naznačil, že zřejmě dál počítá s pokračováním účastí českého hnutí ANO v této politické skupině.
"Jsou našimi členy," reagoval Verhofstadt stručně v kuloárech na otázky českých novinářů ohledně další účasti politického uskupení premiéra Andreje Babiše ve frakci, jejíž součástí by se nově mělo stát například hnutí Obroda francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, a která jasně podporuje prohlubování evropské integrace.
Kdyby evropské volby v Česku dopadly podle zveřejněného dohadu serveru Politico, byla by to pro Piráty podle lídra jejich kandidátky Marcela Kolaji pozitivní zpráva. Piráti podle odhadu získaly 15,4 procenta hlasů a čtyři mandáty. "Tento odhad by znamenal, že jsme posílili od sněmovních voleb a že jsme skutečně nejsilnější opoziční stranou," řekl Kolaja.
Naopak v případě hnutí SPD Kolaja doufá, že se odhad mýlí. Podle serveru Politico by SPD měla skončit čtvrtá. "Vyzývali jsme voliče, aby šli volit, aby Evropu nerozbili nacionalisté, což jsme chápali jako riziko. Doufám, že v tomto bodě se odhad bude mýlit a že nacionalisté budou mít menší zisk," řekl Kolaja.
Do volebního štábu TOP 09 dorazila místopředsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová.
Ve štábu TOP 09 se již schází politici. Místopředsedkyně @market_a by za úspěch považovala dvouciferný procentuelní výsledek. pic.twitter.com/Jr5MS1gwev
— Radek Dragoun (@RadekDragoun) May 26, 2019
Ve volebním štábu ČSSD sleduje výsledky vedení strany, z kandidátů do Evropského parlamentu však zatím nepřišel nikdo. Například lídr kandidátky Pavel Poc místo toho slaví narozeniny s blízkými. "Taktické rozhodnutí. Tady možná nebude co slavit," glosuje z volebního štábu redaktor Aktuálně.cz Jan Horák.
"Kampaň ANO byla mohutná, myslím, že obhájí první místo," řekl lídr Pirátů Ivan Bartoš. Věří, že i pro Piráty to ale dopadne dobře, protože jdou v preferencích dlouhodobě nahoru.
U @PiratskaStrana se stále čeká. Lehká nervozita. pic.twitter.com/NiE3ArAlWO
— Kateřina Frouzová (@KaterinaFrouz) May 26, 2019
Evropští voliči vysílají různé signály, a pokud volí strany, které jsou kritické k současnému kurzu evropské integrace, tak by to jejich současní představitelé měli začít brát vážně," řekl lídr kandidátky ODS Jan Zahradil při příchodu do volebního štábu.
Lídr ODS Jan Zahradil přišel do centrály své strany, do níž vstoupil v roce 1991 - ano, už je to tolik let :) Za redakci @Aktualnecz mě mimo jiné zajímalo, co říká na předběžná čísla z Maďarska nebo Francie, a zda nemá obavu o budoucnost Evropy... Odpověď na videu... pic.twitter.com/4EpdJtzhZx
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) May 26, 2019
Svůj volební štáb otevřela ve 21:00 také ODS.
ODS otevřela své sídlo pro novináře v 21.00, venku čekáme na lídra Jana Zahradila... ODS čeká na výsledky v Truhlářské ulici ve svém sídle, ve kterém je od roku 2014 - v rámci úspor se sem přestěhovala na začátku roku 2014 pic.twitter.com/Vm43CWfUWM
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) May 26, 2019
Podívejte se, jak probíhá čekání na výsledky v jednotlivých volebních štábech.
Zástupci hnutí ANO věří, že zvítězí. Doufají v to, že získají více mandátů než před pěti lety, kdy dali voliči důvěru jejich čtyřem europoslancům. Na ohlášení výsledků voleb čekají členové hnutí ve volebním štábu na pražském Chodově ve stranické centrále. Premiér a předseda ANO Andrej Babiš zatím nedorazil, je na cestě z Bratislavy, kde sledoval zápas českých hokejistů o bronzovou medaili s Ruskem.
Maďarští europoslanci za stranu premiéra Viktora Orbána mohou sehrát v novém složení Evropského parlamentu klíčovou úlohu.
"Europoslanci by měli mít v budoucnu větší kontakt s Českem. Neměli by být jen v Bruselu, ale chodit mezi lidi. To do budoucna může zvýšit zájem o evropské volby," uvedla kandidátka ANO do Evropského parlamentu a poslankyně Radka Maxová. Doufá, že hnutí získá ve volbách čtyři mandáty.
Politická situace v Česku je v letošních evropských volbách podstatně odlišná než při posledních volbách do Evropského parlamentu před pěti lety, řekl novinářům předseda KDU-ČSL Marek Výborný. Na politické scéně se podle něj v uplynulém období objevily nové silné strany či hnutí, a pro lidovce by proto bylo dobrým výsledkem obhájit ve volbách jejich tři současné mandáty. Za dobrou zprávu pro Česko označil to, že se letos voleb zúčastnilo zřejmě více občanů než v roce 2014.
Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského zvítězila podle prvních odhadů ve volbách do Evropského parlamentu s nevelkým náskokem na opozici. Konzervativně nacionalistická formace získala 42 procent hlasů, zatímco opoziční Evropská koalice o tři procentní body méně. Ostatní strany se pohybují okolo pětiprocentního prahu, jehož překročení je pro zisk mandátů nutné.
V Polsku podle exit pollu vyhrála vládní konzervativní strana Právo a spravedlnost, za ní je relativně těsně opoziční proevropská koalice. Její šéfové si dělali naděje na výhru. Pro Poláky to byl průzkum bojem před říjnovými volbami do domácího parlamentu @Hospodarky @Aktualnecz pic.twitter.com/kt3X7Qk2ba
— Martin Ehl (@MartinCZV4EU) May 26, 2019
Server Politico zveřejnil odhad volebních výsledků v Česku. Podle nich dopadly takto: ANO 21,74 % (6 křesel), piráti 15,38 % (4 křesla), ODS 12,35 % (3 křesla), SPD 11,14 % (2 křesla), TOP 09 + STAN 10,41 % (2 křesla), KSČM 6,94 % (2 křesla), KDU-ČSL 6,27 % (1 křeslo) a ČSSD 6,25 % (1 křeslo).
Ve štábu ČSSD už je předseda strany Jan Hamáček. Úspěchem by pro něj bylo překonání pětiprocentní hranice.
Po vedoucim golu Kanady ve finale MS v hokeji nastalo ve stabu @CSSD druhe mensi vzruseni, mezi novinare zavital predseda strany @jhamacek. Cile si dava skromne, uspechem pro nej bude zdolani petiprocentni hranice. Strana pritom obhajuje ctyri kresla. pic.twitter.com/64806TuVuM
— Jan Horák (@Ian_Horak) May 26, 2019
Podle lídra SPD do evropských voleb Ivana Davida strana počítá s tím, že ve volbách získá dva mandáty. "Tři mandáty bychom považovali za úspěch," řekl.
Na příchod SPD čekají novináři v salonku a před restaurací U Zlaté konvice na Staroměstském náměstí, kde má strana volební štáb. Do části restaurace, kde se schází členové a příznivci hnutí, nemají přístup. Do štábu před 20:30 dorazil lídr hnutí do evropských voleb Ivan David.
Jednička ANO do evropských voleb Dita Charanzová dorazila do volebního štábu hnutí. "Něco to říká nám politikům i médiím. Měli bychom lidem umět lépe přiblížit evropská témata," řekla k volební účasti, která se odhaduje na 20 %. Sama by si ji přála vyšší.
Eurovolby na Slovensku podle odhadů vyhrála koalice Progresivní Slovensko, s jehož podporou kandidovala nová prezidentka Zuzana Čaputová. Vládní strana Směr je s necelými 16 procenty hlasů druhá.
SLOVENSKO: Odhady volebních výsledků. @Aktualnecz pic.twitter.com/vpo18YP6I7
— Jan Hejl (@janhejl) May 26, 2019
Čekání na výsledky voleb ve štábu ODS.
Přinášíme podrobnosti o novém složení Evropského parlamentu:
Dvě největší evropské frakce v letošních eurovolbách velmi pravděpodobně oslabí a přijdou o dosavadní společnou nadpoloviční většinu v Evropském parlamentu. Evropská lidová strana (EPP) by měla podle prvního odhadu získat 173 mandátů místo dosavadních 221 a i přes oslabení tak zůstat nejsilnější frakcí. Socialisté z S&D by mohli mít 147 nových europoslanců, v posledních eurovolbách dostali 191 mandátů.
