Jdu stříhat zahradu, říká po neúspěchu Štětina. Telička už myslí na krajské volby

Jan Horák Jan Horák
27. 5. 2019 12:11
Řadili se mezi nejvýraznější české tváře v Evropském parlamentu. Jaromíra Štětinu a Pavla Teličku spojovalo i to, že do volebního klání vstoupili pod novou značkou. Se zázemím zavedených stran a hnutí se před volbami rozloučili. Štětina ukončil spolupráci s TOP 09, Telička za sebou nechal hnutí ANO. Sázka na vlastní tvář ale ani jednomu nevyšla, éra obou mužů v Evropském parlamentu končí. Zatímco Štětina chce vedle péče o zahradu psát knihy, Telička politické ambice nevzdává.
Pavel Telička se vrací do České republiky.
Pavel Telička se vrací do České republiky. | Foto: Václav Kozák

"Teď jdu například stříhat trávu na zahradě. Mít posečený trávník je přece mnohem důležitější než být v Evropském parlamentu," vyprávěl končící europoslanec, když ho redaktor Aktuálně.cz v pondělí dopoledne zastihl. "Byl jsem patnáct let ve vrcholné politice. Hodně jsem se tam naučil, ale nemíním už dál pokračovat," dodal Štětina. V Evropském parlamentu strávil pět let, předchozích deset působil jako senátor.

Do obhajoby evropského křesla vkročil ve složitější situaci, než když roku 2014 do Evropského parlamentu pronikl poprvé. Neměl za sebou TOP 09, s níž se loni v prosinci rozhádal. Vybudoval tak nové hnutí Evropa společně. Ale čerstvá síla voliče nezaujala, hnutí získalo jen něco málo přes půl procenta hlasů. Štětina by však byl rád, aby se na politické mapě Česka neztratilo. Sám k jeho růstu ale hodlá přispět nejvýše radou. Aktivně se angažovat nebude.

Zázraky se dějí, ale nečekal jsem ho, říká Telička

Nový subjekt postavil před volbami i protřelý aktér na bruselské politické a lobbistické scéně Pavel Telička. Před pěti lety ho vyneslo do Evropského parlamentu především spojení s hnutím ANO. S jeho šéfem Andrejem Babišem si však přestali rozumět, Telička si tak řekl o podporu voličů s novým hnutím Hlas. Jeho jméno zafungovalo na veřejnost o něco úspěšněji než Štětinovo, ale stejně z toho nebyla ani tři procenta hlasů.

"Mám-li být upřímný, říkal jsem, že zázraky se mohou dít. Ale počítal jsem s tím velmi málo, že bychom to dali na první pokus," uvedl pro Aktuálně.cz končící europoslanec. S ohledem na nasazení kolegů ho výsledek mrzí, ale hodlá se dívat dopředu. S Hlasem je připravený spojit svou další politickou aktivitu. Neúspěch v eurovolbách chce využít k tomu, že se natrvalo vrátí do České republiky.

Právě doma pak bude pracovat na tom, aby se Hlas stal relevantním tuzemským hráčem na politické scéně. Telička už proto hledí ke krajským volbám na podzim příštího roku. "Musíme hnutí profesionalizovat, ambici bychom měli. Uvidíme, jestli ji budeme schopni realizovat," uvažuje. "Volby do Evropského parlamentu byly prvním cílem, ale nebyl to hlavní cíl," vysvětluje.

Bez Evropské unie hrozí válka, varuje Štětina

Jaromír Štětina se naopak politice plánuje věnovat už jenom jako glosátor na sociálních sítích. Vedle péče o zahradu by pak rád svůj volný čas vyplnil tím, že bude psát knihy. "Mám v šuplíku nějaké povídky," přibližuje. Když se ohlíží za svou kariérou na evropském kolbišti, v první řadě mluví o tvrdé práci. "Bylo to napjatější a mnohem víc vyčerpávající než práce v českém Senátu," popisuje.

Při působení v Evropském parlamentu se také ujistil ve svém pohledu, že Evropská unie je garantem míru na starém kontinentu. Bez ní by Evropa mohla podle něj snadno zabřednout do vojenského konfliktu. "Pokud se Evropská unie nezachová, tak se všechny staré rány, které se tu shromažďovaly dvě stě tři sta let, otevřou. Válečné riziko by prudce vzrostlo," varuje Štětina.

Jaromír Štětina bude psát knihy, stříhat zahradu a glosovat politiku.
Jaromír Štětina bude psát knihy, stříhat zahradu a glosovat politiku. | Foto: Ludvík Hradilek

K podobnému alarmismu má zatím Pavel Telička daleko. Podle svých slov se po volebním karambolu těší na to, že si dopřeje dovolenou. Během ní si chce ujasnit, jakou si zvolí další obživu. "Pokud byste se mě zeptal, jestli mám politický plán B, ten mám, to je hnutí Hlas. Ale co se týče mé obživy, tak plán B nemám," zmínil s tím, že se nehodlá spoléhat na stranickou kasu. Ta si díky zisku 2,38 procenta, což znamená 56 449 hlasů, polepší o 1 693 470 korun.

Podle svých slov už v podobné situaci byl roku 2004. Když skončil jako evropský komisař, tehdejší premiér Stanislav Gross mu nabídl křeslo ministra zahraničí. Telička odmítl, místo toho rozjel v Bruselu úspěšnou lobbistickou firmu. "I teď to bude má vlastní cesta. Jestli to bude podnikání, nebo to bude podnikání a přednášková činnost, nebo to půjde do zaměstnaneckého poměru, což si dovedu představit méně, se teprve ukáže," dodává.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Zaměstnanci italské Alitalie protestovali proti úbytku pracovních míst

Silnici mezi římským letištěm Fiumicino a metropolí dnes zablokovaly stovky protestujících. Vyzývali italskou vládu, aby zabránila zániku pracovních míst při přeměně ztrátové Alitalie na nové aerolinky ITA. Informovala o tom agentura Reuters. Protestující se usadili uprostřed silnice, policisté se štíty přihlíželi. Alitalia a další letecké společnosti musely zrušit přes 130 letů.

Ztrátová Alitalia činnost ukončí 15. října. Nástupnická ITA si podle odborů ponechá pouze 2800 z téměř 11 000 zaměstnanců Alitalie. Nástupnické aerolinky podle nich také nabízí méně štědrou pracovní smlouvu. Zaměstnanci Alitalie dále požadují, aby jejich podpora v nezaměstnanosti trvala pět let místo dojednaného jednoho roku.

Vyjednávání mezi leteckou společností ITA a odbory je nyní pozastaveno. "Vláda o tomto vyjednávání mlčí. Pro nás je zásadní proto, aby se zachovala pracovní místa," uvedly odbory v prohlášení.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy