Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
tento online přenos k volbám do Evropského parlamentu končí. Povolební dění ale budeme na Aktuálně.cz nadále sledovat. Děkujeme za pozornost.
Den poté, co Maďaři hlasovali ve volbách do Evropského parlamentu, vyhlásila vláda premiéra Viktora Orbána velké vítězství. Ve vítězných projevech však chybělo přiznání, že to byl nejhorší výsledek jeho strany Fidesz v evropských volbách od vstupu země do bloku před 20 lety, uvedla agentura AP.
Německý kancléř Scholz označil výsledky eurovoleb za špatné pro všechny tři vládní strany, tedy jeho sociální demokraty i koaliční Zelené a liberály.
K tomu, že lépe než jeho sociální demokracie (SPD) si vedla pravicově populistická Alternativa pro Německo (AfD), poznamenal, že s úspěchem krajně pravicových stran se není možné smířit. "Je třeba z toho mít obavy. Nelze si na to zvyknout a je naším úkolem zatlačit je zpět," řekl Scholz o růstu popularity krajní pravice.
Podle italské premiérky Meloniové, jejíž stana Bratři Itálie (FdI) vyhrála s téměř 29 procenty hlasů, výsledek ukazuje, že Evropa potřebuje pragmatičtější politiku. Uvedla také, že Itálie bude mít v EU klíčovou roli poté, co strany italské vládní koalice dostaly od italských voličů dohromady přes 47 procent hlasů.
Aby posílená krajní pravice v europarlamentu skutečně zasáhla do unijní politiky, bude se muset sjednotit, což vzhledem k rozdílným postojům jednotlivých stran například k válce na Ukrajině nemusí být jednoduché, podotkla BBC. Šéf bruselské pobočky českého institutu Europeum Žiga Faktor uvedl, že výraznější komplikace při pomoci Ukrajině v Evropském parlamentu nečeká.
Podle francouzských politologů je rozpuštění parlamentu ve Francii riskantní krok, neboť není vyloučené, že vyhraje krajně pravicová strana Národní sdružení (RN). Macron ale může mít naději, že k volbám přijde více lidí, kteří odmítnou vládu krajní pravice, a prezident získá většinu, kterou od posledních parlamentních voleb neměl. Francouzská média Macronovo rozhodnutí označila za "krok do neznáma", "pokerový tah" či "extrémní riziko". "Tahle sázka ve stylu 'všechno, nebo nic' může Francii za méně než měsíc přinést krajně pravicového premiéra," napsal list Le Monde. Kreml, který Macronův přístup k Rusku považuje za "otevřeně nepřátelský", uvedl, že bude francouzské předčasné parlamentní volby bedlivě sledovat.
Jurečka počátkem února uvedl, že nebude na podzim obhajovat post předsedy lidovců, pokud strana nezíská v nadcházejících volbách dva europoslance, neposílí senátorský klub a nedosáhne minimálně na jednu hejtmanskou funkci. Jurečka čelil tehdy kritice některých spolustraníků mimo jiné za to, že neukončil vánoční večírek na svém ministerstvu v den střelby na Filozofické fakultě Karlovy univerzity, a za to, jak o této skutečnosti komunikoval s médii. Jurečka doplnil, že pokud by znovu nekandidoval na šéfa strany, byl by připraven dát k dispozici i svou pozici ve vládě. Podle něj by záleželo na novém vedení lidovců, jaký postup by v tomto ohledu zvolilo.
Lídři KDU-ČSL hodnotí ztrátu jednoho ze dvou mandátů v Evropském parlamentu jako neúspěch, rozcházejí se v názoru na to, jak by se měl po výsledku víkendových voleb zachovat předseda lidovců Marian Jurečka. Podle bývalého předsedy strany Pavla Bělobrádka nemá smysl čtyři měsíce před avizovaným sjezdem čelo strany měnit. Místopředseda Jan Bartošek řekl, že Jurečka podmínky, které si stanovil pro obhajobu funkce, nesplní. Je ale na něm, jak s tím naloží. Třeba je podle lidovců i programová změna.
Zveřejnění výsledků voleb do Evropského parlamentu v neděli po 23:00 sledovalo na ČT24 275 tisíc diváků, tedy každý pátý, kdo měl puštěnou televizi. Sledovanost byla třikrát nižší než průměr volebního studia při vyhlašování výsledků druhého kola prezidentské volby loni v lednu. Vyplývá to z údajů České televize.
Prezident Agrární komory Jan Doležal ocenil, že mandát v Evropském parlamentu obhájili tři stávající členové parlamentního Výboru pro zemědělství a rozvoj venkova, tedy Martin Hlaváček (nestraník za ANO), Ivan David (SPD) a Veronika Vrecionová (ODS).
Pomohou podle něj v EU hájit zájmy zemědělců. Označil to za významný posun proti volebnímu období mezi lety 2014 a 2019, kdy Česko nemělo ve výboru žádného stálého člena. Přesto Doležal nevyloučil další evropské zemědělské protesty, podobně jako agrární analytik Petr Havel, který nové složení Evropského parlamentu vnímá spíše negativně.
Pouze 6,2 procenta hlasů a jediný europoslanecký mandát. Výsledek Pirátů o víkendových volbách do Evropského parlamentu označují členové strany za průšvih. Mezi nimi se už debatuje o svolání mimořádného celostátního fóra. V jeho pravomocech je i odvolání vedení strany.