První odhad rozložení mandátů v novém parlamentu, který novinářům v Bruselu nabídl mluvčí EP Jaume Duch, byl propočten z dosud zveřejněných odhadů volebních výsledků v 11 zemích unie a na základě průzkumů před volbami ve zbývajících 17 státech. Parlament v průběhu večera hodlá své údaje zpřesňovat do chvíle, než po 23:00 a uzavření volebních místností v Itálii bude moci začít zveřejňovat průběžné výsledky.
The first European Parliament seat projection of the night pic.twitter.com/pv9bf4HxDn
— POLITICO EU Elections News (@EUelectionsnews) May 26, 2019
Místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek dorazil do volebního štábu. Premiér Andrej Babiš tam zatím není.
Ve volebním štábu ČSSD zatím chybí politici, tak si novináři a příznivci sociálních demokratů krátí čas sledováním hokejového šampionátu.
O nejvetsi drama ve stabu @CSSD se zatim staraji hokejiste, kteri bojuji o zlato na mistrovstvi sveta. Podle zklamanych reakci po nepromenem najezdu tu vetsina novinaru preje Finsku. pic.twitter.com/7W2IViWlCX
— Jan Horák (@Ian_Horak) May 26, 2019
Předseda Pirátů ve volebním štábu
Evropský parlament zveřejnil první odhad nového složení. Nejvíc poslanců by měla mít lidovecká frakce EPP. Druhý největší klub budou mít socialisté.
Evropský parlament právě zveřejnil odhad složení. #EUelections2019 @CT24zive pic.twitter.com/M9XvnpSN7K
— Lukas Dolansky (@Lukas_Dolansky) May 26, 2019
Ve volebním štábu ČSSD jsou zatím jen novináři.
Takhle to zatim vypada ve stabu @CSSD, takto "zivo" tu bude priblizne do 23 hodin, nez se vyhlasi oficialni volebni vysledky. Uvidime, jak zivo tu bude potom. pic.twitter.com/siI4z3TcEK
— Jan Horák (@Ian_Horak) May 26, 2019
Volby do Evropského parlamentu vyhráli ve Španělsku vládní socialisté premiéra Pedra Sáncheze, kteří by v unijním zákonodárném sboru mohli mít nově 18 místo současných 14 poslanců. Vyplývá to z odhadů zveřejněných společností GAD3. Nově do europarlamentu vstoupí ultrapravicová strana Vox, bude mít čtyři až pět poslanců.
Konzervativní lidovci, kteří eurovolby před pěti lety vyhráli s 16 mandáty, přijdou podle GAD3 možná až o pět europoslaneckých křesel. Středopraví Ciudadanos si naopak výrazně polepší, místo dvou poslanců získaných v roce 2014 jich budou mít osm.
Jednotlivé evropské země hlásí vysokou volební účast:
Podle odhadů by mohla volební účast #evropskévolby2019 být nejvyšší za 20 let ⬇ https://t.co/NxNxL8UZUL
— Evropský parlament (@Europarl_CS) May 26, 2019
V Británii podle odhadů s náskokem zvítězí euroskeptická Strana pro brexit, zatímco konzervativci i labouristé silně ztratili.
UK (European Election), BritainElects projection:
— Europe Elects (@EuropeElects) May 26, 2019
Seats
BREX-EFDD: 24 (+24)
LDEM-ALDE: 15 (+14)
LAB-S&D: 14 (-6)
CON-ECR: 10 (-9)
GREENS-G/EFA: 4 (+1)
SNP-G/EFA: 2 (-)
PC-G/EFA: 1 (-)
+/- 2014 Election
Eurovolby ve Francii podle odhadů vyhraje krajně pravicová strana Národní sdružení Marine Le Penové s 24 procenty. Na druhém místě skončilo hnutí prezidenta Emanuela Macrona.
France, Harris projection:
— Europe Elects (@EuropeElects) May 26, 2019
RN-ENF: 24%
LREM+-ALDE: 22.5%
EELV-G/EFA: 12.5%
LR-EPP: 8.5%
FI-LEFT: 6.5%
PS/PP-S&D: 6.5%
DLF-ECR: 3.5%
G.s-S&D: 3%
PCF-LEFT: 2.5%
UDI-ALDE: 2.5%
UE-*: 2%
UPR-*: 1%
LP/Jaunes-EFDD: 0.5%
LO-*: 0.5%
Alliance jaune-*: 0.5%#Européennes2019 #EP2019
V eurovolbách letos hlasovalo více voličů než v roce 2014, plyne z odhadu, který nabídl sám Evropský parlament. Předpokládá účast nad 50 procent, před pěti lety činila 42,16.
Nabízíme shrnutí volebního víkendu:
Jak dopadly volby v Česku, kde hlasování skončilo v sobotu ve 14 hodin?
- Zatím nevíme. Výsledky voleb do europarlamentu zveřejní Český statistický úřad na tiskové konferenci, která začíná ve 23:00. Nabídneme ji v přímém přenosu.
- Čeští politici se večer začali scházet ve volebních štábech, kde jsou i reportéři Aktuálně.cz. Tiskové konference plánují strany cca ve 23:30. Sledovat je můžete na webu Aktuálně.cz.
- Volební účast v Česku podle odhadů Evropského parlamentu činila 20,2 procenta. To by bylo o dva procentní body víc než před pěti lety.
Jak se eurovolby vyvíjí v zahraničí?
- V Německu podle odhadů zvítězil vládnoucí blok CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové s 28 procenty hlasů. Je to ale menší zisk, než se čekalo. Výrazně uspěly druzí Zelení, průzkum jim přisuzuje 22 procent. O zklamání hovoří SPD, která má skončit až třetí.
- Eurovolby v Rakousku, které ovlivnil nedávný skandál Heinze-Christiana Stracheho ze Svobodné strany Rakouska (FPÖ), vyhráli vládní lidovci (ÖVP) s téměř 35 procenty, tvrdí odhady.
- V Maďarsku podle očekávání uspěla strana Fidesz premiéra Viktora Orbána, průzkum ji odhaduje volební zisk 56 procent hlasů.
- Rekordní volební účast, 32,51 procent, hlásí Polsko.
- Oficiální výsledky voleb v jednotlivých evropských zemích budou známy po 23. hodině, kdy hlasování skončí v Itálii.
- Podrobné odhady výsledků ve státech EU nabízí oficiální stránky Evropského parlamentu. Naleznete je ZDE.
Volební účast v Česku byla 20,2 %, píše britský deník The Guardian s odvoláním na data poskytnutá Evropským parlamentem. Podobná volební účast byla podle těchto údajů i na Slovensku - 20,1 %. Pro připomenutí: před pěti lety přišlo k urnám v tuzemsku 18,2 % voličů, na Slovensku dokonce jen 13,05 %, nejméně v EU.
Předseda Pirátů Ivan Bartoš se snaží rozptýlit napětí před zveřejněním výsledků voleb:
Předseda @PiratskaStrana @PiratIvanBartos začal hrát psychedelic trance. Snad aby zmírnil nervozitu štábu před zveřejněním výsledků evropských voleb.
— Kateřina Frouzová (@KaterinaFrouz) May 26, 2019
Přivezl si i harmoniku, ale zatím zůstává u mixážního pultu. pic.twitter.com/dIGya26pAl
Evropské volby v Rakousku ovlivnil nedávný skandál Heinze-Christiana Stracheho ze Svobodné strany Rakouska (FPÖ). Politik na videu sliboval domnělé dceři ruského oligarchy podíl na státních zakázkách a byl donucen rezignovat z postu vicekancléře.
Jak volby podle odhadů dopadly? Vládní lidovci (ÖVP) mají 34,5 procenta hlasů, na druhém místě skončili opoziční sociální demokraté (SPÖ) s 23,5 procenty, FPÖ má 17,5 procent, což je o více než dva procentní body méně než při eurovolbách před pěti lety.
Další odhady výsledků voleb přichází z Maďarska. Vládnoucí strana Fidesz premiéra Viktora Orbána má získat 56 procent hlasů, informuje agentura Reuters.
Polsko hlásí rekordní volební účast. V evropských volbách hlasovala bezmála třetina oprávněných voličů.
The turnout in today's #EUelections2019 in Poland will be the highest ever -
— Jakub Krupa (@JakubKrupa) May 26, 2019
2004 - 20,9%
2009 - 24,53%
2014 - 23,83%
2019 (5pm) - 32,51% https://t.co/aqBNb0tc6M
Německé vládní strany - konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) - hovoří o zklamání a neuspokojivých výsledcích svých stran v eurovolbách. Jejich zástupci tak reagovali na první odhady, podle nichž obě uskupení dosáhla svých dosud nejhorších výsledků ve volbách do Evropského parlamentu. Naproti tomu Zelení, kteří jsou faktickým vítězem hlasování, hovoří o senzačním výsledku.
Není to výsledek, s nímž bychom mohli být spokojeni, míní generální tajemník CDU Paul Ziemiak, podle něhož odhadovaných 28 procent pro konzervativní unii neodpovídá "našim nárokům".
CDU/CSU v Německu zřejmě příliš nepomohlo ani to, že člen bavorské CSU Manfred Weber byl volebním lídrem celé Evropské lidové strany (EPP). I tak by se podle předsedkyně CDU Annegret Krampové-Karrenbauerové měl stát příštím šéfem Evropské komise.
Lars Klingbeil, generální tajemník SPD, která získala jen 15,5 procenta, mluví v reakci na odhady o tom, že výsledek je zklamáním a nelze je v žádném případě přikrášlovat. "Výsledek nemůže zůstat bez následků," řekl televizi ZDF.
První odhady výsledků voleb z některých evropských zemích naleznete zde:
#evropskévolby2019 První vnitrostátní odhady z Irska, Kypru, Malty, Německa, Nizozemska a Rakouska → https://t.co/BQsLagrdey pic.twitter.com/JAFQYwcsBU
— Evropský parlament (@Europarl_CS) May 26, 2019
Do štábu Pirátů dorazila po šesté zásilka pizzy, piva a také pražský primátor Zdeněk Hřib.
Podrobná prognóza výsledků evropských voleb v Německu:
Germany, Infratest dimap seat projection:
— Europe Elects (@EuropeElects) May 26, 2019
CDU/CSU-EPP: 28
GRÜNE-G/EFA: 22
SPD-S&D: 15
AfD-EFDD: 10
LINKE-LEFT: 6
FDP-ALDE: 5
PARTEI-NI: 3
FW-ALDE: 2
ÖDP-G/EFA: 1
FAMILIE-ECR: 1
VOLT-*: 1
TIER-LEFT: 1
PIRATEN-*: 1#Europawahl2019 #EP2019
Řecká opoziční konzervativní Nová demokracie podle odhadů v eurovolbách porazila vládní levicovou formaci SYRIZA, informuje agentura APA. Pohoršili si také vládní konzervativci na Kypru, kteří možná skončí druzí za levicovou Pokrokovou stranou pracujícího lidu (AKEL).
Řecká Nová demokracie podle průzkumů bude mít 32 až 36 procent hlasů, což by znamenalo výrazné posílení oproti roku 2014, kdy konzervativci získali 22,7 procenta hlasů. Straně SYRIZA průzkum odhaduje 25 až 29 procent hlasů, což je obdobný výsledek jako před pěti lety (26,58 procent). SYRIZA je v Řecku u moci od roku 2015 a zemi letos čekají parlamentní volby, proto je výsledek eurovoleb vnímán jako test.
Do Evropského parlamentu směřují zástupci protestní a k unii velmi kritické Alternativy pro Německo (AfD), která podle odhadů získala 10,5 procenta hlasů, a také dvojice dalších opozičních stran - Levice a svobodných demokratů (FDP). Obě si přišly na 5,5 procenta.
Část z 96 křesel vyčleněných pro německé europoslance získají i zástupci neparlamentních stran, a to díky tomu, že pro volby pro Evropského parlamentu není ve spolkové republice stanovena žádná minimální procentní hranice, kterou by bylo potřeba překonat.
První odhady výsledků eurovoleb v Německu: Vládní CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové má 28 procent, druzí jsou Zelení s 22 procenty, levicová SPD získala 15,5 procenta hlasů.
Pokud se odhady potvrdí, půjde pro vládní strany CDU/CSU a SPD o jejich nejhorší výsledek v evropských volbách, pro Zelené naopak o jasně nejlepší.
Takto fandí Češi na Staroměstském náměstí:
I dnes máme díky vám fantastickou podporu na Staroměstském náměstí! ❤️👏🏻 Fandíte #jakolev? 🦁#narodnitym #RUSvCZE pic.twitter.com/7FyI0NHDn5
— Hokejový nároďák (@narodnitym) May 26, 2019
Ve štábu Pirátů už je lídr jejich kandidátky Marcel Kolaja a před chvílí přišel i předseda Ivan Bartoš. "Vzal jsem spoustu stolních her, protože tu budeme dlouho," oznámil kolegům a novinářům.
Lidovci rakouského kancléře Sebastiana Kurze jsou nehledě na vládní krizi jasným vítězem eurovoleb v zemi. Na druhém místě skončili opoziční sociální demokraté (SPÖ) a na třetím dosud vládní pravicově populistická Svobodná strana Rakouska (FPÖ).
Pavel Telička komentuje průběh eurovoleb na Twitteru:
Před pěti lety touto dobou jsem čekal na volební výsledky a zvoleni měl skoro jisté. Letos to mohlo být stejné, ale pro me nemyslitelné. Tato nejistota je mnohem chutnejsí, dává nezávislost a tedy svobodu a sílu. Věřím, ze do budoucna i velkou naději.
— Pavel Telička (@Telicka) May 26, 2019
Španělé dnes kromě europoslanců volí i své zástupce do místní a regionální samosprávy. Média dnešek charakterizují jako "druhé kolo" voleb pro socialistického premiéra Pedra Sáncheze, který se snaží sestavit novou vládu a zároveň získat vliv v evropské politice. Španělsko by mohlo být vedle Portugalska jedinou unijní zemí, kde eurovolby vyhrají socialisté, napsal server The Local. Výsledky místních a regionálních voleb ovlivní, jak bude vypadat nová španělská vláda.
Favoritem voleb do Evropského parlamentu v Německu je konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové, která ale podle všeho stejně jako koaliční sociální demokracie (SPD) znatelně oslabí. Skutečným vítězem by se tak mohli stát opoziční Zelení. Na pokračování vlády velké koalice by podle většiny odborníků hlasování ale ani tak zásadní vliv mít nemělo. Začíná už se však spekulovat o změnách uvnitř SPD.
Eurovolby někde přilákaly více lidí než v roce 2014, příkladem je Slovensko s účastí 20 %. Větší volební účast hlásí i Maďarsko, Rumunsko nebo Kypr.
Zvolená slovenská prezidentka a bývalá místopředsedkyně Progresivního Slovenska Zuzana Čaputová uvítala, že Slovensko budou v EP zastupovat hlavně proevropské politické síly. "Jsem hrdá na Slovensko! Děkuji, že jste přišli volit. Ukázali jsme, že budoucnost Evropy nám není lhostejná," uvedla Čaputová.
Jako první se dnes uzavřely volební místnosti v Lucembursku a Belgii. Občané Belgie měli až do 16:00 možnost volit elektronicky. Jako poslednídnes skončí hlasování v Itálii. Teprve poté jednotlivé země zveřejní oficiální výsledky.
Víte, jaká byla účast v minulých eurovolbách? A co v těch před nimi?
🇪🇺To watch in these EP elections: TURNOUT. Over 40 years, citizens’ participation declined. In 2014, it remained stable, with 42.6%. An increase in turnout this time would show that Europe matters. That competition of faces & ideas makes a difference.https://t.co/SwQRv2Q1Ll
— Martin Selmayr (@MartinSelmayr) May 26, 2019
Více k tomu, jak volby do Evropského parlamentu probíhají na Slovensku, čtěte zde.
Jak odhaduje výsledek voleb u sousedů slovenský Denník N?
The unofficial results from Slovakia. Progressive Slovakia/Spolu won the EU elections with 20% followed by SMER 15,8% and ĽSNS on 12%. Mandates also for KDH, SaS, OĽaNO and SMK. https://t.co/uEgRRQwniS #EUelections2019
— Frantisek Nejedly (@FrantaNejedly) May 26, 2019
"Již ve čtvrtých volbách po sobě (krajské, komunální, prezidentské a nyní eurovolby) se ukazuje, že lidé si přejí změnu. Vítězství PS/Spolu? Blahopřeji! Překvapení, ale vítězství nových lidí v politice nad starými politickými matadory je nejen inspirující, ale i velmi potěšující," uvedl slovenský prezident Andrej Kiska, kterému v polovině června skončí pětiletý prezidentský mandát a který dříve ohlásil založení vlastní strany.
Sobotní volby do Evropského parlamentu na Slovensku, které podle odhadů vyhrála koalice proevropských neparlamentních stran Progresivní Slovensko (PS) a Spolu, potvrdily, že země chce změnu. Napsala to dnes slovenská média.
"Příběh, který voliči na Slovensku začali psát prezidentskými volbami, pokračuje - země volá po změně. A učí se interpretovat výraz ´progresivně´. Směr musí zapomenout na svou dominanci a jeho výsledek bude mít stále více trpkou pachuť," napsal například list Sme.
