"Hnutí ANO je přes pokles v modelu i počtu mandátů nadále suverénem domácí politické scény. Opakuje se listopadová změna pořadí na druhé a třetím místě v případě pirátů a ODS. Piráti v šetření dosáhli jak v preferencích, tak ve volebním modelu svého nejlepšího dosavadního výsledku," uvádí zpráva STEM
ANO by v lednu získalo podle modelu 31,9 procenta hlasů, v listopadu mělo 35,7 procenta. Piráti by dosáhli 15,7 procenta po 13,1 procenta o dva měsíce dřív. "Zdá se, že listopadová nižší ochota účastnit se voleb v případě sympatizantů hlavních konkurentů ANO pominula. Za této situace by v přepočtu hnutí ANO ztratilo 13 mandátů a naopak o deset mandátů více by získali piráti," uvedli autoři průzkumu. ODS spadla z listopadových 12,4 procenta na lednových 11 procent.
Komunisté by získali 8,5 procenta, proti poslednímu průzkumu STEM si polepšili zhruba o jeden procentní bod. Sociální demokraté by dostali 8,3 procenta oproti listopadovým 6,6 procenta a je to stejně jako u pirátů jejich nejlepší výsledek od předloňských sněmovních voleb.
Hnutí SPD si polepšilo z 6,9 procenta na 7,7 procenta a lidovci z 5,1 procenta na šest procent. Zisk Starostů a TOP 09, kteří by se podle průzkumu STEM přes pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do sněmovny nedostali ani v listopadu, by se v lednu mírně snížil. Pro STAN udává průzkum pokles z listopadových 4,6 procenta na lednová čtyři procenta, pro TOP 09 snížení ze 4,9 na 3,6 procenta.
Vládní ANO by sněmovní volby v lednu vyhrálo také podle průzkumů dalších agentur, hnutí by podle nich získalo mezi 30 a 32 procenty. Druhé místo průzkumy přisuzují většinou pirátům, třetí ODS. Podle všech průzkumů by se do sněmovny s různým ziskem dostali vládní sociální demokraté a také komunisté, kteří vládu tolerují. SPD a lidovci v jednom ze čtyř průzkumů klesli pod potřebný pětiprocentní limit. Většinou pod ním se v lednových průzkumech pohybovaly STAN a TOP 09.
Průzkum STEM se uskutečnil mezi 25. lednem a 6. únorem, agentura se dotazovala 1084 lidí starších 18 let. Volební model je postaven na předpokladu volební účasti okolo 53 procent. Z účastníků průzkumu chce jít k volbám 57 procent, 24 nechce a rozhodnuto není 19 procent dotázaných.