ČSSD sama znovu propadne. Oslovme místní hnutí a vytvořme koalice, vyzývá Netolický

Tomáš Klézl Kateřina Frouzová Tomáš Klézl, Kateřina Frouzová
Aktualizováno 28. 5. 2019 15:34
Hejtman pardubického kraje a bývalý místopředseda ČSSD Martin Netolický chce založit nové regionální politické hnutí. Reaguje tak na neúspěchy sociální demokracie v posledních několika volbách. V Pardubickém kraji by chtěl pro regionální volby 2020 dát dohromady koaliční kandidátku složenou z regionálních osobností a členů ČSSD. "Nechci a nebudu čekat na další prohry," řekl Netolický Hospodářským novinám. Předseda sociálních demokratů Jan Hamáček si myslí, že může jít o cestu k úspěchu.
Martin Netolický.
Martin Netolický. | Foto: Zbyněk Pecák

Po zásadním neúspěchu ve volbách do Evropského parlamentu se v řadách sociálních demokratů začíná mluvit o nutnosti rázné změny a restartu strany. Zdá se, že první ze snah o zvrácení nelichotivých výsledků ČSSD z posledních let získává svou formu. Pardubický hejtman Martin Netolický by chtěl, aby strana v příštích krajských volbách spolupracovala v koalici s nezávislým hnutím, které sám založí.

"Protože nechci a nebudu čekat na další prohry, už několik měsíců pracuji na tom, že v Pardubickém kraji oslovíme, a oslovuji už v tuto chvíli, poměrně hodně významných komunálních politiků či významných osobností, a prosím je, jestli by se mnou nešli do nějakého volebního projektu," řekl Netolický Hospodářským novinám.

Za cíl si hejtman dává dát dohromady kandidátku sestavenou z členů ČSSD, místních nezávislých hnutí a také zcela nových politických subjektů. Oslovuje starosty, regionální politiky, ale také hasiče nebo osobnosti ze školství a medicíny.  

"Jsou připraveni založit politické hnutí, které by se sociální demokracií mohlo vytvořit například regionální koalici pro krajské volby a hlavně vytvořit silný tým lidí, protože regionální politika je založená na konkrétních lidech," řekl Netolický Hospodářským novinám.

Hejtman chce hnutí pouze iniciovat. Sám by se v něm neangažoval, sociální demokracii opouštět neplánuje. Název nového uskupení odmítl prozradit, potvrdil ale, že půjde pouze o regionální subjekt.

Hanzel: Maximálně s tím souhlasím

Původní plán počítal pouze s Pardubickým krajem, několik zástupců sociální demokracie už ale Hospodářským novinám potvrdilo, že se plán šíří i do čtyř až pěti dalších regionů.

Návrhu je nakloněn i předseda moravské ČSSD a místopředseda sněmovny Tomáš Hanzel. "Já s tím maximálně souhlasím, protože si myslím, že to je cesta. My jsme takto postupovali už při komunálních volbách v Karviné, kdy jsme oslovili celou řadu nestraníků," řekl Hanzel ČTK.

Dodal, že nepovažuje za nutné, aby se sociální demokraté spojovali s dalšími uskupeními. Na kandidátkách by ale každopádně chtěl výrazné osobnosti a nestraníky.

"Je to super, že se takto začíná uvažovat," podotkl Hanzel. Uvedl, že už nyní se snaží v kraji vyhledávat zajímavé osobnosti, které by mohly posílit kandidátku ČSSD pro krajské volby v příštím roce. 

Určitou cestu vidí v Netolického návrhu také další regionální šéf ČSSD, bývalý hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola. Plán i přesto ironicky okomentoval. "Mrzí mě, že to přichází od Martina Netolického, který mě často kritizoval za nejednotu v sociální demokracii," uvedl Zimola.

Není to revoluce

Netolický podotkl, že nepůjde o revoluci. "Rozhodně se nedomnívám, že by to mělo znamenat nějaké revoluce," uvedl hejtman. "Pokud bude mít sociální demokracie představu, že si neustále může dovolit ten komfort kandidovat pouze se svojí značkou, a nepůjde cestou otevření se ostatním, čeká nás další debakl, o tom jsem niterně přesvědčený," řekl Netolický s tím, že o připravovaném konceptu hovořil na krajském výboru sociální demokracie a ten mu udělil mandát pro jeho přípravu.

Mluvil i s některými členy vedení strany, kteří podle jeho slov přístup chápou. Zatím ale nechtěl prozradit, u koho z vedení může počítat s podporou. Zmínil pouze, že hovořil s jedním z místopředsedů Michalem Šmardou, který dlouhodobě prosazuje propojování ČSSD s regionálními subjekty.

Podle něj jde o strategii, která může integrovat levicové voliče. "Pravici se podobný postup už dvakrát osvědčil v případě Čtyřkoalice a nyní Spojených sil. Podstatné je, že na kandidátkách budou sociální demokraté kandidovat jako členové strany, nebudou se za ČSSD stydět a nebudou se chovat jako sekta, která není schopná se s nikým domluvit a jedná jen sama se sebou," řekl Šmarda.

S předsedou ČSSD Janem Hamáčkem Netolický zatím nehovořil. Šéf sociálních demokratů ale HN sdělil, že v návrhu vidí určitý potenciál.  "Může to být cesta k úspěchu, několik takových projektu uspělo v komunálních volbách," uvedl.

A co kdyby vedení strany jeho návrh odmítlo? "S vysokou pravděpodobností bych nekandidoval," řekl Netolický s tím, že by nadále zůstal členem a sledoval, jak se sociální demokracie pokusí vytvořit úspěšnou kandidátku. V to ale Netolický příliš nevěří. "Mohla by to být další fatální prohra."

Sestřih z eurovoleb: Sprostá antikampaň, hřímal Babiš. Tvrdá rána, bědovala ČSSD

Někteří čeští politici krátce po zveřejnění výsledků voleb do europarlamentu nešetřili tvrdými slovy. Podívejte se na jejich reakce. | Video: Jan Horák, Kateřina Frouzová, Radek Bartoníček, Radek Dragoun, ČTK, Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

před 49 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 2 hodinami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy