Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu budou probíhat od 23. do 26. května 2019 v rámci celé Evropské unie. V České republice budou voliči směřovat k volebním urnám v pátek 24. a v sobotu 25. května.

V rámci Eurovoleb 2019 si Česko volí zástupce 21 mandátů. V českém volebním systému mohou voliči hlasovat pro jedinou kandidátku a udělit maximálně dva preferenční hlasy. Každý stát EU má vlastní volební pravidla.

parlamentních volbách Evropské unie bude v roce 2019 s největší pravděpodobností pouze 705 mandátů, oproti původním 751 mandátům. Počet mandátů evropského parlamentu byl snížen kvůli vystoupení Spojeného království z unie.

Za dvojí hlasování v evropských volbách asi bude hrozit sankce, sněmovna návrh poslala do závěrečného kola

Případné vícenásobné hlasování při volbách do Evropského parlamentu se má stát přestupkem, za který bude hrozit pokuta až 10 000 korun. Změnu má v návaznosti na rozhodnutí Evropské rady přinést novela o volbách do Evropského parlamentu, kterou v úterý sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování.

Piráti chtějí novelou zavést korespondenční volbu europoslanců a možnost hlasování v eurovolbách na zastupitelských úřadech. Podle místopředsedy sněmovny Vojtěcha Pikala (piráti) by se měla z pěti na tři procenta snížit česká hranice pro vstup do Evropského parlamentu. Umožnilo by to podle něj získat alespoň jedno europoslanecké křeslo i stranám, které v eurovolbách neuspěly lépe. Místo v europarlamentu by si tak udržela například ČSSD, pro kterou v letošních volbách do EP hlasovala jen zhruba čtyři procenta voličů.

Zdroj: ČTK
Pokračovat