Takto se včera připravoval Evropský parlament v Bruselu na dnešní volby.
Tout est prêt au @ep_belgium pour demain, jour J des élections européennes. Suivez les résultats ➡️ https://t.co/OSuNZ8I2d1 #ElectionsUE19 #begov #Elections2019 #Be2605 pic.twitter.com/qKuFfj1EMt
— EuroParlement (@EP_Belgium) May 25, 2019
Podle předvolebních průzkumů by valonští zelení na frankofonním jihu království měli zdvojnásobit počet získaných hlasů na přibližně 20 procent, což by je postavilo po bok liberálů premiéra Charlese Michela, kteří by oproti květnu 2014 měli přijít o pět až sedm procentních bodů.
V dvojjazyčném Bruselu by se zelení mohli stát hlavní politickou silou, aspirující na vedení regionu hlavního města, a sesadit tak z trůnu socialisty.
#Belgium: Polls open in #Brussels on final day of European elections#Europawahl2019 #Europawahl #EUval2019 #EUvaalit2019 #EUelections2019 pic.twitter.com/F8Raoq9JBH
— Al Bawaba News (@AlBawabaEnglish) May 26, 2019
Spojeny s dalším hlasováním mají v neděli eurovolby také Belgičané. Kromě svých zástupců v Evropském parlamentu volí také poslance v regionálních sněmech a v celostátním parlamentu. V hlasování mohou oslabit tradiční strany, socialisté a liberálové, ve prospěch ekologů a extremistů, upozornila agentura AFP.
Litevci dnes volí kromě svých zástupců do Evropského parlamentu také novou hlavu státu. Ve druhém kole prezidentských voleb vybírají mezi dvěma kandidáty.
O nástupnictví po oblíbené prezidentce Dalii Grybauskaitéové, která mezi lídry Evropské unie patří k nejrazantnějším kritikům Ruska a která východního souseda označila za "teroristický stát", zápolí uznávaný ekonom Gitanas Nauséda a exministryně financí Ingrid Šimonytéová.
Lithuania:
— Europe Elects (@EuropeElects) May 26, 2019
EU election and 2nd round of presidential elections today
➤ Eligible voters: 2,487,990
➤ Polls open: 7 AM-8 PM local time (6 AM-7 PM CEST)
➤ 16 lists are running for the 11 European Parliament seats
➤ run-off vote: Šimonytė (TS/LKD-EPP)+Nausėda (*)#EP2019
Sobotní volby do Evropského parlamentu na Slovensku podle médií a podle šéfa jedné z parlamentních stran vyhrála koalice proevropských neparlamentních stran Progresivní Slovensko/Spolu před nejsilnější vládní stranou Směr-sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica a protiunijní krajně pravicovou stranou Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko.
Celkem 14 křesel, která v 751členném europarlamentu připadají Slovákům, by si mělo rozdělit šest až sedm stran, hnutí a koalic. Oficiální výsledky slovenská volební komise zveřejní pozdě večer po skončení hlasování ve všech státech evropské osmadvacítky.
CDU/CSU do voleb vede - stejně jako celou Evropskou lidovou stranu (EPP) - bavorský rodák Manfred Weber (CSU). Páteční průzkum veřejného mínění jí dával šanci na zisk 27 procent hlasů.
Sociálním demokratům, jejichž lídryní je ministryně spravedlnosti Katarina Barleyová, přisoudil 17 procent.
Pro obě uskupení, která už loni propadla v některých německých zemských volbách, by to byl zatím nejhorší výsledek v evropském hlasování.
Do Evropského parlamentu dnes volí například Němci. Favoritem je konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové, která ale podle všeho stejně jako koaliční sociální demokracie (SPD) znatelně oslabí.
Skutečným vítězem by se tak mohli stát opoziční Zelení. Na pokračování vlády velké koalice by podle většiny odborníků hlasování zásadní vliv mít nemělo.
Kde všude dnes Evropané volí?
#EUelections2019 today in Austria, Belgium, Bulgaria, Croatia, Cyprus, Denmark, Estonia, Finland, France, Germany, Greece, Hungary, Italy, Lithuania, Luxembourg, Poland, Portugal, Romania, Slovenia, Spain & Sweden! pic.twitter.com/VOEfxTJbja
— EP PressService (@EuroParlPress) May 26, 2019
V europarlamentu mají první vnitrostátní odhady začít zveřejňovat od 18:00 SELČ, s první projekcí rozložení mandátů je na základě údajů z jednotlivých zemí počítáno po 20:00 SELČ a předběžné výsledky jsou předpokládány okolo 23:15.
V Řecku, Maďarsku, Bulharsku, Rumunsku, Litvě a na Kypru dnes v 6:00 SELČ začaly volby do Evropského parlamentu. Celkem se v neděli bude volit ve 21 zemích evropského bloku.
Výsledky letošních voleb českých europoslanců by měly být zveřejněny dnes hodinu před půlnocí.
I když hlasování v ČR skončilo už v sobotu, Český statistický úřad může výsledky zveřejnit až po 23:00. Důvodem je to, že ve většině států unie si budou voliči své europoslance vybírat až v tento den, jako poslední skončí hlasování v Itálii.
Dobré ráno. Redakce Aktuálně.cz vítá čtenáře zpět u on-line zpravodajství z eurovoleb.
Sobotní on-line zpravodajství z eurovoleb končí, pokračovat budeme opět v neděli ráno, kdy přineseme reportáže z jednotlivých volebních štábů netrpělivě čekajících na zveřejnění výsledků.
Volební místnosti se uzavřely i na Slovensku.
Slovakia: Polls have closed in Slovakia for the European Parliament election. Results are expected to be released tomorrow at around 23:00 CEST. #EP2019 #Eurovolby
— Europe Elects (@EuropeElects) May 25, 2019
Sečteno, hlásí Český statistický úřad.
Data z posledního volebního okrsku převzal Český statistický úřad ve 20:14. Celkové výsledky včetně údajů o volební účasti zveřejní ČSÚ v souladu se zákonem v neděli po 23. hodině 🇨🇿🇪🇺 #volby2019 #volby #evropskyparlament #EU #ČSÚ #ceskystatistickyurad
— ČSÚ (@statistickyurad) May 25, 2019
Hlasy voličů v evropských volbách v Česku sečetli volební komisaři ve všech okrscích. Statistici zveřejní výsledky včetně účasti až v neděli večer.
Na webu Mirošovic byl zveřejněn výsledek eurovoleb v této obci, ačkoli to lze až v neděli. Podle kraje šlo o chybu volební komise. Z webu už zmizel.
Ani po sečtení hlasů není mezi statistiky nikdo, kdo by výsledek eurovoleb v Česku už nyní znal. "Data jsou uložena do databáze a zašifrována, různé části klíče má několik osob," vysvětlila ve vysílání ČT Eva Krumpová, místopředsedkyně ČSÚ. Do nedělní 23. hodiny navíc podle ní neproběhne ani přepočet hlasů na mandáty.
Predikce, jak by mohl vypadat europarlament po aktuálních volbách podle průzkumů v jednotlivých zemích.
EU28: How would the EU Parliament look like if there was an election today? We further refined our projection based on (exit) polls. Centre-right EPP & centre-left S&D are fighting over the plurality in this election. #EP2019
— Europe Elects (@EuropeElects) May 25, 2019
Follow the tight race live: https://t.co/QnKVQePc02 pic.twitter.com/WNMJbqNvu6
Volební účast v Jihočeském kraji byla kolem 25 procent, někde ale dosáhla i 40 procent. "Naši kontroloři objíždějí menší města a obce, ale těch 25 hlásí všichni," řekla Alena Karvánková z krajského úřadu. Na českobudějovické ZŠ Máj I je v jednom okrsku účast 18 procent. V táborské Základní škole Mikoláše z Husi, okrsku číslo pět, je účast 40 procent. Na krumlovské ZŠ Kaplická mají účast 35 procent z 500 voličů.
Na Vysočině byla volební účast kolem 20 procent. Liší se podle míst: v Sulkovci na Žďársku byla pět procent, v Ubušínku na Žďársku 50 procent. "Jinak se to pohybuje kolem dvaceti procent," řekla ČTK Ivana Schimmerová z krajského úřadu.
V Olomouckém kraji řešili policisté problém v souvislosti s ukradenou státní vlajkou u volební místnosti v obci Bouzov. Vlajku odcizil v noci na sobotu 25. května neznámý pachatel. "Policisté případ šetří jako přestupek proti majetku," řekla policejní mluvčí Tereza Neubauerová.
"V Ostravě se dopustila jedna osoba přestupku vyvěšováním originálních volebních plakátů jednoho z kandidátů v blízkosti volební místnosti," sdělil ČTK mluvčí ministerstva Ondřej Krátoška. Vnitro také zaregistrovalo krádež české státní vlajky v Litovli, na Chomutovsku se pak nesvéprávná osoba neúspěšně domáhala možnosti volit. "Z důvodu jejího nevhodného chování byla přivolána policie," doplnil Krátoška.
Statistici: "Máme data ze 14 666 okrsků. Zbývá sečíst posledních 100!"
Po dvou hodinách je skoro sečteno, hlásí ČSÚ.
V 16:05 bylo sečteno 12.470 z 14.766 okrsků. Podívejte se, jak probíhalo sčítání mezi 15. a 16. hodinou 👉🏻#volby2019 #volby #evropskyparlament #EU #ČSÚ #ceskystatistickyurad pic.twitter.com/niPpnE7jWt
— ČSÚ (@statistickyurad) May 25, 2019
Ve Zlíně řešili strážníci městské policie v souvislosti s volbami jen drobné nedostatky, které se v několika případech týkaly nesprávného vyvěšení státní vlajky a v jednom případě umístění propagačního letáku kandidujícího politického uskupení v objektu, kde byla i volební místnost.
"Vedle toho pak hlídka z okrsku Jižní Svahy řešila také dva vulgární nápisy na vozovce, které reprezentovaly politický názor pisatele," uvedl zástupce ředitele městské policie Pavel Janík. Jeden z nápisů již podle něj správce komunikace odstranil, druhý čeká stejný osud v příštím týdnu.
Výsledky voleb po pondělním projednání Státní volební komisí získají oficiální podobu v úterý vyhlášením ve Sbírce zákonů. Od středy až do pátku 7. června pak bude možné výsledky hlasování napadnout u Nejvyššího správního soudu.
Slovenská volební komise dílčí odhad účasti nezveřejnila. Média z některých volebních místností hlásila malý zájem lidí o eurovolby. Naopak například v obci Kúty na slovensko-českém pomezí, kam tradičně jezdí hlasovat i Slováci žijící a pracující v Česku, se před volební místností dopoledne vytvořila fronta.
V jedné z bratislavských volebních místností se zase podle medií dožadovala Američanka, která nemá dvojí občanství, práva volit s takovou vervou, že místní úřad musel přivolat policii.
"Z našeho pohledu to byly naprosto bezproblémové volby. Nezaznamenali jsme žádný incident," uvedl náměstek ministra vnitra Petr Mlsna. Policie podle něho hlásila jeden případ neukázněného voliče v jedné z volebních místností, byl vyveden.
V Libereckém kraji byl větší provoz ve volebních místnostech podle informací komisařů v první den voleb. Například v okrsku 36 v Jablonci nad Nisou přišlo v pátek 120 lidí, dnes 52. "Volební účast máme 25,7 procenta," řekla ČTK za okrsek Lenka Lipšová zhruba půl hodiny před zavřením volební místnosti.
Volební účast v Plzeňském a Karlovarském kraji se před uzavřením volebních místností pohybovala okolo 20 procent. V Sokolově se podle odhadů volebních komisařů účast okolo 13:00 blížila 18 procentům, což bylo více, než očekávali. Také v Karlových Varech čekali horší účast. "My jsme tady měly u minulých evropských voleb jen 11 procent a nyní máme 18, takže jsme to výrazně překonali," řekla ČTK jedna z komisařek. Některé okrsky v lázeňském městě měly ale i přes 20 procent. V Plzni oslovené volební okrsky hlásily mírně vyšší účast.
Podívejte se na snímky z letošních eurovoleb.
Ve středních Čechách kolem poledne a odpoledne účast stoupla. Například Berounsko hlásilo třicetiprocentní účast, Kolín 28 procent, Benešov a Nymburk shodně 27 procent. V Mělníku přišla svůj hlas do urny vhodit čtvrtina voličů.
Volební účast v Ústeckém kraji hodinu před zavřením volebních místností komisaři odhadli zhruba na 21 procent. "Máme tady jeden extrém, a tím je Český Jiřetín v Krušných horách na Mostecku, kde hlasovalo 50 procent voličů. U jedné komise v Roudnici nad Labem se účast pohybovala okolo 32 procent. Například v Teplicích byla 18 procent," řekla ČTK mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělová.
Zde můžete vidět počet získaných českých euromandátu v roce 2014 a zároveň prognózu, jak by to podle evropských médií mohlo v Česku dopadnout nyní.
Czechia: It's EU election day and the projections for the outcome in Czechia slightly vary between POLITICO Europe, Europe Elects, and the Financial Times. Projecting the outcome in Czechia is particularly difficult because of the low turnout. #Eurovolby #EP2019 #Europawahl2019 pic.twitter.com/KZvitbNbrT
— Europe Elects (@EuropeElects) May 23, 2019
V hlavním městě se účast hodinu před uzavřením volebních místností pohybovala zpravidla přes 30 procent, někde však byla i poloviční. Například v Praze 4 byla účast v okrscích obvykle mezi 30 a 35 procenty. "Ale máme pár okrsků, kde se účast blíží k 50 procentům," uvedl mluvčí městské části Jiří Bigas.
Nejvyšší byla účast zřejmě v Praze 6, kde se dostavilo téměř 45 procent voličů, což je o 14 procentních bodů víc než při minulých volbách do Evropského parlamentu.
Nadprůměrný počet voličů přišel k urnám v Praze 1, a to 40 procent. V Praze 10 přišlo ke 13:00 volit 33,4 procenta voličů, a v Praze 9 to bylo 32,8 procenta. Naopak v Praze 12 se k volbám dostavilo pouhých 15 procent oprávněných voličů.
Dnes a v pátek se volební účast v Praze pohybovala kolem 30 procent, a také v některých dalších krajích podle předběžných odhadů překročí 20 procent. Mimořádně vysokou volební účast hlásí Holubice na Brněnsku, kde se souběžně konalo místní referendum.
Zájem Čechů o volbu poslanců Evropského parlamentu byl letos zřejmě o něco vyšší než před pěti lety, kdy hlas odevzdalo 18,2 procenta oprávněných voličů.
Připomeňte si, jak dopadly volby do Evropského parlamentu v roce 2014.
ANO: 16,13 procenta, TOP 09 se STAN: 15,95 procenta, ČSSD: 14,17 procenta, KSČM: 10,98 procenta, KDU-ČSL: 9,95 procenta, ODS: 7,67 procenta, Svobodní: 5,24 procenta, Piráti: 4,78 procenta (skončili těsně pod pětiprocentní hranicí pro vstup do EP).
Volby do Evropského parlamentu v Česku skončily. Volební komise teď čeká sčítání hlasů.
Výsledky ale budou oznámeny až v neděli po 23. hodině, protože je potřeba počkat, až odvolí i ostatní země.
Většina členských států EU pořádá volby až v neděli. Jako poslední se uzavřou volební místnosti v neděli ve 23:00 v Itálii.
Čeští hokejisté, kteří se připravují na víkendové boje o medaili, o volby do EP nejeví příliš velký zájem. Přednost dali přípravám na zápas hokejového mistrovství. "Pochybuji, že by to hráči řešili, nikdo se o tom přede mnou nezmiňoval," odpověděl na dotaz Aktuálně.cz mluvčí hokejistů Zdeněk Zikmund.
Budoucí čeští europoslanci se budou muset obejít bez hlasů hokejových reprezentantů. Ti se totiž k volbám nechystají a raději se budou připravovat na víkendové boje o medaile. "Pochybuju, že by to hráči řešili, nikdo se o tom přede mnou nezmiňoval," odpověděl na zvídavou otázku našeho reportéra po dnešním tréninku mluvčí českých hokejistů Zdeněk Zikmund. Je to podle vás správné rozhodnutí? 😀 Dobře, že se soustředí na semifinále 😠 Měli by si splnit občanskou povinnost
Zveřejnil(a) Sport Aktuálně.cz dne 24. May 2019
V Řevnicích se sice v sobotu koná pivní festival a také koncert Pardubické komorní filharmonie, obě akce ale pravděpodobně svojí účastí předčí volby do Evropského parlamentu. Pár desítek minut před koncem hlasování by se podle volební komise v jednom ze dvou okrsků čtyřtisícového městečka klidně mohla účast přehoupnout přes čtyřicet procent.
Před pěti lety přitom volilo v okrese Praha-západ pouze kolem 26 procent oprávněných voličů. I tohle číslo ale výrazně předčilo celkový republikový průměr, který dosáhl jen na 18,2 procenta.
