Zuzana Hronová
13. 6. 2019 7:00
V první polovině letošního roku proběhl jeden z nejrozsáhlejších výzkumů mezi českými nezletilými uživateli internetu. Měl zmapovat, jak tráví čas na internetu, a odhalit největší aktuální rizika v kyberprostoru. Výzkumu se zúčastnilo 27 177 dětí ve věku 7 až 17 let a prováděla ho Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci ve spolupráci se společností O2. Projděte si souhrn hlavních zjištění a ověřte si, že víte o aplikacích či stránkách, které mohou být pro vaše ratolesti nebezpečné.
Tellonym je skvělý nástroj pro kyberšikanu
- Tellonym je možná další aplikace, jejíž název dospělým nic neřekne. Tedy pokud nemuseli řešit kyberšikanu, jejímiž jsou jejich děti či žáci oběťmi, popřípadě strůjci. Jedná se o sociální síť, která uživatelům umožňuje zcela anonymně psát "přátelům", co si o nich myslí. Často jde o velmi urážlivé komentáře, pakliže na ně adresát reaguje, celá konverzace se zobrazí na jeho profilu. Tím se Tellonym stal nebezpečným nástrojem pro kybernetickou agresi mezi dětmi, ačkoliv tvůrci tvrdí, že chtějí zlepšovat sociální vztahy a navazovat přátelství.
"Tuto aplikaci používá každé desáté české dítě a jedná se o potenciálně velmi nebezpečný nástroj," říká Kamil Kopecký. Jak informuje portál E-Bezpečí, podobné předchozí aplikace byly kvůli jejich zneužívání k šikaně vypnuty, na pranýř se nyní dostal i Tellonym. Proti aplikaci, kterou v roce 2016 založila trojice německých teenagerů, se bouří rodiče i učitelé ve Velké Británii či USA, negativní zkušenosti s ní má i velká část českých uživatelů. "Aplikace, která umožňuje zlým lidem psát zlé věci, aniž by je za to někdo potrestal," shrnuje to jedna z českých diskutujících na Google Play.