Praha - Společnost ČEZ už dostala od obcí po celé republice souhlas ke stavbě celkem 55 větrných elektráren. Pokud firma získá povolení i od dalších úřadů a obří větrníky skutečně postaví, mohla by elektřina z větru zásobovat přibližně osmdesát tisíc domácností.
Ve svém "zeleném" závazku společnost ČEZ slíbila, že do roku 2012 postaví větrné elektrárny o celkovém výkonu 100 megawatt. Současné plány tuto hranici dokonce o desítky megawatt překračují. Podle ČEZ ovšem není reálné, že se podaří postavit všechny chystané větrníky.
"Je tu určitá úmrtnost. Stane se, že některé elektrárny odpadnou. Třeba proto, že je nedoporučí studie o posouzení vlivu na životní prostředí," řekl Aktuálně.cz Josef Sedlák, generální ředitel ČEZ Obnovitelné zdroje.
- Čtěte dále: ČEZ chce vyrobit třikrát víc zelené energie
ČEZ je v současnosti největším investorem obnovitelných zdrojů. Do roku 2020 chce investovat desítky miliard korun a zaměřit se chce především na využití větru a biomasy.
Zelený ČEZ
VĚTRNÉ PARKY
- Rešice: 8 strojů v okolí jaderné elektrárny Dukovany, plánovaný termín 2011
- Tavíkovice: 11 strojů v širším okolí Dukovan, plánovaný termín 2011
- Čermákovice: 5 strojů v okolí Dukovan, plánovaný termín 2011
- Stříbro: 13 strojů, plánovaný termín 2012
Čtyři větší větrné parky
Elektrárenská firma plánuje, že první větrníky postaví už příští rok. "Nadějný je například Nový Hrádek u Náchoda, kde by měla stát jedna dvoumegawattová elektrárna," řekl Sedlák.
Největší větrné parky s až třinácti stroji by ovšem měly vzniknout za tři až čtyři roky. ČEZ přitom nejvíce spoléhá na okolí své jaderné elektrárny Dukovany, kde má zatím v plánu postavit 24 strojů. S dalšími obcemi ovšem firma ještě jedná.
Právě tady však ČEZ před časem narazil na odmítavé stanovisko některých zastupitelstev. Původně si firma představovala, že by zde mohlo stát až čtyřicet větrníků. Pak musela své plány redukovat.
- Čtěte dále: Kraj bojuje proti větrníkům 3D mapou za miliony
"Zatím jsme pouze souhlasili se stavbou větrných elektráren. Kolik jich nakonec bude, to je věcí dalšího jednání," řekl Aktuálně.cz Bohuslav Šumpela, starosta Rešic. Jedné z prvních obcí u Dukovan, která na plány ČEZ kývla.
Souhlasí další radnice
Společnost ČEZ v těchto dnech získala souhlas na vybudování dalších pěti větrníků. Blížkovice v Jihomoravském kraji se pro stavbu větrných elektráren rozhodly už dříve, teď si jako investora vybraly právě firmu ČEZ.
"Je to ekologický zdroj energie, který navíc přinese významný příspěvek do obecního rozpočtu. ČEZ je silný a spolehlivý partner, u nějž máme jistotu, že splní své závazky," řekla Šárka Ježková, starostka Blížkovic. Do obecní pokladny poputují během celé životnosti elektráren miliony korun. A spokojen je i ČEZ.
"V Jihomoravském kraji jde o náš první projekt. Vnímáme jako pozitivní, že nám důvěřují i tam, kde teprve začínáme," řekl Josef Sedlák z ČEZ Obnovitelné zdroje.
- Čtěte dále: ČEZ uspěl, vztyčí u Dukovan obří větrný park
V Blížkovicích je firma ovšem zatím na počátku, takže chystaných pět větrníků zatím do balíku plánovaných 55 strojů nepočítá. Technici zatím ještě měří proudění větru nebo prověřují, kde by bylo optimální stožáry s vrtulemi vztyčit.
"Oblast se jeví z hlediska proudění větru jako velmi vhodná," řekl Sedlák, podle něhož má ČEZ na takové lokality "štěstí". "Naše projekty jsou v místech s výbornými větrnými podmínkami a kromě souhlasu obcí máme zajištěny i pozemky a garantováno připojení k síti," dodal Sedlák.