Voliči mají poslední půl hodinu na to, aby ve volbách odevzdali svůj hlas. Ve 14.00 se volební místnosti zavřou. Česko je jedinou zemí z osmadvaceti členských států EU, kde se volby do Evropského parlamentu konají dva dny.
V sobotu odvolila také europoslankyně Marie Šojdrová, která ve volbách obhajuje mandát za KDU-ČSL.
Lidovci obhajují celkem tři křesla. Kromě Šojdrové dosud stranu v EP zastupovali Pavel Svoboda a Tomáš Zdechovský.
Odvoleno! 💛@kducsl pic.twitter.com/BCrsvVTWIb
— Michaela Šojdrová (@msojdrova) May 25, 2019
Jak vypadá takový profesní život českého europoslance? Podívejte se.
Zatímco v Česku budou volební místnosti otevřené už jen necelou hodinu, v Lotyšsku mohou lidé hlasovat do 20:00 tamního času (19:00 SELČ). Odvolit už přišel také lotyšský premiér Arturs Krišjanis Karinš.
V Lotyšsku činila k 11. hodině (12:00 našeho času) volební účast 9,03 procenta. Dohromady s korespondenčním hlasováním, které se konalo ještě před otevřením volebních místností, se ale jedná o 20,24 procenta.
Česko je jednou ze čtyř zemí EU, která neumožňuje hlasovat ve volbách do Evropského parlamentu korespondenčně.
Latvia, European election today:
— Europe Elects (@EuropeElects) May 25, 2019
Turnout at 12:00 local time (11:00 CEST)
2019: 9.03% (20.24% including early voting)
2014: 10.62% (17.46% including early voting)
Map: Central Electoral Commission#EP2019 #EiropasVēlēšanas2019 pic.twitter.com/hyCF0kCgRa
Na severu Čech nemají o volby velký zájem. Průměrná volební účast v Ústeckém kraji je podle mluvčí krajského úřadu Lucie Dosedělové 15 procent. "Dnes už jsou volební místnosti navštěvované jen velmi málo," uvedla.
Například v Krupce na Teplicku je účast 15 procent, v Chřibské na Děčínsku 16 procent.
"Pokud jste nestihli včera, můžete stejně jako já ještě dnes. (…) A pokud víte o někom, kdo nebyl, zkuste ho ještě přemluvit," vyzval voliče na Twitteru místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek, který odvolil v sobotu dopoledne.
Pokud jste nestihli včera, můžete stejně jako já ještě dnes. Otevřeno mají do 14h. A pokud víte o někom, kdo nebyl, zkuste ho ješte přemluvit. #evropskevolby2019 pic.twitter.com/JxAoey2dxg
— Marek Ženíšek (@zenisek_m) May 25, 2019
Účast kolem 30 procent hlásí kromě Prahy také v devíti okrscích Hradec Králové. Jinak ale přišla v Pardubickém a Královéhradeckém kraji do volebních místností přibližně pětina voličů.
Ve středních Čechách přesáhla volební účast 20 procent. Například v Kolíně přišlo k urnám 22 procent voličů.
Na voliče apeloval na Twitteru i spolek Mladých sociálních demokratů.
Zvát lidi k volbám má smysl i v sobotu ráno :) Proto jsme se za úsvitu vypravili na vysočanské bleší trhy. Krásné ráno všem a pokud jste ještě nebyli volit, směle do toho! #EP2019 #volby #mladisocdem pic.twitter.com/zVfeaa4NRy
— Mladí sociální demokraté (@Mladi_SocDem) May 25, 2019
Volební místnosti budou v Česku otevřené ještě dvě hodiny - do 14:00.
Zájem lidí o výběr kandidátů do Evropského parlamentu nebyl ani v sobotu dopoledne velký. Volební účast v jednotlivých krajích se pohybuje nejčastěji mezi 15 a 21 procenty.
Zřejmě největší zájem o volby je v hlavním městě. V Praze odvolila téměř třetina oprávněných voličů.
Více lidí zatím přišlo k volbám například v Praze 6, kde volební účast dosáhla dvě hodiny po otevření místností 34,1 procenta. Třicetiprocentní hranici překročila i Praha 1. Vyšší účast by mohla být i v některých čtvrtích Prahy 8.
Evropský parlament už je nachystaný na 1 300 novinářů, kteří budou zítra večer informovat o výsledcích voleb.
All set to receive 1300 journalists tomorrow night for the #EUelections2019 @EuroParlPress @Europarl_EN pic.twitter.com/iJWG43hXoT
— Neil Corlett (@Neil_Corlett) May 25, 2019
Ve druhém okrsku v Jablonci nad Nisou odvolilo v sobotu do 11:00 lehce přes 20 procent voličů. V jednu chvíli se tu sešlo šest voličů.
V Jihomoravském kraji přišlo zatím volit nejvíce lidí v Brně. Jde o asi 25,88 procenta voličů. Informovala o tom Česká televize.
Na Slovensku už odvolil také dosluhující prezident Andrej Kiska. S manželkou přišel k volebním urnám v Popradě. "Manželka se smála, že bude naposledy reprezentovat jako první dáma. Pět let uběhlo jako voda, je na lidech, jak toto období zhodnotí," bilancoval Kiska.
"Volby jsou důležité kvůli tomu, že stojíme na křižovatce z hlediska budoucnosti podoby Evropské unie - zda bude Evropa silnější a integrovanější nebo naopak nastane proces oslabování," prohlásila před novináři zvolená slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, která se úřadu ujme za tři týdny.
I ona už ve volbách do EP odvolila. Volila ve městě Pezinok, kde žije.
Ještě jste se stáli nerozhodli, kdo si ve volbách zaslouží váš hlas? Pak si zkuste vyplnit volební kalkulačku.
Ve volbách do EP v roce 2014 drželo prvenství v nejnižší volební účasti Slovensko. Tuto sobotu může volebního práva na Slovensku využít zhruba 4,5 milionu voličů, z toho přibližně 7 500 osob může jít k eurovolbám vůbec poprvé.
V Lotyšsku, kde se v sobotu také volí, už vhodil svůj hlas do urny také prezident Raimonds Véjonis s manželkou.
Valsts prezidents @Vejonis un Iveta Vējones kundze piedalās #EiropasVēlēšanas2019, aicinot 🇱🇻pilsoņus šodien doties uz vēlēšanu iecirkņiem, jo ar savu balsojumu mēs noteiksim visas 🇪🇺Eiropas nākotni un vairosim Latvijas iespējas Eiropas valstu saimē 🇪🇺🇱🇻 #EP2019 #EPvelesanas2019 pic.twitter.com/ewvMZXjGqy
— Valsts prezidents (@Rigas_pils) May 25, 2019
Ve volbách do Evropského parlamentu v Irsku by mohla být překvapením Strana zelených se ziskem až tří ze 13 mandátů. Podle irských médií to vyplývá z výsledků průzkumu provedeného u hlasovacích místností, které se uzavřely ve 22:00 místního času (23:00 SELČ).
Kandidát zelených Ciarán Cuffe, jehož strana aktuálně v EP zastoupení nemá, pravděpodobně vyhraje volby v Dublinu. Strana zelených má pak šanci získat mandáty i ve zbylých dvou irských volebních obvodech. Podle veřejnoprávní televize RTÉ se ještě před několika dny takový výsledek zdál nemožný.
Ireland: RED C exit poll shows that centre-right FG (EPP) takes the plurality (most votes among all parties) from liberal FF (ALDE). FF had 425 more votes in the 2014 EU election than FG. Greens could still come second. #EP2019 #EUval2019 #Europee2019 #EUelections2019 pic.twitter.com/uu3n6aN42r
— Europe Elects (@EuropeElects) May 24, 2019
Volby se tuto sobotu konají také v sousedním Slovensku, kde si do EP volí 14 poslanců. Čtrnáctý mandát ale Slovensku připadne až po plánovaném odchodu Velké Británie z EU.
Hlasování se podle politologů a sociologů zúčastní více voličů než před pěti lety, kdy byla účast z celé EU nejnižší právě na Slovensku. Mimo jiné se očekává úspěch protiunijní krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS).
Volby do Evropského parlamentu by mohly přinést posílení euroskeptických a protiimigračních stran. Proč ještě je letošní hlasování klíčové? Přečtěte si v článku.
"Přesvědčte ve svém okolí nevoliče, ať přece jenom volit jdou," napsal na Twitteru předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek s tím, že volební účast je tradičně nízká.
Volební účast je tradičně nízká.Nebudu Vás na Twitteru vyzývat, ať jdete volit-vím, že volíte. Mám jinou prosbu : Přesvěčte ve svém okolí nevoliče, ať přece jenom volit jdou. Je nás na tomto profilu 112 558. Když každý z nás přemluvíme alespoň jednoho...