Zatímco hnutí ANO v evropských volbách získalo hlasy především mimo velká města, koalice Spolu ovládla aglomerace. Podpora pro Přísahu s Motoristy a SPD s Trikolorou byla roztříštěná. Koalice Stačilo! vedená komunisty bodovala na severovýchodě republiky. Přehledné mapy volebních zisků ukazují, jak silná byla jednotlivá politická uskupení v různých koutech Česka.
Kateřina Loskotová si prošla stáží v europarlamentu. V podcastu Evropa v souvislostech popisuje, co její práce obnášela, i proč se doteď v budově parlamentu ztrácí.
Nový Evropský parlament, ve kterém výrazně oslabila frakce Zelených a posílila krajní pravice, nebude nejspíš nakloněný prosazování témat spojených se změnami klimatu, míní experti. Naopak přitvrzení se očekává v otázkách migrace.
Jak ale výsledek voleb ovlivní dosavadní pomoc, kterou EU poskytuje Ukrajině? Šéf bruselské pobočky českého institutu Europeum Žiga Faktor výraznější komplikace v europarlamentu nečeká, i vzhledem k tomu, že strany, které Kyjev podporují, dosáhnou na většinu v EP. Za Ukrajinci navíc stojí například i konzervativní frakce ECR.
"Tři čtvrtě roku jsem čelila jeho útokům na sociálních sítích, šikanovali mě i jeho fanoušci," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz o Filipu Turkovi lídryně STAN Danuše Nerudová.
Musíme se poučit z chyb, píše neúspěšná trojka pirátské kandidátky Zuzana Klusová. Její strana mezitím na svém fóru debatuje o možném svolání mimořádného sjezdu.
Je to šok a zklamání. Nebudu zastírat, že jsem zaskočená jen jedním mandátem, úspěchem ANO, Motoristů i komunistů, ale pokračujeme dál, musíme se poučit z chyb, lépe vysvětlovat, kdo jsou Piráti a co nabízí nejen liberálnímu voliči. Děkuji moc všem za podporu! Byli a jste pro mě…
— Zuzana Klusová (@ZuzkaKlusova) June 10, 2024
"Jsem pořád mladý, tak mě lidi berou," říká poté, co úspěšně obhájil mandát europoslance, Ondřej Krutílek z ODS.
Navazuji na své předcházející video, kde mladí příznivci ODS jásali kvůli úspěchu tohoto muže. Znáte ho? Upřímně - na webu by asi moc kliků nenabral, ale chci ho dám alespoň sem na Twitter - nový europoslanec za ODS Ondřej Krutílek. Zaujal mě díky tomu zájmu mladých, protože mám… pic.twitter.com/lyyUTnaUH9
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) June 10, 2024
Hnutí ANO vyhrálo v Česku evropské volby, získalo sedm mandátů. Lídryně kandidátky a zvolená europoslankyně Klára Dostálová říká, že některé slogany použité v kampani nemysleli vážně a šlo jen o nadsázku. Chce ale usilovat třeba o zrušení zákazu spalovacích motorů či změnu migračního paktu. Žadatelé o azyl by podle ní měli čekat mimo unii, podobně jako se například Británie domluvila se Rwandou.
Hnutí ANO vždy podporovalo Ukrajinu a bude v tom pokračovat, sdělil na dotaz k postoji nové europoslanecké sestavy ve volbách vítězného hnutí Jaroslav Bžoch. O kontinuální pomoci zemi napadené Ruskem nemají pochyby zástupci TOP 09 či STAN, podle předsedkyně KSČM Kateřiny Konečné, která do voleb vedla koalici Stačilo!, největší podporu Ukrajině může unie a Evropský parlament dát tehdy, když přispěje k ukončení bojů.
"My jsme Ukrajinu vždy podporovali a budeme v tom pokračovat. Samozřejmě bude důležité, jak bude další podpora ze strany EU vypadat," uvedl Bžoch, dosud místopředseda sněmovního zahraničního i evropského výboru. ANO ve volbách do Evropského parlamentu získalo sedm europoslaneckých mandátů.
Poslanec TOP 09 Ondřej Kolář zvolený do Evropského parlamentu v koalici Spolu připomněl, že současná šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová má podporu jeho strany. "Podpořili jsme ji už v březnu na kongresu EPP (lidovecká frakce), nemyslím si, že bychom to teď nějak překotně měnili," sdělil. Nový zástupce hnutí Starostové v europarlamentu Jan Farský se konkrétně nevyjádřil. "Jednání o komisi jsou ještě před námi," napsal.
Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová napsala, že Evropa se výrazně stáčí směrem k ultrakonzervativní, ultrapravicové politice, která jde mimo jiné proti podpoře Ukrajiny. "Pokud by von der Leyenová chtěla 'jít s většinou' a opírat se i o tyto hlasy, tak nevidím žádný důvod ji podpořit. V tomto případě by totiž nebyla schopná prioritizovat důležitou agendu," uvedla. Pokud však bude chtít von der Leyenová pokračovat ve spolupráci s "demokratickým středem", jak uvedla, bude Gregorová ochotná ji podpořit.