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) May 25, 2019
Páteční volební účast v Česku se různila. Na některých místech odvolilo přes dvacet procent lidí, jinde se volební účast nepřehoupla přes deset procent. V Praze se volební účast k 20:00 pohybovala okolo 20 procent. Ve Středočeském kraji zaznamenaly jednu z nejvyšších účastí (17 procent) Benešov. Kolem 15 procent pak v průměru činila volební účast v Libereckém kraji, v Ústeckém a Jihočeském kraji se pohybovala kolem deseti procent.
Lidé si mohou letos vybrat budoucí europoslance z rekordní nabídky 39 stran, hnutí nebo jejich koalic, které nominovaly přes 840 kandidátů. Na Česko připadá v Evropském parlamentu 21 křesel.
Volební místnosti v Česku jsou opět otevřené. Voliči mohou hlasovat do 14:00.
V sobotu se kromě Česka volí také na Slovensku, kde se volební místnosti otevřely už v sedm ráno. Volby probíhají také na Maltě a v Lotyšsku, i v těchto zemích už jsou volební místnosti otevřené.
Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
vítáme Vás u pokračování on-line přenosu k volbám do Evropského parlamentu.
Vážení čtenáři, redakce Aktuálně.cz se s vámi v tuto chvíli loučí. Dění okolo voleb do Evropského parlamentu budeme sledovat i zítra.
Náměstek ministra vnitra Petr Mlsna České televizi večer řekl, že u voleb zatím nebyly zaznamenány žádné incidenty.
V hlavním městě se volební účast k 20:00 pohybovala okolo 20 procent. Nejaktivnější byla Praha 4, kde k urnám přišlo mezi 20 a 25 procenty voličů. Nejméně lidí přišlo volit v Praze 14, a to 14 procent. V Praze 1 dorazilo k 21:00 k volebním urnám 26,3 procenta občanů. Praha 12 hlásí zhruba osmnáctiprocentní účast, volit přišli hlavně starší lidé a rodiny.
K volbám do Evropského parlamentu přišlo v jejich první den někde i přes 20 procent voličů, naopak jinde komisaři hlásí účast do deseti procent.
Před pěti lety doprovázela eurovolby rekordně slabá volební účast, k urnám tehdy přišlo 18,2 procenta oprávněných českých voličů.
Volební místnosti se pro dnešek uzavírají.
Volební místnosti se uzavřou už za půl hodiny. Otevřou se opět zítra v 08:00. Volit můžete až do sobotních 14:00.
Výsledky ale budou zveřejněny až v neděli hodinu před půlnocí, protože se musí čekat na konec hlasování ve všech zemích Evropské unie.
"V Moravskoslezském kraji vše probíhá bez komplikací a problémů. Účast odhadujeme na 12 procent," informovala ve 21:00 Miroslava Chlebounová z odboru komunikace Moravskoslezského kraje.
Do Česka přiletí volit také vojáci z mise v Litvě. "32 českých vojáků z mise eFP v Litvě požádalo o možnost volit, armáda jim vyhověla a dala jim na to volno, oni po vlastní ose přiletěli či přiletí do ČR odvolit a poté se vrací zpět do mise," informoval Aktuálně.cz mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Česko je jednou ze čtyř zemí eurozóny, která neumožňují volit v zahraničí. Další jsou Irsko, Malta a Slovensko
Co nám EU za 15 let přinesla? podle Svazu průmyslu ČR mnohé.
Začaly volby do @Europarl_CS. Členství v Unii výrazně pomohlo našemu ekonomickému úspěchu. Podívejte se na výběr, co nám #EU za 15 let přinesla.👇#EUYourBusiness #volbyEU #volbyEP pic.twitter.com/dn14pLvq3g
— Svaz průmyslu ČR (@SvazPrumyslu) May 24, 2019
V této volební místnosti by komise mohla mít problém.
Já myslel, že je agitace u volebních místností zakázaná 🤔 pic.twitter.com/RlqzNNKI4w
— Jiří Hardoš (@JiriHardos) May 24, 2019
První den voleb ve fotografii. Podívejte se.
Roman Onderka (ČSSD) už má také odvoleno.
Náš statutární místopředseda Roman Onderka, poslanec Parlamentu ČR 🌹 už také odvolil! 🗳 pic.twitter.com/MwZkTsbkLr
— ČSSD (@CSSD) May 24, 2019
Výborný volí v Heřmanově Městci.
Předseda lidovců Marek Výborný volil v Heřmanově Městci, očekává účast kolem 20 procent. Za dobrý výsledek by považoval obhájení tří mandátů. Před unií podle něj v současností stojí významné úkoly. V první řadě je to vyřešení odchodu Velké Británie, dlouhodobě také klimatické změny a boj se suchem, což se dotýká celé Evropy.
"Do Evropy by měly jít strany liberální, demokratické a musíme tady tomu dát jasnou stopku. Rozbití evropského projektu není v zájmu České republiky," uvedl předseda pirátů Ivan Bartoš.
"Tady v Mladé Boleslavi v mém volebním okrsku tři hodiny po otevření volebních místností je účast přes 12 procent, což je relativně vysoké číslo, tak pokud to samé bude v České republice, tak by ta volební účast mohla být vyšší, než odhadovaly některé průzkumy," domnívá se předseda ČSSD Jan Hamáček.
K volbám do Evropského parlamentu přišlo dnes v některých okrscích za první dvě hodiny i deset procent voličů. Jinde, například v Jihlavě na Vysočině nebo ve Zlínském kraji, komisaři naopak hlásí účast v řádu několika mála procent.
Bureši čau. Piráti ukryli do svého volebního lístku tajenku.
Proč jsou na volebním lístku Pirátů taková povolání? Za tento decentní nápad pozdravit našeho drahého pana premiéra vděčíme stratégovi volební kampaně Tomášovi Mrkvičkovi. Gratuluju všem, kteří tajenku odhalili a přeju šťastnou ruku při volbách. #evropapotrebuje #Piraty pic.twitter.com/OEhdfOyOpD
— Mikuláš Peksa (@vonpecka) May 24, 2019
Odvolit stihl také již prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.
Občanská povinnost splněna! pic.twitter.com/GcB1pUcNB8
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) May 24, 2019
"Výsledek těchto voleb ovlivní, jak bude vypadat Evropská unie. Mělo by nám na tom záležet na tom, jak vypadá, protože jsme země s exportní ekonomikou, která potřebuje mít otevřené hranice, obchodní spolupráci a která potřebuje být pevnou součástí západu kvůli své bezpečnosti," konstatoval ve volební místnosti předseda ODS Petr Fiala.
Polská vládní nacionalistická strana Právo a spravedlnost (PiS) je připravena jednat o koalici v novém Evropském parlamentu s italskou krajně pravicovou Ligou nebo její španělskou obdobou, stranou Vox. Polský premiér Mateusz Morawiecki to uvedl v rozhovor pro server Polskatimes.pl.
Europoslanci PiS jsou nyní součástí frakce Evropských konzervativců a reformistů, kam patří například také česká ODS.
V Heřmanově Městci dorazil do volební místnosti také šéf lidovců Marek Výborný.
Evropská unie kazí dětem Vánoce a kadeřnicím chce zakázat podpatky. Jaké další mýty o Bruselu kolují? Podívejte se.
"Hlas pro spojence je hlas pro Evropu, hlas proti demontáži EU a současně to je žlutá karta pro Andreje Babiše a jeho vládu," uvedl ve volební místnosti v Praze předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.
"Určitě to bude lepší než minule. My věříme že zdvojnásobíme počet našich europoslanců, tedy že ze dvou mandátů uděláme čtyři," řekl místopředseda a lídr eurokandidátky ODS Jan Zahradil. Věří, že voliči budou disciplinovaní a k volbám přijdou.
V letošních volbách do EP je aktuální také téma klimatických změn, a to nejen mezi mladými voliči. Přečtěte si více.
Někteří voliči v Nizozemsku se k volebním urnám vydali v tradičním holandském kroji.
Předsedu STAN Víta Rakušana doprovodil k volbám místostarosta strany Jan Farský.
Podívejte se, jak vypadaly volby do Evropského parlamentu ve Velké Británii.
Předseda hnutí STAN Vít Rakušan by za úspěch považoval přes 12 procent hlasů pro koalici STAN s TOP09 a regionálními partnery, aspoň dvouciferný výsledek považuje za samozřejmost. Výsledky může podle něj ovlivnit řada faktorů, třeba právě volební účast. "Záleží na tom, jaké spektrum voličů se povede oslovit, zda to budou spíše starší lidé nebo mladší lidé. Jde o to, zda uspějí menší uskupení, která těsně překročí pět procent, nebo hranici nepřekročí," řekl.
Volební účast ve čtvrtečních volbách ve Velké Británii byla vyšší než v roce 2014. Hovoří o tom první odhady agentury Europe Elects. Ty také ukazují, že účast byla obzvláště vysoká v oblastech, kde lidé ve tři roky starém referendu hlasovali pro setrvání Británie v EU.
UK: Initial turnout data indicate that participation in the European election is higher in 2019 than in 2014. Britain Elects reports that turnout rose in 31/41 authorities, turnout is especially high in 2016 Remain authorities, as hnjsamuels reports on Twitter. #EP2019 #Brexit pic.twitter.com/DLrG8YCdIW
— Europe Elects (@EuropeElects) May 24, 2019
Tweet komentátora Hospodářských novin Petra Honzejka.
To je furt, že nás někdo utlačuje, ale není to fajn, že si můžem zvolit jednadvacet lidí, kteří budou mít příležitost ovlivňovat celou Evropu?;)
— Petr Honzejk (@PetrHonzejk) May 24, 2019
"Necelé 2 hodiny po otevření volebních místností se účast v Moravskoslezském kraji odhadem pohybuje okolo 7 procent," informovala Miroslava Chlebounová z oddělení komunikace Moravskoslezského kraje.
Svůj hlas již odevzdal lídr eurokandidátky ODS a kandidát na předsedu Evropské komise Jan Zahradil.
Jak vypadaly poslední hodiny kampaně? Přečtěte si v našem reportu.
Britská premiérka Theresa Mayová den po volbách do Evropského parlamentu oznámila, že k 7. červnu odstoupí. Její rezignace se očekávala vzhledem k tomu, že se jí opakovaně nepodařil prosadit dohodu o brexitu.
Podle šéfa SPD Tomia Okamury jde ve volbách o to, zda si Česko zachová svobodu a suverenitu, nebo se rozplyne v "multikulturním superstátu Evropské unie". "Volební účast je samozřejmě ve hvězdách, všichni víme, že Česká republika měla druhou nejnižší účast v celé Evropské unii před pěti lety. Já doufám, že tentokrát si občané uvědomí, že jsou to klíčové volby pro budoucnost České republiky a že snad ta volební účast bude co nejvyšší," řekl Okamura.
Premiér Babiš volí do europarlamentu.
Máte nejasnosti, jak volit? Pomůže vám náš Voličův průvodce.
"Po 40 letech vývoje v EU je potřeba změny, a to dost zásadní, a bez vůle občanů nepřijde. Ti, kteří k volbám chodí, zatím vždycky generovali spolupráci evropské lidové strany a evropských socialistů. Vytvořil se neoliberální kartel, který žel přivedl Evropu do krize," řekl u volební urny Vojtěch Filip, šéf KSČM. Dodal, že by byl rád, kdyby měla jeho strana aspoň dva nebo tři europoslance.
Ve Velké Británii se i přes zmatečnou situaci kolem brexitu nakonec volby konaly. Země si volila 73 europoslanců, kteří v Evropském parlamentu zůstanou až do (případného) odchodu Británie z unijního svazku.
Nyní je nejzazším datem pro odchod 31. říjen. Pokud Británie neopustí EU dříve, budou britští europoslanci vykonávat mandáty do zmíněného konce října.
Odvoleno má i šéf KSČM Vojtěch Filip.
"Evropské volby, ať se nám to líbí, nebo ne, jsou testem spokojenosti i s domácí politikou," řekl Zeman po vhození hlasu v České televizi. Cestou od volební urny Zeman podotkl, že by novináře zajímalo, koho volil, co ale s ohledem na to, že volby jsou tajné, neřekne. Už dříve na sjezdu ČSSD ale Zeman řekl, že dá v evropských volbách hlas sociální demokracii.
Krátce po otevření volebních místností odvolil i předseda SPD Tomio Okamura.
"Zvolte si europoslance, který zosobňuje vaše preference," burcuje Poc občany.
Tak už! Na možnost demokratické volby jsme všichni čekali hodně dlouho. Teď, když ji máme, využijme ji! Zvolte si europoslance, který zosobňuje vaše preference, není politický podnikatel bez obsahu, je čitelný a nebojí bojovat za ty správné věci #FerovaEvropa #ThisTimeImVoting https://t.co/gPLOjJpkKk
— Pavel Poc (@pavelpoc) May 24, 2019
Prezident Miloš Zeman volil na pražských Lužinách:
Pan prezident se svojí paní odvolili ve volbách do Evropského parlamentu.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) May 24, 2019
Prosíme, jděte k volbám! pic.twitter.com/BHd8q6Js9s
Babiš s manželkou odvolil v domovských Průhonicích.
Volby se tento pátek konají kromě Česka také v Irsku, kde souběžně s nimi probíhá ještě klíčové referendum o zjednodušení rozvodů. V Irsku se volí celkem 11 europoslanců.
"Mně je jí lidsky líto," řekl k oznámenému konci Theresy Mayová prezident Zeman.
"Jestliže lidé nejdou k volbám, tak riskují, že jim jiní, kteří volit šli, udělají peklo na zemi," řekl po odevzdání hlasu prezident Miloš Zeman, který s manželkou Ivanou odvolil na pražských Lužinách.
Agentury Reuters a AP ve čtvrtek zveřejnily odhady výsledků hlasování v Nizozemsku. Podle těch zvítězila Strana práce (PvdA), nikoliv favorizovaná Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD). Ta obsadila druhé místo. Nová populistická a euroskeptická strana Fórum pro demokracii (FvD) skončila podle odhadů čtvrtá.
Pro Velkou Británii, kde se také volby konaly ve čtvrtek, žádné odhady zveřejněny nebyly.
Netherlands, Ipsos preliminary exit poll:
— Europe Elects (@EuropeElects) May 23, 2019
PvdA-S&D: 18% (+9)
VVD-ALDE: 15% (+3)
CDA-EPP: 13% (-2)
FvD-ECR: 11% (+11)
GL-G/EFA: 10% (+3)
CU-SGP-ECR: 8%
D66-ALDE: 6% (-9)
PVV-ENF: 4% (-9)
SP-LEFT: 4% (-6)
50+-EPP: 4% (+1)
PvdD-LEFT: 3% (-1)
+/- vs. 2014 election#EP2019 pic.twitter.com/hW0zQCwich
Podle lídra ODS Zahradila jde jak o procenta, tak symbolickou válku kroužků
Volební místnosti otevřeny. Tak kdo volíte @ODScz, nezapomeňte prosím na jedno: jde jak o procenta a mandáty, tak o symbolickou “válku kroužků” mezi lídry jednotlivých stran.
— Jan Zahradil (@ZahradilJan) May 24, 2019
Za prefereční hlasy předem děkuji😊. pic.twitter.com/OQFb1AYYPf
"Doufám, že ty volby vyhrajeme," řekl premiér s tím, že cokoliv jiného by bylo zklamání. Babiš přiznal, že na volebním lístku nekroužkoval.
Volby do Evropského parlamentu začaly už v úterý. První zemí, kde se volilo, bylo Nizozemsko. Hlasování už za sebou mají také Britové. Do neděle to musí stihnout všechny ostatní země osmadvacítky. Česko jako jediné volí dva dny.
Map of Europe with the dates of the European Parliament elections in May 2019 pic.twitter.com/eEZujIVp34
— AFP news agency (@AFP) May 23, 2019
"Čekalo se to. Doufám, že tam budou předčasné volby a bude druhé referendum a Velká Británie nakonec zůstane v eurozóně," řekl Babiš k odchodu Mayové, který oznámila v pátek.
"To je těžká otázka. Snažili jsme se motivovat občany. Jsou to nejdůležitější volby. Doufáme, že ta účast bude lepší než naposled, když byla účast jen 18 procent," řekl Babiš na dotaz, jakou očekává účast.
Hned ve 14:00 po otevření volebních místností se chystá odevzdat svůj hlas premiér a předseda ANO Andrej Babiš, a to na obecním úřadu v Průhonicích, kde bydlí.
Lidé mají na výběr aktuálně 841 kandidátů, které nominovaly čtyři desítky stran, hnutí nebo jejich koalic. Zvoleno ale může být jen 21 adeptů na europoslance. Zbývajících 730 připadá na ostatní členské státy EU.
Hlasovací lístky po celé republice jsou stejné. Při evropských volbách Česká republika jediným obvodem.
Volební místnosti budou v Česku otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00, po noční přestávce pak v sobotu od 08:00 do 14:00. Česko je jedinou zemí, kde se volí dva dny.
Vážení čtenáři, vítáme vás u on-line reportáže k volbám do Evropského parlamentu.